۷ آبان ماه ۱۳۴۰

۷ آبان ماه ۱۳۴۰

مدارس ولادت ولیعهد را جشن می گیرند!/تجدید نظر در لایحه استخدام کشوری/اعضای اوپک خواهان منافع بیشتر از نفت هستند/مسئله تقسیم منافع/پرونده ترور رزم آرا به جریان افتاد

مدارس ولادت ولیعهد را جشن می گیرند!

دکتر دفتری مدیرعامل انجمن ملی حمایت کودکان پیرامون روز کودک گفت : به منظور تجلیل از کودک و متوجه ساختن اولیای اطفال به لزوم حسن تربیت و پرورش نسل جوان که سرمایه کشور و امید آینده میهن می باشند از بدو تاسیس انجمن ملی ایرانی حمایت کودکان برای جلب اذهان مسئولین اجتماع به وظیفه خطیری که به عهده دارند در نظر گرفت در یک روز از سال به نام روز کودک مراسمی اجرا گردد ، این سنت در تمام کشورها معمول است و انجمن ملی ایرانی حمایت کودکان به مناسبت میلاد مسعود والاحضرت همایون رضاپهلوی ولایتعهد ایران که کودک برجسته و ممتاز کشور می باشد روز نهم آبان را برای تجلیل از کودکان ایرانی انتخاب کرد و به همین مناسبت مراسمی در آن روز همه سال برگزار می گردد.

نساجی معاون فرهنگ استان تهران نیز گفت : از طرف وزارت فرهنگ به کلیه ادارات نواحی تهران دستور داده شد تا در مدارس به مناسبت مولود مسعود ولایتعهد جشن هایی برگزار نمایند.

 

تجدید نظر در لایحه استخدام کشوری

امروز هادی اشتری وزیر مشاور در مورد کمیسیون مربوط به تجدید نظر درباره لایحه جدید استخدام کشوری اظهار داشت : تجدید نظر در لایحه استخدام کشوری تا دو هفته دیگر پایان خواهد یافت.

 

اعضای اوپک خواهان منافع بیشتر از نفت هستند

« روزنامه اطلاعات » طی گزارشی در شماره امروز خود پیرامون اجلاس اخیر اوپک در تهران نوشت :

در مورد نطق نخست وزیر اظهار عقیده های مختلفی شد ولی این عقیده بیشتر طرفدار داشت که نطق نخست وزیر با مهارت و در عین حال ملایمت تنظیم شده بود و این ملایمت در مقایسه با اظهارات وزیر معادن و نفت ونزوئلا بیشتر به چشم می خورد. ناظران نفتی عقیده دارند چون نخست وزیر یک مقام رسمی دولتی محسوب می شود اظهارات وی می تواند نظر رسمی دولت تلقی شود. بنا بر این باید در تنظیم آن رعایت کلیه جوانب بشود.

به عقیده همین ناظران اظهارات فواد روحانی در مصاحبه مطبوعاتی که به عنوان رئیس هیئت نمایندگی ایران در حقیقت نظرات ایران در زمینه جزئیات بخصوص مسئله تعین قیمت نفت و تقسیم منافع بود و نشان می داد که ایران کوشش دارد از منابع نفت خود منافع بیشتری به دست آورد و برای به دست آوردن آن از طریق اوپک حداکثر کوشش را خواهد کرد.

 

مسئله تقسیم منافع

ظاهرا مدارکی به دست اوپک رسیده که ثابت می کند تقسیم منافع بر اساس 50-50 بر اساس ارقام و دلایل محکم و غیرقابل رد عادلانه نمی باشد و کمپانی های نفتی بیش از حدی که استحقاق دارند از منافع سهم می برند در حالی که قسمتی از آن باید به کشورهای صاحب نفت داده شود.

ناظران نفتی عقیده دارند که اگر اوپک بتواند در همین دو زمینه یعنی تعیین قیمت عادلانه نفت و نحوه تقسیم منافع توفیق حاصل کند تحول بزرگی در وضع نفت در جهان پدید خواهد آورد و اگر اعضای اوپک بتوانند هماهنگی و اتفاق نظر خود را در قبال کمپانی های نفتی حفظ کنند می توانند امتیازات بزرگی از کمپانی های نفتی بگیرند.

 

پرونده ترور رزم آرا به جریان افتاد

پرونده قتل سپهبد رزم آرا به شعبه 3 دادسرای تهران ارجاع شد و بازپرس مربوط دستور احضار محمدعلی حمامیان را به عنوان مطلع در مورد پرونده مزبور صادر کرد.

علت به جریان افتادن پرونده قتل رزم آرا اعلام جرمی است که بقایی علیه محمدعلی حمامیان به دادسرای تهران کرده بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.