۱۸ شهریور ماه ۱۳۴۰

۱۸ شهریور ماه ۱۳۴۰

نخست وزیر روابط ایران و شوروی را بررسی کرد/قبول پیشنهاد اصناف درآمد دولت را تقلیل می دهد/بازداشت شدگان سی تیر آزاد شدند/تغییر قانون انتخابات/باید نشان دهیم ملتی نیستیم که نویسنده آمریکایی می گوید!/دانشجویانی که به جای تحصیل مراکز فساد تاسیس کرده اند!/مذاکره با مقامات ده کشور اروپایی برای جلب کمک!

نخست وزیر روابط ایران و شوروی را بررسی کرد

صبح امروز علی امینی نخست وزیر به همراه وزیر امور خارجه در کاخ این وزارتخانه به بررسی مسائل سیاسی پرداخت.

امینی از وزارت امور خارجه به مسعود فروغی معاون نخست وزیر اطلاع داد که وعده های ملاقات وی امروز منتفی است ، تنها بدیع الزمان فروزانفر در دفتر وزیر خارجه با نخست وزیر ملاقات کرد.

بقرار اطلاع عصر دیروز پکوف سفیر کبیر شوروی با امینی در منزل شخصی وی دیدار کرده است.

قبل از پکوف چند تن از سفرای خارجی از جمله سفیر کبیر آمریکا نیز به ملاقات نخست وزیر رفته بودند.

ملاقات سفیر شوروی با نخست وزیر در محافل سیاسی با اهمیت تلقی شده است به طوری که امروز گفته شد قسمتی از وقت نخست وزیر در وزارت امور خارجه به بررسی مسائل مربوط به روابط ایران و شوروی گذشته است.

از جمله به دستور نخست وزیر پرونده مربوط به تیراندازی به هواپیمای ایرانی در مرز شوروی برای مطالعه وی به دفتر وزیر امور خارجه فرستاده شد.

امروز همچنین متن نطق وزیر امور خارجه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهیه شد و قدس نخعی این نطق را به اتفاق نخست وزیر مرور کرد، گفته می شود نطق وزیر امور خارجه حاوی نکات مهم سیاسی است و علاوه بر آن که طی آن مسائل عمومی جهانی مورد بحث قرار گرفته محتمل است سیاست خارجی ایران در زمینه روابط با همسایگان نیز قسمتی از نطق مزبور را تشکیل دهد.

امینی پس از جلسه با وزیر خارجه در گفت و گو با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی در رابطه با برگزاری انتخابات تا پایان سال گفت : بشر به امید زنده است، درباره انتخابات سعی می کنیم کاری بکنیم که مورد توجه و تائید مردم قرار گیرد.

 

قبول پیشنهاد اصناف درآمد دولت را تقلیل می دهد

مقامات وزارت دارایی اعلام کردند : قبول پیشنهادهای اصناف درآمد دولت را تقلیل می دهد ، مقررات مالیات اصناف تنها برای تهران نیست بلکه شامل سراسر کشور است.

اگر معدل هفت سال گذشته ماخذ مالیات اصناف قرار گرفته و ده درصد هم به آن اضافه شود مالیات از سال قبل هم کمتر خواهد شد.

 

بازداشت شدگان سی تیر آزاد شدند

بعد از ظهر روز چهارشنبه گذشته سه نفر از اساتید دانشگاه تهران که روز سی ام تیر بازداشت شده بودند آزاد گردیدند ، این استادان عبارتند از آقایان دکتر سنجابی استاد دانشکده علوم ، مهندس بازرگان و مهندس حسیبی استادان دانشکده فنی.

با آزاد شدن این افراد استاد دیگری در بازداشت نمی باشد.

گونیلی رئیس بازرسی دانشگاه درباره دانشجویان بازداشتی نیز گفت : تعداد این دانشجویان در حدود پنج نفر می باشد و در تهیه مقدمات آزادی آنان هستیم و ممکن است بعد از ظهر امروز چند نفر از آن ها و یا هر پنج نفر آزاد شوند.

 

تغییر قانون انتخابات

«روزنامه اطلاعات » در شماره امروز نوشت : کمیسیون مامور اصلاح نظامنامه انتخاباتی تا یک هفته دیگر گزارش خود را به نخست وزیر می دهد ، به دنبال مطالعات کمیسیون خاص ماده 9 و 10 قانون انتخابات نیز تغییر می کند.

ماده نهم قانون انتخابات :

انتخاب کنندگان باید دارای شرایط ذیل باشند :

 • تبعه ایران باشند
 • حداقل بیست سال  داشته باشند
 • در حوزه انتخابیه متوطن یا لااقل از شش ماه قبل از موقع انتخابات در آن جا ساکن باشند

ماده دهم :

کسانی که از حق انتخاب کردن محرومند :

 • نسوان
 • کسانی که خارج از رشد و آن هایی که تحت قیمومیت شرعی هستند
 • تبعه خارجه
 • اشخاصی که خروجشان از دین حنیف اسلام در حضور یکی از احکام شرع جامع الشرایط به ثبوت رسیده باشد.
 • اشخاصی که کمتر از بیست سال دارند.
 • ورشکستگان به تقصیر
 • متکدیان و اشخاصی که به وسائل بیشرفانه تحصیل معاش می کنند.
 • مرتکبین قتل و سرقت و سایر مقصرینی که مستوجب حدود قانونی اسلامی شده اند.
 • مقصرین سیاسی که بر ضد اساس حکومت ملی و استقلال مملکت قیام و اقدام کرده اند.

در کمیسیون مامور اصلاح آئین نامه انتخابات نظر بر این است که به جای دو ماده مذکور موادی قرار گیرد که منظور ماده هفتم قانون تامین شود.

ماده هفتم  قانون انتخابات می گوید : هر یک از انتخاب کنندگان زیاده بر یک مرتبه حق رای دادن ندارند مگر در صورتی که تجدید انتخابات لازم شود.

 

باید نشان دهیم ملتی نیستیم که نویسنده آمریکایی می گوید!

احسان یارشاطر در جلسه ای که «روزنامه اطلاعات » برای بیان نظرات دانشجویان و اساتید ترتیب داده است گفت : این صحبت هایی که راجع به ایران می شود حق این است که به همه ما بربخورد و اگر یک ملتی نشان دهد حرف های ناروا به او بر می خورد این نشانه زندگی است و نشان استقلال طبع است و این که عاقبت این ملت نشان خواهد داد که این حرف ها غلط است.

ما باید نشان دهیم ملتی نیستیم که سالزبرگر مخبر آمریکایی تصور کرده و یا در روزنامه خود نوشته است یک راهش که آسان است و به نظر زود اثر می کند این است که ما بگوئیم ملتی هستیم قدیمی و وقتی که ما متمدن بودیم دیگران تمدن نداشتند و نوزاد بودند و یا اصلا نبودند و به یک ملت نوخاسته ای نمی رسد که به یک ملت کهنسالی نسبت این را بدهد که در خور آزادی انتخابات نیست.

من البته چند سال قبل مطلبی نوشتم و هنوز هم بر آن نظرم که زیاد پرداختن به این که ما سابقا چه بوده ایم هم نشان یک ضعف فکری است و هم این که ما را از این که در آینده چه باید بکنیم باز می دارد ، در گذشته ما و ملت های دیگری بودیم که کارهای جهانی برجسته کردیم و جهان‌گیری کردیم و به علم و ادب خدمت کردیم اما امروز باید در فکر امروز و فردا باشیم.

گفتنی است سیروس سالزبرگر مفسر نیویورک تایمز چندی پیش طی یادداشتی در این نشریه برگزاری انتخابات در ایران را یکی از راههای شوروی برای ایجاد هرج و مرج در ایران و در نهایت وارد ساختن ضربت نهایی دانسته بود !

سالزبرگر در یادداشت دیگری نیز تاکید کرده بود :  به جز دکتر مصدق و حکومت موقتی او نخست وزیران دیگری که از سال 1945 تاکنون به امر شاهنشاه در ایران روی کار آمده اند ، به خوبی دریافته اند که تنها با اتکاء به دنیای غرب قادر به حفظ خود هستند ، این فکر پس از الحاق ایران به پیمان بغداد موسوم به سنتو بیش از پیش تقویت یافته است تنها افراد معدودی هستند که معتقدند روسیه می تواند با اتکا به یک سیاست بی طرفی در ایران با این فکر مخالفت کند.

سالز برگر در یادداشت دیگری نیز تاکید کرده بود : عده ای احساس می کنند که 5 سال مورد احتیاج است ، پنجسالی که در آن مدت انتخابات صورت نگیرد تا آن که دولت فعلی به علت انتخابات دچار خطر برکنار شدن نگردد.

گفتنی است سالز برگر روزنامه نگار و مفسر معروف آمریکایی 25 تیر 1340 نیز  برای یک دیدار هشت روزه به تهران آمده بود.

سالزبرگر پس از برگشت از ایران نوشته بود : برای اولین بار در تاریخ ایران و کشورهای خاورمیانه و کشورهای دیگر آسیا ، در ایران مردم آنقدر صاحب معلومات و شجاعت اراده و قدرت شده اند که عدم رضایت از وضع زندگی خود را اظهار داشته و خواهان رفع بی عدالتی های گذشته گردند.

 

دانشجویانی که به جای تحصیل مراکز فساد تاسیس کرده اند!

دولت به نمایندگان سیاسی ایران دستور داد صورت دانشجویانی که به جای تحصیل مشغول عیاشی و ولگردی هستند تهیه و ارسال شود ، گذرنامه تحصیلی این دانشجویان باطل و ارز تحصیلی آن ها لغو می شود.

نخست وزیر دستور داده است در ظرف 48 ساعت به وضع دانشجویان مزبور رسیدگی گردد ، درباره بعضی از دانشجویان ایران در خارج گزارشات منفی و تاسف آوری رسیده که کاباره و مراکز فساد دائر کرده اند!

 

مذاکره با مقامات ده کشور اروپایی برای جلب کمک!

مصطفی علم و شاپور راسخ دو تن از اعضای هیئت اقتصادی ایران که برای مذاکره در باره برنامه سوم به آمریکا و اروپا عزیمت کرده بودند به تهران بازگشتند.

از اعضای این هیئت خداداد فرمانفرمائیان معاون اقتصادی و مالی سازمان برنامه و رئیس هیئت نمایندگی تا اواخر هفته آینده به تهران باز می گردد.

مصطفی علم در پاسخ به سوالی در رابطه با هدف و چگونگی مذاکرات این هیئت با مقامات بانک جهانی و کشورهای مختلف اروپایی گفت : منظور هیئت اقتصادی ایران از این مسافرت مذاکره با بانک بین الملل و دولت های اروپایی این بود که مقامات مزبور با رئوس و خصوصیات برنامه سوم عمرانی ایران آشنایی پیدا کنند و در صورت تمایل برای اجرای این برنامه کمک کنند.

اصول مذاکرات ما که با مقامات ده کشور اروپایی صورت گرفت عبارت بود از :

اول مذاکره درباره جلب کمک کشورهای مزبور به اجرای برنامه سوم که تنها قسمتی از آن احتیاج به کمک خارجی دارد ، دوم مذاکره با صاحبان صنایع به منظور تشویق آن ها به سرمایه گذاری در طرح های برنامه سوم ، سوم استفاده از نظرات کارشناسان اقتصادی بین المللی در مورد طرح برنامه سوم و بالاخره مذاکره در اطراف مسائل بازرگانی ایران و با کشورهای مذکور.

هیئت اقتصادی ایران در این مسافرت با مقامات کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، سوئد، دانمارک، نروژ، هلند، بلژیک، سوئیس و ایتالیا مذاکره کرده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.