۸ مهر ماه ۱۳۴۰

۸ مهر ماه ۱۳۴۰

متهمینی که در دادگاه سکوت کردند/قانونی که وزارت فرهنگ را ملزم به اعزام دانشجویان به خارج می کند!/سفیر آمریکا فردا به واشنگتن می رود/علی امینی : می گویند من زیاد حرف می زنم!/در تربیت جوانان اشتباه شده است!/بحران اقتصادی ایران بی سابقه است/وعده های عمل نشده، مردم را به دولت بی اعتماد کرده است/آزادی هم حدی دارد!نقشه صحیحی برای اصلاحات ارضی نداریم!/مردم از نبود مجلس چه زیانی دیده اند ؟ / اگر مجلسی بود تا به حال مرده بودم!

متهمینی که در دادگاه سکوت کردند

امروز محاکمه متهمین شیلات شروع شد ، « اطلاعات» نوشت : متهمین شیلات در دادگاه سکوت کردند.

رئیس دادگاه یکایک متهمین را پشت میز خواند و مشخصات آن ها را سوال کرد ولی متهمین سکوت کرده و به هیچ یک از سوالات جواب ندادند.

سرتیپ نویسی در جواب این سوال که آیا از خود دفاع می کنید؟ گفت : ببینم بعد چه می شود!

خانم دولو تنها متهمی بود که در دادگاه حرف زد و به این مناسبت از سایر متهمین عذرخواهی کرد.

پزشک قانونی نیز از یک متهم که اظهار کسالت کرده بود معاینه به عمل آورد و او را برای محاکمه سالم تشخیص داد.

گفتنی است سرتیپ نویسی ، خانم احسان دولو ، دو نفر از اعضای سابق هیئت مدیره شرکت شیلات ، سه نفر از مدیران شرکت های طرف معامله شیلات متهمین این دادگاه هستند ، موضوع اتهام نیز « تدلیس ، جعل و کلاهبرداری »  ومبلغ اتهام نیز بیش از سی میلیون ریال است.

 

قانونی که وزارت فرهنگ را ملزم به اعزام دانشجویان به خارج می کند!

فرهاد، رئیس دانشگاه تهران گفت : وزارت فرهنگ موظف است که دانشجویان رتبه اول را برای ادامه تحصیلات به خارج اعزام دارد ولی به عقیده شخص من اصولا قانون اعزام دانشجویان رتبه اول به خارج صحیح نیست چون یک عده از دانشجویان در رشته هایی تحصیل کرده اند که می توانند دوره تخصصی آن را در همین جا ادامه دهند ولی در هرصورت این قانون باید اصلاح و تغییراتی در آن داده شود.

 

سفیر آمریکا فردا به واشنگتن می رود

سفیرکبیر آمریکا روز یکشنبه فردا برای مشاوره با مقامات وزارت خارجه و مقامات دیگر دولت آمریکا عازم واشنگتن خواهد شد.

یک سخنگوی سفارت کبرای آمریکا امروز اظهار داشت که انتظار می رود مسافرت هولمز مدت یک هفته الی ده روز به طول انجامد.

سخنگوی مزبور اضافه کرد : در وزارت خارجه آمریکا رسم بر این است که وقتی سفیر کبیر جدیدی مدت چند ماه در محل ماموریت خود خدمت نمود او را به واشنگتن برای مشاوره و تبادل نظر عمومی احضار می کنند.

وی همچنین اظهار داشت : چون این نوع مشاوره و تبادل نظر از امور عادی وزارت خارجه آمریکا است ، از این رو برنامه مخصوصی جهت مسافرت هولمز وجود ندارد ، البته بعضی از سفرا در صورتی که مسائل خاصی در میان باشد زودتر به آمریکا احضار می شوند ولی مسافرت هولمز جنبه کاملا عادی دارد.

 

علی امینی : می گویند من زیاد حرف می زنم!

علی امینی نخست وزیر در میهمانی وزارت خارجه برای استادان دانشگاه تهران گفت : مردم از دانشگاه توقع زیادی دارند چون دانشگاه محل تربیت مردان فردای مملکت است ولی متاسفانه در تمام طبقات تحریکاتی هست که بر عقل و منطق حکومت می کند و امیدوارم استادان از یک طرف در رفع این تحریکات بکوشند و تماش بیشتری با دانشجویان داشته باشند ، چون این یکی از بهترین راه های از بین بردن تحریکات است.

فکر می کنم قوم و خویشی من با آقای دکتر فرهاد [رئیس دانشگاه تهران ] باعث شده که همه کاسه کوزه ها را سر ایشان بشکنند ، من در این عالم قوم و خویشی از آقای دکتر فرهاد گله دارم چون ایشان در گزارش خود گفتند در دانشگاه نبایستی موضوع صرفه جویی مطرح شود.

من عقیده دارم اگر صرفه جویی در قسمت علمی بشود نادرست است ولی ما می توانیم در بودجه دانشگاه صرفه جویی کنیم از نظر کمک به وضع اقتصادی مملکت.

 

در تربیت جوانان اشتباه شده است!

دولت ها می آیند و می روند و آن چه باقی می ماند جوانان این مملکت هستند که در واقع ذخیره مملکت به شمار می آیند و متاسفانه در تربیت آن ها اشتباه شده است.

یکی از قسمت های عمده عقب افتادگی ما سوء ظن است. مردم به همه چیز سوء ظن دارند ، این دولت که از خارج نیامده مال همین مملکت است ، یکی از قسمت هایی که باید در دانشگاه حل شود همین موضوع فکر جوانان است. باید آن ها را به نحو احسن تربیت کرد و در جهت مثبت آماده ساخت.

به بنده ایراد می گیرند که زیاد حرف می زنم و فرصت فکر کردن ندارم ، بنده از آقایان که خوب فکر می کنند دعوت می کنم بیایند اشکالات را بگویند تا ما مرتفع کنیم. اگر من حرف نزنم می گویند دولت از نظریات و برنامه های خودش مردم را مطلع نمی سازد و اگر حرف بزنم می گویند زیاد حرف می زند ، خوب باید افراط نکرد و حد متوسط را گرفت.

عده ای از اروپا آمده اند و می خواهند با چوب و چماق و سر و صدا جای دیگران را بگیرند. من وقتی در دادگستری بودم همین دردسر را با قضات داشتم و آن ها خیال می کردند وقتی جوان ها که از خارج آمدند عذر دیگران را می خواهیم در صورتی که این طور نیست به وجود همه احتیاج هست.

در ادامه فرهاد رئیس دانشگاه تهران گفت : باید به عرض آقایان برسانم که چهار میلیون و اندی از بودجه دانشگاه در سال جاری کم شده است و این را بنده به حساب قوم و خویشی با آقای دکتر امینی می گذارم، ما همیشه منتهای صرفه جویی را کرده ایم و در آینده هم خواهیم کرد.

آقایان استادان مورد بی مهری هستند ، بی مهری جراید ، بی مهری دستگاه های دولت و بی مهری های دیگر ، به یک دانشیار که دوره دکترا را طی کرده و مسابقه سختی را نیز گذرانده است فقط 480 تومان می دهیم و من خجالت می کشم که از چنین شخصی کار بخواهم.

 

بحران اقتصادی ایران بی سابقه است

فعلا از لحاظ اقتصادی در ایران بحرانی پیش آمده است که بی سابقه است ولی این بیماری مزمن و غیرقابل علاج نیست. خواسته های مردم تبریز را اجمالا مطالعه کردم خواسته های زیادی بود ولی باید در مقابل این احتیاجات مقدورات دولت را نیز در نظر گرفت.

 

وعده های عمل نشده، مردم را به دولت بی اعتماد کرده است

در گذشته آنقدر به مردم وعده داده و عمل نکرده اند که حالا اعتماد مردم از دولت سلب شده است ولی اگر نتوانم کاری را انجام دهم با ذکر دلیل برای مردم توضیح می دهم. متاسفانه در این مملکت بودجه هرگز توازن نداشته است و همین امر باعث بروز بحران اقتصادی است، روزی که این دولت روی کار آمد بانک صادرات مبلغی بدهی داشت که پرداخت آن 25 روز به تاخیر افتاده بود ولی چون این مسئله از نظر دولت حائز اهمیت بود ، از خزانه دولت بدهی بانک را پرداخت کردیم ولی ظرف چهار ماهی که دولت سر کار است راه آهنی که نمی توانست مخارج خود را تامین کند در حدود 45 میلیون تومان بدهی خود را پرداخته است.

در چند سال اخیر که در ایران سرمایه گذاری شروع شد و کارخانجات جدیدی ایجاد گردید متاسفانه دروازه های کشور همچنان باز بود و در نتیجه سیل اجناس مشابه خارجی و محصولات پنبه ای و پشمی وارد کشور شد و به علت رقابت با مصنوعات داخلی رکود بی سابقه ای در بازار به وجود آمد. بحران اقتصادی کشور را نمی توان ظرف چهار ماه از بین برد ولی می توانم قول بدهم که وضع به مراتب از سابق بهتر شده و خواهد شد.

 

آزادی هم حدی دارد!

کشور ما از همه خوشبخت تر و سعادتمند تر است و همین آزادی که ما داریم در هیچ یک از کشورهای مشابه وجود ندارد ، من هیچ وقت مخالف آزادی نبودم و نیستم ولی معتقدم که هر چیزی حدی دارد!

مبارزه ای که ما با فساد شروع کرده ایم به هیچ وجه جنبه تبلیغی ندارد و شروع محاکمات بزرگ تهران طلیعه این امر است ولی ما هر وقت خواسته ایم کار مثبتی انجام دهیم با چوب تکفیر مخالفین روبرو شده ایم.

 

نقشه صحیحی برای اصلاحات ارضی نداریم!

دولت یکی از برنامه های مشکلی را که انجام داده ، مسئله اصلاحات ارضی است، در حالی که در همه جای دنیا این کار با چوب و چماق انجام شده است، ما در کشورمان قصد داریم این کار را بدون دردسر انجام دهیم اما نه نقشه صحیح و کامل و نه کادر مجهز داریم.

 

مردم از نبود مجلس چه زیانی دیده اند ؟ / اگر مجلسی بود تا به حال مرده بودم!

دولت از این جهت انتخابات را انجام نمی دهد که اصلاحاتی در قانون بشود ، قانون فعلی صحیح نیست و یک سری مشکلات برای ما ایجاد می کند. باید محیط مساعدی برای انتخابات به وجود آوریم. من اصولا با فترت مخالفم ولی مگر از این فترت ملت ایران چه ضرری دیده است؟ ما الان در 24 ساعت فقط سه چهار ساعت می خوابیم و اگر مجلسی بود تاکنون مرده بودیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.