6 مهرماه 1340

6 مهرماه 1340

اسدالله علم مدیرعامل بنیاد پهلوی شد/بحران جانشینی هامر شولد شدت یافت/ارتش سوریه بر ضد ناصرکودتا کرد!/شرکت های صادراتی باید مالیات بپردازند/شرکت 400 نفر در محاکمه متهمین شیلات/از استخدام لیسانسیه های معقول  و منقول در دادگستری صرف نظر شد/مذاکرات دیپلمات های ایرانی در واشنگتن

اسدالله علم مدیرعامل بنیاد پهلوی شد

ساعت ده صبح امروز اسدالله علم1 مدیرعامل جدید بنیاد پهلوی طی یک مصاحبه مطبوعاتی که در کاخ بنیاد پهلوی تشکیل شد اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران جرائد داخلی و خارجی گذاشت.

ابتدا بهبهانیان مدیرعامل و سرپرست سابق املاک پهلوی اظهار داشت : از ده سال قبل که شاهنشاه برنامه مترقیانه تقسیم املاک را شروع فرمودند و با این اقدام برجسته سیستم مالکیت ایران را اصلاح  تقویت کردند همیشه به این فکر بودند که بعد از پایان برنامه تقسیم املاک و از بین رفتن درآمدهای املاک مزروعی از چه راهی می توان اقدامات خیرخواهانه خود را ادامه دهند.

شاهنشاه در اردیبهشت ماه سال 1337 تصمیم اتخاذ فرمودند که بنیاد پهلوی را ایجاد فرمایند و آن را از محل املاک پهلوی که قابل تقسیم نبود و همچنین سرمایه شخص خود ، تقویت کنند تا ملجایی برای کلیه طبقات دردمند و نیازمند کشور باشد!

در ادامه بهبهانیان گزارشی از خدمات بنیاد پهلوی در امور کشاورزی، فرهنگی، بهداشتی ، صنعتی ، خدمات اجتماعی ، مهمانخانه ها ، نفتکش ها و ایجاد و احداث درمانگاه ها و پل ها به اطلاع خبرنگاران جرائد رسانید.

اکنون بنیاد پهلوی با وضعی که ملاحظه فرمودید به مرحله ای از کار و فعالیت رسیده که دیگر نمی تواند به وسیله سرپرست املاک اداره شود و از این جهت و به علت ضعف بنیه جسمی و کبر سن از پیشگاه شاهنشاه استدعا شد مقرر فرمایند بنیاد پهلوی از املاک مجزا و به دست شخص جوان تر از بنده واگذار گردد، خوشحالم که شاهنشاه جناب آقای اسدالله علم را که رئیس قدیمی اینجانب بودند به این امر خطیر گماردند.

پس از اظهارات بهبهانیان اسدالله علم سرپرست و مدیر عامل جدید بنیاد پهلوی طی سخنانی خود را نوکر شاه خواند و گفت : به طور قطع در حدود 25 سال است که مستقیما نوکری شاهنشاه را دارم اما از طرف دیگر توجه بفرمائید من به هر حال موقعیتی در جامعه داشتم و در امور سیاسی و اجتماعی ایران یا داخل بودم و یا در 20 سال گذشته ارتباط داشتم ، سردی و گرمی زیاد چشیده بالا و پائین بسیار دیدم و با مردم نیز خیلی سر و کار داشته ام. عقیده ام را به طور وضوح اظهار می کنم ، از لحاظ یک فرد ایرانی علاوه بر این که عوالم نوکری و ارتباط شخصی که در پیشگاه شاهنشاه معظم دارم، در این محفل به اطلاع مردم ایران و مردم دنیا می رسانم که من از نظر یک نفر ایرانی به داشتن چنین پادشاهی مفتخر هستم!

یک شورای عالی از طرف شاهنشاه تعیین می شود که مرکب خواهد بود از وزیر دربار شاهنشاهی ، نخست وزیر ، روسای مجلسین ، رئیس دیوانعالی کشور و 5 نفر که صلاحیتشان مورد قبول شاهنشاه باشد ، کارهای بنیاد پهلوی ماهیانه به اطلاع شورا می رسد ، به عبارت دیگر شورا بر مخارج بنیاد و کارهایی که در جریان است نظارت خواهد کرد.2

 

بحران جانشینی هامر شولد شدت یافت

آندره گرومیکو وزیرامور خارجه شوروی طی گفت و گوی خود با دین راسک وزیر خارجه آمریکا به وی پیشنهاد کرد دبیرکلی سازمان ملل متحد به یک گروه چهار نفری از معاونین دبیرکل واگذار گردد.

وی خاطرنشان ساخته است که این چهار نفر باید یکی از کشورهای غربی ، یکی از کشورهای کمونیستی و دو نفر دیگر از گروه کشورهای آفریقایی و آسیایی باشند.

گرومیکو تاکید کرده است ریاست این گروه یا در واقع مقام دبیرکلی به یکی از دو نفری که از کشورهای آفریقایی و آسیایی هستند سپرده خواهد شد و سه نفر دیگر هر یک دارای حق وتو باشند.

منابع موثق خاطرنشان ساختند که والرین زورین نماینده دائمی شوروی در سازمان ملل متحد نیز به نوبه خود طرح جدید شوروی را در مورد مقام دبیرکلی سازمان ملل متحد در اختیار نمایندگان دائم عضو شورای امنیت قرار داده است.

نهرو نخست وزیر هند نیز از آمریکا و شوروی خواسته است تا با انتخاب یک دبیرکل موقت برای سازمان ملل موافقت کنند و این دبیرکل نیز از همان اختیاراتی که هامر شولد فقید برخوردار بود بهره مند باشد.

ظاهرا نظر دولت هند این است که منجی سلیم رئیس مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان دبیرکل موقت انتخاب شود و آمریکا نیز قبلا موافقت خود را با این انتخاب اعلام کرده بود.

آسوشیتدپرس نیز گزارش داد « ناظرین واشنگتن امروز گفتند که بحران سازمان ملل پس از طرح جدید شوروی برای جانشینی هامرشولد شدت یافته است، این ناظرین اظهار عقیده می کنند که بین این طرح و نظر دول غربی فاصله عمیقی وجود دارد».

اگر دول بی طرف با طرح غرب موافقت کنند ، طرح انتخاب چهار نفر به جای هامرشولد خنثی خواهد شد.

 

ارتش سوریه بر ضد ناصرکودتا کرد!

واحدهای ارتش سوریه سحرگاه امروز ضمن یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفتند، هدف این کودتا اصلاح اوضاع و به دست آوردن آزادی مردم و ارتش اعلام شده است.

رویتر نیز در گزارشی اعلام کرد « واحدهای ارتش سوریه قیام کرده و رادیو دمشق را به دست گرفته اند».

بلافاصله پس از وقوع این کودتا ناصر ضمن یک پیام رادیویی اعلام داشت که با تصمیم قاطع وحدت جمهوری عربی را حفظ خواهد کرد.

بموجب فرمان ناصر واحدهای ارتش اول جمهوری متحده عربی به سوی دمشق حرکت کرده اند.

در این شهر ستاد و مراکز ارتشی در دست واحدهای شورشی است ، رادیو دمشق نیز مرتبا بیانیه واحدهای شورشی را قرائت می کند.

از چند روز پیش مرتبا گزارش هایی مبنی بر وقوع یک سلسله  اختلاف بین سرهنگ عبدالحمید سراج، مرد نیرومند سوریه و معاون رئیس جمهوری عربی با دیگر اعضای کابینه این کشور منتشر می شد.

سراج یک ماه پیش ضمن تغییراتی که در کابینه جمهوری عربی روی داد به معاونت ناصر منصوب شده و مسئولیت اداره امور وزارت کشور را به عهده گرفته بود ، قبل از آن ریاست شورای اجرائیه اقلیم سوریه را به عهده داشت که اکنون این پست اصولا لغو شده است.

گفتنی است سرهنگ عبدالحمید سراج که زمانی دیکتاتور نظامی سوریه خوانده می شد در اتحاد مصر و سوریه نقش اصلی را بازی کرد ، وی که 36 سال دارد تحصیلات نظامی خود را ابتدا در سوریه و سپس در آکادمی نظامی فرانسه به پایان رسانده و کادر نظامی او عبارت بود از وابسته نظامی سوریه در پاریس و سپس رئیس سازمان اطلاعات ارتش سوریه. سرهنگ سراج که از ناسیونالیست های متعصب عربی محسوب می شود  و نظریات ضد غربی دارد ، از طرفداران جدی ناصر بوده و همواره از اقدامات ناصر در خاورمیانه پشتیبانی کرده است. وی ناصر را مظهر جنبش عربی می دانست.

رادیو قاهره گفتار ناصر را مبنی بر این که این اقدام، ضربتی بر جمهوری عربی است پخش کرده و خاطر نشان ساخت به زودی رئیس جمهوری مصر یک پیام رادیویی  خطاب به تمامی ملت صادر خواهد کرد.

رادیو دمشق نیز اعلام داشت که تمام شهرهای بزرگ سوریه به دست انقلابیون افتاده و فقط بندر لاذقیه هنوز در دست نیروهای طرفدار ناصر است ، در این بندر نیروهای دریایی مصر مستقر شده اند ، رادیو دمشق گفت این بندر نیز امشب سقوط خواهد کرد.

 

شرکت های صادراتی باید مالیات بپردازند

 در جلسه اخیر اطاق بازرگانی موضوع مالیات بر شرکت های صادراتی مطرح گردید ، در این مورد شکایاتی شده که وزارت دارایی موضوع معافیت مالیاتی شرکت های صادراتی را از سال 1337 به این طرف لغو کرده است.

در جلسه اطاق بازرگانی این بحث پیش آمد که شرکت های صادراتی در حال حاضر در وضع بدی هستند ، انواع تشویق ها که به طرق مختلف در وضع صادرات موثر بود از بین رفته و مخارجی از قبیل افزایش کیلویی 25 دینار عوارض بر پنبه و افزایش نرخ تلگراف به دو برابر و نظایر آن بر صادرات تحمیل گردیده و با این وضع لغو معافیت مالیاتی شرکت های جدید التاسیس صادراتی که 5 سال معافیت داشتند فشار جدیدی بر صادرات خواهد بود.

 

شرکت 400 نفر در محاکمه متهمین شیلات

امروز کارت های ورودی تماشاچیان در جلسات محاکمه متهمین پرونده شرکت شیلات که روز شنبه آغاز می شود، به وسیله اداره اطلاعات و انتشارات وزارت دادگستری توزیع شد.

برای اولین جلسه این محاکمات 400 کارت توزیع گردید ولی تا آخر وقت امروز بیش از 2 هزار نفر از طبقات مختلف مردم به قصد گرفتن کارت ورودی به دادگستری مراجعه کردند که در جواب آن ها گفته شد چون کارت ها تمام شده و سالن بیش از این گنجایش ندارد روز شنبه مراجعه کنند و کارت ورودی روز یکشنبه را اخذ نمایند.

 

از استخدام لیسانسیه های معقول  و منقول در دادگستری صرف نظر شد

تعدادی دانشجوی حقوق با حضور در نخست وزیری به علی امینی گفتند « دانشکده معقول و منقول همان طور که از اساسنامه اش پیدا است کارش تربیت علما و وعاظ است ، این آقایان پس از دو سال تحصیل می خواهند بیایند در کادر قضایی وارد شوند ولی ما پس از چهار سال تحصیل در دانشکده و یک سال و نیم خدمت سربازی باید با شرایط مساوی با آن ها امتحان ورودی به دادگستری را بدهیم».

به دنبال این اعتراض علی امینی به وزیر دادگستری دستور داد جلوی این کار گرفته شود و چنان چه محتاج تصویب نامه ای هست ترتیب آن داده شود!

 

مذاکرات دیپلمات های ایرانی در واشنگتن

حسین قدس نخعی وزیر خارجه ایران برای مذاکره با مقامات دولت و وزارت امورخارجه آمریکا و تبادل  نظر پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور سه شنبه شب از نیویورک وارد واشنگتن شد.

وی دیروز در وزارت خارجه آمریکا حضور یافت و به مدت چهل دقیقه با معاون و قائم مقام وزارت خارجه آمریکا گفت و گو کرد.

پیش از این نیز نخعی با دین راسک وزیرخارجه آمریکا ملاقات کرد و سپس وزرای خارجه کشورهای سنتو، مسائل و مشکلات مربوط به خاورمیانه را مشترکا مورد بررسی قراردادند.

همزمان با مسافرت نخعی وزیرخارجه به آمریکا ، آموزگار وزیر بازرگانی نیز در واشنگتن حضور دارد و پیرامون مسئله ازدیاد صادرات ایران به آمریکا و مسائل اقتصادی دیگر ، با وزیر بازرگانی و قائم مقام وزارت خارجه آمریکا گفت و گوهایی کرده بود.

« اطلاعات » نوشت : یکی از مسائل مهم مورد مذاکره میان دو کشور موضوع کمک های آمریکا و احیانا تسریع در پرداخت کمک های تازه ای به ایران است ، مسئله کمک های آمریکا به ایران از هنگامی که ایران دچار مشکلات ارزی و مالی شد و در چهار ماهه اخیر  و از ابتدای زمامداری امینی ، جنبه و اهمیت خاصی به خود گرفته است، چندی پیش نیز تالبوت معاون وزارت خارجه آمریکا ، به ایران مسافرت کرد و پس از آن دولت ، شایعات مبنی بر این که تالبوت نتوانسته است تضمین های کافی برای استفاده عقلایی و منطقی از کمک های آمریکا به دست آورد ، تکذیب کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.