11 شهریور 1340

11 شهریور 1340

آزمایش اتمی شوروی ؛ آمریکا: قدرت اتمی ما برای دفاع از دنیای آزاد کافی است!/یکی از هدف های دولت تعدیل ثروت است/سمبل وحدت مملکت شاه است/ ما می رویم و او می ماند!/پاسخ وزیر بازرگانی به اعتراض تجار/اذعان روزنامه حکومتی به نفوذ بیگانگان در کشور!

آزمایش اتمی شوروی ؛ آمریکا: قدرت اتمی ما برای دفاع از دنیای آزاد کافی است!

خبرگزاری های بین المللی از جمله یونایتدپرس، رویترز، فرانسه و آلمان در گزارشی اعلام کردند روسیه آزمایش های اتمی خود را با انفجار یک بمب اتمی در بالای جو زمین در آسیای مرکزی آغاز کرد.

 

این انفجار بلافاصله توسط دستگاه های مخصوص آمریکا ثبت و به کاخ سفید گزارش داده شد.

 

آندریو هچر، معاون سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، طی اعلامیه ای خبر انفجار را به اطلاع جهانیان رسانید. وی گفت: بمب توسط یک موشک برد متوسط به فضا برده شده است. بمب مذکور از نوع بمب های کوچکتر از مگاتن (یک میلیون تن «تی.ان.تی») بوده ولی به مراتب از اولین بمب اتمی که در هیروشیما منفجر شد بزرگتر بوده است.

 

سیاسیون غرب در مسکو معتقدند که هدف خروشچف از تجدید آزمایش های اتمی آن است که به غرب بفهماند در برلن هر پافشاری به جنگ اتمی منجر می شود و روسیه از اقدام به جنگ اتمی بر سر برلن بیمی ندارد.

 

رئیس جمهوری آمریکا و دانشمندان اتمی این کشور اعلام کردند که از سال ها قبل آمریکا قادر بود یک بمب اتمی با قدرت صد میلیون تن تی ان تی و بیشتر منفجر کند، اما انفجار چنین بمبی از نظر نظامی ارزش ندارد و عملی نیست؛ زیرا بمب های هیدروژنی موجود برای تخریب بزرگترین مناطق لازم کافی است و استفاده از بمب های بزرگتر برای موجودیت کره زمین خطر دارد.

 

به دنبال انتشار خبر تجدید آزمایش های اتمی شوروی، کاخ سفید نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد: ریاست جمهوری اطمینان دارد که ذخایر اتمی آمریکا و قدرت هر یک از سلاح های اتمی این کشور برای دفاع از دنیای آزاد و آمریکا کافی است.

 

یکی از هدف های دولت تعدیل ثروت است

علی امینی، نخست وزیر، در مراسمی که در اصفهان انجام شد گفت: یکی از هدف های دولت تعدیل ثروت است.

 

نخست وزیر در اجتماع فرهنگیان اصفهان در دبیرستان هراتی، طی نطقی اظهار داشت: سابق بر این، فرهنگ در دست معلمین نبود، ولی حالا که فرهنگ به دست خود معلمین افتاده است باید حداکثر استفاده را از این موقعیت ببرند؛ البته بین مردم و فرهنگ شکاف هایی است که باید برای از بین بردن این شکاف ها کوشید.

 

نخست وزیر همچنین در دیدار روسای سازمان های ادارات دولتی اصفهان نیز گفت: شما نمایندگان دولت در شهرستان ها هستید و باید طوری عمل کنید که مردم از دولت راضی باشند و فاصله دولت و مردم کمتر شود، ضمنا شما باید در دستگاه های دولتی از تجمل بکاهید و در بودجه صرفه جویی نمایید.

 

در دیدار اعضای اطاق بازرگانی اصفهان نیز امینی گفت: دولت سعی دارد در اجرای نیات عالیه شاهنشاه برای بهبود وضع اقتصادی و بازرگانی مملکت اقدام کند و فساد را در کشور ریشه کن نماید. یکی دیگر از هدف های ما تعدیل ثروت است و این کار هر چه زودتر بمورد اجرا گذاشته می شود.

 

بعضی از مالکین بهره کشاورزی را صدی سی دریافت می کنند، در حالی که این کار صحیح نیست و بایستی بهره کشاورزی صدی ده باشد.

 

سمبل وحدت مملکت شاه است/ ما می رویم و او می ماند!

نخست وزیر در دانشکده ادبیات اصفهان، با انتقاد از برخی حرکات در دانشگاه ها گفت: وقتی دیدم آقایان کف خیلی ممتدی برای اسم اعلیحضرت زدند حقیقتا بسیار خوشوقت و خرسند شدم؛ چون بایستی آقایان نسبت به سمبل مملکت که مظهر وحدت مملکت هستند، حقیقتا علاقمند باشند، احترام بگذارند؛ چون آن چه که در مملکت ثابت است و موجب ثبات مملکت بوده رژیم سلطنت و پادشاه مملکت [است] و چون دولت ها هر قدر خدمتگزار باشند هر قدر علاقمند باشند، بالاخره با طول زمان تغییر می کنند و از بین می روند.

 

به هیچ وجه نمی گوییم دانشجو داخل سیاست نشود، ولی تقاضا این است که در محل درس در محل تعلیم و تعلم، سیاست را داخل نکنند؛ برای این که یک مقام مقدسی است؛ یک مقامی است که باید دور از تعصب و دور از تحریک باشد. اگر خدای نکرده سیاست در این دستگاه رسوخ پیدا بکند، قدر مسلم این است که به ضرر تعلیم و تربیت تمام می شود!

 

پاسخ وزیر بازرگانی به اعتراض تجار

آموزگار، وزیر بازرگانی، در مورد اعتراض عده ای از تجار و محافل اقتصادی در مورد ضمانت نامه های بانکی و کم بودن میزان سهمیه آن توضیحاتی داد.

 

وزیر بازرگانی اظهار داشت: طبق مقررات گمرکی، کالاهای وارده وثیقه حقوق و عوارض متعلقه بوده و گمرک حق ندارد قبل از وصول کلیه حقوق و عوارض، کالا را مرخص نماید، ولی در سال های گذشته به عنوان مساعدت به بازرگانان موافقت شده بود که در مقابل حقوق و عوارض گمرکی بازرگانان، به جای وجه نقد تضمین بانکی بسپارند؛ چون این عمل بر خلاف سیاست اقتصادی دولت بود، از اواخر سال گذشته در نظر گرفته شد که به این امر خاتمه داده شود، ولی برای این که یک دفعه انجام چنین تصمیمی در بازار ایجاد  اختلال می کرد، مقرر شد طبق فرمول ثابتی به نحوی عمل شود که تا ماه های آخر سال جاری قبول ضمانت نامه در مقابل حقوق و عوارض به کلی از بین رفته باشد، به این نحو که از خردادماه سال جاری که ضمانت نامه مجددا پذیرفته می شود، صدی 25 نقد و صدی 57 تضمین قبول و به مبلغ نقدی هر ماه ده درصد افزوده و از مبلغ تضمین کاسته می شود، به علاوه هر ماه حد نصابی تعیین شده است که چون تا آخر خردادماه از تمام مبلغ استفاده و به حد نصاب رسیده، بنابراین پذیرفتن تضمین در ماه های تیر و مرداد به علت عدم قبول تضمین در فروردین و اردیبهشت و نداشتن وصولی از این بابت مقدور نبود و چون تضمین ها به مدت سه ماه اخذ می گردد و سررسید وصول ضمانت نامه هایی که در خرداد اخذ شده در شهریورماه جاری خاتمه یافته و وصول می شود، بنابراین دستور داده شد که در شهریورماه تا حد نصاب تعیین شده تضمین بانکی پذیرفته شود، به همین نحو نیز عملی شده و می شود.

 

این کار روی تصمیم کلی دولت بوده و درباره عموم بازرگانان و شرکت ها بدون کوچکترین تبعیضی انجام شده است.

 

خبر دیگر این که به دنبال مذاکرات نمایندگان اصناف با وزارت دارایی، پیشنهادهای جدید مالیاتی اصناف رد شد.

 

ظرف یکی دو روز آینده دستور وصول مالیات اصناف از طریق اجرا داده می شود.

 

مقامات وزارت دارایی می گویند توافق با اصناف برای وصول مالیات در گذشته و در عمل بی نتیجه بوده است.

 

اذعان روزنامه حکومتی به نفوذ بیگانگان در کشور!

روزنامه «اطلاعات» در ستون «جریان روز» امروز خود نوشت: ثمرات تلخ اشغال ایران نه فقط خساراتی بود که به اقتصاد مملکت وارد آمد، آبادی و عمران را پشت سر گذاشت و چندین سال مملکت را به عقب برد، بلکه از این ها مهم تر ایجاد رخوت در عقاید و تخریب افکار مردم بود که بدون شک محصول توسعه نفوذ بیگانگان در این کشور بود که در فاصله شهریور 20 تا 28 مرداد 1332 بحد کمال وجود داشت.

 

تشکیل دو حزب توده کمونیستی، یکی از طرف کمونیزم شوروی و دیگری از ناحیه انگلیسی ها، تحفه ای بود که جنگ بین الملل دوم برای ایران همراه آورد و نتیجه ای بود که از اعمال نفوذ و مداخله بیگانگان در امور مملکت ما گرفته می شد. این دو رقیب شمال و جنوب هر دو سعی می کردند نفوذ خود را در ایران وسعت دهند و از یکدیگر عقب نیفتند و چون پس از حادثه شهریور و به هم ریختگی و آشفتگی اوضاع، تمایلات چپ طرفدار پیدا کرد، این دو حریف درصدد برآمدند از این فرصت ها استفاده کنند و افکار مردم را به سوی کمونیزم سوق دهند؛ شمالی ها حزب توده کمونیستی را علم کردند و جنوبی ها هم حزب توده کمونیستی، اما رفته رفته دست هر دو طرف خوانده شد و دومی معروف شد به حزب توده نفتی که مخارج تشکیلاتی و تبلیغاتی آن را شرکت نفت انگلیس می پرداخت و دو طرف روزنامه هایی داشتند که با شدت کمونیزم را تبلیغ می کردند، اما رفته رفته معلوم بود کدام شمالی است و کدام جنوبی نفتی.

 

این بیم و هراس همیشه وجود دارد؛ هر وقت صحبت از توسعه نفوذ روس ها پیش آید، صحبت از این هم می شود که انگلیسی ها راحت نخواهند نشست. هر دو سایه به سایه هم پیش می رفتند و اکنون نیز اگر قدرتی در اداره امور مملکت نباشد و نفوذ یکی بر دیگری غلبه کند، همین روش پیش کشیده خواهد شد و انگلیسی ها هم راحت و آسوده نخواهند نشست... زیرا به همان اندازه که روس ها مایلند به آب های گرم خلیج فارس دست پیدا کنند، انگلیسی ها هم نمی خواهند سیادت خود را در خلیج فارس و شیخ نشین ها از دست بدهند و منابع نفتی خاورمیانه را به خطر اندازند. شک نیست آمریکایی ها هم همین سیاست را خواهند داشت.

 

نویسنده در پایان به کودتای 28 مرداد 1332 و اظهارات شاه در سالگرد این روز پرداخته و نتیجه گرفته است توده ای ها در 28 مرداد غافلگیر شدند!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.