5 شهریور ماه 1340

5 شهریور ماه 1340

انتخابات ایجاد تشنج می کند!/تحولات اخیر احتمال اجرای طرح عمرانی جدید را بیشتر ساخته است/تصرف اراضی شهرداری به زور چاقو!

انتخابات ایجاد تشنج می کند!

علی امینی، نخست وزیر، در دیدار نمایندگان دانشجویان وابسته به حزب زحمتکشان گفت: بنده به شما قول می دهم اگر انتخابات کردم، انتخابات آزاد بکنم و وکیل قلابی به مجلس نفرستم و اگر در انتخابات تقلب شد، من یک دقیقه قبول مسئولیت نخواهم کرد، اما با وضع متشنج فعلی، درست نیست که یک تشنج دیگری به اسم انتخابات بوجود بیاوریم؛ چون این کار کاملا غلط است. به عقیده من پنج شش ماه وقت لازم است که وضع عادی شود و زمینه برای شروع انتخابات مساعد گردد.

 

من نمی گویم انتخابات برگزار نمی کنم، ولی من در دو انتخابات مبارزه کردم و فسادش را می دانم. اقلا کاری باید بکنم که تقلب نشود و حقیقتا اگر انسان با چشم باز توی چاه بیفتد آدم احمقی است.

 

دانشجویان در دوره قبل گفتند بیایید در دانشگاه صندوق بگذارید. خوب وقتی کسی بخواهد تقلب کند یک صندوق می گذارد در دانشگاه که 12 هزار رای دارد، از آن طرف صد هزار عمله جمع می کند و به نفع خودش رای به صندوق های دیگر می ریزد.

 

من نمی گویم باید دمکراسی آمریکایی را یک دفعه به دست بیاوریم، ولی اقلا باید سالی یک وجب و دو وجب پیش رفت تا بالاخره به یک کیلومتر برسیم. آن وقت تا اندازه ای دمکراسی به دست آورده ایم.

 

عقب افتادگی اجتماعی ناشی از بی پولی نیست؛ پول را می شود به دست آورد، ولی فکر را باید در جوان ها رهبری کرد.

 

من بارها گفتم که از دانشجو که نباید ترسید؛ من حاضرم بیایم آمفی تئاتر دانشگاه و از نزدیک با همه دانشجویان از جبهه ملی گرفته تا بقیه صحبت کنم، ببینم چه می گویند و حرف حسابشان چیست. تز بنده این است که نباید دار و دسته راه بیندازیم و به اتکای آن ها روی این صندلی بنشینیم.

 

علی امینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز ما باید طرفدار رژیم و شاه مملکت باشیم؛ زیرا اگر رژیم متزلزل شود، مملکت در خطر می افتد و دچار هرج و مرج می شود. نباید گفت: اگر من نباشم، کار درست نمی شود. اگر هر کس آمد و خوب کار کرد باید گفت خوب کار کرده، دو سال جبهه ملی زمامدار بود و هیچ کاری نکرد، هی می گویند ایران به دست ایرانی، مگر الان ایران به دست ایرانی نیست؟

 

ما هم مشکلات و محظورات زیاد داریم؛ قرض تا گلویمان را گرفته، ولی آقایان می فرمایند از خارج قرض نگیریم!

 

تحولات اخیر احتمال اجرای طرح عمرانی جدید را بیشتر ساخته است

دولت آمریکا لایحه مربوط به 7/389 میلیون دلار وام برای ایران و ممالک خاور نزدیک و جنوب آسیا را تقدیم کنگره کرده است.

 

فرانک کافین، رئیس صندوق و وام های عمرانی امریکا، گزارشی در خصوص کشورهایی که از این وام استفاده خواهند کرد تهیه نموده و وضع کشورهای مزبور از جمله ایران را مورد بررسی قرار داده است.

 

در این گزارش درباره ایران آمده است: به نظر می رسد که تحولات سیاسی اخیر ایران احتمال اجرای برنامه عمرانی اقتصادی و اجتماعی موثرتری را بیشتر ساخته است. تصمیمات فوری نخست وزیر جدید برای برطرف ساختن فساد دامنه دار موید این نکته به شمار می رود.

 

در آینده نزدیک، ایران برای فراهم ساختن منابع مالی اجرای برنامه عمرانی هفت ساله دوم خود، که در سپتامبر 1962 به پایان می رسد، به وام های عمرانی نیازمند خواهد بود.

 

کار ترتیب برنامه عمرانی سوم به خوبی پیش می رود و سازمانی که تشکیل آن را برای اعطای وام های درازمدت پیشنهاد کرده اند باید طرح هایی تهیه کند که بر اساس آن ها ایران در اجرای برنامه سوم خود نقش مهم تری داشته باشد و این طرح ها باید الزاما جزئی از برنامه سوم باشند.

 

تصرف اراضی شهرداری به زور چاقو!

امروز در شهرداری اعلام شد که چند شب پیش عده ای در پناه حمایت چند تن چاقوکش به اراضی مسیل سلطنت آباد هجوم برده و 35 هزار متر مربع از این اراضی را تصرف کردند.

 

رضوی، مدیرکل اداره قضایی شهرداری، امروز گفت: از طرف مامورین شهرداری در جلوگیری از این افراد کوتاهی شده و متصرفین شبانه و با استفاده از نور چراغ زنبوری اراضی مزبور را به سرعت دیوارکشی و ساختمان می کنند!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.