4 شهریور ماه 1340

4 شهریور ماه 1340

مبارزه دو قدرت بزرگ در ایران!/کسر هفت و نیم درصد از بودجه وزارت خارجه/وزیر خارجه به آمریکا می رود/اردشیر زاهدی : کمک های ایالات متحده ایران را نجات داد!/نقش انتخابات آلمان در کمک اقتصادی به ایران

مبارزه دو قدرت بزرگ در ایران!

«خواندنی ها» در شماره امروز خود نوشت: در هفته ای که گذشت تهران صحنه فعالیت های سیاسی مهمی بود و مبارزه و رقابت بین آمریکا و شوروی در صحنه سیاست ایران طی این هفته به منتهی درجه شدت خود رسید.

 

تالبوت، معاون وزارت امورخارجه آمریکا در امور مربوط به کشورهای خاورمیانه، روز دوشنبه گذشته وارد تهران شد و در همان روز پکوف، سفیر کبیر شوروی در ایران، نیز از نخست وزیر درخواست ملاقات کرد.

 

ملاقات بین نخست وزیر و سفیر شوروی، که دومین دیدار رسمی آن ها پس از روی کار آمدن امینی بود، عصر روز دوشنبه صورت گرفت و طی یک ساعت و نیم مذاکره مسائل مهم مربوط به روابط دو کشور مورد بحث قرار گرفت.

 

درباره جریان ملاقات نخست وزیر و سفیر کبیر شوروی از طرف دولت ایران و منابع شوروی خبری انتشار نیافت، با وجود این، گزارش مطبوعات و خبرگزاری های خارجی حاکی است که در این ملاقات، موضوع «اسناد سری» مورد ادعای دولت شوروی درباره پیمان سنتو و نقشه حمله اتمی از خاک ایران به شوروی و عکس العمل دولت شوروی در برابر این نقشه ها مورد بحث قرار گرفته است.

 

با این که نتیجه مذاکرات نخست وزیر و سفیر کبیر شوروی فاش نشده، ظاهرا هیچ یک از طرفین از نتیجه این گفت و گوها راضی نبوده ا ند؛ زیرا دولت ایران ادعای مقامات شوروی را درباره اسنادی که در مسکو انتشار یافته است رد می کند و دولت شوروی که حاضر نیست از ادعای خود دست بردارد درصدد بهره برداری از جنجال تبلیغاتی وسیعی است که در اطراف اسناد سری پیمان سنتو به راه انداخته است.

 

در اواخر هفته گذشته، در محافل سیاسی تهران صحبت از احتمال ارسال یادداشت اعتراض آمیزی از طرف دولت شوروی به ایران بود و حتی گفته می شد که این یادداشت تهدیدآمیز طی ملاقات روز دوشنبه سفیر کبیر شوروی با نخست وزیر، به رئیس دولت ایران تسلیم شده، ولی با توافق طرفین انتشار آن را به بعد موکول کرده اند.

 

از طرف دیگر معاون وزارت امورخارجه آمریکا نیز، که از روز دوشنبه وارد تهران شده، در چند روز گذشته به شدت سرگرم فعالیت بود و طی هفته گذشته پس از شرفیابی به حضور شاه، با نخست وزیر و وزیر امورخارجه ملاقات و گفت و گو کرد و با مامورین سیاسی آمریکا در ایران کنفرانس هایی تشکیل داد.

 

هدف معاون وزارت امورخارجه آمریکا از این مسافرت در درجه اول کسب اطلاعات تازه و دست اول از اوضاع ایران و نیازمندی های اقتصادی ایران است و هدف دیگر سفر وی در این موقع، اطمینان دادن کافی به دولت ایران در مورد پشتیبانی از این کشور در برابر تهدیدات و تبلیغات خارجی است.

 

کسر هفت و نیم درصد از بودجه وزارت خارجه

از بودجه وزارت خارجه یک میلیون و 600 هزار تومان کسر شده است. این مبلغ معادل هفت و نیم درصد بودجه این وزارتخانه است.

 

«اطلاعات» به نقل از یک مقام مطلع نوشت: در بودجه امسال نه تنها هیچ یک از اضافات پیشنهادی وزارت خارجه مورد تصویب قرار نگرفت، بلکه هفت و نیم درصد از بودجه سال گذشته نیز برای سال جاری کمتر تصویب شد.

 

بر اساس این گزارش مقامات وزارت خارجه دچار اشکال شده اند؛ زیرا در نظر بود طی سال جاری چند نمایندگی جدید دایر شود و با تقلیل بودجه این امر دچار وقفه شده است.

 

گفته می شود وزارت خارجه ناچار است معادل مبلغ کسرشده از بودجه خود، در پرداخت ها صرفه جویی کند و احتمال می رود که در حدود هفت و نیم درصد از مزایا و دریافتی ماموران سیاسی در خارج از کشور کسر گردد.

 

وزیر خارجه به آمریکا می رود

قدس نخعی، وزیر امور خارجه، 23 شهریور در راس هیئتی برای شرکت در جلسات افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک می شود.

 

این سفر در حدود سه هفته به طول خواهد انجامید و وزیر خارجه علاوه بر شرکت در جلسات مقدماتی مجمع عمومی، به عنوان ریاست هیئت نمایندگی ایران، نطقی ایراد خواهد کرد و در خارج از جلسات با وزرای خارجه کشورها ملاقات و درباره روابط ایران با آن ها گفت و گو خواهد نمود.

 

محمود فروغی، معاون جدید سیاسی و پارلمانی وزارت خارجه، به زودی با کشتی آمریکا را به قصد اروپا ترک می گوید و مقارن سفر وزیر خارجه به آمریکا، وارد تهران می شود تا در غیاب وزیر، امورخارجه را سرپرستی کند.

 

اردشیر زاهدی : کمک های ایالات متحده ایران را نجات داد!

اردشیر زاهدی، سفیر کبیر ایران در آمریکا، امروز اظهار داشت: بر خلاف بسیاری ادعاها، نتایج کمک های آمریکا به ایران تاکنون رضایت بخش بوده است.

 

زاهدی، که در یک ضیافت باشگاه ایرانیان مقیم آمریکا سخن می گفت، ادامه داد: مردادماه 1332 بعد از سقوط کابینه مصدق چیزی نمانده بود که ایران تبدیل به یکی از ممالک دست نشانده کمونیستی گردد، اما 45 میلیون دلار کمک آمریکا، ایران را نجات داد.

 

وی گفت: پاره ای از مطبوعات آمریکایی لزوم کمک های آمریکا را به کشورهای کوچک با تردید می نگرند و منکر ارزش این کمک ها هستند، اما عده ای نیز وجود دارند که واقعیت را درک کرده اند. آن ها درک کرده اند که در دنیای پرآشوب امروز آمریکا نیازمند دوستی و حسن تفاهم ملل در حال رشد است، کما این که ملل مذکور نیز به همان اندازه نیازمند کمک آمریکا می باشند.

 

نقش انتخابات آلمان در کمک اقتصادی به ایران

مهندس بیانی و کاظم زاده، نمایندگان سازمان برنامه و اعضای هیئت نمایندگی ایران در مذاکرات ایران و آلمان، ضمن مصاحبه ای اطلاعات جدیدی در چگونگی مذاکرات و نتایج آن در اختیار خبرنگاران گذاشتند.

 

در این مصاحبه نمایندگان سازمان برنامه اظهار داشتند: در جلسات اول مذاکرات، هیئت نمایندگی ایران به یک موضوع اساسی برخورد کرد؛ نمایندگان آلمان اعلام داشتند که به علت آغاز انتخابات و رعایت افکار عمومی، که قسمت مهمی از آن را نظریات صاحبان صنایع ملی آلمان تشکیل می دهد، ناچار هستیم که تنها به برنامه های تعهدنشده کمک بکنیم.

 

به این ترتیب وضع کمک اقتصادی آلمان به علت شروع انتخابات تغییر کلی کرد و ما ناچار شدیم بعضی از طرح هایی را که در مذاکرات اولیه با دولت آلمان نسبت به آن ها تمایل نشان داده شده بود مسکوت بگذاریم و تنها پروژه های تکمیل ساختمان سد سفیدرود و فشار قوی برق از منجیل به بندر پهلوی و شبکه آبیاری سفیدرود را مطرح کنیم. توضیح و تشریح این پروژه ها به اندازه ای موثر بود که نماینده صنایع آلمان فورا آن ها را مورد تائید قرار داد و با این که آلمان ها به پروژه های تعهدشده کمک نمی کردند، ولی موافقت نمودند که قسمتی از وام خود را به منظور تکمیل طرح سد بپردازند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.