2 مهر ماه ۱۳۴۰

2 مهر ماه ۱۳۴۰

دولت در مبارزه با فساد کوتاهی نکرده است!/اعتراض در روزهای اول بازگشایی دانشگاه ها!/مذاکرات شاه و سفیر شوروی/جشن بازگشایی دانشگاه  در حضور شاه و فرح/نمایندگان سیاسی خارجی با شاه دیدار کردند/یک هیئت اقتصادی از افغانستان به ایران می آید/اعتراض به تهیه فیلم زندگی حضرت رسول (ص)/نامه کمپانی

دولت در مبارزه با فساد کوتاهی نکرده است!

علی امینی نخست وزیر در اجتماع ارباب جراید گفت : من شخصا به آزادی مطبوعات عقیده راسخ دارم و به انتقادات مطبوعات توجه می کنم و از خودم هم انتقادی بشود مانعی نخواهد داشت اما در خصوص بعضی مسائل مملکتی از جمله سیاست خارجی ما محتاج وحدت نظر هستیم ، چون اگر تفرقه ای وجود داشه باشد کسانی که از وحدت ملی ما بیم دارند خوشحال می شوند.

بعضی از آقایان می گویند ما مصلحت مملکت را تشخیص می دهیم اما باید توجه داشت که ممکن است آقایان ارباب جراید اغلب از جریانات امر مطلع نباشند و در نتیجه اظهار نظرشان با توجه به همه جوانب کار نباشد، بنابر این در مسائلی که برای حل آن  ها احتیاج به وحدت نظر داریم نباید تفرقه وجود داشته باشد.

ما برنامه های متعددی داریم و کارهایی انجام شده است که نتایج آن به زودی نمایان می شود. ما اگر هم کاری صورت نداده ایم حداقل کار را بدتر از سابق نکرده ایم.

امینی درباره اقدامات دولت در خصوص مبارزه با فساد متذکر شد : دولت هرگز در این باره کوتاهی نکرده است ، بعضی ها ایراد می کنند که چرا این اقدامات همه جانبه نیست در حالی که در این ایراد امکانات ما را از نظر مدت و زمان در نظر نمی گیرند.

من اطمینان می دهم که در هر جا سوء استفاده ای کشف شود تعقیب خواهد شد و راه فراری برای سوء استفاده چیان وجود نخواهد داشت.

 

اعتراض در روزهای اول بازگشایی دانشگاه ها!

ساعت هشت صبح امروز درهای دانشگاه تهران بزرگترین مرکز علمی کشور بر روی هزاران جوان گشوده شد ولی کلاس ها تشکیل نگردید ، دانشجویان دانشکده علوم به عنوان اعتراض از نام نویسی خودداری کردند.

در دانشکده علوم یک مسئله جدی دانشجویان را ناراحت کرده بود و آن هم مسئله آئین نامه امتحانات بود ، دانشجویان دانشکده علوم از نام نویسی خودداری کرده و می گفتند تا وقتی آئین نامه جدید دانشکده علوم لغو نشود نام نویسی نمی کنیم.

 

مذاکرات شاه و سفیر شوروی

مذاکرات دیروز شاه و سفیر شوروی در جشن دانشگاه 15 دقیقه طول کشید، با مطرح بودن روابط ایران و شوروی در روزهای اخیر و فعالیتهایی که در این زمینه می شود، جلب توجه می کند از طرف دیگر فعالیت های اردلان سفیر کبیر ایران در شوروی همچنان ادامه دارد و روز سه شنبه 4 مهر اردلان در ضیافت ناهار سفارت شوروی شرکت خواهد کرد و بار دیگر پکوف را ملاقات می کند  و مذاکراتی به عمل  خواهند آورد، در این ضیافت عده ای از مقامات دولتی و شخصیت های سیاسی از جمله علی امینی نخست وزیر شرکت خواهند داشت.

به موازات فعالیت های تهران، قدس نخعی وزیر خارجه نیز در نیویورک با آندره گرومیکو وزیر خارجه شوروی ملاقات خواهد کرد و مذاکراتی پیرامون روابط دو کشور به  عمل خواهد آمد.

«اطلاعات » نوشت : بدیهی است که مذاکرات کنونی چه در تهران و چه در نیویورک هنوز از جنبه کلی و مسائل اصولی، خارج نخواهد شد و مذاکرات تفصیلی ، پس از شرفیابی مجدد اردلان به حضور شاه و حرکت وی به مسکو ، به عمل خواهد آمد.

مذاکرات احتمالا با ملاقات اردلان و خروشچف نخست وزیر شوروی وارد یک مرحله جدی خواهد شد.

«اطلاعات » در ادامه گزارش خود نوشت : با آن که در مورد بهبود  روابط شوروی و ایران اظهار خوش بینی هایی شده است، ولی نباید در انتظار تحولات سریع بود زیرا بهبود روابط دو کشور به یک سلسله مذاکرات منطقی توام با واقع بینی و دشوار دیپلماتیک نیازمند است تا به تدریج مشکلات موجود با موافقت و حسن نیت طرفین حل گردد.

 

جشن بازگشایی دانشگاه  در حضور شاه و فرح

ساعت 5 بعد از ظهر دیروز مراسم جشن آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران در حضور شاه و فرح در تالار دانشکده ادبیات برگزار شد.

در این مراسم غلامرضا پهلوی، وزیران، استادان دانشگاه ، رجال، روزنامه نگاران و نمایندگان سیاسی خارجی به اتفاق خانواده حضور داشتند.

شاه در این مراسم گفت : می دانم حقوق اساتید دانشگاه از حقوق رانندگان کمتر است ولی دستوراتی در این زمینه داده شده است!

در این مراسم همچنین میمندی نژاد رئیس دانشکده دامپزشکی در مورد اعزام دانشجویان به خارج گفت : چون همه ساله عده زیادی به عنوان دانشجو به خارج می روند و ارز مملکت خارج می شود ضمنا بعضی از آن ها به علت عدم بضاعت کافی کارهایی می کنند که باعث آبرو ریزی مملکت ما می گردد، بهتر است ترتیبی اتخاذ گردد که دانشگاه ها توسعه یابند و تا می توانند دانشجویان بهتری بپذیرند.

 

نمایندگان سیاسی خارجی با شاه دیدار کردند

«اطلاعات» نوشت: هنگامی که [شاه و فرح ] به صحن وسیع دانشکده ادبیات که در آن جا برنامه ای برای پذیرایی از میهمانان آماده شده بود راهنمایی شدند ...کلیه نمایندگان سیاسی خارجی حضور اعلیحضرتین شرفیابی حاصل نمودند و اعلیحضرت همایونی و علیا حضرت ملکه با هر یک از آن ها چند دقیقه صحبت کردند.

جشن دیروز دانشگاه ساعت 5 شروع شد و تا ساعت هشت و نیم ادامه یافت ، شاه و فرح هنگامی که محوطه دانشکده ادبیات را ترک می کردند با دانشجویان خارجی که برای تحصیل در رشته ادبیات فارسی به ایران آمده اند نیز دیدار کردند ، بسیاری از این دانشجویان با بورس دانشگاه پذیرفته شده اند.

 

یک هیئت اقتصادی از افغانستان به ایران می آید

امروز اطلاع حاصل شد که موافقتنامه مبادله کالا بین ایران و افغانستان که سال گذشته به امضا رسیده بود از تصویب مجلس شورای افغانستان گذشته و ظرف چند روز آینده برای تصویب به مجلس سنای افغانستان خواهد رفت.

«اطلاعات» نوشت : روابط تجاری ایران و افغانستان روز به روز در حال توسعه است و به زودی برای توسعه بیشتر روابط تجاری دو کشور یک هیئت از افغانستان به ایران می آید تا عهدنامه بازرگانی و ترانزیتی دو کشور همسایه و دوست را امضا کند.

 

اعتراض به تهیه فیلم زندگی حضرت رسول (ص)

امروز دکتر سیدمهدی روحانی نماینده دولت ایران در اروپا که اخیراً به تهران آمده است ضمن یک مصاحبه مطبوعاتی در مورد تهیه فیلم زندگی حضرت رسول اکرم(ص) که کمپانی فیلمبرداری ایتالیایی قصد تهیه آن را دارد، مطالبی در اختیار خبرنگاران قرارداد.

 روحانی گفت: انتشار خبر مزبور تمام مسلمانان جهان را ناراحت کرده و سیل تلگراف و نامه از طرف کشورهای اسلامی به طرف ایتالیا روان است و من به همین مناسبت به ایران بازگشتم تا این امر مهم و حیاتی را به عرض شاهنشاه و مقامات روحانی برسانم تا از طرف دولت و این مقامات تصمیمات جدی برای جلوگیری از انجام فکر کمپانی فیلمبرداری به عمل آید.

روحانی سپس چنین اظهار داشت: هفت ماه پیش خبر جعلی در یکی از مجلات تهران در این مورد منتشر شد و به دروغ از قول محافل سیاسی وزارت امور خارجه گفته شده بود که در نظر دارند نماینده مذهبی ایران را در اروپا برای نظارت در تهیه فیلم زندگی حضرت محمد(ص) که در ایتالیا تهیه خواهد شد، مامور نمایند.

پس از انتشار این اخبار ناصحیح تلگرافات زیادی از طرف مسلمانان جهان به سوی دفتر اینجانب در فرانسه سرازیر شد و مرتباً سوال می‌کردند که مبنا و مأخذ این فکر از کجا است و تاکید می‌کردند که این کار به صلاح اسلام نیست. من بلافاصله این حرف را تکذیب نمودم که در سراسر جهان تکذیب آن منتشر شد و اعلام کردم که ایران با تهیه این فیلم مخالف است.

 

نامه کمپانی

پس از تکذیب خبر مزبور نامه‌ای از طرف کمپانی فیلمبرداری به من رسید و رسماً دعوت کردند که در تهیه فیلم نظارت کنم و من رسماً جواب دادم که نه تنها در تهیه و نظارت فیلم شرکت نمی‌کنم بلکه خاطرنشان ساختم که در صورت عدم توجه به افکار مسلمانان جهان ممکن است کار به جاهای باریک بکشد.

 روحانی گفت: مقارن با این اقدامات به نمایندگی از مسلمانان جهان نامه‌ای به پاپ اعظم نوشتم و یادآور شدم اگر پاپ از این کار جلوگیری نکند و کمپانی فیلمبرداری در کار خود موفق گردد ضربه شدیدی به روابط عادی و صمیمانه مسلمانان و مسیحیان وارد خواهد آمد. خوشبختانه پاپ اعظم در این مورد اقداماتی به عمل آوردند و رسماً جواب دادند که دستور جلوگیری از این کار داده شده است.

 سیدمهدی روحانی افزود: به طور کلی نباید اجازه داده شود از زندگی حضرت رسول فیلمبرداری شود و از اشخاص عادی در لباس آن حضرت و اهل بیت اطهار ایشان خود را به مردم نشان دهند و این امر اهانت به مقام رسالت می‌باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.