5 مهرماه 1340

5 مهرماه 1340

اردلان : بهبود روابط ایران و شوروی ممکن است/شرط شوروی برای بهبود روابط با ایران/نباید از فعالیت سازمان های دانشجویی سوء استفاده شود/ارز، صادرات و ریال مملکت بسیار خوب است!/ترقی هزینه زندگی یکی از مشکلات بزرگ مردم بود/ثروتمندان مالیات بدهند تا سایر افراد در رفاه باشند/خط و زبان ما رو به انحطاط است/نگرانی بزرگ مملکت جوانان هستند/سرمایه دار ترسو است / مثل جغد می نشینند و شب ها خبر می سازند!/مقامات سابقی که دستگیر شدند

اردلان : بهبود روابط ایران و شوروی ممکن است

ضیافت دیروز پکوف به افتخار دکتر اردلان مدت سه ساعت طول کشید و میهمانان ساعت 4 بعد از ظهر سفارت  شوروی را ترک گفتند. این ضیافت جنبه تشریفاتی داشت و این نکته از ترکیب میهمانان نیز آشکار بود.

اردلان سفیر جدید ایران در شوروی امروز اظهار داشت : پذیرایی دیروز بسیار گرم بود  و همچنین صحبت ها و مذاکراتی که سر میز و بعدا صورت گرفت ، همه حکایت از تایید این مطلب می کرد که بین ایران و شوروی ، هیچ چیزی که مانع از تحکیم و توسعه روابط باشد ، موجود نیست و اگر سوء تفاهمات کوچکی در میان است مسلما رفع خواهد شد.

اردلان با خوش بینی اظهار نظر کرد که موفق خواهد شد در تشیید مناسبات دو کشور اقدام کند.

سفیر جدید ایران در مسکو همچنین گفت : با وجود عضویت ایران در پیمان سنتو ، بهبود روابط دو کشور کاملا امکان پذیر است و ما می خواهیم با شوروی در حال  دوستی و صلح به سر ببریم.

گفتنی است سفیر کبیر ایران روز دوشنبه ساعت 4 بعد از ظهر ، با ترن از طریق جلفا عازم مسکو خواهد شد و روز جمعه وارد پایتخت شوروی می شود، طبق معمول  ، از طرف مقامات رسمی دولت شوروی و اعضای سفارت ایران، مورد استقبال قرار خواهد گرفت ، بدیهی است پکوف سفیر شوروی در تهران نیز ، در روز حرکت اردلان در ایستگاه راه آهن تهران، وی را بدرقه خواهد کرد.

 

شرط شوروی برای بهبود روابط با ایران

« روزنامه اطلاعات » در تحلیلی نوشت : مطالعه و بررسی دقیق گفتارهای رادیویی مسکو و مطالبی که روزنامه های پراودا و ایزوستیا ارگان های رسمی حزب کمونیست و دولت شوروی ، پیرامون روابط دو کشور می نویسند ، نشان می دهد که به نظر دولت شوروی کناره گیری ایران از پیمان سنتو و لغو قرارداد امنیت متقابل ایران و آمریکا یکی از شرائط اساسی و یا شرط قطعی شوروی برای بهبود روابط آتی دو کشور است ولی زمامداران ایران بارها اعلام کرده اند که قصد ندارند دوستی شوروی را به بهای خروج از پیمان سنتو و لغو تعهداتی که ایران بر عهده گرفته و یا به بهای بر هم زدن روابط سابق خود با غرب به دست آورند.

در زمان دولت اقبال یک هیئت از شوروی برای مذاکره به ایران آمد. ریاست هیئت به عهده سمیرونوف معاون وزارت خارجه شوروی بود. در مذاکراتی که آن زمان  انجام شد، حتی دولت شوروی در یک مرحله از مذاکرات مسئله عضویت ایران را در پیمان سنتو ، ندیده گرفت و به عبارت دیگر ، دولت شوروی حاضر شد با وجود عضویت ایران در پیمان سنتو ، اقدامات دامنه داری برای بهبود و توسعه روابط بازرگانی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور انجام گیرد.

ولی پس از مذاکرات نافرجام ، دولت شوروی عضویت ایران را در سنتو و قرارداد امنیت ایران و آمریکا را به شدت مورد حمله قرار داد و این حملات تاکنون ادامه دارد.

باید دید شرائط شوروی چیست؟ متاسفانه یا تاکنون در این باره مذاکره ای نشده و یا اگر شده است هیچ اطلاعی در دست نیست و قدر مسلم این است که یکی از اولین مسائلی که میان اردلان و مقامات شوروی مطرح خواهد شد همین مسئله است. اگر در گذشته دولت شوروی، حاضر بوده است با عضویت ایران در سنتو و حفظ سایر تعهدات آن ، برای بهبود روابط دو کشور اقداماتی شود، چه دلیلی دارد که اکنون زمینه مزبور از میان رفته باشد؟

 

نباید از فعالیت سازمان های دانشجویی سوء استفاده شود

علی امینی نخست وزیر در جلسه ای با دانشجویان مقیم اروپا اظهار داشت : بنده بارها خدمت دانشجویان عرض کردم که تشکیل سازمان های صنفی برای دانشجویان لازم است ، این کار در همه جای دنیا سابقه دارد ، ولی این سازمان ها باید به کارهای صنفی خودشان برسند نه این که عده ای مغرض از خارج بخواهند از احساسات پاک دانشجویان  علیه منافع کشور سوء استفاده کنند والا هیچ آدم عاقلی نیست که با جمع شدن جوانان دور هم مخالفت کند.

دانشجویی درباره حضور در انتخابات و رای دانشجویان سوالی مطرح کرد که « علی امینی » نخست وزیر گفت : ولی آرای شما را ممکن است در تهران عوض کنند! ولی قوانین جاری کشور ما چنین حقی را برای ایرانیان خارج از کشور تعیین نکرده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا اجازه نمی دهید در سفارت ایران که به منزله خاک کشور است رای بدهیم گفت : ولی حساب این را هم بکنید که اگر قرار باشد، انتخابات با صندوق سازی باشد و شناسنامه های مرده دزدان نقش تعیین کننده داشته باشد آن وقت در خواندن ، آرای شما را هم عوضی می خوانند!

 

ارز، صادرات و ریال مملکت بسیار خوب است!

علی امینی نخست وزیر همچنین در جمع ساکنین شرق شهباز و اتحادیه شرق شهباز طی سخنانی گفت : در این دولت سعی کرده ایم فاصله بین دولت و افراد از بین برود زیرا در گذشته دولت ها از پشتیبانی مردم بی بهره بودند ولی فعلا این موضوع منتفی شده آمدن بین مردم و صحبت کردن درد دل مردم را شنیدن و درد دل دولت را گفتن تنها راه توفیق دولت است.

آقایان همه می دانند که دولت در بدو امر با چه مشکلاتی روبرو بود. تردید ندارم که بازار و تجار و مردم محلات از من انتظارات زیادی داشتند و دارند و ما مجاهدت کردیم ولی رفع کامل مشکلات زمان لازم دارد ، من این جا مژده  می دهم که قسمت مهمی از ناراحتی ها رفع شده و تا چند ماه به کلی از میان می رود.

از نظر ارز و صادرات و ریال وضع مملکت بسیار خوب است و انتظارات بازار برآورده خواهد شد، من سعی کردم تمام مشکلات را رفع کنم، روزهای آینده بهتر خواهد بود.

 

ترقی هزینه زندگی یکی از مشکلات بزرگ مردم بود

یکی از مشکلات بزرگ مردم ترقی هزینه زندگی بوده هر روز هزینه بالا می رفت. دولت ها وعده می کردند که هزینه پائین آمده ولی حرفی بیش نبود ، در این مدت نگذاشتیم که هزینه زندگی بالا برود و در چند مورد منجمله کرایه خانه نیز پائین آمد گو این که عامل فصلی هم در آن دخالت دارد. دولت سعی دارد امساک کند ، اعتبار اضافه ندهد ، اگر جلوی اعتبار را نگیریم پول زیاد به دست مردم می آید تورم ایجاد می شود و مشکلاتی که دیدیم مجددا پیش می آید.

هر مرضی عوارضی دارد ، یک موقعی افراط کرده اند گشاد بازی کرده اند بعد از آن بیکاری و رکود پیش آمد،  حالا رفع این ناراحتی ها زمان می خواهد و امیدوارم به زودی رفع شود.

من بر اثر گفتن حقایق متهم به بدبینی شده ام. می گویند بازرگانان و سرمایه داران پول ها را مخفی کرده اند و من قول  می دهم که وضع سابق تکرار نخواهد شد و آن قدر به این وضع ادامه خواهیم داد تا اقتصاد مملکت سالم بشود.

 

ثروتمندان مالیات بدهند تا سایر افراد در رفاه باشند

در مملکت باید ثروتمندان مالیات بپردازند تا سایر افراد در رفاه باشند ، پرداخت 300 ریال برای جنوب شهری طاقت فرسا است ولی برای شمال  شهری که ماهی چند هزار تومان درآمد دارد رقم قابل ملاحظه ای نیست ، افراد کم درآمد نباید پول بدهند، ولی از اغنیا خواهیم گرفت.

امروز من در میان محصلین طفل سیزده ساله ای که بر اثر نداشتن غذا هفت ساله به نظر می رسید دیدم. انصاف است که ما پول این افراد را خرج آن هایی بکنیم که همه چیز دارند ، اطفال جنوب و شمال شهر از لحاظ قد و اندام تفاوت فاحش دارند.

 

خط و زبان ما رو به انحطاط است

من امروز وضع درس مدارس را نیز دیدم خط و زبان ما رو به انحطاط است. در کلاس ششم متوسطه محصل خط خود را نتوانست بخواند. این امر گرفتاری دولت نیست مشکل بزرگی برای مملکت است.

اعلام می کنم که از روز شنبه اولین محاکمه بزرگ شروع می شود. ما به مردم وعده داده ایم و حالا ثابت می کنیم که وعده ا حرف نبوده عمل است ، آن چه مردم را عذاب می داد بی عدالتی و مصون ماندن افرادی بود که از قدرت سوء استفاده می کردند. قول  می دهم که سرسوزن موضوع حساب خصوصی در کار نیست یک عده از افراد بدون علت نگران هستند ، هر کسی تقصیری نکرده مطمئنا سرکار خواهد ماند ولی عده ای هستند که واقعا مقصرند و اگر قضاوت مردم را درباره آن ها بخواهید گناهکار هستند. من نمی خواهم قاضی را تحت تاثیر قرار دهم. می خواهم در محکمه ثابت شود و مردم بدانند هر کسی از هر طبقه و صنفی که هست باید از مجازات بترسد.

 

نگرانی بزرگ مملکت جوانان هستند

نگرانی بزرگ مملکت جوانان هستند و الا اشکالات مالی و اقتصادی چندان مهم نیست. پول را می شود قرض کرد و یا با کار زیاد جبران کرد. آن چه را که نمی شود به دست آورد جوانان تربیت شده است. وقتی جوانان مملکت تربیت نشدند و از بین رفتند و منحرف شدند دیگر قابل علاج نیست. برای اجتماع خطر بزرگی پیش می آید. در گذشته به این امر مهم توجهی نشده است.

 

سرمایه دار ترسو است / مثل جغد می نشینند و شب ها خبر می سازند!

شایعه سازان به این نکته توجه ندارند که بازار و بورس بسیار حساس است تشنج سیاسی بر روی سهام اثر می کند. اصولا این خاصیت سرمایه داران است. سرمایه دار ترسو است عده ای شروع به مخالفت با دولت کرده اند تجار بازار روی همین حرف ها وحشت می کنند ورشکستگی روی حرف اشخاص است. این آقایان شب ها می نشینند مثل جغد از این اخبار می سازند، ما نمی گوئیم همه کار ما درست است متاسفانه گزارش ها هم دروغ است ، من به مخالفین فرضی پیام می دهم برای آن هایی که مسئولیت مملکت را بر عهده دارند و امروز به روسای انتظامی هم گفتم دستپاچه شدن درست نیست این کار حربه به دست حریف می دهد.

 

مقامات سابقی که دستگیر شدند

از بعد از ظهر دیروز تا نیمه شب گذشته مامورین اجرائیات دادسرای دیوان کیفر 6 نفر از مدیران کل و روسای درجه یک بنگاه دخانیات را که دستور جلب آن ها از طرف بازپرس دیوان کیفر صادر شده بود به منظور انجام تحقیقات لازم به دادگستری جلب کردند و این عده پس از مدتی تحقیق بازداشت شدند.

از چندی قبل سوابقی از عملیات انجام شده در بنگاه دخانیات به بازرسی کل کشور فرستاده شده بود که پس از جمع آوری برای رسیدگی های بعدی به دیوان کیفر ارسال گردید از طرف بنی فضل دادستان دیوان کیفر این سوابق به « ایزدپرست» بازپرس دیوان کیفر ارجاع شد  ، بازپرس پرونده ظرف چهار روز گذشته تمام وقت اداری و شب ها را در دادگستری مشغول مطالعه پرونده های دخانیات و جمع آوری دلائل لازم بود.

سرانجام عصر دیروز دستور جلب آقایان « علی ملکانی » ، « اسمعیل صارمی » مدیران کل اسبق و سابق بنگاه دخانیات ، « تیکران قره خانیان » رئیس بازرسی فنی ، « مهندس احمدقلی زاده » رئیس بازرسی های فنی ، « امان الله خاقانی » رئیس کارخانه سیگار شماره یک دخانیات و « عارف آذری » رئیس کارخانه سیگار شماره دو دخانیات را صادر کرد و تا ساعت چهار صبح امروز این عده به تدریج به وسیله مامورین اجرائیات دیوان کیفر جلب و تحویل دادگستری شدند.

درباره اتهامات این عده گفته می شود که بدون رعایت تشریفات و یا اطلاع مقامات مسئول اقدام به اخذ 5 میلیون دلار وام نموده به مصرف رسانده  اند.

لازم به توضیح است که علی ملکانی یکی از بازداشت شدگان قبل از انحلال وزارت گمرکات انحصارات ، معاونت پارلمانی آن وزارتخانه را به عهده داشت و پرونده موجود مربوط به دوره ای می باشد  که نامبرده مدیریت کل بنگاه دخانیات را به عهده داشته است.

امروز همچنین یک مقام مطلع در دادگستری گفت « یکی از پرونده های سوء استفاده در دستگاه های دولتی پرونده مربوط به سوء استفاده در دخانیات است که پس از مدتی بررسی و تحقیق از طرف بازپرس دیوان کیفر امروز آقایان اسمعیل صارمی و علی ملکانی مدیران کل سابق دخانیات و آقایان احمد قلی زاده ، امان الله خاقانی ، عارف آذری و تیگران قره خانیان کارمندان عالیرتبه آن بنگاه جلب و قرار بازداشت آن ها با موافقت دادستان دیوان کیفر صادر گردید».

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.