۱۸ مهر ماه ۱۳۴۰

۱۸ مهر ماه ۱۳۴۰

تایمز لندن : اوضاع اقتصادی ایران رو به بهبود است!/نتایج مذاکرات لندن برای ایران رضایت بخش بود/هیئت نمایندگی ایران/میزان تولید/شاه : سرنوشت اروپا به سرنوشت ایران بستگی دارد!/مردم از ظلم و ستم دولت به مناطق بی آب و علف فرار کرده اند!

تایمز لندن : اوضاع اقتصادی ایران رو به بهبود است!

روزنامه تایمز چاپ لندن در شماره امروز خود نوشته است هدیه سخاوتمندانه شاه ایران هنگامی به ملت اعطاء می شود که اوضاع اقتصادی کشور رو به بهبود است.

دکتر علی امینی نخست وزیر ، 5 ماه قبل دولت خود را برای نجات کشور از شرایط وخیمی که با آن رو برو بود تشکیل داد ، بودجه ای که اخیرا دولت امینی تنظیم کرده واقع بینانه ترین بودجه ای است که از مدت ها پیش به این طرف در ایران تنظیم شده است ، از طرف دیگر امینی برای پنجساله سوم که در دست تهیه است درصدد جلب کمک های خارجی معتنابهی برآمده است.

طبعا هنوز کارهای بسیار دیگری باید انجام شود و امینی در برابر خود دشمنانی دارد ، این دشمنان هم در میان گروه مخالف هستند که برای بازگشت به صحنه سیاست فعالیت می کنند و هم در میان کسانی که از دو انتخابات قبلی صدمه دیده اند.

دو انتخابات گذشته طی یک سال کسی را قانع و راضی نکرد و پارلمانی به وجود نیامد بدیهی است که نیازی به توقف و درنگ نخواهد بود.

 

نتایج مذاکرات لندن برای ایران رضایت بخش بود

پیش از ظهر امروز فواد روحانی قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک که همراه هیئت نمایندگی شرکت ملی نفت در مذاکره با مقامات کنسرسیوم نفت ایران شرکت داشت طی یک مصاحبه مطبوعاتی اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت.

وی اظهار داشت : به طوری که آقایان اطلاع دارید کار کنسرسیوم نفت در ایران به وسیله دو شرکت عامل تولید و استخراج اجرا می شود که در هیئت مدیره هر یک از آن ها دو نفر مدیر منتخب شرکت ملی نفت ایران حضور دارند.

در موقع تنظیم قرارداد کنسرسیوم دولت اصرار داشت که شرکت ملی نفت علاوه بر انتخاب مدیران مزبور که در جلسات هیئت مدیره شرکت های عامل حضور پیدا می کنند با خود اعضای کنسرسیوم یعنی امضا کنندگان اصلی قرارداد ارتباط و تماس منظم داشته و مسائل عمده ای را که پیش می اید با آن ها در میان بگذارد.

از همان سال اول اجرای قرارداد اعضای کنسرسیوم بنا را بر این گذاشتند که سالی یک بار هیئتی مرکب از نمایندگان همه آن ها در اوایل بهار به ایران بیایند و ضمن بازدید عملیات شرکت های عامل با مدیران شرکت ملی نفت در تهران تماس گرفته هر گونه مطالبی را که پیش آمده باشد مورد مذاکره قرار دهند.

شرکت ملی نفت تصور می کرد که با استفاده از این دو فرصت یعنی اعزام مدیران منتخب خود به مجمع عمومی در لاهه و ملاقات سالی یک بار با نمایندگان کنسرسیوم در تهران فرصت کافی برای اظهار نظر در امور مربوط به قرارداد فروش نفت خواهد داشت ولی عملا معلوم شد که این دو فرصت کافی نیست زیرا در جلسات مجمع عمومی بیشتر مسائل رسمی و تشریفاتی مطرح می شود و ملاقات های تهران هم از لحاظ وقت و محل منظور را کاملا تامین نمی کند چون بسیاری از نکاتی که شرکت ملی نفت درباره آن مذاکره با کنسرسیوم را ضروری می داند مربوط به توسعه صنعت نفت ایران و تکمیل تاسیسات است که البته وابستگی به تنظیم بودجه عملیات کنسرسیوم دارد و موعد تنظیم بودجه هر سال در ماه های پائیز سال قبل و محل اجتماع نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم هم به منظور بحث در اطراف برنامه عملیات و تنظیم بودجه لندن است.

از امسال قرار بر این شد که علاوه بر حضور مدیران منتخب شرکت در جلسات هیئت مدیره شرکت های عامل در ایران و مجمع عمومی آن شرکت ها در لاهه و آمدن نمایندگان کنسرسیوم به تهران سالی یک بار هم در پائیز یعنی موقعی که پیش بینی برنامه ها و اعتبارات بودجه سال آینده مطرح است نمایندگان شرکت ملی نفت به لندن رفته و تذکراتی را که لازم می دانند به شرکت های عضو کنسرسیوم داده و درباره هرگونه مسائل دیگری هم احتیاج به بحث داشته باشد مذاکره و منافع ایران را تامین کنند. مسافرت آقای انتظام و عده ای از مدیران شرکت به لندن در سه هفته قبل به این مناسبت بود.

 

هیئت نمایندگی ایران

هیئت نمایندگان شرکت ملی نفت در این مذاکرات مرکب بود از آقایان انتظام ، فلاح ، نفیسی ، مستوفی ، هویدا و فرمانفرمائیان و بنده و آقای عرفانی هم که رئیس هیئت عالی بازرسی هستند در جلسات شرکت کردند.

از طرف کنسرسیوم هم نمایندگان همه شرکت های عضو کنسرسیوم و همچنین آقای برلین رئیس شرکت های عامل حضور داشتند ، مذاکرات طی 5 روز یعنی از دوشنبه 27 شهریور تا جمعه اول مهر انجام گرفت و نتیجه آن رضایت بخش بود و قرار شد این عمل هر سال تکرار شود.

شرکت در حال حاضر عقیده دارد که با این ترتیب فرصت کافی برای انجام مذاکرات مفید و موثر چه از حیث محل و موقع و چه از لحاظ ترکیب هیئت های نمایندگی و انواع موضوعات مورد بحث تامین شده است.

 

میزان تولید

با توجه به مضیقه ارزی و ریالی که اکنون دامنگیر دولت گشته است در این جلسات مذاکراتی به منظور بالا بردن سطح تولید در ایران و بالنتیجه میزان درآمد دولت در سال جاری به عمل آمد و نتایج رضایت بخشی به دست آمده که تاثیر قابل توجهی در میزان درآمد سال 1340 خواهد داشت.

مصرف نفت در دنیا رو به ازدیاد است و برای این که سهم شایسته ای از این ازدیاد مصرف نصیب ایران گردد و ایران در آتیه نزدیکی مقام سابق خود را از لحاظ صدور نفت خاورمیانه به دست آورد مذاکرات مفصلی به عمل آمد و یادداشت مشروحی که هدف و انتظارات ملت ایران را به خوبی نشان می داد و قبلا تهیه شده بود تسلیم اعضای کنسرسیوم گردید.

عکس العمل اعضای کنسرسیوم در مقابل این یادداشت رضایت بخش بوده و به شرکت ملی نفت ایران اطمینان داده شد که کلیه اقدامات ممکن برای بالا بردن سطح تولید در ایران به عمل خواهد آمد و برنامه های اکتشافی و حفاری و ساختمانی مناسبی بدین منظور اعمال خواهد گردید.

 

شاه : سرنوشت اروپا به سرنوشت ایران بستگی دارد!

خبرگزاری فرانسه : شاه ایران در آستانه سفر رسمی خود به فرانسه به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت : سرنوشت اروپا به سرنوشت ایران بستگی دارد.

بین ملت های آزاد حتما لازم نیست که یک قرارداد کتبی وجود داشته باشد زیرا اکنون ظاهرا در فرانسه به این حقیقت پی برده اند که سرنوشت اروپا به سرنوشت کشور من بستگی دارد.

من به مسائل و مشکلاتی که کشور شما با آن روبرو است اطلاع کامل دارم و اطمینان دارم که فرانسه سرانجام به این مشکلات فائق خواهد شد.

شاه ضمن اشاره به اقامت سابق « شهبانوی ایران » در فرانسه و در حالی که لبخندی به لب داشت گفت : تصور می کنم که فرانسوی ها نسبت به ملکه محبت زیادی دارند!

در مدت سه روز اقامت رسمی خود در پاریس پیرامون مسائل مهم بین المللی به طور کلی و اوضاع خاورمیانه با ژنرال دوگل مذاکره خواهم کرد.

شاه در مورد روابط ایران و شوروی نیز گفت : ما به مانند کشورهای دیگر حق داریم مستقل زندگی کنیم و هر سیستمی را که به نظرمان برای حفظ میراث پدران ما بهتر باشد قبول کنیم ، یک کشور کهن سال مانند کشور ما هرگز مرعوب نمی شود.

گفتنی است ساعت 8 صبح امروز شاه و فرح عازم فرانسه شدند ، این سومین دیدار شاه با دوگل رئیس جمهور فرانسه است ، شاه در سال 1944 هنگامی که ژنرال دوگل به عنوان رئیس دولت موقت فرانسه به مسکو می رفت برای نخستین بار در تهران با وی ملاقات کرد ، در سال 1959 نیز شاه در جریان یک سفر غیر رسمی به پاریس با دوگل دیدار کرد.

روزنامه «کیهان » همچنین در خبری اعلام کرد : وزارت امور خارجه فرانسه مادام ژان سوانیارگ همسر رئیس اداره آفریقای میانه وزارت خارجه آن کشور را به عنوان ندیمه شهبانوی ایران در دوره اقامت در فرانسه انتخاب کرده است!

اوضاع وخیم فرانسه در آستانه سفر شاه!

« خواندنی ها » در گزارشی نوشت : ژنرال دوگل رئیس جمهور 71 ساله فرانسه پس از 40 ماه حکومت بر آن کشور با بحران سیاسی تازه ای روبرو شده است ، دوگل که روز اول ژوئن سال 1958 به دنبال عظیم ترین بحران سیاسی بعد از جنگ فرانسه ، در آستانه جنگ داخلی زمام امور آن کشور را به دست گرفت اکنون چهل ماه حکومت کم و بیش به همان مرحله رسیده است که در سال 1958 به سقوط جمهوری چهارم فرانسه منتهی شد.

 

مردم از ظلم و ستم دولت به مناطق بی آب و علف فرار کرده اند!

« کیهان» در سرمقاله امروز خود نوشت : دیروز دوستی در ضمن محاوره به من گفت « ملت بیدار شده است» من فکر کردم که کاش دولت بیدار می شد که احتیاج به این کشمکش ها و گفت و گوها نبود.

امینی و هیئت وزرای او از من نرنجند ، وقتی می گویم دولت مقصودم این چند وزیری که در جریان کار تشکیلات و عمل مامورین هیچ گونه تاثیری نمی توانند داشته باشند نیست ، بلکه مقصودم این تشکیلات مرده و یک چنگیزخان و امیرتیمور است که خیال می کنند دولت و ملت دو ایل متخاصمند که هر یکی بر ضد دیگری کمر بسته و باید یکی دیگری را مغلوب کند ، مال دولت ، مال ملت ، حق دولت ، حق ملت!

ملت کیست و دولت کدام است؟ هر کس در چهار دیواری این فلات زندگی می کند ملت است ، بعض از افراد همین ملت انتخاب می شوند که امور او را اداره کنند و نام ایشان را دولت می گذارند پس خصومت بین ملت و دولت یعنی چه ؟ ولی این فرق را چه کسی می گذارد و دولت را چه کسی از ملت جدا می کند؟! همان مامورین دولت.

بروید از بصره تا مسقط بلکه تا پاکستان و حتی هندوستان بگردید ببینید چقدر مهاجر ایرانی در این ممالک است ؟ هیچ کدام از این ها از گرسنگی و به دنبال روزی به آن جاها نرفته اند زیرا همیشه محل خودشان از عربستان خشک بی آب و علف حاصل خیزتر و پرنعمت تر و برای زندگی مهیاتر بوده است. تمام این ها از ستم و ظلم مامورین رفته اند، مامورینی که  هرچه ظلم کرده اند ، هر چه زور گفته اند ، هر چه بی شرافتی کرده اند دولت از ایشان حمایت کرده و مردم هر چه داد زده اند ، فریاد کرده اند دولت به ایشان گوش نداده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.