10 مهر ماه ۱۳۴۰

10 مهر ماه ۱۳۴۰

سوریه رسما اعلام استقلال کرد/دولت فقط مسئول توسعه فرهنگ ابتدایی است!/می دانستم باید جوابگو باشم/دین بازی در پرونده شیلات!/مذاکرات مسکو سوء تفاهمات را رفع خواهد کرد/آئین نامه جدید واگذاری دکه!

سوریه رسما اعلام استقلال کرد

پس از کودتای صورت گرفته ، سوریه رسما اعلام استقلال کرد ، ملک حسین پادشاه اردن اعلام کرد ملت اردن با خون خود از رژیم سوریه دفاع می کنند.

ایران نیز در اعلامیه ای دولت سوریه را به رسمیت شناخت و اعلام کرد : نظر به علائق و سوابق دوستی و مودت میان دو ملت سوریه و ایران، اکنون که دولت جمهوری سوریه تشکیل گردیده است، دولت شاهنشاهی ایران خوشوقت است که شناسایی آن دولت را اعلام دارد ، دولت شاهنشاهی صمیمانه خواهان سعادت و پیشرفت و اعتلای ملت سوریه هستند.

چین ملی و گواتمالا نیز دولت جدید سوریه را به رسمیت شناختند ، از سوی دیگر نیز مصر با ترکیه و اردن قطع رابطه کرد.

 

دولت فقط مسئول توسعه فرهنگ ابتدایی است!

بعد از ظهر دیروز نخست وزیر و همراهان از تبریز عازم مرند شده و مورد استقبال فرماندار ، روسای ادارات دولتی و جمعی از معتمدین و معاریف که در ده کیلومتری شهر اجتماع کرده بودند قرار گرفتند!

امینی در ادامه به خوی رفت و از خوی عازم رضائیه شد و در اجتماع طبقات مختلف مردم اظهار داشت : الان شهرداری رضائیه 80 هزار تومان به سازمان برنامه بدهکار است ، البته آقایان می دانند که بانک ملی با دادن این همه وام به بعضی از شهرداری ها از جمله پرداخت سه میلیون تومان به شهرداری تهران دیگر نمی تواند وام در اختیار کسی بگذارد تا این طلب ها وصول شود ، آقایان باید سعی کنند با تجدید نظر و اخذ عوارض و ... بودجه شهرداری را اضافه کنند که بتوانند بدهی سازمان برنامه را بپردازند و بعد از آن اعتبار جدیدی برای سایر امور عمران شهر دریافت دارند.

در مورد فرهنگ نیز نخست وزیر گفت : در تمام دنیا دبیرستان ها و دانشکده ها به هزینه خود مردم ایجاد می شود ولی در این جا همه این ها را از دولت می خواهند در حالی که باید سعی دولت بر این باشد که فرهنگ ابتدایی را در سراسر کشور تعمیم دهد.

 

می دانستم باید جوابگو باشم

در جلسه امروز محاکمه متهمین شیلات یکی از اعضای سابق هیئت مدیره شیلات اعلام کرد : من می دانستم باید روزی در این دادگاه جوابگو باشم.

نجم آبادی و عظیما دو تن از متهمین نیز گفتند : دستور برگذاری جشن ژانویه را بر خلاف گفته تیمسار نویسی ، تیمسار سرلشکر ضرغام به خاطر ارادت به مولای متقیان داده بودند! ما متوجه تصادف این جشن با شب ژانویه شدیم ولی تیمسار ضرغام گفتند مانعی ندارد.

چند نفر از وکلای مدافع با کوبیدن روی میز حرف عظیما را قطع کردند ، نجم آبادی نیز گفت : اگر شب تولد مولای متقیان با شب اول ژانویه مصادف نمی شد امروز این جا نمی ایستادم که جواب بدهم!

عظیما همچنین گفت : مشروبات الکلی برای میهمانان خارجی بوده ولی من اطلاعی راجع به مشروب ندارم!

سرتیپ نویسی نیز گفت : این جشن که چیزی نیست شرکت شیلات جشن هایی ترتیب داده که 170 هزار تومان هزینه یک جشن آن شده و من به موقعش همه چیز را خواهم گفت.

رئیس دادگاه از متهمی پرسید « خانم الهه در جشن شما آواز مذهبی می خواند ؟ » متهم جواب داد « این خانم الان هم در برنامه گلها اشعار عرفانی می خواند »!

سرتیپ نویسی همچنین به خبرنگاران گفت : فردا علت سکوت خود را به شما شرح می دهم.

 

دین بازی در پرونده شیلات!

« کیهان » در سرمقاله امروز خود با عنوان دین بازی نوشت : دین بازی یعنی بازی دین کردن ، مثل گوی بازی ، چوگان بازی ، حقه بازی که بازی گوی و چوگان و حقه می کنند ، در این مملکت همه چیز بازیچه می شود ولی از همه عجیب تر بازیچه شدن دین است ، برای این که آدم یا دین دارد و یا ندارد. اگر دین دارد دین داری اصول و قواعد و مقرراتی است که باید از آن پیروی کند و اگر ندارد باید برود مشغول کار دیگر شود و به دین کاری نداشته باشد.

اما این که آدم به نام دین کارهایی بکند که برخلاف دین باشد و آن عمل را جزو تبرعات بداند بسیار غریب بلکه زشت و حماقت آمیز است.

شما لابد جریان دادگاه متهمین شیلات را خوانده اید ، در این محاکمه من یکی از مواد اتهام را دیدم که مدتی فکر کردم چطور در این مملکت با همه چیز بازی می کنند و آن این بود که در جشن مولای متقیان مبلغ زیادی پول مطرب و متجاوز از 70 هزار ریال پول مشروبات الکلی داده اند.

ای مولای متقیان، کجایی که گردن کسانی که این طور دین را مسخره کرده اند و نام نامی تو را آلت شهوت خود قرار داده اند بزنی؟ آیا به نام اسلام بزم می و مطرب راه انداختن دین بازی نیست؟

 

مذاکرات مسکو سوء تفاهمات را رفع خواهد کرد

دکتر اردلان سفیر جدید ایران در شوروی پیش از عزیمت به مسکو اعلام کرد : مذاکرات مسکو سوء تفاهمات را رفع خواهد کرد.

یقین دارم برای دولت شوروی ثابت خواهد شد که ایران جز حسن همجواری و بهبود روابط نیتی ندارد و مسلما متحدین ما هم مایلند روابط ایران و شوروی صورت عادی پیدا کند.

خبر دیگر از روابط ایران و شوروی این که « جلسات کنفرانس مشترک دفع آفات نباتی ایران و شوروی که روز پنجشنبه گذشته توسط وزیر کشاورزی افتتاح شد تا امروز ادامه داشت ، طی این جلسات اقداماتی که در مورد مبارزه با ملخ مراکشی در مناطق مرزی ایران و شوروی به عمل آمده و همچنین برنامه آینده مبارزه با این آفت مذاکره و تبادل نظر به عمل آمد».

فردا هیئت نمایندگی شوروی در معیت مهندس مصطفوی رئیس کل دفع آفات نباتی وزارت کشاورزی با هواپیما از طریق کرمان عازم بندرعباس خواهند شد و طی یک هفته مطالعات و بررسی های لازم در محل به عمل خواهند آورد و پس از بازگشت هیئت به تهران مجددا جلسات کنفرانس تشکیل خواهد گردید.

 

آئین نامه جدید واگذاری دکه!

امروز متن آئین نامه جدید واگذاری دکه در خیابان های شهر که چندی پیش از تصویب وزارت کشور نیز گذشته است انتشار یافت ، به موجب این آئین نامه واگذاری دکه به قید شرایطی گردیده و در نقاط معینی از شهر تهران اجازه تاسیس دکه به افراد داده خواهد شد.

دو هزار دیپلمه بیکار تقاضای تاسیس دکه کرده اند و طبق آئین نامه جدید فروش مشروبات الکلی و غذاهای گرم در دکه ممنوع است ، کرایه دکه های شهر از ماهی 600 تا 1500 ریال تعیین گردیده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.