14 شهریور ماه 1340

14 شهریور ماه 1340

گزارش کمیسیون تحقیق حادثه فرود اجباری هواپیما/درآمد سرشاری که ایران می تواند از صادرات ماهی داشته باشد/حمله به ایران از طرف رادیو مسکو نیست/ما با روس ها مشاعره نداریم / اگر اعتراض قدرت ها نتیجه داشت اعتراض آن ها کافی است!/کوشش برای افزایش تعداد کارشناسان ایرانی در صنعت نفت/تهران یک هفته خاموشی خواهد داشت/درآمد امسال ایران از نفت/قانونگذاری دولت خلاف قانون اساسی

گزارش کمیسیون تحقیق حادثه فرود اجباری هواپیما

کمیسیون تحقیق حادثه فرود اجباری هواپیمای شرکت هواپیمایی ایران در جنوب دریای خزر به کار خود خاتمه داده و گزارش امر را به اطلاع مقامات مسئول رسانید.

« روزنامه اطلاعات » درباره علل انحراف هواپیما از مسیر اصلی خود و پرواز در مرز ایران و شوروی نوشت : در گزارش تاکید شده است که چون پرواز در شب صورت می گرفته است طبعا هواپیما دید نداشته و می بایستی با کمک دستگاه های رادیو به راه خود ادامه داد، اما دقت لازم به عمل نیامده است که هواپیما از روی مناطق صعب العبور عبور نکند. از طرفی در هنگام پرواز روی مناطق دشوار کوهستانی کاپیتان شلی خلبان اول هواپیما ، مدتی برای استراحت کابین خلبانی را ترک کرده همین دو علت باعث انحراف هواپیما از مسیر اصلی خود گردیده است. باید توجه داشت هنگامی که هواپیما پشت کوه های مرتفع قرار گیرد دستگاه های رادیویی کارشان با اشکال مواجه می شود.

 

درآمد سرشاری که ایران می تواند از صادرات ماهی داشته باشد

چوبین، رئیس هیئت مدیره شرکت شیلات ایارن گفت : بموجب تصویب نامه هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت دارایی و موافقت سازمان برنامه شرکت ماهیگیری خلیج فارس با کلیه تاسیسات آن به شرکت سهامی شیلات ایران واگذار می شود.

مطالعاتی که قبلا شده نشان داده که خلیج فارس از نظر صید ماهی منبع درآمد سرشاری می تواند برای دولت باشد و اصولا ثروت عظیمی در خلیج فارس نهفته است چون در این دریا بیش از 70 تا 80 نوع ماهی وجود دارد و در سال می توان بین سی تا 50 هزار تن ماهی صید کرد بخصوص صید میگو اهمیت فراوان از نظر صادراتی دارد.

 

حمله به ایران از طرف رادیو مسکو نیست

امروز بخش هایی از یادداشت شوروی در پاسخ به اعتراض ایران که خبر وصول آن پیش از این منتشر شده بود در روزنامه ها بازتاب یافت.

در یادداشت اعتراضیه ایران نسبت به مطالب تحریک آمیزی که روز سی تیر برخلاف اصول و مناسبات ایران و شوروی از طرف رادیو مسکو پخش شده بود شدیدا اعتراض به عمل آمده بود.

دولت شوروی در یادداشت جوابیه خود منکر این حملات از جانب رادیو مسکو شده و اعلام کرده است که رادیو مسکو هیچ وقت چنین حملات خارج از نزاکتی نمی کند ، در این یادداشت تلویحا چنین اطلاع داده که ممکن است ایستگاه فرستنده دیگری با عنوان جعلی رادیو مسکو به پخش این مطالب مبادرت کرده باشد.

 

ما با روس ها مشاعره نداریم / اگر اعتراض قدرت ها نتیجه داشت اعتراض آن ها کافی است!

علی امینی نخست وزیر در مورد مسئله انتخابات و چگونگی شروع آن اظهار داشت : فردا کمیسیونی در مورد کارهای انتخابات تشکیل می شود و وزیر کشور در آن شرکت خواهد کرد.

از نخست وزیر در مورد تجدید آزمایش های اتمی شوروی که طبق اظهارات متخصصین در ایران اثر فوق العاده ای می گذارد سوال شد و امینی پاسخ داد : دولت های بزرگ اعتراض کرده اند و اگر اعتراض اثری داشته باشد اعتراض آن ها کافی است ، ما دیگر چرا باید اعتراض بکنیم؟

وی در مورد تبلیغات خصمانه شوروی علیه ایران و پاسخ احتمالی ایران نیز گفت : ما که با روس ها مشاعره نداریم هر روز آن ها اعتراض کنند ما جواب بدهیم ، ما اعتراض کنیم آن ها جواب بدهند!

 

کوشش برای افزایش تعداد کارشناسان ایرانی در صنعت نفت

علی معتمدی، قائم مقام جدید رئیس هیئت مدیره  شرکت ملی نفت در حوزه قرارداد نفت با کنسرسیوم اظهار داشت : کلیه عملیات غیرصنعتی در حوزه قرارداد با شرکت ملی نفت است و مرتبا این وظایف اضافه می شود، من ضمن تماس با روسای قسمت های مختلف شرکت ملی نفت باید به کلیه جریانات وارد شوم و سپس به حوزه قرارداد عزیمت کنم.

معتمدی در مورد کوشش برای افزایش تعداد کارشناسان ایرانی در صنعت نفت نیز گفت : آنچه که وظیفه دارم در این مورد انجام خواهم داد و البته برای سرعت در امور اگر پیشنهادی داشته باشم برای تصویب هیئت مدیره به تهران خواهم فرستاد.

گفتنی است علیقلی اردلان قائم مقام سابق رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت در حوزه قرارداد تا پایان هفته در آبادان خواهد بود و سپس برای عزیمت به محل ماموریت جدید خود به تهران خواهد آمد و قبل از عزیمت به شوروی گزارشی از عملیات تصدی خود در حوزه قرارداد تسلیم شرکت ملی نفت خواهد کرد.

 

تهران یک هفته خاموشی خواهد داشت

اسکندانی، مدیرکل برقر امروز در مورد حریق کارخانه آلستوم و وضع مولدهای این کارخانه که در وضع برق و روشنایی شهر تهران حائز کمال اهمیت است گفت : تهران فقط یک هفته خاموشی خواهد داشت.

روز وقوع حادثه مهندسین فرانسوی با یک ماده شیمیایی بنام اکسپلون الوارهای برج های خنک کننده را اشباع می کردند و چون برای آن که این ماده در چوب بخوبی رسوب کرده و زود خشک شود آن را با بنزین هواپیما آغشته می کنند و سپس بر روی الوار می پاشند و خواه ناخواه از آن گازهایی متصاعد می شود.

تا این لحظه کاملا روشن است که چه عاملی سبب بروز حریق گردیده و از آن به بعد را نیز باید تحقیقات مامورین روشن سازد و این که چه علتی موجب انفجار گاز و اشتعال الوار شده است.

شب اول وقوع حادثه تا ساعت ده شب کارخانه ژاله به شهر تهران نیرو داد و از آن ساعت به بعد دو واحد آلستوم شروع به کار کرد و از آن موقع تاکنون مرتبا از دو واحد آلستوم بهره برداری شده است.تا یک هفته دیگر بنگاه قادر است که از تمام قدرت واحدهای سه گانه آلستوم بهره برداری کند و به این ترتیب خاموشی شهر به کلی از میان می رود و بنگاه از هم اکنون مشترک جدید خواهد پذیرفت.

 

درآمد امسال ایران از نفت

طبق گزارش دفتر اطلاعات نفت در لندن تولید نفت در کشورهای خاورمیانه در شش ماهه اول سال 1961 [ 10 دی 1339 تا 10 تیر 1340 ] 9 درصد افزایش یافته است.

میزان تولید نفت ایران نسبت به شش ماهه اول سال 1960 به طور نسبی بیشتر از همه کشورهای خاورمیانه افزایش یافته و افزایش آن 2/16 درصد بوده است.

عربستان پس از ایران قرار داشته و میزان تولید نفت آن نسبت به شش ماهه اول سال گذشته 9/14 درصد افزایش داشته است. با این همه میزان تولید نفت ایران هنوز از کویت کمتر است .

میزان تولید نفت در خاورمیانه در شش ماهه اول سال 1961 برابر با 132 میلیون تن بوده در حالی که این رقم در مدت مشابه در سال 1960 برابر با 127 میلیون تن بوده است.

یکی از مقامات نفتی نیز گفت : با آن که در سال جاری در دو ماه به واسطه مسدود بودن اروند رود نفت تصفیه شده صادر نشده با این وجود سعی بر آن است که درآمد ایران نه تنها از راه تولید نفت خام بلکه از راه صدور نفت تصفیه شده هم اضافه شود، لذا ایران در سال جاری حداقل 105 میلیون لیره درآمد نفت خواهد داشت.

یکی دیگر از مقامات نفتی اظهار داشت چنانچه تا پایان سال 1961 یعنی دهم دی ایران پاسخی به نامه کنسرسیوم در مورد حق تصفیه ندهد و توافقی در مورد حق تصفیه صورت نگیرد کنسرسیوم در پایان سال فقط 5 درصد به عنوان حق تصفیه در پالایشگاه به دولت ایران خواهد پرداخت.

با مذاکراتی که اکنون بین انتظام و مقامات کنسرسیوم در لندن انجام می شود بعید به نظر می رسد که مسئله حق تصفیه تا چهار ماه دیگر حل نشود، ولی مقامات کنسرسیوم می گویند حق تصفیه به هر حال به میزان 12 درصد که در سال 1960 پرداخت شد نخواهد بود.

 

قانونگذاری دولت خلاف قانون اساسی

« خواندنی ها » به نقل از « صدای مردم » نوشت : دولت وظیفه ای را که قوه مقننه باید انجام دهد به عهده گرفته و به قانون گذاری پرداخته است ، هیئت دولت لایحه قانونی بودجه سال 1340 را با قریب 50 تبصره که هر یک قانون خاصی را تشکیل می دهند به تصویب رسانیده و قبل از آن نیز لایحه معافیت مشمولین نظام وظیفه را با پرداخت مبالغی تصویب کرده و لایحه قانونی مربوط به تمام وقت استادان را مورد مذاکره قرار داده و شاید تا اوایل هفته آینده به تصویب برساند.

این لایحه ها هر چند لازم و ضروری و مفید است ولی تصویب آن ها به این صورت مخالف قانون اساسی است ، هیئت دولت صلاحیت قانونگذاری ندارد، قانون اساسی ما قوای مملکتی را به سه قوه مقننه ، مجریه و قضائیه تقسیم کرده و وظایف هر یک را مشخص و معین نموده و به هیچ وجه اجازه نداده که قوه مجریه وظایف قوه مقننه یا قوه قضائیه را عهده دار گردد.

قانون اساسی از این جهت مشروطیت را کلا و جزئا غیرقابل تعطیل دانسته که وظایف قوای سه گانه به عنوان اضطرار و امر لازم و ضروری مخلوط نگردد و دولت به امر قانون گزاری و قضاوت نپردازد و قوای سه گانه مملکتی در یک قوه متمرکز نشود. هر چند گاهی مجلس یا مجلسین اختیاراتی برای تصویب بعضی از لوایح به کمیسیون ها یا نخست وزیر و وزرا داده اند، ولی در دوران مشروطیت 55 ساله تاکنون سابقه نداشته که دولت وظیفه قوه مقننه را انجام دهد.

نویسنده در پایان نتیجه گرفته است : اگر قانونگذاری دولت مخالف قانون اساسی است چه یک لایحه تصویب گردد و چه ده لایحه فرقی ندارد ...ما معتقدیم دولت اصلاح طلب مقتدر حالا که به قانونگزاری پرداخته آئین نامه قانون انتخابات را هم مطابق مقتضیات زمان جرح و تعدیل و تصویب نماید و انتخابات دوره بیست و یکم را هر چه زودتر انجام دهد و به دوره فترت که مشکلات زیاد داخلی و خارجی برای ملک و ملت ایران فراهم می سازد پایان بخشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.