4 آبان ماه ۱۳۴۰

4 آبان ماه ۱۳۴۰

برگزاری مراسم سلام در پیشگاه شاه!/اظهارات شاه درباره دمکراسی ، مذهب و عدالت اجتماعی کتاب شد!/شجاع الدین شفا نشان هنر و ادب فرانسه را دریافت کرد!/اساس مذاکرات کنفرانس نفت تهران/علت گرانی گوشت!/در سیر کردن 20 میلیون نفر مردم ایران با مشکل مواجه هستیم!

برگزاری مراسم سلام در پیشگاه شاه!

«روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت : « به مناسبت عید مسعود میلاد شاهنشاه ، از ساعت هشت بامداد امروز مراسم سلام رسمی در پیشگاه شاهنشاه در کاخ گلستان آغاز شد و این مراسم تا ظهر ادامه داشت.»

از ساعت هشت و نیم بامداد گروهی از علما و روحانیون [درباری ] به حضور شاه رسیده و عید مولود همایونی را تبریک گفتند ، سپس کسانی که می بایست به دریافت نشان از دست شاهنشاه مفتخر گردند به پیشگاه شاهنشاه رسیدند و یکایک نشان های خود را از وی دریافت داشتند.

در ادامه وزیر و کارکنان دربار ، هیئت دولت ، استانداران ، سفرای کبار ، وزرای مختار سابق ، نمایندگان سیاسی دول خارجی ، قضات و استادان دانشگاه ، روسای ادارات دولتی و ...به حضور شاه رسیده و تولد وی را تبریک گفتند!

 

اظهارات شاه درباره دمکراسی ، مذهب و عدالت اجتماعی کتاب شد!

«اطلاعات » نوشت : امروز به مناسبت روز تولد شاه از طرف دفتر فرهنگی و مطبوعاتی دربار شاهنشاهی نشریه زیبایی که شامل منتخب نطق ها ، پیام ها و مصاحبه ها و نوشته های بیست ساله شاهنشاه است انتشار یافت.

مطالب این مجموعه برحسب موضوع در 17 فصل که عبارت از ناسیونالیسم ، مشروطیت و دمکراسی ، عدالت اجتماعی ، مذهب ، روابط سیاسی ، صلح ، فرهنگ ، بهداشت ، دادگستری ، اقتصاد ، امور کشاورزی و عمرانی ، تقسیم املاک ، ارتش ، تربیت بدنی ، امور خیریه ، مبارزه با فساد و مبارزه با نومیدی است طبقه بندی شده و در هرقسمت از زبده فرمایشات شاهنشاه استفاده به عمل آمده است.

 

شجاع الدین شفا نشان هنر و ادب فرانسه را دریافت کرد!

شجاع الدین شفا رایزن فرهنگی و مطبوعاتی و سخنگوی دربار شاهنشاهی که برای رسیدگی به امور مربوط به روابط فرهنگی ایران با کشورهای اروپایی به فرانسه رفته بود موفق به اخذ نشان هنر و ادب فرانسه شده است.

شفا در سال 1955 نیز به مناسبت ترجمه کتاب « ایران در ادبیات فرانسه » موفق به دریافت جایزه ادبی سلطنتی گردیده است.

 

اساس مذاکرات کنفرانس نفت تهران

ظرف امروز و فردا اعضای هیئت های نمایندگی کشورهای عضو اوپک وارد تهران خواهند شد تا در سومین کنفرانس کشورهای صادر کننده نفت که روز شنبه با نطق علی امینی نخست وزیر گشایش می یابد شرکت کنند.

در جلسات کنفرانس هیئت های نمایندگی ایران ، عربستان سعودی ، ونزوئلا ، کویت و قطر شرکت خواهند داشت.

عراق که یکی از شش عضو اوپک می باشد به احتمال زیاد در کنفرانس شرکت نخواهد کرد.

در محافل نزدیک به سازمان اوپک اظهار عقیده می شود که بر خلاف تصور بعضی ها در سومین کنفرانس اوپک مسئله جلوگیری از تقلیل قیمت نفت دستور اساسی مذاکرات نخواهد بود بلکه موضوع اساسی که مورد بحث قرار خواهد گرفت نتاریج عدم شرکت عراق در کنفرانس تهران و مهم تر از آن حفظ موجودیت اوپک و جلوگیری از شکست آن خواهد بود.

 

علت گرانی گوشت!

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی به گرانی گوشت پرداخت و نوشت : نماینده صنف دامدار علت گرانی گوشت را تشریح کرد و گفت راه حل مشکل گوشت کمک به دامدار است ، قانوان از دامدار حمایت نمی کند ، مال‌الاجاره مراتع کمرشکن است ، از دام های عبوری عوارض می گیرند ، دامداران در مراتع سرگردانند ، ناچاریم از خارج گوسفند وارد کنیم!

 

در سیر کردن 20 میلیون نفر مردم ایران با مشکل مواجه هستیم!

بعد از ظهر دیروز علی امینی اولین جلسه کمیته ملی نجات دنیا از گرسنگی را طی نطقی در بانک کشاورزی افتتاح کرد.

نخست وزیر اظهار داشت : امروز ما با دو مشکل اساسی مواجه هستیم، یکی تامین غذای کافی برای افراد موجود ، دوم با در نظر گرفتن افزایش سریع جمعیت تهیه غذا برای جمعیت آتی.

در ادامه مهندس ارفع رئیس سازمان جنگلبانی ایران و دبیرکل کمیته ملی نجات دنیا از گرسنگی گفت : در ایران طبق محاسبات آماری که شده چنانچه ماخذ ازدیاد نفوس را بر پایه 2/۷ % سالیانه قرار دهیم در ظرف چهل سال آتی جمعیت این کشور به 69 میلیون خواهد رسید ، ما که امروز برای سیر کردن 20 میلیون نفر با مشکلات مواجهیم باید ببینیم در عرض 40 سال آتی چگونه 69 میلیون نفر را باید سیر کنیم؟!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.