17 مهر ماه 1340

17 مهر ماه 1340

وزیر دارایی : وضع خزانه دولت خوب است/سوء قصد به جان فرزند آیت الله بروجردی در قم/به مناسبت میلاد ملوکانه ؛ عده ای زندانی سیاسی آزاد می شوند!/وعده های وزیر فرهنگ در حضور شاه! / اجازه نمی دهیم در نسل آینده حتی یک بی سواد باشد!/هیئت رئیسه جدید حزب ملیون انتخاب شد/رادیو کراچی : شاه ایران فقط به حقوقی که از دولت می گیرد اکتفا خواهد کرد!

وزیر دارایی : وضع خزانه دولت خوب است

بهنیا وزیر دارایی امروز طی یک مصاحبه مطبوعاتی اطلاعاتی از سفر اخیر خود به اروپا که برای شرکت در جلسات مجمع عمومی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بود در اختیار خبرنگاران گذاشت.

وی اظهار داشت : در این مسافرت هیچ گونه مذاکره ای برای اخذ وام به عمل نیامده است ، وضع خزانه دولت خوب است و هیئتی از بانک جهانی برای بررسی برنامه عمرانی ایران به تهران می آید.

صندوق جهانی پول و بانک جهانی توسعه و ترمیم امور اقتصادی ما را با دقت تحت نظر دارند ، در هیچ مورد هر قدر هم کوچک باشد بانک و صندوق اغماض نمی کند.

ایران در این دوره ریاست مجمع عمومی بانک ترمیم و توسعه را نپذیرفت ، برای مراجعات بین المللی ایران یک مرکز در واشنگتن دایر می کند ، سیستم پولی فعلی که بر اساس پشتوانه طلا با ارز خارجی است صحیح نیست ، برنامه های اقتصادی ایران باید بر اساس قدرت مالی کشور تهیه شود.

 

سوء قصد به جان فرزند آیت الله بروجردی در قم

«اطلاعات » نوشت : دیشب یکی از افرادی که پشت سر آقای آقاسید محمد حسن آیت الله زاده بروجردی در مسجد اعظم شهرستان قم برای ادای نماز مغرب و عشاء ایستاده بود در وسط نماز هنگامی که آیت الله زاده بروجردی به رکوع رفته بود با کارد به طرف ایشان حمله برد تا فرزند ارشد مرحوم آیت الله بروجردی را از پای درآورد ولی چند نفر از مراقبین که قبلا نسبت به شخص مزبور ظنین شده بودند به کمک عده ای دیگر از نمازگزاران او را دستگیر کردند و قبل از آن که بتواند آسیبی به آیت الله زاده بروجردی برساند وی را تحویل شهربانی قم دادند.

در شهربانی معلوم شد که سوء قصد کننده محمدصادق صدوق نام دارد که سال گذشته نیز در زمان حیات آیت الله بروجردی نیز نسبت به جان معظم له سوء قصد داشت و به نتیجه نرسید.

 

به مناسبت میلاد ملوکانه ؛ عده ای زندانی سیاسی آزاد می شوند!

امروز کمیسیون عفو و بخشودگی وزارت دادگستری در اداره فنی تشکیل جلسه داد ، در این کمیسیون دادستان های شهرستان و استان و نمایندگان دادرسی ارتش و شهربانی کل کشور شرکت داشتند.

رئیس کمیسیون عفو و بخشودگی اظهار داشت : تقاضاهای زیادی برای بخشودگی زندانیان رسیده است و هر روز به قسمتی از این تقاضاها رسیدگی می کنیم آن هایی که مشمول عفو و بخشودگی هستند برای این که از عفو بیشتری استفاده کنند به کمیسیون 28 مرداد مربوط به فرمان ملوکانه ارجاع می شود و بقیه که قابل عفو نیستند دوباره به محل اول خود عودت داده می شود.

به مناسبت میلاد ملوکانه نیز عده ای از زندانیان سیاسی و عادی عفو می شوند.

 

وعده های وزیر فرهنگ در حضور شاه! / اجازه نمی دهیم در نسل آینده حتی یک بی سواد باشد!

بعد از ظهر دیروز جشن مهرگان در حضور شاه و فرح در استادیوم «محمدرضاشاه پهلوی » برگزار شد.

در این مراسم شاهپور غلامرضا و شاهپور عبدالرضا پهلوی ، نخست وزیر و هیئت دولت و گروهی از فرهنگیان حضور داشتند.

درخشش طی سخنانی در این مراسم گفت : به همین اندازه می توان گفت که محیط سالمی برای اجرای برنامه های اساسی فراهم آمده است و اینک وزارت فرهنگ خود را قادر می بیند که اساس نو برای تحولات عمیق در فرهنگ کشور بریزد و به مرحله عمل درآورد. قدم اول در این راه آن است که تعلیم و تربیت هدف مشخصی بر مبنای منافع ملی و احتیاجات امروزی داشته باشد و ضمن تامین زندگی مادی و معنوی بهتری برای جامعه ارکان بقای آن را استوار تر گرداند.

هدف وزارت فرهنگ آن خواهد بود که اولا موجبات تحصیلات ابتدایی را برای همه فرزندان مملکت فراهم سازد به طوری که در میان نسل آینده به طور نمونه نیز فرد بی سوادی پیدا نشود و نیازی به مبارزه با بی سوادی بزرگ سالان نباشد. در مرحله بالاتر از ابتدایی تعلیمات فنی و حرفه ای و کشاورزی گسترش خواهد یافت تا جوانانی به بار آیند که بی نیاز از خدمت دولت و پشت میز نشینی احتیاجات روزافزون تولیدی و صنعتی کشور را برآورند و مفید به حال خود و وطن خود باشند.

در زمینه تعلیمات عالی تمام مقدورات در توسعه و تجهیز دانشگاه های داخلی از نظر کمیت و کیفیت به کار خواهد افتاد تا نیاز جوانان به تحصیل در دانشگاه های خارجی از میان برود ، در مورد اعزام دانشجو به خارج وزارت فرهنگ اجازه نخواهد داد هیچ کس پیش از پایان دوره کامل دبیرستان و استواری مبانی دینی و ملی به خارجه اعزام گردد ، تحصیل دیپلمه ها نیز منحصرا در رشته های علمی ، فنی و صنعتی مورد نیاز کشور مجاز خواهد بود.

در زمینه تربیت اخلاقی و روحی که در گذشته نزدیک کمتر مورد توجه قرار گرفته ترتیباتی اتخاذ خواهد شد که جوانان به زیور فضیلت و صلاح و تقوی آراسته گردند و نسل آینده از انحطاط اخلاقی رها شود.

در ادامه این مراسم « دوشیزگان به هنرنمایی پرداختند و رقص های محلی و همچنین برنامه موسیقی هنرهای زیبا با همکاری خاطره پروانه و خانم هما پرتوی اجرا گشت»!

 

هیئت رئیسه جدید حزب ملیون انتخاب شد

بعد از ظهر دریوز اعضای جدید کمیته مرکزی حزب ملیون برای انتخاب دبیر کل و هیئت رئیسه در محل حزب اجتماع کردند ، در این جلسه محمود جم به سمت رئیس جلسات کمیته مرکزی ، فتح الله نوری اسفندیاری به سمت نائب رئیس کمیته ، احمد امامی به سمت دبیرکل حزب  و مهندس عبدالرضا انصاری به سمت خزانه دار منصوب شدند.

امامی گفت : از این به بعد رهبری حزب ملیون به عهده کمیته مرکزی حزب خواهد بود.

 

رادیو کراچی : شاه ایران فقط به حقوقی که از دولت می گیرد اکتفا خواهد کرد!

رادیو کراچی دیشب در برنامه فارسی خود گفت : شاهنشاه ایران روز پنجشنبه گذشته فرمودند که برای بالا بردن سطح زندگی طبقه فقیر معادل 133 میلیون دلار دارایی خود را اعطا فرمودند!

یک مامور عالیرتبه ایرانی به خبرنگار آسوشیتدپرس انترناشنال اظهار داشت با اتمام برنامه های تقسیم املاک که در ظرف دو سال انجام می شود برای اعلیحضرت همایونی فقط حقوقی باقی خواهد ماند که برای تامین مخارج سلطنتی از دولت دریافت خواهند داشت!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.