12 شهریور 1340

12 شهریور 1340

نیمی از تهران در تاریکی فرو رفت/در وزارتخانه راه می افتم و ادارات را جمع و جور می کنم!/قصد کشمکش با اصناف را نداریم!/تشکیل کنفرانس نفت اوپک در تهران به تعویق می افتد/محاکمه متهمین پرونده شیلات از این هفته شروع می شود/شرکت نفتی هیئتی به آلمان اعزام می کند

نیمی از تهران در تاریکی فرو رفت

روزنامه «اطلاعات» در گزارشی نوشت: دیشب تهران نیم قرن عقب رفت و به علت قطع برق، قسمت اعظم شهر در تاریکی فرو رفت و مردم مجبور شدند مانند 50 سال پیش از چراغ های نفتی و شمع استفاده کنند. قطع شدن جریان برق زندگی عادی مردم پایتخت را چندین ساعت به هم زد.

 

به دنبال حریق کارخانه برق آلستوم، دیشب نیمی از تهران در تاریکی فرو رفت؛ خیابان ها، خانه ها، سینماها، هتل ها و کافه ها دیشب خاموش بود و مردم از شمع و چراق زنبوری و چراق قوه استفاده می کردند.

 

اتومبیل های بدون بنزین در خیابان ها از حرکت باز ماندند، نگهبانان بانک ها به مراقبت بیشتری پرداختند، امور چندین بیمارستان مختل شد، در کار دوایر توزیع نامه های پستی نیز اختلال ایجاد شد، یخچال ها از کار افتاد و غذاها فاسد شد!

 

در وزارتخانه راه می افتم و ادارات را جمع و جور می کنم!

دیروز شورای روسا و معاونین وزارت فرهنگ با حضور درخشش، وزیر فرهنگ، تشکیل گردید. در این جلسه، وزیر فرهنگ ضمن انتقاد شدید از سیستم کار در دستگاه های اداری اظهار داشت: فرهنگ باید در خدمت مردم باشد، ولی متاسفانه می بینیم که مردم در خدمت فرهنگ هستند. ما باید با اتخاذ یک روش جدید و صحیح کاری بکنیم که مردم راضی باشند و دست از کاغذبازی برداریم. من چند بار بخشنامه کرده ام که بی بضاعت ها از پرداخت شهریه معاف هستند، باز هم می بینم عده ای از مدیران به بی بضاعت ها سخت می گیرند. در ادارات ما بی جواب گذاشتن نامه یک آموزگار کار پیش پاافتاده و متداولی شده است. ما در کادرهای اداری خود را پایبند اصول و مقرراتی کرده ایم که جز ضرر و عقب افتادگی حاصل دیگری ندارد؛ مثلا فرهنگ خراسان برای تعیین یک مدیر دبیرستان از تهران کسب تکلیف می کند!

 

وزیر فرهنگ درباره تاخیر در پرداخت ترمیم حقوق و اضافات و لیست های جداگانه ای که تهیه شده است توضیح خواست و اظهار داشت: اگر اداره فرهنگی لیست را دیر می نویسد، باید مواخذه شود. تماس گرفتن و جواب دادن به معلم از وظایف ما است. به ادارات فرهنگ شهرستان ها اختیاراتی بدهید و ترتیبی بدهید که فرهنگ شهرستان برای تعیین یک مدیر دایره با تهران مکاتبه نکند؛ همچنین می بینیم که عده ای از روسای فرهنگ شهرستان ها در تهران هستند؛ وقتی علت مسافرت را می پرسم، معلوم می شود برای دادن یک گزارش غیر مهم آمده اند. روسای فرهنگ باید ناظر حوزه ماموریت خود باشند و اصولا نباید برای این قبیل ماموریت ها هزینه ای بپردازند و هیچ ماموری نباید قبل از کسب اجازه کتبی به ماموریت برود.

 

اگر مسلم شد شخصی صلاحیت ندارد برکنار می کنم، حتی درباره باشگاه مهرگان هم تعصبی ندارم و نخواهم داشت. همان طور که قبلا دستور داده ام، در سال جاری در آموزشگاه ها از داشتن اطاق های اختصاصی باید خودداری شود؛ اطاق مدیر، اطاق ناظم و اطاق دفتر و... نباید وجود داشته باشد؛ همه این اطاق ها را به کلاس تبدیل کنید و دانش آموز بپذیرید و در مورد تامین دبیرانی که با پرداخت حق التدریس به کار گماره می شوند باید به رئیس دبیرستان اختیار داد. حس می کنم که ادارات دوباره پهن شده اند و من مجبور هستم دوباره در وزارتخانه به راه بیفتم و جمع و جور کنم؛ حتی المقدور از دادن تشکیلات اضافی و زائد خودداری نمایید.

 

قصد کشمکش با اصناف را نداریم!

پس از رد پیشنهادهای اصلاحی اصناف در مورد مالیات مقامات وزارت دارایی اعلام کردند: این وزارتخانه قصد کشمکش با اصناف را ندارد؛ هدف وزارت دارایی فقط وصول حقوق قانونی دولت از اصناف است.

 

سوابق امر نشان می دهد که مالیات قبل از قانون توافق، همیشه در حدود سه میلیون و یا کمی بیشتر و کمتر بوده است، ولی در دوره وزارت سرلشگر ضرغام، که قانون توافق بمورد اجرا گذارده شد، این مبلغ تا 12 میلیون تومان افزایش یافت، اما به این وصول یک اعتراض اصولی به عمل آمد و آن این بود که بعضی از شرکت ها و بازرگانان که مالیات زیادی بایستی می پرداختند بخاطر نوع کار خود جزو پیشه وران محسوب شدند و مالیات خود را بر اساس مالیات پیشه وران پرداختند. روی این نظر باید قسمتی از مالیات دریافتی دوره سرلشگر ضرغام را مربوط به همین امر دانست، اما روی هم رفته اصناف در موقع توافق مالیات بیشتری پرداخته اند.

 

وزارت دارایی با حساب این که عده ای از شرکت ها و تجار در سال جاری نمی توانند مثل گذشته مالیات خود را بعنوان صنف بپردازند فکر می کند کمتر از 12 میلیون تومان بتواند وصول کند، اما از طرف دیگر ده درصد اضافی موجب می شود که این کسری جبران گردد. وزارت دارایی معتقد است در صورت اجرای قانون فعلی امکان دارد بتواند در حدود 12 میلیون تومان مالیات از اصناف وصول کند، ولی با وجود این مسئولین وصول در حال حاضر به علت گذشت 6 ماه از سال وصول 12 میلیون تومان را هم مشکل می دانند مگر آن که تمام قدرت و امکانات ادارات وصول تهران صرف وصول مالیات اصناف گردد و یا اداره دیگری که موجب پرداخت مالیات از طرف خود اصناف گردد پیدا شود.

 

خبر دیگر این که امروز اصناف تهران در محل شورای عالی اصناف جلسه ای تشکیل دادند. در این جلسه رئیس صنف فخار گفت: ما در سال گذشته مالیات خود را پرداختیم، ولی امسال بازار نداریم و مصالح ساختمانی فروش نمی رود. وی اظهار داشت که وزارت دارایی از فخاران با اقدامات خشن نمی تواند مالیات بگیرد.

 

تشکیل کنفرانس نفت اوپک در تهران به تعویق می افتد

مذاکرات دولت عراق با شرکت نفت این کشور موقتا قطع شده و به هفته چهارم سپتامبر، یعنی اول مهرماه، موکول شده است. امروز در محافل نفتی تهران پیش بینی می شد که به علت تعویق مذاکرات نفتی عراق ممکن است تشکیل کنفرانس نفتی اوپک در تهران یک بار دیگر به تعویق بیفتد.

 

این کنفرانس قبلا قرار بود در 28 مردادماه در تهران تشکیل شود، ولی بنا به تقاضای عراق بخاطر انجام مذاکرات این کشور با شرکت نفت عراق تشکیل کنفرانس به دو ماه بعد، یعنی 29 مهرماه، موکول گردید.

 

در محافل نفتی تهران این عقیده وجود دارد که اگر قرار باشد کنفرانس نفتی کشورهای صادرکننده نفت در 29 مهرماه (21 اکتبر) در تهران تشکیل شود، بین آغاز مذاکرات دولت عراق و شرکت نفت عراق و موعد تشکیل کنفرانس فقط سه هفته فاصله وجود دارد و بعید به نظر می رسد که مذاکرات مجدد طی همان سه هفته انجام شده و پایان یابد و عراق با اخذ نتیجه از مذاکرات خود در کنفرانس تهران شرکت کند.

 

اگر قرار باشد کنفرانس در روز تعیین شده تشکیل شود، به قول یک مقام نفتی عراق یا باید دولت عراق و شرکت نفت عراق برای حل یازده مورد اختلاف نهایت حسن نیت را نشان دهند یا آن که انجام مذاکرات و حل و حل اختلافات به بعد از کنفرانس تهران موکول شود. در غیر این صورت باید انتظار داشت کنفرانس اوپک یک بار دیگر به تعویق بیفتد.

 

محاکمه متهمین پرونده شیلات از این هفته شروع می شود

امروز کسب اطلاع شد که متهمین پرونده شیلات غیر از سرتیپ نویسی، وکلای مدافع خود را به دادگاه دیوان کیفر معرفی کرده اند و وکلای مذکور مشغول مطالعه پرونده متهمین می باشند.

 

سرتیپ نویسی چند روز قبل یک گواهی پزشکی از طرف چهار تن از پزشکان به دادگاه فرستاد مبنی بر آن که مدت دو ماه باید تحت معالجه اطبا باشد؛ به این جهت قادر نیست در جلسات دادگاه حاضر شود. شعبه چهارم دادگاه دیوان کیفر از طریق پزشکی قانونی تقاضای معاینه از سرتیپ نویسی کرد و پزشک قانونی پس از معاینه اعلام کرد نامبرده فقط به یک هفته استراحت احتیاج دارد!

 

با این اعلام نظر پزشک قانونی، سرتیپ نویسی درصدد معرفی وکیل مدافع خود برآمد. در دیوان کیفر گفته می شد که مدت 5 روز وقتی که برای مطالعه پرونده متهمین در نظر گرفته شده خاتمه یافته و ممکن است اواخر هفته جلسه مقدماتی دادگاه مربوط به متهمین پرونده شیلات تشکیل گردد.

 

شرکت نفتی هیئتی به آلمان اعزام می کند

مهندس فریور، وزیر صنایع و معادن، در مورد نحوه دریافت وام 200 میلیون مارکی از آلمان اظهار داشت: برای دادن ترتیب اخذ 200 میلیون مارک وام دولت آلمان به سازمان برنامه، هیئتی از نمایندگان سازمان با مقامات دولت آلمان تماس خواهند گرفت.

 

دولت آلمان با حسن نیت کامل متعهد شده است که نهایت کمک و تسهیلات را برای دریافت این وام جهت سازمان برنامه فراهم سازد، به طوری که اجرای پروژه های مربوطه به هیچ وجه دچار رکود نگردد.

 

مهندس فریور در مورد 700 میلیون مارک تضمین صاحبان صنایع آلمان که قرار است در اختیار شرکت ملی نفت ایران گذاشته شود اظهار داشت که برای ترتیب دادن استفاده از این اعتبار نیز به صورت اولی اقدام می شود و شرکت ملی نفت ایران هیئتی را برای مذاکره و اتخاذ تصمیم نهایی درباره چگونگی استفاده از این اعتبار به آلمان اعزام خواهد داشت.

 

سازمان برنامه به نمایندگان اقتصادی خود که در اروپا هستند دستور داده است که برای ترتیب دادن اخذ وام به بن عزیمت کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.