1 مهر ماه ۱۳۴۰

1 مهر ماه ۱۳۴۰

دو سره شدن ادارات منتفی شد/لیست ترفیعات ارتش رسما اعلام شد/مخالفت ایران با طرح شوروی برای واگذاری وظایف دبیرکل سازمان ملل به هیئت سه جانبه/در تشکیلات وزارتخانه ها باید تجدید نظر شود/نیاز به کمک خارجی داریم!

دو سره شدن ادارات منتفی شد

به دنبال پیشنهاد دو سره شدن کار ادارات و اظهار نظرهای مختلفی که در این باره شده بود جمع کثیری از کارمندان تهران و شهرستان ها نظرات خود را  از طریق رسانه ها در این باره منعکس کرده بودند که روی هم رفته اکثریت قریب به اتفاق کارمندان دولت با پیشنهاد دو سره شدن کار ادارات که در شورای عالی معاونین مطرح شده بود به شدت مخالفت کرده بودند و آن را با توجه به وضع حقوق و مزایای فعلی و همچنین بالا بردن هزینه زندگی غیر عملی می دانستند.

امروز نیز عده ای از کارمندان دولت به وسیله تلفن و نامه به رسانه ها در این مورد اظهار نظر کرده بودند و به دنبال آن « اطلاعات » در گزارشی نوشت :اشتری وزیر مشاور به خبرنگار ما گفت : « دو سره شدن کار ادارات فقط پیشنهادی بود که به شورای عالی معاونین رسیده بود ، البته هیچ گونه تصمیمی هم در این باره اتخاذ نگردید و اصولا موضوع دو سره شدن کار ادارات منتفی است، اگر نظری هم در این مورد باشد باید آن را به بعد از ترمیم حقوق کارمندان موکول کرد».

 

لیست ترفیعات ارتش رسما اعلام شد

با فرمان شاه از اول مهر 1340 افسران مشروحه ذیل به ترفیع مفتخر و سرافراز گردیدند :

از سرلشکری به سپهبدی

 • تیمسار سرلشکر پزشک عبدالکریم ایادی
 • تیمسار سرلشکر عزت الله ضرغامی
 • تیمسار سرلشکر فریدون کوششی
 • تیمسار سرلشکر امیرقلی ضرغام

از سرتیپی به سرلشکری

 • تیمسار سرتیپ عبدالرحیم ورزگر 
 • تیمسار سرتیپ حسینعلی منیعی
 • تیمسار سرتیپ کاظم کاتوزیان
 • تیمسار سرتیپ محمد بهنام
 • تیمسار سرتیپ حسن پاکروان
 • تیمسار سرتیپ جواد امین زاده
 • تیمسار سرتیپ ابراهیم زهدی
 • تیمسار سرتیپ جعفر شفقت
 •  تیمسار سرتیپ قاسم بهاروند
 • تیمسار سرتیپ سیف الله ضرغامی
 • تیمسار سرتیپ سعید معتمد کردستانی
 • تیمسار سرتیپ فریدون جم
 • تیمسار سرتیپ علیمحمد خادمی
 • تیمسار دریادار ابوالحسن فاطمی
 • تیمسار سرتیپ علی زند

در این فهرست لیست اسامی افرادی که از سرهنگی به سرتیپی ارتقا پیدا کرده اند نیز قید شده است.

 

مخالفت ایران با طرح شوروی برای واگذاری وظایف دبیرکل سازمان ملل به هیئت سه جانبه

یونایتدپرس از سازمان ملل متحد گزارش داد « حسین قدس نخعی وزیر خارجه ایران خرابکاری های وقفه ناپذیری را که به صورت تبلیغات خصمانه رادیویی و حملات بعضی از مطبوعات غیرمسئول بر علیه ایران می باشد در مجمع عمومی سازمان ملل عنوان و از این خرابکاری ها شکایت کرد.

نخعی صریحا از دولت شوروی اسمی به میان نیاورد اما آشکارا اشاره کرد که همسایه شمالی ایران فشارهای شدیدی بر کشور وی اعمال می دارد تا آن را مجبور به خروج از اتحادیه غربی سازمان پیمان مرکزی سنتو نماید.

نخعی به عنوان سخنگو و رئیس هیئت نمایندگی ایران در مجمع عمومی ضمن نطق خود دولت های بزرگ را متهم کرد که در مورد خلع سلاح رفتار غیرمعقول و غیرموثری دارند.

وی خاطرنشان کرد که روسیه با تجدید آزمایش های اتمی خود مسابقات تسلیحاتی را تشدید و تسریع کرده است.

وزیر خارجه ایران با طرح شوروی برای واگذاری وظایف دبیرکلی سازمان ملل متحد به یک هیئت سه جانبه مخالفت کرد و گفت اجرای این طرح موجب فلج شدن عملیات سازمان ملل است.

نخعی بعد از مخالفت با طرح ترویکا که از طرف شوروی برای حذف پست دبیرکلی سازمان ملل پیشنهاد شده اظهار داشت که البته ایجاد تغییراتی در دستگاه رهبری سازمان ملل، برای افزایش تاثیر و قدرت این سازمان بین المللی و برای آن که نقش فعال تری به این سازمان داده شود ضروری است اما هدف طرح سه جانبه شوروی با هدف سالم و منطقی ایجاد تغییرات معقول فاصله دارد و هر گاه طرح سه جانبه شوروی قبول شود، عملیات سازمان ملل فلج خواهد گردید. این کار نه تنها چرخ کارهای عادی دبیرخانه سازمان ملل را فلج خواهد کرد بلکه باعث معطل ماندن رشد و تکامل طبیعی این سازمان بین المللی نیز خواهد گردید.

اگر طرح استیلا جویانه شوروی قبول شود دیگر برای سازمان ملل به عنوان سازمانی که بتواند به صلح جهانی خدمت موثری انجام دهد، محلی از اعراب باقی نخواهد ماند.

نخعی گفت : اقدام اخیر شوروی در مورد تجدید آزمایش های اتمی شکوفه های امید بشریت را که آرزومند امضای یک قرارداد بین المللی خلع سلاح می باشد ، پژمرده ساخت و ضربه بزرگی بر این آرزوهای خیر وارد آورد.

نخعی گفت : دولت های بزرگ با پایان دادن خودسرانه به مرحله خودداری از آزمایش های اتمی که مدت سه سال به طول انجامید ، اکنون احساس می کنند که برای تکمیل زرادخانه های اتمی خود دست بازتری دارند. آن ها اکنون احساس می کنند که آزادانه می توانند بمب جدیدتر و مهیب تری بسازند و به این ترتیب اکنون جامعه بشری بیش از هر وقت دیگر به لبه پرتگاه جنگ اتمی و هیدروژنی نزدیک شده است.

نخعی با بیان این که بحران بین المللی با ماجرای برلن به اوج شدت رسیده و تاکید کرد که دولت های بزرگ برای حل این مسئله باید دو عامل بزرگ را در نظر بگیرند؛ نخست آن که اعمال زور و تهدید باید منسوخ شود و دوم این که روح و مقررات قوانین بین المللی که احترام به حق ملت ها را برای حاکمیت بر سرنوشت خویش تجویز می کند ، مورد توجه قرار گیرد.

نخعی در پایان تاکید کرد که سازمان ملل برای تثبیت قیمت ها در سراسر جهان کوشش کند و برای افزایش درآمد ارزی ممالکی که دارای صادرات ابتدایی هستند ، کمک نموده و از آن ها حمایت نماید. این نکته حائز اهمیت فوق العاده است که کشورهای بزرگ و صنعتی جهان برای قبول تولیدات ممالک کم رشد سیاست لیبرال تر و توام با سخت گیری کمتری را در پیش گیرند.

 

در تشکیلات وزارتخانه ها باید تجدید نظر شود

صبح امروز در دفتر مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه یک مصاحبه مطبوعاتی تشکیل شد و طی آن اطلاعاتی درباره مسافرت هیئت اقتصادی ایران (نمایندگان سازمان برنامه ) به آمریکا و اروپا و مذاکره با مقامات بانک جهانی و ده کشور اروپایی در اختیار نمایندگان و خبرنگاران جراید گذاشته شد.

اصفیا در این نشست اظهار داشت : سازمان برنامه برای به ثمر رسیدن فعالیت های عمرانی و تکمیل آن از سه سال قبل اقدام به تهیه و تنظیم برنامه های همه جانبه ای نموده که در دنبال دو برنامه قبلی برنامه سوم نامیده می شود.

این برنامه با برنامه های قبلی اختلافات زیادی دارد که در صورت اجرا می توان به نتایج آن امیدوار بود.

برای اجرای این برنامه علاوه بر سرمایه ها و امکانات داخلی احتیاج به کمک و مشاوره با متخصصان خارجی نیز لازم به نظر رسیده است، در این مورد با اعزام هیئتی به آمریکا و اروپا سعی کردیم علاوه بر آشنا ساختن مقامات موثر جهان با برنامه سوم از نظرات مختلف آنان نیز اطلاع پیدا کنیم.

در ادامه فرمانفرمائیان معاون اقتصادی و مالی سازمان برنامه و رئیس هیئت نمایندگی ایران نیز در پاسخ به سوالی در مورد تغییرات در پیش نویس و اصول برنامه سوم بر اساس مذاکرات و تماس های گرفته شده با مقامات خارجی نیز گفت : من در این مورد باید بگویم که در تمام تماس ها چه در بانک بین الملل که در مقابل هیئت ایرانی یک هیئت 20 نفره از متخصصین و مطلعین بانک حضور داشتند و چه در برابر برخی از مقامات و معروف ترین اقتصاد دان های جهان هیچ گونه اظهار نظری که مغایر و مخالف اصول و مواد برنامه ما اظهار شود شنیده نشد، ولی ما این نظرات را در موارد خیلی کوچکی که ابراز شده است مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

برای اجرای برنامه سوم باید در تشکیلات دولتی و کادر اجرایی وزارتخانه ها که در آینده مجری طرح های مربوط به خود خواهند بود تجدید نظر شود.

در مورد این که کدام یک از کشورها به طور قطع با ما همکاری می کنند چون ماموریت و کار ما مداخله و تقاضای رسمی کمک نبود نمی توان اظهار نظر دقیقی کرد ولی این را می شود احتمال داد که فرانسه و ایتالیا و انگلیس همکاری شان با ما تقریبا قطعی به نظر می رسد. کشورهای اسکاندیناوی نیز اظهار امیدواری کردند که تا ژانویه آینده با تصویب قوانین جدیدی بتوانند در این راه به ما کمک کنند.

 

نیاز به کمک خارجی داریم!

در مورد منابع داخلی نیز فرمانفرمائیان گفت : با بررسی و مطالعات زیادی که در مورد درآمدهای دولت از راه نفت و وصول مالیات های فعلی و استفاده از پس انداز سرمایه های خصوصی به عمل آمده است تقریبا حدود پولی که در داخل کشور وجود دارد و می توان از آن برای اجرای برنامه سوم استفاده کرد تعیین شده ولی نمی توان صد در صد به این رقم اطمینان داشت، آن چه مسلم است ما تا حدود 110 میلیارد ریال که می تواند تنها « برنامه هسته‌ » را که اصول و اسکلت برنامه سوم است اجرا کند می توانیم از داخل کشور تامین نمائیم و برای بقیه احتیاج به کمک خارجی داریم البته برای استفاده از کمک های خارجی نیز احتیاج به تصمیمات جدید دولت هست ، کوشش ما بر این است که قرضه های برنامه سوم طویل المدت و کم بهره و بدون شرط باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.