۸ آبان ماه ۱۳۴۰

۸ آبان ماه ۱۳۴۰

آقایان هر چه خواستند گفتند!/آگهی نامه روزنامه حکومتی برای تولد ولیعهد!/با ساختمان کاخ سنا مخالف بودم/سنا را به کاخ علیرضا پهلوی منتقل کردیم ولی آقایان جای بزرگتری دلشان می خواست!/امروز در ایران مجلسی نداریم و مشروطیت تعطیل است/کندی از اختیارات خود برای کمک جدید به ایران استفاده می کند/پشتیبانی آمریکا از امینی/در مورد معافیت طلاب قم مانند زمان آیت الله بروجردی عمل می شود

آقایان هر چه خواستند گفتند!

به دعوت بایرام اوغلو سفیر کبیر ترکیه در ایران ، عصر دیروز ضیافتی در محل سفارت ترکیه با حضور نخست وزیر برگزار گردید.

در حاشیه این ضیافت علی امینی در گفت و گویی با خبرنگاران به مصاحبه سردار فاخر حکمت اشاره کرده و گفت : قرار بود در این جلسه بحث فقط درباره ساختمان مجلس باشد اما بالاخره به موضوع انتخابات کشید و آقایان هر چه خواستند گفتند.

انشاء الله من به زودی در یک جلسه مطبوعاتی درباره انتخابات صحبت خواهم کرد. عده ای از همین آقایان که درباره انتخابات صحبت می کنند خودشان حالا سنشان از حد نصاب انتخاب شدن گذشته است و ما انشاء الله این مطلب را با سند و دلیل به اطلاع مردم خواهیم رساند.

 

آگهی نامه روزنامه حکومتی برای تولد ولیعهد!

« روزنامه اطلاعات » در صفحه نخست شماره امروز خود به صورت ویژه به تولد ولیعهد پرداخت و نوشت : « فردا درست یک سال از ولادت والاحضرت همایون رضا ولیعهد ایران می گذرد، از چند روز قبل مردم تهران و شهرستان ها خود را برای برگزاری این جشن میلاد فرخنده به طرز باشکوهی آماده نموده اند و حتی از تمام استان ها و شهرستان ها نمایندگانی از سوی مردم و طبقات مختلف به تهران آمده اند تا از نزدیک به دیدار ولیعهد والاتبار نائل شده و این جشن مسرت انگیز عمومی را به حضور شاهنشاه و شهبانو شادباش بگویند».

این روزنامه همچنین در صفحه 7 شماره امروز خود رپرتاژی به همین مناسبت منتشر ساخته است!

 

با ساختمان کاخ سنا مخالف بودم

سردار فاخرحکمت رئیس سابق مجلس شورای ملی در جلسه مصاحبه مطبوعاتی روز گذشته خود ضمن اشاره به موضوع ساختمان مجلس شورای ملی درباره سنا مطالبی اظهار داشت ، در این باره تقی زاده رئیس سابق مجلس سنا اظهار داشت : با ساختمان کاخ سنا مخالف بودم.

 

سنا را به کاخ علیرضا پهلوی منتقل کردیم ولی آقایان جای بزرگتری دلشان می خواست!

تقی زاده سپس به موضوع ساختمان جدید مجلس سنا اشاره کرد و گفت : من با ساختن این بنای جدید مخالف بودم و هیچ دخالتی در این کار نکردم و در این مورد صورت جلسه رسمی هم در سنا و هم در نزد من موجود است، من و عده ای از سناتورها نظرمان این بود که سنا در همان عمارت مجلس شورای ملی بماند و حتی شش هزار متر مربع از اراضی شرقی باغ بهارستان را از مجلس خریدیم و مهندس هم در نظر گرفتیم که یک سالن بزرگ و چند اطاق برای ادارات مجلس سنا در آن جا بسازیم. اما در یک سالی که من ریاست مجلس سنا را نداشتم و مرحوم حکیم الملک عهده دار این مقام بودند عده ای از سناتورها درصدد جدا شدن از مجلس شورای ملی برآمدند و زمین جنب موزه ایران باستان را که ظاهرا متعلق به حاج حسین آقاملک بود در نظر گرفتند اما قبل از قطعی شدن معامله صحبت خریداری کاخ والاحضرت فقید شاهپور علیرضا پیش آمد و سنا به آن جا منتقل شد و در همان سالن بزرگ و اطاق های این ساختمان جا گرفت و کافی هم بود و چندین سال هم مجلس سنا در همان جا کار می کرد.

ولی بعضی از آقایان میل داشتند که عمارت وسیعتر و تازه تری مخصوص سنا ساخته شود و دست به این کار زدند.

 

امروز در ایران مجلسی نداریم و مشروطیت تعطیل است

«روزنامه کیهان » در یادداشتی نوشت : دیروز جمعیتی که در حدود صد نفر یا چیزی بیشتر بودند به اداره کیهان آمدند ، این ها نمایندگان یکی از جمعیت های مهم تهران بودند که از مدتی پیش برای شروع انتخابات و جلوگیری از تعطیل مشروطیت فعالیت می کنند.

حرف حق را هر کس در هر جا بزند همه ناچارند گوش بدهند و تصدیق بکنند ، ناطقینی که از میان جمعیت برخاستند و نطق هایی کردند، چیزی می گفتند که ما خود نیز مکرر گفته ایم و کسی غیر از آن نمی تواند بگوید می گفتند مطابق قانون اساسی مشروطیت تعطیل بردار نیست ، می گفتند که ماه 48 قانون مزبور که به اعلیحضرت همایونی اجازه انحلال مجلس را داده تصریح کرده است که باید در عرض یک ماه انتخابات مجدد شروع و در ظرف سه ماه مجلسین بازگردند ، می گفتند مسئول تاخیر انتخابات یا تعطیل مشروطیت دولت است ، می گفتند چند ماه از تعطیل مجلس گذشته و دولت هنوز شروع به انتخابات نکرده است ، می گفتند بدون مجلس مشروطیت وقوع پیدا نمی کند ، پس وقتی مجلس تعطیل است مشروطیت تعطیل است.

 

کندی از اختیارات خود برای کمک جدید به ایران استفاده می کند

« کیهان » نوشت : محافل مطلع امروز با توجه به اظهارات نخست وزیر اعلام کردند که در چند روز آینده اولین قسمت از وام 200 میلیون مارکی آلمان که در حدود 50 میلیون خواهد بود به ایران تحویل می شود ولی آن چه که قطعی است منظور نخست وزیر از نتیجه اقدامات و مذاکرات کمکی است که باید از آمریکا دریافت شود.

امروز یک منبع موثق ضمن اشاره به توجه خاصی که دولت آمریکا به ایران دارد اظهار داشت چون در حال حاضر سنا و کنگره آمریکا تعطیل است و از طرفی ایران نیز احتیاج فوری به کمک آمریکا دارد و نمی تواند منتظر گشایش سنا و کنگره برای بحث و تصویب کمک به ایران بماند و مقامات آمریکا نیز کاملا متوجه این جریان هستند بنا بر این با توجه به اظهارات اخیر نخست وزیر قطعی است که کمک آمریکا به ایران با استفاده از اختیارات کندی رئیس جمهوری صورت خواهد گرفت.

 

پشتیبانی آمریکا از امینی

امروز یک منبع مطلع دیگر اظهار داشت که میزان وام و کمک فوری آمریکا به ایران در حدود 90 میلیون دلار خواهد بود که در حدود 40 میلیون آن از طرف بانک بین المللی پرداخت خواهد شد.

 

در مورد معافیت طلاب قم مانند زمان آیت الله بروجردی عمل می شود

« کیهان » نوشت : به دستور شاه دولت موافقت کرده با مشمولینی که در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل هستند به طریقی که در زمان حیات آیت الله بروجردی معمول بوده رفتار شود.

سابقا مشمولین عادی برای معافیت از نظام باید گواهی وزارت فرهنگ را دائر به اشتغال به تحصیل در دست داشته باشند ولی در مورد طلاب حوزه علمیه گواهی دو نماینده ای که از طرف آیت الله معرفی می شدند برای معافیت آن ها کافی بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.