۱۶ مهر ماه ۱۳۴۰

۱۶ مهر ماه ۱۳۴۰

می خواستند از استرالیا گوشت وارد ایران کنند/کمک 665 میلیون دلاری آمریکا به ایران در طول 15 سال/آئین نامه انتخابات چهارشنبه تصویب می شود/خواسته های مشروع مردم قابل انجام نیست!/با سی میلیون تومان می شد کل کردستان را احیا کرد/بدتر از حیوان ها زندگی می کنند/جوانان ما گمراه هستند/مبارزه با بی سوادی ربطی به انتخابات و آزادیخواهی ندارد!/آخرین خبرها از روابط ایران و سوریه/400 میلیون تومان به اعتبارات سال 1339 افزوده می شود

می خواستند از استرالیا گوشت وارد ایران کنند

در جلسه امروز محاکمه متهمین شیلات شهردار اسبق تهران گفت : می خواستند از استرالیا گوشت وارد ایران کنند!

رئیس دادگاه از شهردار اسبق تهران پرسید : اتهام شما شرکت در تدلیس در مورد انعقاد قرارداد با شرکت شیلات می باشد. چطور شد که به فکر فروش ماهی های شرکت شیلات افتادید، آیا قبلا راجع به این موضوع صحبتی با اعضای شرکت کرده بودید یا این که یک دفعه مبادرت به فروش و توزیع ماهی در تهران کردید؟

منتصر : باید بگویم شرکت شیلات با شخص نصرت الله منتصر قرارداد منعقد نکرده بلکه با شرکت توانا که مدیر آن بنده هستم قرارداد بسته است. بنده از مدت ها پیش تصمیم داشتم معامله ماهی نکنم تا این که شنیدم تصمیم دارند گوشت از استرالیا و نیوزیلند وارد ایران کنند متاثر شدم گفتم چطور شده که گوشت را از خارج وارد می کنند این همه ماهی در دریاهای ایران چطور شده است ؟ به فکر فروش ماهی افتادم. شرکتی بود به نام شرکت خلیج که وابسته به سازمان برنامه است این شرکت با دو شرکت خارجی قرارداد بسته بود چون این ها وسیله توزیع نداشتند، بنده داوطلب توزیع ماهی در تهران شدم. وقتی قانونی از مجلس گذشت که شرکت شیلات جنوب و شمال یکی بشود ، شیلات شمال و شرکت خلیج یکی شد و شرکت شیلات ایران نامگذاری گردید. در آن موقع سرتیپ نویسی مدیرعامل بود. مدتی وقت صرف شد تا این که توزیع ماهی جنوب را بنده عهده دار شدم. سرتیپ نویسی از من پرسید قرارداد با شرکت خلیج تمام شده است؟ من جواب دادم بله. بعد نامه ای به شیلات شمال نوشتم که توزیع ماهی شمال را داشته باشم.

موقعی که شهردار بودم تعیین نرخ با اداره خواروبار بود و بنده هم مطلع می شدم ، برای هر جنسی یک حق عاملیت قائل می شدند. برای تره بار صدی سی بود. برای ماهی که به گندبار معروف است باید بیشتر قائل می شدند تا صدی پنجاه.

گفتنی است در جلسه امروز دادگاه نیز سرتیپ نویسی در مورد قرارداد شرکت توانا سکوت کرد.

 

کمک 665 میلیون دلاری آمریکا به ایران در طول 15 سال

امروز منابع آمریکایی گزارشی از مجموع میزان کمک های خارجی آمریکا را به کشورهای مختلف جهان بعد از جنگ دوم جهانی انتشار دادند.

به موجب این گزارش آمریکا در 15 سال گذشته بیش از 61 میلیارد دلار به ممالک جهان کمک های اقتصادی کرده است ، در گزارش مزبور ایران در میان کشورهای آسیایی که از کمک های آمریکا استفاده کرده اند از حیث میزان در ردیف پنجم قرار دارد ، در این گزارش دیده می شود که هند بیش از دو برابر پاکستان و ترکیه بیش از دو برابر ایران از آمریکا کمک اقتصادی دریافت داشته اند.

بر اساس این گزارش ایران در این مدت 665 میلیون و 100 هزار دلار از آمریکا کمک اقتصادی دریافت کرده است.

 

آئین نامه انتخابات چهارشنبه تصویب می شود

علی امینی نخست وزیر در جلسه مصاحبه مطبوعاتی امروز خود گفت : روز چهارشنبه آئین نامه انتخابات تصویب می شود، به هر صورت آزمایشی هم شده انتخابات را شروع خواهیم کرد اما من به هیچ وجه زیربار انتخابات غیرآزاد نخواهم رفت.

 

خواسته های مشروع مردم قابل انجام نیست!

امینی در باره سفر اخیر خود به آذربایجان گفت : ما در این مسافرت سعی کردیم در جاهایی که لازم است مامورین درست کار بگذاریم و در انجام خواسته های مردم قدم برداریم ، خواسته های مردم در این مسافرت آب و برق ، فرهنگ و بیمارستان بود. تصدیق می فرمائید که این خواسته ها در عین حالی که مشروع است انجام آن ها کار سهل و آسانی نیست بخصوص از نظر بودجه در شهرستان ها بودجه هایی که در سال های اخیر خرج شده اگر به مصرف کارهای ضروری می رسید خیلی از این عدم رضایت ها الان در بین نبود.

 

با سی میلیون تومان می شد کل کردستان را احیا کرد

این سفته بازی ها و ساختمان سازی ها متاسفانه به شهرستان ها هم سرایت کرده در سقز کارخانه دخانیاتی درست کردند که 22 میلیون تومان خرج آن شد ، وقتی رفتم آن را دیدم اسباب تاسف شد ، تازه این بنا نیمه کاره است و 8 میلیون تومان دیگر پول می خواهد. وقتی محل آن را بازدید کردم متوجه شدم که این همه پول خرج کردند تا ماشین های توتون و چپقی که در تهران بود کندند و بردند آن جا کار گذاشتند. سیستم کار آن هم درست شبیه سیستم کاری است که بیست سی سال قبل که بنده مدیرکل وزارت دارایی بودم در تهران عمل می شد در حالی که با سی میلیون تومان می شد تمام کردستان را احیاء کرد. تازه از این ساختمان مردم سقز استفاده نکردند چون آهن و سیمان را که از تهران آوردند و قسمتی را هم مقاطعه کارها استفاده کردند در حالی که این شهر یک حمام درست و حسابی ندارد.

 

بدتر از حیوان ها زندگی می کنند

نخست وزیر با اشاره به وضع رقت انگیز جذامخانه تبریز گفت : از مشاهده زندگی جذامی ها سخت متاثر و ناراحت شدم. در یکی از اطاق ها یک جذامی زندگی می کرد که وضعش بسیار اسفناک بود و زندگیش بدتر از حیوان بود.

 

جوانان ما گمراه هستند

علی امینی به مباحثه خود با دانشجویان در تبریز نیز اشاره کرده و گفت برخلاف گزارش یکی از روزنامه ها به مقدسات ملی در آن جلسه توهین نشد ، آن دانشجو صحبت هایی کرد و من هم جواب دادم. آن وقت قسمتی از آن ها که در آن جا بودند همه برای او دست زدند و هم برای مخالفش و این نشان می دهد که جوانان ما گمراه هستند و محتاج هستند که در مسائل مختلف برایشان توضیح داده شود.

 

مبارزه با بی سوادی ربطی به انتخابات و آزادیخواهی ندارد!

بنده به دانشجویان گفتم آن چه شما می خواهید و می گوئید جز در چند مملکت دنیا مثل انگلستان و آمریکا وجود ندارد ، شما ایران را با همسایگان و ممالک دیگر اطراف مقایسه کنید و خواهید دید آزادی در ایران بیشتر است یا جاهای دیگر. عده ای فکر می کنند فحش دادن و توهین کردن شخصیت ایجاد می کند.

اخیرا آزادیخواهی و مبارزه با بی سوادی با هم مخلوط شده است ، می خواهند با بی سوادی مبارزه کنند وسطش شعار هم می دهند ، اگر می خواهید درس بدهید به انتخابات چه کار دارید؟

 

آخرین خبرها از روابط ایران و سوریه

« کیهان » نوشت : امروز اطلاع حاصل شد که پس از بازگشت قدس نخعی وزیر خارجه از آمریکا سفیر کبیر ایران در دمشق تعیین خواهد شد و بار دیگر بین ایران و سوریه روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی برقرار می گردد.

در حال حاضر برای برقراری این روابط و تاسیس نمایندگی سیاسی ایران در دمشق اقداماتی شروع شده و ضمنا قرار است که قراردادهای موجود بین ایران و سوریه بخصوص در باره رفت و آمد اتباع ایران و سوریه بین دو کشور به مرحله اجرا گذارده شود.

بنا بر گزارش هایی که به تهران و مقامات دولت رسیده وضع حکومت جدید سوریه تثبیت شده است ، بسیاری از دول حکومت جدید سوریه را به رسمیت شناخته اند ، قرار است آمریکا نیز طی دو روز آینده شناسایی خود را اعلام کند. شوروی نیز شناسایی خود را به حکومت جدید سوریه اعلام کرده است.

امروز همچنین گفته شد که ممکن است قدس نخعی وزیر امور خارجه در نیویورک مذاکراتی با هیئت نمایندگی سوریه به عمل آورد.

 

400 میلیون تومان به اعتبارات سال 1339 افزوده می شود

پورهمایون رئیس بانک مرکزی گفت : 250 میلیون تومان به صادرکنندگان اعتبار داده می شود و 17 میلیون تومان نیز به بانک رهنی و 66 میلیون تومان به بانک کشاورزی و 65 میلیون تومان هم به بانک صنعتی وام داده خواهد شد.

وی اظهار داشت : طبق برنامه، تثبیت اقتصادی کشور که تا پایان سال جاری اجرا خواهد شد. اعتبارات بانکی از محل برگشت بدهی دولت و سایر بنگاه ها و موسسات دولتی و سازمان برنامه به بانک مرکزی 400 میلیون تومان بر حجم اعتبارات بانکی سال گذشته افزوده خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.