1 آبان ماه 1340

1 آبان ماه 1340

وجود کارخانه ارج موجب غرور ملی و مایه افتخار ما است/شاه و فرح به کشور بازگشتند/62 نفر مشمول عفو می شوند/شهرداری مقروض است

وجود کارخانه ارج موجب غرور ملی و مایه افتخار ما است

نخست وزیر در بازدید از کارخانه ارج گفت : وجود کارخانه ارج موجب غرور ملی و مایه افتخار ما است، من به روح مرحوم مهندس خلیل ارجمند بنیان گذار کارخانه ارج درود می فرستم. البته این کارخانه در حدود بیست و چهار پنجسال است که تاسیس شده و در طی همین مدت توانسته پیشرفت زیادی در کار خود بکند به طوری که من در مسافرت هایی که به نقاط مختلف ایران کردم همه جا محصولات این کارخانه را به چشم دیدم.

 

ما به علل تاریخی در زمینه صنعت از ممالک راقیه عقب هستیم، ولی نشانه هایی وجود دارد که نوید جبران عقب ماندگی گذشته ما را می دهد و این کارخانه نیز نموداری از آن امیدواری است.

شما می توانید این اطمینان را داشته باشید تا هنگامی که کالاهایی در ایران به دست ایرانی ساخته می شود محال است در دولت من اجازه داده شود که کالای نظیر آن را از خارج وارد سازند و در قسمت تعرفه گمرکی تاسیس اطاق صنعت همین امروز دستور میدهم که وزیر بازرگانی و وزیر صنایع و معادن به این کار رسیدگی کنند زیرا وظیفه ما این است که از صنایع و کارخانجات ایرانی حمایت و پشتیبانی کنیم.

 

شاه و فرح به کشور بازگشتند

مسافرت 13 روزه شاه و فرح به فرانسه امروز پایان یافت و به تهران مراجعت کردند.

در مراسم استقبال اعضای خاندان سلطنت، نخست وزیر و هیئت وزیران ، وزیر دربار شاهنشاهی و روسای دربار ، شخصیت های کشوری و امرای ارتش و روزنامه نگاران حضور داشتند.

 

62 نفر مشمول عفو می شوند

امروز آخرین جلسه کمیسیون عفو و بخشودگی برای عفو محکومین عادی و محکومین دادرسی ارتش در وزارت دادگستری با حضور نمایندگان دادستان ها تشکیل گردیدو ظهر امروز این کمیسیون به کار خود خاتمه داد.

بر اساس گزارش جراید « 62 نفر از محکومین عادی و دادرسی ارتش مشمول عفو خواهند شد»

 

شهرداری مقروض است

دکتر نصر شهردار تهران در ضیافت دیشب با ارباب جرائد و مسئولین ادارات شهرداری و معتمدین محلات گفت : شهرداری 182 میلیون تومان مقروض است و تاکنون 34 میلیون تومان از قروض خود را پرداخته است.

شهرداری بر اثر فعالیت مامورین خود نهایت صرفه جویی را کرده و در این 6 ماه که طبق قانون می بایست 11 میلیون تومان هزینه پرسنلی داشته باشد فقط 7 میلیون تومان خرج شده و 4 میلیون تومان صرفه جویی شده است.

رفتگران شهر تهران افراد قانع و قابل احترامی هستند این افراد از سپیده دم صبح تا غروب در مقابل حقوق ناچیزی نظافت شهر بزرگ تهران را که 510 کیلومتر مربع مساحت دارد تامین می کنند ، تعداد رفتگران شهرداری 3600 نفر است و هر رفتگر ناچار است منطقه ای به مساحد 25 هزار متر مربع را تمیز کند ، با رسیدن دستگاه های موتوری رفت و روب و جمع آوری زباله در شهر ماشینی شده و مردم راحت خواهند شد.

با وجود آن که سهم ما از درآمدهای مالیاتی دولت در سال جاری فوق العاده کاهش یافته معهذا شهرداری در مدت 6 ماه گذشته 15 میلیون تومان صرف عملیات عمرانی در شهر کرده است و امیدواریم که در شش ماهه دوم سال این عملیات را توسعه دهیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.