13 مهر ماه 1340

13 مهر ماه 1340

پرونده محرمانه شیلات مورد بررسی قرار گرفت/اظهارات سیساک نازارتیان/واکنش مصر به شناسایی سوریه از طرف ایران ؛ کشتی های ایرانی دیگر سوخت گیری نمی شوند!/ایران به متحدین خود برای شناسایی سوریه فشار می آورد/ظاهر و آرایشمان را مثل دنیا کردیم ولی باطنمان را نه!

پرونده محرمانه شیلات مورد بررسی قرار گرفت

امروز ششمین جلسه محاکمه متهمین پرونده شیلات در سالن بزرگ دادگستری برگزار شد ، در این جلسه رئیس دادگاه به یکی از اعضای هیئت مدیره شیلات گفت « پرونده محرمانه شیلات را مورد رسیدگی قرار دادیم ».

در این جلسه رئیس دادگاه خطاب به سرتیپ نویسی اظهار داشت « یکی دیگر از اتهامات شما شرکت در تدلیس در مورد انعقاد قرارداد واگذاری سرقفلی مغازه های شرکت شیلات به آقای سیساک می باشد چه می گوئید؟» نویسی در پاسخ سکوت کرد.

رئیس دادگاه : با وجودی که طبق مواد قرارداد 875 حقی برای سیساک در مغازه های شیلات در بازار نو قائل نشده بودید و طبق نامه های مختلف به امضای شما و آقای عظیما به آقای سیساک اخطار کرده بودید که مغازه ها را تعطیل کند و هیچ حقی برای او درباره مغازه ها نشناخته بودید ماجرا طبق نظر کارشناس که قیمت سرقفلی ها را به مبلغ 720 هزار ریال تعیین کرده بود با رعایت حق 15 سال کسب عمل نکردید و نامه ها را امضا و اجازه انعقاد قرارداد را امضا کردید؟

سرتیپ نویسی : سکوت!

رئیس دادگاه : چرا مبلغ سرقفلی را که باید طبق نظر کارشناس یک جا دریافت کنید قرار گذاشتید به اقساط سه ساله و ماهانه دریافت کنید و چرا لااقل سود مبلغ را به آن اضافه نکردید؟

سرتیپ نویسی : سکوت.

 

اظهارات سیساک نازارتیان

سیساک در پاسخ به این سوال که « اتهام شما شرکت در تدلیس انعقاد قرارداد واگذاری مغازه های خیابان اسلامبول می باشد » با استناد به این که فارسی نمی داند با بهره گرفتن از مترجم دادگاه گفت : این اتهام را قبول ندارم.

رئیس دادگاه : به غیر از مغازه های شیلات که سرقفلی آن ها به شما واگذار شده است شما چند باب مغازه دیگر در پاساژ نو خیابان اسلامبول دارید ؟

سیساک  : سه مغازه دیگر هم دارم.

رئیس دادگاه : آیا قبول دارید بنا به اظهارات عظیما و نجم آبادی اعضای هیئت مدیره سابق شرکت شیلات مغازه شما مرکز خرید و فروش خاویار قاچاق شده بود؟

حائری وکیل مدافع سیساک : آقایان عظیما و نجم آبادی نگفتند که در مغازه سیساک خاویار قاچاق به فروش می رسید ، بلکه گفتند در خیابان اسلامبول به فروش می رسید.

سیساک : کسی نگفته است در مغازه من خاویار قاچاق می شد.

سیساک پس از اصلاح سوال از سوی رئیس دادگاه گفت « نمی دانم در خیابان اسلامبول قاچاق خاویار می شد ولی آن چه می دانم در مدت 18 سالی که در آن جا هستم این عمل نمی شد».

رئیس دادگاه : شما به استناد 16 سال کار در مغازه ها خودتان را صاحب سرقفلی می دانستید یا این که طبق اساسنامه شرکت شیلات خود را صاحب این حق نمی دانستید؟

سیساک : من همین قدر می دانستم که کسی جایی و یا محلی می نشیند حق سرقفلی را دارد.

رئیس دادگاه : اگر اعتقاد شما این بود که شما حق سرقفلی دارید نه شیلات پس چطور حاضر شدید 72 هزار تومان مجانا به شرکت شیلات بپردازید؟

سیساک : اولا از من قرار نبود 72 هزار تومان پول بگیرند  چون از من خواستند مجبور شدم بدهم.

در ادامه رئیس دادگاه خطاب به عظیما یکی دیگر از متهمین گفت « اتهام شما شرکت در تدلیس می باشد که در این معامله طبق ادعای دادستان دیوان کیفر مبلغ یک میلیون و 248 هزار ریال به نفع آقای منتصر و به ضرر شیلات اقدام شده چه می گوئید؟»

عظیما : اتهام را قبول ندارم.

رئیس : شما در اظهارات خود به تصویب نامه نخست وزیری  و وزارت دارایی آقای امینی استناد کرده اید. رونوشت تصویب نامه مزبور در پرونده محرمانه شیلات موجود است و این پرونده بنا به تقاضای خود و وکلایتان به عنوان رفع نقص اخذ و ضمیمه شده است عین مفاد تصویب نامه را که شماره 18099 مورخ 28/10/38 می باشد قرائت می شود به طوری که ملاحظه می کنید این تصویب نامه ناظر صدور محصولات شرکت شیلات به کشورهای خارج می باشد و ربطی به عاملیت فروش داخله ندارد.

عظیما : در تصویب نامه اشاره به کالاهای قابل صدور کرده و ربطی به عاملیت فروش ندارد ولی کالاهای قابل صدور شرکت شیلات ماهی های حرام می باشد و ماهی حلال حتی کفاف مصرف تهران را نمی کند.

 

واکنش مصر به شناسایی سوریه از طرف ایران ؛ کشتی های ایرانی دیگر سوخت گیری نمی شوند!

امروز یونایتدپرس از استانبول خبری را به این مضمون انتشار داد « طبق گزارش هایی که از قاهره رسیده کارگران قسمت نفت گیری پرت سعید در نظر دارند به عنوان اعتراض نسبت به شناسایی رژیم سوریه به وسیله ترکیه و ایران کشتی های این کشورها را بایکوت نمایند».

منابع قاهره امروز اظهار داشتند که تصمیم کارگران قسمت نفت گیری پرت سعید، بدان معنی است که کشورهای ایران و ترکیه قادر به سوخت گیری در پرت سعید که در منتهی الیه شمال کانال سوئز قرار دارد ، نخواهند بود.

اطلاعات نوشت : انتشار این خبر با آن که تصمیم مصر ، هنوز به خوبی روشن نیست مایه تعجب است زیرا این تصمیم به هیچ وجه با تعهدات بین المللی دولت مصر و قرارداد 1888 قسطنطنیه تطبیق نمی کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه نیز اظهار داشت : آزادی رفت و آمد و کشتیرانی در کانال سوئز ، بر قواعد و اصول و قراردادهای بین المللی و تعهدات دولت مصر مبتنی است ، به علاوه اصل آزادی کشتیرانی در قطعنامه مصوب 14 اکتبر 1956 شورای امنیت تصریح شده و ماده اول آن ، رفت و آمد در کانال را بدون هیچ قید و شرط و خارج از هر نوع تبعیض مستقیم و غیرمستقیم ، آزاد اعلام کرده و از این رو اقدام اخیر دولت مصر ، در صورت صحت لغو آشکار قوانین بین المللی است و خلاف تعهداتی است که  خود آن دولت بر عهده گرفته است.

« اطلاعات » در این باره نوشت : نکته جالب در گزارش خبرگزاری   یونایتدپرس این است که ، کارگران مصری تصمیم گرفته از سوخت گیری کشتی های ایران و ترکیه خودداری کنند و محافل قاهره عقیده دارند که ایران و ترکیه از این پس قادر نخواهند بود در پرت سعید سوخت گیری کنند ، چنانکه معلوم است کارگران مصری ، با اوضاع و احوال کنونی مصر ، نمی توانند مستقل در مورد یک مسئله مهم که خلاف تمام تعهدات بین المللی این کشور است ، تصمیم بگیرند و از این رو روشن است که تصمیم مزبور از طرف محافل دولتی ، به منزله یک قدم انتقامی علیه ایران و ترکیه ، در برابر شناسایی سوریه برداشته شده است.

 

ایران به متحدین خود برای شناسایی سوریه فشار می آورد

تایمز لندن در شماره سوم اکتبر خود می نویسد : حکومت ایران رژیم جدید سوریه را به رسمیت شناخت ، ایران همیشه اتحاد مصر و سوریه را نشانه جاه طلبی ناصر در ایجاد امپراطوری عرب دانسته و نسبت به آن نظر مساعدی نداشته است.

یک سال قبل ناصر ، روابط سیاسی خود را به بهانه این که ایران اسرائیل را به طور دوفاکتو شناخته است با این کشور قطع رابطه نمود ، مصر نیز همیشه خود را مخالف سازمان پیمان مرکزی قلمداد کرده است پس از قطع روابط دو کشور مصر و سوریه حملات خود را بر علیه رژیم ایران افزایش دادند و در مقابل وزارت خارجه ایران ناصر را غاصب ، دیکتاتور و کسی که امپراطوریش متزلزل است خواند.

در تهران استقلال سوریه با خوشحالی استقبال شده و آن را ضربه مهلکی بر عبدالناصر می دانند ، به نظر می رسد که حکومت ایران به متحدین خود فشار خواهد آورد که بدون در نظر داشتن عکس العمل مصر رژیم جدید سوریه را به رسمیت بشناسند.

 

ظاهر و آرایشمان را مثل دنیا کردیم ولی باطنمان را نه!

طبق دعوتی که از طرف ناصر شریفی رئیس اداره کتابخانه ملی به عمل آمده بود بعد از ظهر دیروز درخشش وزیر فرهنگ و عده ای از معاریف و فرهنگیان برای شرکت در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه در کتابخانه ملی حضور یافتند.

وزیر فرهنگ در این مراسم گفت : ما از جهت ظاهر مثل لباس و آرایش با دنیا خیلی نزدیک شدیم اما از لحاظ عمقی متاسفانه فاصله داریم ، خواندن کتاب در این مملکت هنوز به معنای حقیقی رایج نیست و مفهوم ندارد ، ما باید با دایر کردن نمایشگاه های کتاب و کتابخانه ها مردم را تشویق کنیم تا بر تعداد نویسندگان و خوانندگان کتاب افزوده شود.

ما اکنون 50-60 هزار کتاب در انبار موجود داریم که روی آن را خاک گرفته است ، باید این کتاب ها را بیرون بکشیم و در معرض استفاده مردم قرار دهیم.

اخیرا شهردار تهران 200 جلد کتاب برای کتابخانه پارک شهر می خواستند ، وقتی به انبار رفتیم دیدیم مقداری از کتاب ها را موش خورده است ، کتاب های موجود در انبار را بین کتابخانه هایی که در شهر دایر خواهیم کرد پخش می کنیم.

ما برای انجام این منظور بودجه ای هم داریم که به مصرف خواهیم رسانید، در گذشته از این بودجه سوء استفاده می شد ، عده ای می آمدند با فرهنگ برای انتشار کتاب قرارداد می بستند پولش را هم می گرفتند ولی کتاب آن را نمی دادند! هر کس می آمد کتابی را چاپ می کرد و وزارت فرهنگ این کتاب ها را می خرید و روی هم انباشته می کرد و در انبار می ریخت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.