۳ مهر ماه ۱۳۴۰

۳ مهر ماه ۱۳۴۰

تمام فساد در طبقات بالای اجتماع است/گرفتاری بزرگ دولت همین متنفذین هستند/اقدامات فوری و شدید نمی شد مملکت از بین رفته بود/با ارباب جرائد نمی توانیم کنار بیائیم/عده ای را به شدت مجازات می کنیم تا عبرت دیگران بشوند/مملکت باید در سایه رژیم سلطنت بر جای ماند/بر اثر رکود اقتصادی بیکاری هست/دولت ایران با فکر ایجاد سه دبیر کل موافق نیست/آمریکا کمک جدیدی به ایران می دهد/ایران و کویت سفیر کبیر مبادله می کنند/دانشجویان شهرستانی از پرداخت شهریه معاف شدند/تعداد اتومبیل های دولتی محدود می شود

تمام فساد در طبقات بالای اجتماع است

ساعت هفت بعد از ظهر دیشب جمعی از طرف اتحادیه کامیون داران کشور در خیابان قزوین تشکیل شد.

در این اجتماع علی امینی نخست وزیر گفت : من در آن وقت که مسئول کلوب منفردین بودم با مردم کار کردم و حالا هم به عموم اطمینان می دهم که رویه من عوض نشده است مغرضین و مخالفین شایع کرده اند که من منحرف شده ام. از روز تشکیل حکومت من سعی کرده ام مشکلات دولت و مردم را با مردم در میان گذارم. به نظر من وقتی مردم از جریان کارها وقوف حاصل کنند هم بهتر می شود کار کرد و هم کارها و مشکلات حل می شود.

 

گرفتاری بزرگ دولت همین متنفذین هستند

من اشاره به انحلال مجلس سنا نمی کنم ولی باور کنید همین کار برای من یک عده دشمن درست کرده الان گرفتاری بزرگ دولت همین متنفذین هستند. در کلیه امور دخالت می کنند. امروز که مواجه با چنین تحریکاتی هستیم اطمینان می دهم که با ایمان قاطع خدمت به مردم را ادامه خواهیم داد ، ما به هیچ وجه از این تحریکات هراسی نداریم میدان را خالی نمی کنیم.

مبارزه با فساد در این مملکت کار آسانی نیست فاسد در هر اجتماعی هست. برای اولین بار در مملکت ما مبارزه با فساد را از طبقه فاسد شروع کرده ایم این افراد فاسد که تنها نیستند و اموال غارت شده مملکت را تنها نمی خوردند. حالا خود و ایادی خودشان را تحریک کرده اند. آخر این همه تلگرافات مبتذل و پول های کلانی که می دهند چه فایده دارد؟ به جای این کار بیایند طلب مردم را بدهند پول بیچاره ها را پرداخت کنند.

این کارهایی که ما در این مملکت کرده ایم تازگی دارد اگر جنبه انقلابی نداشته باشد لااقل یک کار دائمی است ، باید به نظر من جهاد عظیمی را که شروع کرده ایم بدون خستگی و ناراحتی دنبال کنیم.

 

اقدامات فوری و شدید نمی شد مملکت از بین رفته بود

ما از درد مردم و اجتماع کاملا با خبر هستیم و به همین لحاظ درست انگشت روی جای درد اجتماع گذاشته ایم. کار مملکت به جایی رسیده بود که اگر اقدامات فوری و شدید نمی شد مملکت از بین رفته بود.

متاسفانه بعضی از طبقات مملکت قدر آزادی را نمی دانند. من از کار خودم پشیمان نیستم. بارها به این آزادیخواهان گفته ام که از آزادی سوء استفاده نکنید. معنی آزادی آن نیست که مخل آسایش دیگران باشد. الان چه ضرری دارد که تمام دستگاه حاکمه مملکت در این جا جمع شده اند و شما هم هستید در کمال آرامش حرف می زنید اگر جنجال باشد کار ما پیش می رود؟

 

با ارباب جرائد نمی توانیم کنار بیائیم

متاسفانه بعضی اوقات با ارباب جرائد نمی توانیم کنار بیائیم. آقایان بیائید همکاری کنیم دولت با کوه مشکلات مالی و اجتماعی روبرو بود. ما قسمت عمده این مشکلات را حل کرده ایم. اگر کار سهلی در پیش ما بود برای همکاران من چندان افتخار نداشت. اقدامات دولت بسیار حساس و مشکل است.

اکثریت مردم به کشور علاقه دارند ، وطن پرست هستند ولی گذشت در طبقه بالا نیست ، من خودم از طبقه بالا هستم ، آن هایی که تمکن و تمول دارند متاسفانه طمع جلو چشمشان را گرفته و نمی دانند که دنیا عوض شده و اوضاع و احوال دیگری برقرار است. اگر ما قبلا این مشکلات را حل می کردیم امروز این گونه اشکالات را دیگر نداشتیم.

 

عده ای را به شدت مجازات می کنیم تا عبرت دیگران بشوند

راست می گویند که 870 میلیون تومان پول عوارض آسفالت خیابان ها را حیف و میل کرده اند. اگر بخواهیم به عقب برگردیم در زندان جایی پیدا نمی شود و در ادارات کارمند عالیرتبه باقی نخواهد ماند ، ما با یک مشت افراد گرفتار این جنجال ها هستیم. باید چشم را روی هم گذاشت و برای بقای مملکت باید تمام این ها را مجازات کرد. من قول می دهم که در مقابل این فشارها استقامت خواهم کرد و عده ای را به شدت مجازات می کنیم تا عبرت دیگران بشود.

در طبقات پائین و کارمندان جزء انحراف نیست. فساد در مسئولین امور است و مبارزه با فساد همچنان ادامه دارد.

ما با نهایت قساوت عمل کردیم کم و کسر نمودیم تا وضع خزانه بهتر شد. در سال آینده بودجه متوازن واقعی نه حرف برای مملکت وضع خواهیم کرد. گشاد بازی و ریخت و پاش خطرناک است. باید صرفه جویی کرد تا اقتصاد مملکت سالم باشد.

 

مملکت باید در سایه رژیم سلطنت بر جای ماند

رادیوهای خارجی صبح تا شب تحریک می کنند توهین می کنند. در این جا بیداری لازم است. نخست باید ممکت باقی بماند رژیم سلطنت باقی بماند تا ما هم زندگی کنیم. ایمان قاطع من این است که مملکت باید در سایه رژیم سلطنت بر جای ماند. چرا ما در مملکت خود روی اغراض و روی منافع نامشروع عده ای را تحریک کنیم. چرا اجازه دهیم که خارجی در امور داخلی مملکت ما دخالت کند؟

زور و فشار آخرین دوا است. حرف حسابی می گوئیم با منطق حرف می زنیم تماس با مردم و گفتن حقایق مردم را متوجه می سازد. وقتی من می گفتم که مجلس منعکس کننده افکار مردم نیست مخالف مجلس نبوده و نیستم ولی مجلس باید آن چنان مجلسی باشد که اعتبارات مملکت را به هدر ندهد. باید پول مملکت به تناسب مصرف شود اگر مجلس هم بود باید دولت با مردم تماس بگیرد تا رشد ملی ایران ثابت شود و به خارجی حالی کنیم که ملت آلت دست نمی شود ولی ملت هم حق دارد از دولت رفع مشکلات خود را بخواهد.

 

بر اثر رکود اقتصادی بیکاری هست

من خوب می دانم که بر اثر رکود اقتصادی بیکاری هست ولی ما برای جلوگیری از بیکاری نقشه کشیده ایم ولی نباید به همین علت خلق الله از شهرها به تهران بیایند. این طور نمی شود فقط کار به بیکارانی که می خواهند کار کنند داده می شود نه کسانی که پول بگیرند و راه بروند و به کارگر و کشاورز بیکار کار خواهیم داد ولی به افرادی که یک عمر باج گرفته اند صر یحا می گویم که دیگر باج نمی دهیم.

 

دولت ایران با فکر ایجاد سه دبیر کل موافق نیست

از ساعت 5 بعد از ظهر دیروز مجلسی به یادبود داک هامرشولد دبیرکل سازمان ملل از طرف انجمن طرفداران سازمان ملل در باشگاه برپا گردید.

در این مراسم علی امینی نخست وزیر  گفت : امیدوارم مجمع عمومی سازمان ملل شخص دیگری را که بتواند با قدرت و پشتکاری مقاصد انسانی او را دنبال کند به دبیرکلی سازمان ملل انتخاب نماید، دولت شاهنشاهی ایران با فکر ایجاد سه دبیرکل به جای یک دبیرکل موافقت ندارد ، زیرا چنین فکری آینده سازمان ملل متحد را متزلزل خواهد کرد و این دستگاه را از قوه اجرائیه توانایی که بتواند مسئولیت های حساس خود را انجام دهد محروم خواهد ساخت.

 

آمریکا کمک جدیدی به ایران می دهد

امروز در تهران گفته شد به دنبال پرداخت 15 میلیون دلار کمک بلاعوض مطالعاتی می شود تا کمک بلاعوض دیگری نیز در اختیار ایران گزارده شود.

هنوز مبلغ قطعی این کمک به دقت مشخص نشده ولی گفته می شود در حدود 12 تا 15 میلیون دلار خواهد بود.

در سال گذشته مبلغ 21 میلیون و 800 هزار دلار کمک بلاعوض از طرف آمریکا به ایران داده شد ، از این مبلغ 10 میلیون دلار آن بابت خرید قند و شکر به مصرف رسید و از 11 میلیون و 800 هزار دلار بقیه نیز که قرار بود 14 قلم کالا از آمریکا وارد شود به علت مضیقه ارزی ایران 9 میلیون دلار آن نقدا در اختیار ایران گزارده شد و 2 میلیون و 800 هزار دلار بقیه به مصرف واردات از آمریکا رسید.

گفته می شود چون همه ساله میزان کمک های بلاعوض و وام های آمریکا به ایران افزایش می یابد بدین جهت احتمال دارد در سال جاری نیز کمک بلاعوض بیشتری به ایران داده شود، تاکنون 15 میلیون دلار از این کمک بلاعوض در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته تا از آن به مصرف امور ارزی کشور و ریال آن به مصارف ضروری برسد.

قسمت دیگر این کمک بلاعوض هنوز پرداخت نشده ولی مذاکراتی برای پرداخت آن صورت گرفته است.

 

ایران و کویت سفیر کبیر مبادله می کنند

شب گذشته اعلامیه ای از طرف وزارت امور خارجه انتشار یافت که در آن موافقت دولت های ایران و کویت برای برقراری روابط سیاسی و مبادله سفیر اعلام شده بود.

 

دانشجویان شهرستانی از پرداخت شهریه معاف شدند

امروز از طرف درخشش وزیر فرهنگ به روسای دانشگاه های شهرستان ها دستور داده شد نظر به این که دانشجویان دانشگاه تهران از پرداخت شهریه معاف هستند باید نسبت به دانشجویان دانشگاه های شهرستان ها نیز به همین نحو عمل شود و از آن ها شهریه ای دریافت نگردد.

 

تعداد اتومبیل های دولتی محدود می شود

آخرین تغییرات در طرح واگذاری اتومبیل به عمل آمد و در طرح جدید حق داشتن و استفاده از اتومبیل دولتی از روسای کل به پائین سلب شده است.

در آخرین بررسی قرار شده اگر مقامی غیر از مقام مدیر کل و معاونین و وزرا احتیاج ضروری به داشتن اتومبیل داشته باشند وزارتخانه مربوطه باید پیشنهاد کند و این پیشنهاد در کمیسیون مخصوصی که رئیس شورایعالی معاونین و معاون وزارت دارایی و معاون وزارتخانه مربوطه شرکت دارند مورد رسیدگی قرار گیرد و در صورت تصویب این کمیسیون استفاده از اتومبیل برای مقامی غیر از مقامات تصریح شده در تصویب نامه مقدور خواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.