8 شهریور 1340

8 شهریور 1340

دو نوع مشکلات کشور به روایت علی امینی/ چرا شهرداری پول ندارد؟!/ ایمان و اعتقاد ما سست شده/ اکثر جوانان ما مشروب خوار شده اند!/ گردن کلفت ها را بدون محاکمه اعدام می کردیم، کسی جرئت کلاهبرداری نداشت/ مجلس وقتی به درد مردم می خورد.../ خودم وکیل بودم می دانم در مجلس چه خبر است!/ دستوری که در روزهای آینده صادر می شود/ وزیر خارجه: سفر تالبوت به ایران مفید بود/ دانشگاه نمی تواند استادان دانشسرایعالی را بپذیرد/ مجوزی برای رفع بازداشت دریانی وجود ندارد/ میزان صادرات ایران در سال 1339

دو نوع مشکلات کشور به روایت علی امینی

نخست وزیر در اجتماع مسجد دروازه غار طی نطقی اظهار داشت : اگر می توانستیم کلاهبرداران را بدون محاکمه اعدام کنیم ریشه فساد قطع می شد.

 

ما با دو نوع مشکلات روبرو هستیم مشکلات عمومی و خصوصی ، مشکلات عمومی ما مالی و اقتصادی است در گذشته برای راحتی آنی و آسایش ظاهری این مشکلات را به وجود آورده اند و موجب پیشامدهای سوء شده اند.

 

چرا شهرداری پول ندارد؟!

به دولت پیشنهاد کرده بودند که نرخ آب بها را افزایش دهند. دولت با این امر موافقت نکرد. ما در میان گرفتاری ها دست و پا می زنیم مردم محلات می آیند و می گویند شهرداری پول برای آسفالت ندارد و من از این مطالب ناراحت می شوم، علت بی پولی شهرداری آن است که در گذشته در شهر تهران مخارج بیهوده ای شده و شهرداری بدون درک احتیاج واقعی شهر دست به تجمل و تزئین شهر زده است.

 

اگر افراد نادرست و سوء استفاده چی نبود قطعا فقر و فاقه به این شدت نمی رسید. حالا اگر از یک عده که حقیقتا تجاوز کرده اند و ثروت عمومی را به غارت برده اند این پول ها را پس بگیریم آن وقت هم بی پولی و هم سایر ناراحتی ها رفع می شود.

 

من مکرر عرض کرده ام که تا دستگاه دولت و ادارات اصلاح نشود هیچ کاری نمی شود انجام داد. پیدا کردن پول آسان است ولی خرج صحیح آن مشکل است. باید در دستگاه دولت افرادی که این پول ها را خرج می کنند حتما صالح باشند.

 

ایمان و اعتقاد ما سست شده/ اکثر جوانان ما مشروب خوار شده اند!

باید دانست که اگر روح ایمان در میان ملتی ضعیف شود و فساد و نادرستی رواج یابد آن ملت با ناراحتی هایی روبرو می شود. با نهایت تاسف باید گفت که ایمان و اعتقاد ما سست شده ، اگر در ملتی ایمان مذهبی یا ملی قوی باشد هیچ بیگانه ای نمی تواند به آن ملت راه یابد.

 

متاسفانه باید گفت که فساد محیط ما از همان خانواده ها شروع می شود و رکود اخلاقی و اختلاط تمدن های داخلی و خارجی تمام اصول زندگی ما را به هم زده است. فیلم های فاسد و خراب و مناظر مستهجن پاک اخلاق اطفال و جوانان ما را فاسد کرده. باید با فساد اخلاق که از مجلات خراب نیز ناشی می شود مبارزه کرد.

 

اکر من با الکل مبارزه کردم فقط از لحاظ مذهبی نبود بلکه این اقدام صد درصد جنبه بهداشتی دارد مایه ننگ است که در مملکت اسلامی دولت ها برای افزایش درآمد خود مصرف تریاک و یا الکل را تجویز کنند. در حال حاضر اکثر جوان های ما مشروب خوار شده اند و این قسمتی از مشکلات جامعه ما است.

 

مهم ترین مشکل روز ما بی اعتباری است. پول آنقدر ها هم کم نیست بلکه اعتماد از میان رفته است.

 

گردن کلفت ها را بدون محاکمه اعدام می کردیم، کسی جرئت کلاهبرداری نداشت

این اشخاص گردن کلفت که پول مردم را گرفته اند تا خانه سازی کنند جنایت کرده اند اگر می توانستیم بدون محاکمه این ها را اعدام کنیم دیگر کسی جرئت نمی کرد کلاه مردم را بردارد، اما خود مردم هم باید توجه کنند و معلمین در مدارس و وعاظ در مساجد و معتمدین در محلات و در تمام محافل و مجامع مردم را بمضرات فساد اخلاق آشنا سازند.

 

دولت به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که عده ای قاچاقچی سرشناس بچه ها و اطفال را وسیله اجرای مقاصد خود قرار دهند. باید افرادی که در مقامات بالا مرتکب فساد و خلاف و جرم می شوند هرچه زودتر مجازات شوند تا مجازات آن ها سرمشق دیگران قرار گیرد و اگر خیانت در طبقه بالا باقی بماند مجازات مجرمین طبقات پائین کاری را از پیش نمی برد.

 

مجلس وقتی به درد مردم می خورد...

آن هایی که پایبند عدالت هستند عقیده دارند که مجلس وقتی به درد مردم می خورد که منافع جمع را تامین کند. آقایانی که خیال می کنند من از مجلس باک دارم و مجلس تشکیل می شود و به من رای عدم اعتماد می دهند در اشتباه هستند، من اگر انتخابات را آغاز کنم حتما آزاد خواهد بود و اگر توانستم خدمت کنم و بحران اقتصادی کنونی را رفع کنم همین امر برای من کافی است.

 

من با دو انتخابات گذشته به علت فساد مبارزه کردم و به همین علت نیز هر دو انتخابات باطل شد. من نمی توانم خودم را دچار همان سرنوشت بکنم که دیگران شدند. من نمی توانم با این تشکیلاتی که داریم انتخاباتی بکنم که در آن تخلفی نباشد. با سجل تقلبی و آراء مکرر انجام انتخابات صحیح ممکن نیست.

 

خودم وکیل بودم می دانم در مجلس چه خبر است!

اگر مجلس مشکل گشای تمام این حرف ها بود من حرفی نداشتم، ولی خود من وکیل بوده ام و دیدم در این مجالس چه خبر است. بعضی اوقات همین دویست نفر هر کدام یک برنامه خاصی دارند. دولت که حریف آن ها نمی شود و هر وکیل گردن کلفت مطلب خود را پیش می برد و وای بر آن وکیل و آن دولت که نتواند امیال بعضی از آن ها را برآورد.

 

دستوری که در روزهای آینده صادر می شود

پیش از ظهر امروز یکی از نمایندگان اصناف با هنجی معاون وزارت دارایی ملاقات کرد در این ملاقات موضوع مالیات اصناف مطرح شد و مذاکراتی در اطراف آن به عمل آمد، منظور این ملاقات ها برای نزدیک کردن نظریات اصناف و دارایی به یکدیگر است.

 

گفته می شود دستور اجرای قانون جدید مالیات اصناف ظرف یکی دو روز آینده از طرف وزارت  دارایی صادر می شود.

 

خبر دیگر این که مقامات اصناف تهران اعلام کردند که نظر اخیر وزارت دارایی مبنی بر صدور اجرائیه برای وصول مالیات در میان قاطبه اصناف با عدم رضایت روبرو شده است، زیرا اصناف معتقدند که وزارت دارایی از طریق توافق و سازش با اصناف به سهل ترین وجهی می تواند مالیات متعلقه را دریافت کند و از کشمکش و اتلاف وقت مامورین و اصناف جلوگیری نماید و چون اصناف در سال گذشته با پرداخت مالیات مقطوع ثابت کردند که از پرداخت مالیات سرباز نمی زنند لذا حق این است که وزارت دارایی به جای اولتیماتوم به اصناف به نظریات و عقاید آن ها که رکن اصلی مودیان مالیاتی را تشکیل می دهند احترام گذاشته و ضمن توافق با مالیات مقطوع بهترین و صحیح ترین راه وصول مالیات را در پیش بگیرد.

 

وزیر خارجه: سفر تالبوت به ایران مفید بود

پیش از ظهر امروز در پایان مراسم مبادله اسناد مربوط به قرارداد فرهنگی ایران و هند قدس نخعی وزیر خارجه درباره مسافرت خود به آمریکا اظهار داشت : مسافرت من به آمریکا برای شرکت در جلسات مجمع عمومی روز 21 شهریور صورت خواهد گرفت و البته ضمن شرکت در جلسات مجمع عمومی با روسای نمایندگی های کشورهای دیگر تماس و تبادل نظر خواهم داشت.

 

از وزیر خارجه درباره نتایج سفر تالبوت معاون وزارت خارجه آمریکا به ایران سوال شد وی گفت : معاون وزارت خارجه آمریکا در مسافرت خود به ایران مطالعاتی کرد که البته نتایج آن مفید بود و امیدواریم که در روابط دو کشور موثر باشد.

 

وزیر خارجه درباره امکان ازدیاد کمک آمریکا به ایران گفت: نظر معاون وزارت خارجه آمریکا در این زمینه هم خوب بود و امیدوار هستیم.

 

دانشگاه نمی تواند استادان دانشسرایعالی را بپذیرد

فرهاد، رئیس دانشگاه گفت: دانشگاه نمی تواند استادان دانشسرای عالی را که اخیرا منتظر خدمت شده اند بپذیرد.

 

گفتنی است هفته گذشته از طرف وزیر فرهنگ پنج تن از استادان دانشسرای عالی منتظر خدمت شدند و سه استاد نیز از قسمت های خود در دانشسرا برکنار و به دانشگاه منتقل گردیدند.

 

فرهاد، رئیس دانشگاه در این زمینه گفت : با وجود این که دو نفر از آقایان در دانشگاه سمتی دارند ولی با وجود این ما نمی توانیم به این صورت اساتید نامبرده را بپذیریم چون مقررات دانشگاه اجازه نمی دهد استادی از محل دیگر به دانشگاه منتقل شود و من فکر نمی کنم شورای دانشگاه نیز با این انتقال موافقت نماید.

 

مجوزی برای رفع بازداشت دریانی وجود ندارد

امروز به علت ادامه مطالعات لازم از طرف بازپرس در پرونده دریانی تحقیقات از وی انجام نشد، از صبح امروز عده ای از خریداران سهام به شعبه 28 بازپرسی مراجعه و طرح شکایت کردند.

 

خاور، بازپرس شعبه 28 امروز گفت: کار تحقیق درباره اتهام آقای دریانی ارتباطی به شهرآرا ندارد ، ساختمان های انجام شده در شهرآرا بسیار خوب است ولی باید دید این شهر با پول چه اشخاصی و به نفع چه کسانی ساخته شده است.

 

وی همچنین گفت: هیچ مجوزی برای تبدیل قرار و رفع بازداشت آقای دریانی وجود ندارد زیرا برای تبدیل قرار بازداشت باید دلایل موجهی وجود داشته باشد و متاسفانه در این پرونده چنین دلایلی موجود نیست.

 

میزان صادرات ایران در سال 1339

آمار زیر که برای اولین بار انتشار می یابد از طرف اداره کل آمار و بررسی های وزارت بازرگانی تهیه شده و به صورت ریز وضع چند قلم از کالاهای عمده صادرات و واردات را روشن می سازد.

 

طبق آمار مزبور در سال گذشته کل صادرات ایران با نفت 44 میلیون و 631 هزار و 95 تن به ارزش 59 میلیارد و 610 میلیون و 605 هزار ریال بوده که میزان نفت آن به تنهایی 44 میلیون و 212 هزار و 278 تن به ارزش 51 میلیارد و 728 میلیون و 501 هزار ریال بود و در نتیجه کل صادرات ایران در سال 1339 روی هم رفته 78 میلیارد و 821 میلیون و 40 هزار ریال یا معادل 105 میلیون و 94 هزار و 720 دلار بوده است.

 

ارقام مهم صادرات به ترتیب مقام از نظر حجم صادرات به شرح زیر می باشد : فرش مقام اول با 1930 میلیون ریال، صادرات پنبه مقام دوم با 1928 میلیون ریال، صادرات خشکبار و میوه تازه مقام سوم با 1210 میلیون ریال بودند.

 

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.