14 مهر ماه 1340

14 مهر ماه 1340

کمک آمریکایی ها تقلیل یافته است/سرلشکر ضرغام و توقیف او/تغییرات در وزارت کشاورزی/کارت عکاسان داخلی و خارجی لغو شد/کشف میلیون ها سوء استفاده در دادگستری/فعالیت های غیراخلاقی دانشجویان ایرانی در لندن!/میلیون ها تومان اشیای قیمتی از ایران خارج می شود!/دانشجویان و سیاست ؛ مداخله یا عدم مداخله؟!

کمک آمریکایی ها تقلیل یافته است

« تهران مصور » نوشت : یک خبر تائید نشده حاکیست که کمک آمریکایی ها به ایران تقلیل یافته و بیشتر صرفه جویی هایی که از نظر پرداخت حقوق در موسسات نظامی و غیرنظامی صورت می گیرد از این جهت می باشد که آمریکایی ها از انجام قسمتی از تعهداتی که تا به حال در این مورد داشتند سرباز زده اند و به همین جهت برای تعادل بودجه ناگزیر به صرفه جویی هایی شده اند و قسمتی از این صرفه جویی ها در بازنشسته شدن افسران ارتش بی تاثیر نبوده است.

 

سرلشکر ضرغام و توقیف او

گفته می شود که وضع توقیف سرلشکر ضرغام که نزدیک چهار ماه است زندانی است به صورت بغرنجی درآمده است زیرا توقیف سرلشکر ضرغام از طرف وزارت دادگستری و دادستانی ارتش صورت نگرفته و دستور توقیف مشارالیه تلفنی از طرف سپهبد نقدی وزیر جنگ به عمل آمده است و اینک که در ردیف بازنشستگان ارتش قرار گرفته است خود به خود این دستور ملغی گردیده و جنبه توقیف انضباطی نداشته و بنابراین سرلشکر ضرغام در توقیف غیرقانونی است و محملی برای ادامه بازداشت وی وجود ندارد.

« تهران مصور » در ادامه گزارش خود در این رابطه آورده است : به طوری که شنیده شده است سرلشکر ضرغام در صورتی از زندان خارج خواهد شد که به موجب ابلاغ کتبی رفع بازداشت وی ابلاغ گردد ولی هیچ یک از مراجع قانونی خود را محق و مجاز برای صدور چنین دستوری نمی دانند.

 

تغییرات در وزارت کشاورزی

در این هفته عده ای از اعضای عالیرتبه وزارت کشاورزی از جمله یکی از معاونان این وزارتخانه استعفا داده اند.

« تهران مصور » نوشت : گفته می شود قرار است تصفیه ای در این وزارتخانه به عمل آید و معاونین آن از چهار نفر به دو نفر تقلیل یابند.

کسانی که برای معاونت وزارت کشاورزی شانس دارند در درجه اول مهندس دواچی و مهندس ناصر گلسرخی هستند.

 

کارت عکاسان داخلی و خارجی لغو شد

«تهران مصور » نوشت : در این هفته اداره دوم ستاد بزرگ ارتشتاران کارت عکاسی مخبرین داخلی و خارجی را که در مراسم تشریف فرمایی اعلیحضرتین حق شرکت داشتند لغو کرد.

این تصمیم بنا به پیشنهاد اداره انتشارات و رادیو صورت گرفته است. اداره انتشارات که فقط ده نماینده در دنیا دارد برای این که عکس های ارسالی وابسته های مطبوعاتی را چاپ کند این تصمیم را گرفته است.

 

کشف میلیون ها سوء استفاده در دادگستری

یک مقام  عالیرتبه وزارت دادگستری اظهار داشت : اخیرا پرده از روی یک سوء استفاده بزرگ در دادگستری برداشته شد ، این پرونده مربوط به اهدای 60 هزار تن گندم ، جو و ذرت از طرف دولت آمریکا به ایران برای تقسیم بین رعایا و کشاورزان بی بضاعت ایرانی است که مسئولین امر فقط قسمتی از آن را به افراد بی بضاعت دادند و بقیه را که میلیون ها تومان ارزش داشت بین خود و عناصر بانفوذ دیگر تقسیم کردند.

رسیدگی به این پرونده که پای عده ای از استانداران و روسای عالیمقام دولت و ثروتمندان و مالکین و افراد با نفوذ در میان است در دادگستری ادامه دارد.

 

فعالیت های غیراخلاقی دانشجویان ایرانی در لندن!

« تهران مصور » نوشت : یکی از دوستان ما از لندن گزارش می دهد که چندی پیش یکی از ارمنی های مقیم انگلیس که گویا هم نام صاحب ، یکی از بزرگترین مبل فروشی های تهران است ، کاباره ای به نام شهرزاد باز کرده و با همکاری چند تن از دانشجویان فاسد و هرزه ایرانی در آن کشور آن را اداره می کند.

سطح کاباره شهرزاد به اندازه ای پائین و افتضاح آمیز است که در لندن مشهور به بدنامی است و بدتر از همه این جا است که شایع کرده اند دختران دانشجوی ایرانی در لندن در آن کافه از مشتریان پذیرایی می کنند.

خدا کند اولیای دولت ایران از سرپرستی دانشجویان ایرانی در اروپا که از برکت این کار به نان و نوایی رسیده است بپرسد که برای جلوگیری از این افتضاح کاری چه اقدامی کرده است و اصولا چرا اجازه داده شده است چنین مرکز فسادی به نام مرکز دانشجویان ایرانی در انگلیس مشهور شود.

 

میلیون ها تومان اشیای قیمتی از ایران خارج می شود!

« تهران مصور » نوشت : 15 روز دیگر 694 اثر گرانبهای زرین و نقره ای که فقط چند تای آن ها بیش از 100 میلیون ریال ارزش دارد در پاریس به معرض نمایش گذارده می شود.

این اشیای گرانبها که نمودار 6 هزار سال تمدن کشور ما است ، از نفیس ترین ظروف زرین و سیمینی است که هنرمندان ایرانی در ادوار مختلف آن ها را ساخته اند.

دومین اشیا و ظروفی که از گنجینه زرین موزه ایران باستان به پاریس برده اند چند جام و ساغر زرین و نقره ای وجود دارد که باستان شناسان جهان نتوانسته اند ارزشی برای آن ها قائل شوند.

 

دانشجویان و سیاست ؛ مداخله یا عدم مداخله؟!

ناهید فریدی نیا دانشجوی علوم اجتماعی دانشکده ادبیات نوشت : من به عنوان یک دانشجوی دانشگاه تهران فکر می کنم که دانشجو در دوران تحصیل در دانشگاه تنها باید به کار تحصیل بپردازد ، دوستان زیادی دارم که با این عقیده من مخالفند. آن ها  معتقدند که در اجتماع ایران با قلت تعداد باسوادها اگر دانشجو خود را در سیاست وارد ننماید چه کسی صلاحیت ابراز عقاید سیاسی را دارد آن ها می گویند اجتماع ایران از نظر شخصیت های سیاسی جامعه ای فقیر و تهیدست است و کسانی که رهبری سیاست قوم را به دست دارند افرادی هستند که سطح معلومات عمومی اغلب آن ها از یک دانشجو کمتر است لذا با این دلیل خود را محق در اظهار نظر در امور سیاسی می دانند و در نتیجه این طرز تفکر دانشگاه را به صورت یک مرکز برخورد عقاید سیاسی و دیپلماتیک بیرون آورده اند.

من فکر می کنم و بنابر این معتقدم که این عقیده یک نوع تفکر افراطی است زیرا اگر به فعالیت های سیاسی دانشجویان در گذشته توجه کرده باشیم می بینیم که اعمال آن ها در امور مختلف جنبه افراط داشته و آن ها بدون توجه به این مسئله که دانشجو هستند حقوق و احترام خود را زیر پا نهاده و در بسیاری موارد به مبارزه تن به تن با عوامل دولت های مختلف برخاسته اند به طوری که همان دولت ها در نشریات وابسته به خود اقدام مقدس این دانشجویان را اوباش گری های یک دسته مزدوران سیاست های بیگانه در ایران قلمداد کرده اند.

من معتقدم در اجتماعی که آزادی افراد رعایت نمی شود دانشجو نباید خود را با آلودگی های سیاسی ملوث سازد. درست است که در بسیاری از کشورهای خارجی دانشجویان می توانند به امور سیاسی مداخله کنند و نمونه های جالبی هم برای اثبات این موضوع وجود دارد ولی اجتماعات کشورهای دیگر نمی تواند برای اجتماع ما ملاک عمل واقع شود و ما تنها به صرف این که در فلان کشور خارجی دانشجویان حق تظاهر دارند سعی کنیم خود را در تظاهرات سیاسی وارد نمائیم. در آن کشورها دولت ها حق احترام یک دانشجو را نگه می دارند زیرا آن ها فکر می کنند یک دانشجو مقدس ترین عنصر یک اجتماع است در صورتی که در کشور ما این اصل رعایت نمی شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.