9 آبان ماه 1340

9 آبان ماه 1340

تاخیر در انتخابات فقط با نیت خیر جایز است!/تبریک تولد ولیعهد توسط دو کودک آمریکایی در دیدار گروهی از عشایر با شاه!/علی امینی : من هم مانند روحانیون سرگرم جهاد هستم!/ژاپن سه بورس تحصیلی در اختیار ایران قرار داد/بازرگانی چوب بی سیاسی را می خورد/وضع ورامین خراب است/روابط ایران و شوروی قابل بهبود است/از سدهایی که ایجاد شده تا سدهایی که باید خراب شود!/روزنامه فرمان توقیف شد!

تاخیر در انتخابات فقط با نیت خیر جایز است!

تقی زاده رئیس سابق سنا در پاسخ به این سوال که « آیا تاخیر انتخابات مجلسین به صلاح ملت و مملکت ایران هست یا نه ؟ » گفت : اگر لزوم اجرای انتخابات بلافاصله پس از انحلال مجلسین ، مقتضای حکم قانون اساسی است که مطلب نمی تواند مورد بحث باشد و از نظر حقوقی و قانونی قطعا تاخیر جایز نیست ولی اگر منظور این است که قطع نظر از اقتضای قانون خود تاخیر فی حد ذاته صلاح هست یا نه ؟ جواب من آن است که این بسته به نیت موجد تاخیر است.

اگر واقعا و بر فرض حقیقت و صحت اظهارات مسئولین تاخیر، سبب تاخیر کسب فرصتی است برای سعی در صحت انتخابات یعنی حقیقی و آزاد بودن انتخابات که حقیقتا و واقعا آراء حقیقی مردم با اختیار کامل و آزادی تمام آراء خود رای دهندگان باشد ، و نه دولت و نه عمال کل یا جزء دولت اصلا مداخله ای در کار انتخابات نداشته و جدا مانع از مداخله متنفذین دیگر هم باشند ، در صورت امکان این امر که بنا به تجارب گذشته بسیار بسیار بعید به نظر می آید ولی غیرممکن نیست با این فرض ولو در نظر بعضی ها فرض محال باشد چون گفته اند فرض محال ، محال نیست تاخیر انتخابات برای این مقصود اگر حقیقت داشته باشد فی حدذاته قطع نظر از جنبه قانونی آن جائز است و می توان حتی اگر تاخیر فاحشی هم با این فرض به عمل آید گناه آن را به گردن گرفت ولی اگر مقصود اصلی صحت کامل انتخابات نبوده و نیت دیگری در کار باشد در آن صورت ابدا تاخیر جایز نیست.

 

تبریک تولد ولیعهد توسط دو کودک آمریکایی در دیدار گروهی از عشایر با شاه!

«روزنامه اطلاعات » نوشت : امروز 500 نفر از نمایندگان شهرستان ها و ایلات و عشایر به حضور شاهنشاه و شهبانو و ولیعهد رسیدند!

«کیهان » درباره این مراسم نوشت : نمایندگان هر استان به ترتیب در جایگاه مخصوصی قرار گرفته بودند، در بین این عده دو کودک آمریکایی در حالی که یکی از آنان دسته گل و دیگری نامه ای در دست داشت جلب توجه می کردند و کودکان مزبور که هر دو دختر بودند با والدین خود برای تبریک به حضور ولیعهد شرفیاب شده بودند!

 

علی امینی : من هم مانند روحانیون سرگرم جهاد هستم!

علی امینی نخست وزیر در مجلس جشن تولد ولیعهد در مسجد سپهسالار طی سخنانی گفت : همه آقایان روحانیان در حقیقت اهل جهاد به خاطر آسایش مردم هستند و من هم به سهم خود و به خاطر همین منظور سرگرم جهاد هستم!

آقایان می دانند که در اجتماع ما انحطاط اخلاقی بیش از انحطاط مالی و عقب ماندگی اقتصادی است.

نخست وزیر درباره فعالیت های دادگستری نیز گفت : برخی برای یافتن دلیل انتقاد از دولت اظهار می دارند که رقم اتهامی بازداشت شدگان و متهمین به فساد ناچیز است ولی فراموش می کنند که نفس عمل یعنی آوردن گروهی متنفذ پشت میز دادگاه خود گام بلند و بی سابقه ای در مبارزه با فساد بوده است.

 

ژاپن سه بورس تحصیلی در اختیار ایران قرار داد

سفارت کبرای ژاپن در ایران اطلاع داد که دولت این کشور سه بورس تحصیلی برای دانشجویان ایرانی خواهد گذاشت تا دانشجویان مزبور برای تکمیل معلومات خود در ژاپن به تحصیل اشتغال ورزند.

 

بازرگانی چوب بی سیاسی را می خورد

« روزنامه اطلاعات » به نقل از یک بازرگان صادر کننده نوشت : صادرات ما در همه جای دنیا چوب بی سیاستی را می خورد، معلوم نیست سیاست بازرگانی ما چه نوع حمایتی از صادرات می کند.

 

وضع ورامین خراب است

«روزنامه کیهان » در صفحه یک شماره امروز خود نوشت : ورامین انبار غله تهران است و اگر بگوئیم حیات تهران بسته به ورامین است مبالغه نکرده ایم، با این که ورامین انبار خواروبار و تره بار تهران است و با این که اعیان و اشراف تهران در آن جا املاک دارند ولی توجهی به ورامین نمی شود.

در همه جا این طور شده است، دهاتی از زراعت باز مانده و به تهران ریخته و به جای این که نان برای دیگران تهیه کند از نان دیگران بخورد، تاکنون رعیت ورامین این کار را نکرده، زراعت خود را رها نساخته که بیاید سربار دیگران شود ولی اگر اولیای امور همین طور نسبت به ورامین بی اعتنا بمانند ورامین نیز ناچار خواهد شد که به تهران بریزد و آبادی های ورامین مبدل به چند خرابه گردد.

 

روابط ایران و شوروی قابل بهبود است

«روزنامه کیهان » نوشت : دیشب برای اولین بار در چند ماه اخیر لحن رادیو مسکو نسبت به ایران ملایم بود ، رادیو مسکو با اشاره به اظهارات خروشچف در کنگره حزبی راجع به روابط ایران و شوروی گفت : اتحاد شوروی پیوسته در روابط خود با همسایگانش توجه خاصی مبذول می دارد و برای مردم شوروی چگونگی روابط اتحاد شوروی با همسایگانش علی السویه نیست زیرا امنیت مرزهای شوروی به این امر بستگی دارد ولی در بین همسایگان شوروی کشورهایی هستند که با اتحاد شوروی روابط حسنه و دوستانه ندارند.

رادیو مسکو در پایان اظهارات خود افزود : روابط ایران و شوروی قابل بهبود است و باید بهبود یابد و در این امر هر دو طرف باید ابراز علاقه نمایند. عادی شدن روابط اتحاد شوروی و ایران هم با مصالح ملل اتحاد شوروی وفق می دهد و هم با منافع ملت ایران، زیرا به تحکیم و تشویق بنیان صلح در سراسر جهان کمک خواهد کرد.

 

از سدهایی که ایجاد شده تا سدهایی که باید خراب شود!

« خواندنی ها » در شماره امروز خود نوشت : متعاقب افتتاح سد لازم و سودمند کرج در تهران و آغاز ساختمان و بتن ریزی مرتفع ترین سد خاورمیانه در خوزستان، سد عظیم و مهم دیگری هست که نه تنها لقب مرتفع ترین ، بلکه مستحکم ترین سد خاورمیانه هم انصافا برای آن کم است.

این سد بزرگ که بر خلاف سایر سدها از دیرباز مفتوح بوده و سال ها است که بهره برداری و یا به عبارت صحیح تر ، زیان بری از آن آغاز شده ، سد متین و بلند و در عین حال نامرئی حائل میان مردم و دولت است!

آن دولتی که بی هیچ اجبار و اضطرار وعده انجام انتخابات آزاد می دهد و این وعده دروغ را رسما و موکدا با بوق و کرنا و قسم قرآن همه جا اعلام می دارد و در عمل خلاف آن رفتار می کند عالما عامدا بر ارتفاع این سد عظیم می افزاید و آن دولتی هم که با توپ و تهدید وعده اصلاحات فوری ارضی می دهد و مژده آغاز مبارزه جدی با فساد و انجام محاکمات بزرگ تاریخی به دهان مردم می اندازد و در عمل از عهده بر نمی آید این شکاف عمیق را عمیق تر می کند و هکذا سایر دولت ها در مورد سایر کارها.

 

روزنامه فرمان توقیف شد!

« خواندنی ها » نوشت : هفته گذشته روزنامه فرمان طرفدار دائمی جناح خاصی از هیئت حاکمه به دستور جناح دیگر آن توقیف شد.

ما به روش آن روزنامه که اگر به نفع مردم نیست به زیان مملکت هم نیست کار نداریم و به اصل توقیف قانونی هم معترض نیستیم و آن را ضامن اجرایی برای بهبود وضع مطبوعات می دانیم ولی به طرز توقیف اعتراض داریم که نه قانونی است و نه مردم پسند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.