۴ مهر ماه ۱۳۴۰

۴ مهر ماه ۱۳۴۰

هیئتی مامور رسیدگی به مخارج ساختمان سنا شد/مشروطیت بدون مجلس معنی ندارد/اگر فساد نبود پول های مملکت تلف نمی شد/موقعی که نخست وزیر شدم ذخیره ارزی به حد زیادی پائین بود/باید جلوی افزایش جمعیت را بگیریم/محاکمات به زودی شروع خواهد شد

هیئتی مامور رسیدگی به مخارج ساختمان سنا شد

به دنبال اعلام جرم علیه ساختمان کاخ جدید سنا که تسلیم وزارت دادگستری شده است از طرف دادستان تهران نامه ای به صدرالاشراف رئیس هیئت مدیره مجلس سنا نوشته شد که دادگستری به موجب این اعلام جرم باید به حساب های جدید ساختمان سنا رسیدگی کند.

جریان مذکور موجب گله و ناراحتی صدرالاشراف گردید و وی از پست خود استعفا کرد که مورد قبول شاه واقع نشد.

صدرالاشراف امروز در این باره گفت : من از حضور اعلیحضرت همایونی استدعا کردم که از بازرسی شاهنشاهی یک نفر را مامور رسیدگی به حساب مخارج ساختمان سنا بفرمایند و از نخست وزیر نیز همین درخواست را کردم. دیروز از طرف سازمان بازرسی شاهنشاهی دو نفر ، از طرف آقای نخست وزیر یک نفر و از وزارت دادگستری نیز یک نفر برای رسیدگی به این حساب ها معرفی شدند که برای آن ها در مجلس سنا اطاقی در نظر گرفته  ایم و از فردا کار رسیدگی خود را به مدارکی که وجود دارد آغاز خواهند کرد و همچنین از آقایان رام کارپرداز سابق مجلس و صبا عضو کمیسیون محاسبات دعوت کردیم که هیئت مذکور را راهنمایی کنند.

«روزنامه اطلاعات » نوشت : برای بنای ساختمان جدید سنا تاکنون قریب 60 میلیون تومان خرج شده است ، البته ساختمان جدید هنوز به مجلس سنا تحویل قطعی نشده است و قرار است پس از رفع نواقص و تکمیل ، ساختمان را دو سال دیگر تحویل قطعی بدهند.

برای رفع نواقص و تکمیل  ساختمان چندی پیش مبلغ 6 میلیون تومان دیگر از دولت اعتبار خواسته شد که با پرداخت سه میلیون تومان آن موافقت گردید و هم اکنون مشغول تکمیل این ساختمان هستند.

 

مشروطیت بدون مجلس معنی ندارد

صدرالاشراف در مورد کنفرانس بین المجالس نیز گفت : چون مجلسی وجود ندارد ما کسی را برای شرکت در کنفرانس امسال نفرستادیم اما آقای دکتر متین دفتری که عضو  کمیته اجرائیه بین المجالس هستند و آقای جم که رئیس گروه ایرانی بین المجالس می باشند و نیز آقای دکتر بیانی به خرج خودشان در کنفرانس امسال شرکت کرده اند.

صدرالاشراف در خصوص انتخابات نیز گفت : همان طوری که قبلا هم توضیح دادم مشروطیت بدون مجلس معنی ندارد و عدم شروع انتخابات جز نقض قانون اساسی نام دیگری ندارد.

 

اگر فساد نبود پول های مملکت تلف نمی شد

در ساعت 5 بعد از ظهر دیروز نخست وزیر در جمع گروهی از مردم در مدرسه مهام واقع در میدان شوش حضور یافته و طی سخنانی گفت : بنده دو نوبت در زندگی سیاسی خود متصدی کار پرمسئولیت و خطرناک شده ام یکی بعد از 28 مرداد بود ، در حدود نیمه های شب تیمسار سپهبد زاهدی به من تلفن کرد تا برای امر مهمی به باشگاه افسران بروم  ، ایشان به من پیشنهاد کردند تا وزارت دارایی را قبول کنم البته من با تیمسار زاهدی ارتباط زیادی داشتم روی این اصل فکر کردم قبول این چنین مسئولیتی با وضع آشفته و بحرانی آن روز باعث شود که قدم مثبتی به نفع مملکت برداشته شود و شاید هم این یک مشیت الهی است ماموریتی است که باید انجام شود و من به حکم وظیفه وجدانی قبول مسئولیت کردم.

تمام فکر من متوجه این نکته بود که شاید وجود ناقابلم منشا اثری در انجام مشکل مملکتی باشد. اکنون افتخار می کنم که مشکل نفت را حل کردم.

آقایان به خوبی اطلاع دارند که در این مملکت هیچ کس نیست که منتقد نباشد و البته انتقاد باید کرد تا حدودی که موجب نابسامانی کارها نگردد ، امروز مملکت 200 میلیون دلار درآمد نفتی دارد و اگر چنانچه اقدامات آن روز به مرحله عمل درنمی آمد نفت زیر زمین می ماند و از آن استفاده ای که باید بشود نمی شد.

موقعیت دوم چند ماه پیش بود که به موجب فرمان اعلیحضرت همایونی قبول مسئولیت نخست وزیری را کردم. من باز هم این موضوع را به حساب تقدیر می گذارم ، شاید تقدیر بود که در این موقع حساس مملکتی من منشا اثر و خدمتی باشم البته در عمر چهار ماهه دولت بسیاری از اقدامات انجام گرفته است و من نهایت سپاسگذاری را از آقایان دارم که خدمات ناقابل دولت مورد توجهشان واقع شده و ما با تشریک مساعی مردم توانسته ایم قدم های موثری در پیشرفت مملکت برداریم.

 

موقعی که نخست وزیر شدم ذخیره ارزی به حد زیادی پائین بود

در موقعی که من قبول مسئولیت کردم خزانه دولت بهتر از سابق نبود ذخیره ارزی مملکت به حد زیادی پائین آمده بود. با اقدامات حاد و شدید توانستیم به وضع آشفته نظم و سامان بدهیم بلافاصله درنظر گرفتم از واردات جلوگیری نمایم تا ذخیره ارزی مملکت به حال تعادل درآید. در عرض دو ماه مجاهدت زیادی کردیم تا کسر بودجه جبران شد و این توفیق بدون دردسر حاصل گردید.

البته اقدامات دولت باعث مخالفت خواهد شد و یک عده که در منافع محدود و کوچک آنان وقفه ای حاصل شده کارشکنی می کنند و از پای ننشسته و به تحریکات خود ادامه می دهند. ما از اول مصمم بودیم که کار بکنیم و مشکلات و معظلات مملکتی را از پیش پای برداریم.

 

باید جلوی افزایش جمعیت را بگیریم

موضوع دیگر افزایش جمعیت است ، باید سعی کنیم که شهر بزرگ نشود و بر جمعیت اضافه نگردد ، در قسمت بهداری سعی می شود تا بهداشت جنوب شهر توسعه بیشتری پیدا کند و به وزیر بهداری دستور خواهم داد که در مورد بهداشت شما قدم های موثری برداشته شود. البته عده ای از مردم در اثر عدم تغذیه کافی مستعد مرض هستند. امیدوارم با توسعه بهداشت این موضوع نیز از بین برود.

در قسمت مبارزه با فساد اگر یک جهادی وجود داشته باشد جهاد با فساد است. آقایان می دانند چقدر مملکت در گذشته فساد و خرابی داشته است و روی این اصل صدمه دیده. اگر فساد نبود پول مملکت نفله نمی شد و کار ما را به این جا نمی کشانید.

 

محاکمات به زودی شروع خواهد شد

محاکمات به زودی شروع خواهد شد و کسانی که اذهان را پریشان می کنند که صحنه سازی است ، بدانند مطلب جدی است ، از روز اول اعلیحضرت شاهنشاه تاکید فرمودند  و دولت جناب آقای علاء که عضویت آن را داشتم در مورد مبارزه با فساد و این موضوعات مخصوصا تاکید و اصرار داشتند امیدوارم این مطلب در این دولت جدی تلقی شود و تا در مملکت مجازات نباشد به آتیه مملکت نمی توان امیدوار بود باید خادم را تشویق و خائن را تنبیه کرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.