15 شهریور ماه 1340

15 شهریور ماه 1340

بودجه شهرداری تصویب شد/نقشه یونسکو برای 20 سال آموزش و پرورش ایران!/وعده بهبود اوضاع اقتصادی در پائیز آینده!/شاه سرپرست کلوب روتاری ایران شد

بودجه شهرداری تصویب شد

امروز بودجه سال 1340 شهرداری تهران پس از توضیحاتی که به وسیله شهردار تهران و مدیرکل مالی شهرداری داده شد از طرف وزیر کشور امضا شد و به شهرداری ابلاغ گردید.

بودجه شهرداری تهران بر اساس بودجه سال 1339 تنظیم گردیده ولی مبلغ 20 میلیون تومان در سال جاری از این بودجه کسر شده است و جمع رقم کل بودجه امسال بالغ بر 141 میلیون تومان است.

این بودجه امروز به شهرداری تهران ابلاغ گردید و مامورین واریز تمام پرداخت هایی را که تا به حال به صورت علی الحساب پرداخت کرده بودند آغاز کردند.

تا به حال بودجه شهرداری همه ماهه به صورت یک دوازدهم تصویب می شد و امروز با ابلاغ بودجه این موضوع منتفی گردید.

خبر دیگر این که مقامات شهرداری امروز اعلام داشتند که در این هفته پس از مراجعت دکتر پورهمایون موضوع پرداخت 40 میلیون تومان وام بانک ملی که قرار است به شهرداری پرداخت شود روشن می شود، شهرداری تهران اکنون سخت در مضیقه بی پولی است و تمام کارهای جاری و برنامه راکد مانده است.مقامات شهرداری منتظر وصول وام بانک هستند تا پس از پرداخت طلب طلبکاران قسمتی را نیز برای شهر تهران خرج کنند.

 

نقشه یونسکو برای 20 سال آموزش و پرورش ایران!

« اطلاعات » نوشت : قریب یک سال و نیم پیش یونسکو در کراچی پایتخت پاکستان کنفرانسی مرکب از 15 کشور آسیای جنوبی در خصوص توسعه و تعمیم تعلیمات عمومی ابتدایی تشکیل داد ، در این کنفرانس که دولت ایران نیز شرکت داشت احتیاجات فعلی و آینده مجموع این کشورها از لحاظ فنی و مالی بر اساس اطلاعاتی که جمع آوری شده بود مورد بحث و مداقه قرار گرفت و یک نقشه کلی تهیه و تنظیم و به تصویب یازدهمین کنفرانس عمومی یونسکو رسید.

بموجب این نقشه اولا یونسکو مامور شد چند مرکز منطقه ای در آسیا تاسیس کند و هر کدام از آن مراکز درباره یکی از شرایط اساسی تعمیم تعلیمات اجباری و رایگان از قبیل تهیه ساختمان و کتاب به ارزان ترین قیمت ممکن و تربیت معلم و کارشناسان مخصوص برای تنظیم برنامه ها و تصدی امور اداری و بازرسی آموزشگاه های ابتدایی مطالعه و به کشورهای مذکور که عبارتند از « افغانستان ، ایران ، اندونزی ، بیرمانی ، پاکستان ، تایلند ، جمهوری کره جنوبی ، سیلان ، فیلیپین ، کامبوج ، لائوس ، مالزی ، نپال ، ویتنام و هند » کمک های فنی و راهنمایی های لازم بکند.

ثانیا مقرر شد دبیرخانه یونسکو بر اساس همان نقشه کلی که برای 20 سال آینده تنظیم شده برای هر کدام از این کشورها متناسب جمعیت و امکانات مالی فعلی و آینده آن ها نقشه جداگانه ای تهیه کند.

اخیرا نقشه بیست ساله مربوط به ایران که شامل نقشه های متوالی پنج ساله بوده و با توجه به عوامل و پیش بینی های مختلفه فراهم شده است از طرف یونسکو تنظیم و به وزارت فرهنگ ارسال گردیده است، بموجب این نقشه که موضوع رساله مفصلی است افزایش جمعیت ایران در فاصله سال های 1960 و 1980 میلادی از 21 میلیون و 600 هزار نفر به 32 میلیون و 100 هزار نفر به شرح ذیل پیش بینی شده است :

الف : تعداد دانش آموزان مدارس ابتدایی و افزایش آن ها به تناسب افزایش جمعیت و به شرط آماده بودن وسائل

در سال 1960 : یک میلیون و 580 هزار دانش آموز

در سال 1965 : 2 میلیون و 650 هزار دانش آموز

در سال 1970 : 3 میلیون و 930 هزار دانش آموز

در سال 1975 : 5 میلیون و 440 هزار دانش آموز

در سال 1980 : 7 میلیون و 220 هزار دانش آموز

ب ) عده آموزگارانی که در ظرف 20 سال آینده برای جمعیت روزافزون ایران و به شرط فراهم بودن وسائل فنی و مالی جهت مدارس ابتدایی لازم خواهد بود :

در سال 1960 : 54800 آموزگار

در سال 1965 بموجب پیش بینی ها 87100 آموزگار مورد احتیاج خواهد بود

در سال 1970 بموجب پیش بینی ها 119400 آموزگار مورد احتیاج خواهد بود.

در سال 1975 بموجب پیش بینی ها 158100 آموزگار مورد احتیاج خواهد بود

در سال 1980 بموجب پیش بینی ها 206500 آموزگار مورد احتیاج خواهد بود.

در این نقشه برای تهیه ساختمان های کافی جهت مدارس و آموزگاران و ایجاد دانشسراها و تهیه لوازم دیگر بتفضیل پیش بینی هایی شده است، میزان بودجه ای نیز که در هر سال و در هر دوره پنج ساله برای تامین مخارج مختلف مربوط به این مسائل مورد احتیاج خواهد بود در هر فصل مخصوصی به هر کدام از آن ها تخمین و خلاصه آن ها در پایان گزارش درج شده است.

بموجب خلاصه مذکور دولت ایران فقط برای تعمیم و توسعه تعلیمات ابتدایی و برای این که مطابق این نقشه در ظرف بیست سال آینده بتواند وسائل تحصیل و معلم و ساختمان جهت کلیه دانش آموزان کشور که در سن تحصیل خواهد بود فراهم کند تخمینا بمبالغ ذیل احتیاج  خواهد داشت :

در 5 سال اول یعنی از 1960 تا 1965 مبلغ 286 میلیون و 990 هزار دلار

در 5 سال دوم یعنی از 1965 تا 1970 مبلغ 447 میلیون و 740 هزار دلار

در 5 سال سوم یعنی از 1970 تا 1975 مبلغ 684 میلیون و 40 هزار دلار

در 5 سال چهارم یعنی از 1975 تا 1980 مبلغ 978 میلیون و 720 هزار دلار جمعا مورد احتیاج خواهد بود.

در بیست سال آینده یعنی از 1960 تا 1980 جمعا دو میلیارد و 397 میلیون و 490 هزار دلار مورد احتیاج خواهد بود

 

وعده بهبود اوضاع اقتصادی در پائیز آینده!

« اطلاعات » در گزارشی نوشت : بازار تهران هر قدر که به اوائل مهر نزدیک می شود گردش پول و جریان معاملات بیشتر و رضایت بخش تر می شود این رضایت نسبی است یعنی اگر بخواهیم با وضع مشابه سال های قبل مقایسه کنیم هنوز  هم بازار راکد و وضع معامله خوب نیست اما این مقایسه بیشتر نسبت به وضع چند ماه گذشته و پیش بینی های تجار در مورد پائیز امسال است که خوشبختانه کم و بیش رضایت بخش می باشد.

مراجعه بیرون برها به بازار که خریداران سرپایی شهرستان ها هستند با وجود آن که کمی دیر به بازار مراجعه کرده اند و تعداد آن ها کمتر از سال های گذشته بوده و خریدشان هم نسبت به گذشته کمتر شده ولی رو به افزایش هستند ، همین امر نشان می دهد که بازار در آستانه فصل رونق خود قرار دارد. سفارش از شهرستان ها هنوز به اندازه کافی نرسیده است ولی میزان آن هم رو به افزایش است.

در حال حاضر معاملات تقریبا بیشتر روی برگه زردآلو و قیسی و کم و بیش هم روی مغزبادام و مغز هسته تلخ و شیرین می باشد.

پنبه مطلقا معامله قابل توجهی ندارد و قیمت آن هم بین 41 تا 42 ریال ثابت باقی مانده است.

روی فرش که یکی از مهم ترین کالاهای صادراتی است در داخل کشور معاملات خوبی می شود برای صدور به خارج از اوایل تابستان خریدهای صادراتی در شهرستان ها و تهران انجام می گیرد ، اما از آن جایی که در فصل فعلی بازار های اروپایی تقریبا تعطیل است سفارش از خارج کم می باشد.

« اطلاعات » در پایان گزارش خود نوشت : به احتمال زیاد از اوایل مهر ماه سفارش از خارج زیادتر خواهد شد و بازار کالاهای صادراتی هم رو به افزایش خواهد گذارد

 

شاه سرپرست کلوب روتاری ایران شد

عصر روز گذشته رئیس کلوب روتاری بین المللی که به تهران آمده است به اتفاق منتصر دبیر کلوب های روتاری ایران در سالن پارک هتل و با حضور خبرنگاران روزنامه ها مصاحبه مطبوعاتی کرد.

منتصر دبیرکلوب های روتاری ایران گفت : صبح امروز طبق برنامه تعیین شده ژوزف ابی رئیس کلوب روتاری بین المللی با یک هواپیما به نوشهر رفته و به حضور شاهنشاه شرفیاب گردید ، در این شرفیابی طبق تقاضای رئیس کلوب بین المللی روتاری شاهنشاه سرپرستی کلوب روتاری را قبول کردند و علامت مخصوصی از آمریکا بدین مناسبت ارسال خواهد شد.

منتصر گفت : شرایط عضویت در این کلوب بسیار مشکل است و از هر صنفی فقط یک نفر می تواند در این کلوب شرکت نماید ، در تهران اکنون دو کلوب وجود دارد که پس از تکمیل کادر کلوب اول کلوب دیگری تشکیل شده و روزهای سه شنبه جلسه دارد. در جلسه ظهر دیروز آقایان علاء و سفیر کبیر هندوستان که عضو کلوب روتاری هستند و شهردار تهران شرکت داشتند.

کلوب روتاری یک شعار و یک هدف دارد. شعار کلوب خدمت به جامعه بالاتر از خدمت به خود شخص است و هدف کلوب نیز عمل است و بس!

اعضای کلوب به طور سری و ناشناس کمک هایی به مستمندان می کنند بطوری که خود آن ها متوجه نشوند!

رئیس کلوب روتاری نیز گفت : امسال اجتماع بزرگی از روتارین های دنیا در کنگره توکیو تشکیل شد و جمعا 23 هزار و 300 نفر در آن شرکت کردند و برای اولین بار در تاریخ امپراطور ژاپن در آن حضور یافت.

رئیس روتاری گفت : این کلوب در سیاست و مذهب دخالت ندارد!1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.