11 مهر ماه ۱۳۴۰

11 مهر ماه ۱۳۴۰

گریه نخست وزیر ؛ فهمیدم ایران واقعا تهران نیست!/اردلان : تغییراتی در کادر سفارت ایران در شوروی می دهیم/کمیسیون عفو و بخشودگی تشکیل شد/مذاکرات با آمریکا برای افزایش صادرات ایران

گریه نخست وزیر ؛ فهمیدم ایران واقعا تهران نیست!

ظهر دیروز امینی نخست وزیر از پرورشگاه خیریه فرح پهلوی دیدن کرد پس از آن نخست وزیر عازم محل شیر و خورشید سرخ رضائیه شد و از قسمت های مختلف آن بازدید کرد.

نخست وزیر همچنین در اجتماع فرهنگیان رضائیه که در دبیرستان فردوسی تشکیل شده بود طی سخنانی اظهار داشت : به فرهنگیان قول می دهم که دولت درصدد است که 50 درصد بقیه حقوق فرهنگیان را هم ترمیم کند ولی در این باره وعده صریح نمی توانم بدهم!

علی امینی نخست وزیر حین سخنرانی چند بار گریست و گفت : در بازدید از بیمارستان رضائیه دچار تاثر و تالم شدم. وضع بیمارستان ها خیلی خراب است. تختخواب کم داریم ولی با وجود این آقایان پزشکان فداکاری می کنند. متاسفانه به من گزارش دادند که متنفذین این شهر از دکتر و داروی رایگان استفاده می کنند. آخر چرا اغنیا نباید پول بدهند تا دولت بتواند فقرا و مستمندان را مجانی معالجه کند؟ چند سال پیش گویا از طرف انجمن شهر رضائیه پیشنهاد شده بود که برای معرفی اشخاص بی بضاعت این شهر بهداری و بیمارستان ها کارت مخصوصی تهیه شود ولی این پیشنهاد در تهران رد شد برای این که نمی خواستند عده ای از متنفذین را برنجانند. من در تهران برای این جریان تصویب نامه لازم را میگذرانم و این کار را عملی می کنم.

من در این مسافرت متوجه شدم که ایران واقعا تهران نیست و هر چه در این مورد می نوشتند من زیاد توجه نداشتم ولی حالا می بینم این جمله را باید همیشه تکرار کرد که تمام مصائب و بلاها مال شهرستانی ها و تفنن از آن تهرانی ها است!

آدم تا وقتی به شهرستان ها نیاید و از نزدیک این همه محرومیت ها را نبیند نمی فهمد تهرانی ها چقدر در ناز و نعمت هستند، باز هم تمام تهرانی ها را نمی گویم ، اقلیتی که انواع و اقسام مشکلات را برای دولت فراهم کرده و در عین حال در ناز و نعمت به سر می برند از محرومیت شهرستان ها بی اطلاع هستند.

آب رضائیه تا دو ماه دیگر مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. متاسفانه اگر دو سال پیش مشکلات کوچک این مسئله را برطرف می کردند حالا موضوع بی آبی پیش نمی آمد، دیروز دستور دادم که 22 هزار مارک آلمانی هزینه آمدن متخصصین آلمانی را برای تکمیل پروژه لوله کشی آب رضائیه بپردازند تا این کار هر چه زودتر شروع شود.

 

اردلان : تغییراتی در کادر سفارت ایران در شوروی می دهیم

بعد از ظهر دیروز علیقلی اردلان وزیر اسبق امور خارجه و سفیر کبیر جدید ایران در اتحاد شوروی تهران را با قطار به مقصد جلفا ترک گفت تا از آن جا به مسکو حرکت کند.

آقایان محمود فروغی کفیل وزارت خارجه ، فرهاد رئیس دانشگاه ، حاج عزالممالک اردلان برادر بزرگ دکتر اردلان ، گلشائیان سناتور سابق و اعضای عالیرتبه وزارت خارجه و گروهی از شخصیت ها در میان مشایعت کنندگان دیده می شدند.

اردلان قبل از عزیمت در گفت و گویی با خبرنگاران اظهار داشت : در نظر داریم تغییراتی در کادر سفارت ایران در مسکو بدهیم ، سه چهار نفر را عوض خواهم کرد و از جمله افرادی که از وجودشان استفاده خواهد شد آقای « مرتضی قدیمی » است ، آقای قدیمی رئیس کارگزینی وزارت خارجه با سمت وزیر مختار به ماموریت مسکو خواهد رفت.

اردلان گفت : پیام جدیدی به مسکو نمی برم ، اما پیام دوستی و مودت و برادری همیشه جدید است، هنگامی که به مسکو رسیدم با آقای برژنف صدر هیئت رئیسه اتحاد شوروی ملاقات خواهم کرد و پیام شاهنشاه را به ایشان خواهم رساند و سپس با آقای خروشچف نخست وزیر شوروی ملاقات خواهم کرد.

 

کمیسیون عفو و بخشودگی تشکیل شد

امروز اولین جلسه کمیسیون عفو و بخشودگی وزارت دادگستری در اداره فنی تشکیل گردید ، در این جلسه دادستان های استان و شهرستان تهران و نمایندگان دادرسی ارتش و شهربانی کل کشور شرکت داشتند.

در این کمیسیون پرونده زندانیان سیاسی نیز مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

 

مذاکرات با آمریکا برای افزایش صادرات ایران

جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی که در این هفته از آمریکا مراجعت کرده است در زمینه مذاکراتی که با مقامات آمریکایی به منظور افزایش کالاهای صادراتی ایران به آن کشور انجام داده است اطلاعاتی را به خبرنگاران ارائه داد.

وزیر بازرگانی گفت : پس از پایان کنفرانس سانفرانسیسکو به قصد گفت و گو با مقامات اقتصادی آمریکا عازم واشنگتن شدم و مدت یک هفته در این شهر توقف کردم.

در فاصله این مدت با مقامات وزارت خارجه ، وزارت دارایی ، وزارت بازرگانی ، دفتر بودجه و دفتر رئیس جمهوری آمریکا تماس گرفتم تا نسبت به توسعه روابط تجاری دو کشور تبادل نظر کنیم.

در تماس با مشاور مخصوص اقتصادی کندی توجه وی را به این مسئله حیاتی جلب کردم که پس از لغو قرارداد بازرگانی 1943 ایران و آمریکا که در سال گذشته صورت گرفت تعرفه گمرکی بسیاری از کالاهای صادراتی ایران در آمریکا افزایش یافت. به طوری که ادامه این وضع ممکن است با کاهش فوق العاده صادرات ما به بازارهای آمریکا منجر شود و منظور اساسی من از این مذاکرات سعی در نقصان تعرفه گمرکی و افزایش کالاهای صادراتی ایران به آمریکا است.

مقامات مسئول آمریکا نسبت به حل مسائل مبتلابه دو کشور حسن نظر و نیت دارند ، در اثر اقداماتی که چندی پیش مقامات بازرگانی آمریکا به عمل آوردند و در نتیجه تعرفه گمرکی کرک ایران را کاهش دادند سطح صادرات کرک ما به آمریکا به طور قابل ملاحظه ای بالا رفت.

در مذاکرات اخیر که در واشنگتن صورت گرفت نظر مقامات مسئول را نسبت به تقلیل تعرفه گمرکی خاویار ، پسته ، گردو ، فندق و ...جلب کردم و آن ها موافقت نسبی خود را درباره این مسائل اعلام کردند و قرار شد مذاکرات در تهران دنبال شود.

تعرفه گمرکی خاویار ایران در آمریکا قبل از لغو قرارداد 12 درصد بود و بعد از لغو قرارداد به 30 درصد افزایش یافته است و سعی ما معطوف به تقلیل تعرفه گمرکی خاویار به میزان سابق است.

به قرار اطلاع روس ها با خاویار ایران در بازارهای آمریکا رقابت شدیدی را آغاز کرده اند و این رقابت از سال قبل شروع شده است، گرچه خاویار روس ها از نظر جنس نامرغوب تر از خاویار ایران است ولی در صورت ادامه این وضع ممکن است به صادرات خاویار ایران لطمه بزرگی وارد شود ولی با تقلیل تعرفه گمرکی خاویار در آمریکا روس ها قادر به رقابت نخواهند بود.

سال گذشته میزان تولید خاویار ایران به 150 تن رسید که ده تن مصرف داخلی داشت 50 تن به بازارهای آمریکا صادر شد و 40 تن باقی مانده به سایر کشورهای اروپایی حمل گردید ، بنا بر این با توجه به این آمار اهمیت تقلیل تعرفه گمرکی خاویار در آمریکا بیشتر محسوس می گردد و امید است با مذاکراتی که در تهران صورت می گیرد این مشکلات به نحو مطلوبی حل شود.

وزیر بازرگانی ضمنا افزود : در راس هیئتی برای تجدید نظر در قرارداد تجاری ایران و فرانسه قبل از پایان مهر ماه عازم پاریس خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.