3 شهریورماه 1340

3 شهریورماه 1340

امینی به آمریکا می رود/اسرار ملاقات پکوف با امینی/اختلاف حساب با کنسرسیوم/مخارج تاسیسات خارک به عهده کیست؟/استقراض بدون تصویب مجلس غیرقانونی است

امینی به آمریکا می رود

«تهران مصور» در شماره امروز خود نوشت: ممکن است امینی برای شرکت در جلسات عادی شانزدهمین دوره اجلاسیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به زودی تشکیل خواهد شد به نیویورک سفر کند.

 

امینی در این سفر ریاست هیئت نمایندگی ایران را در مجمع عمومی به عهده خواهد داشت.

 

اسرار ملاقات پکوف با امینی

«تهران مصور» در مورد ملاقات اخیر پکوف، سفیر شوروی، با نخست وزیر نوشت: سفیر شوروی از ادامه وضع نامطلوب روابط فعلی ایران و شوروی گله کرده و تلویحا خواستار تجدید مذاکره برای اصلاح روابط شده است.

 

گفته می شود نخست وزیر با قاطعیت اظهار داشت مسبب این وضع خود دولت شوروی بوده و حال آن که دولت ایران همیشه مایل به ایجاد روابط دوستانه تری با همه همسایگان از جمله شوروی است، ولی متاسفانه دولت شوروی با انتشارات بی اساس و خصمانه خود محیط نامناسبی در روابط دو کشور ایجاد کرده و اکنون دولت ایران فقط در صورت پیشقدم شدن دولت شوروی حاضر به مذاکره می باشد.

 

شایع شده نخست وزیر به سفیر شوروی خاطرنشان کرده که ایران از پیمان سنتو خارج نشده و روابط دوستی خود را نیز با آمریکا و انگلیس به خاطر تهدید یا تشویق دولت شوروی قطع نخواهد کرد، اما در عین حال حاضر به بهبود روابط خود با شوروی می باشد.

 

اختلاف حساب با کنسرسیوم

«تهران مصور» نوشت: کنسرسیوم نفت از شرکت ملی نفت ایران و دولت تقاضای مفاصاحساب کرده است، ولی هنگامی که شروع به رسیدگی به حساب ها نموده اند با اختلافاتی برخورده اند که با قرارداد فیمابین و ارقام مربوط به آن درست در نمی آید و همین اختلاف حساب صدور مفاصاحساب را به تاخیر انداخته است.

 

مخارج تاسیسات خارک به عهده کیست؟

«تهران مصور» نوشت: تا سه ماه دیگر کلیه تاسیسات جزیره خارک گچساران تمام می شود. از روزی که این دو پایگاه بزرگ از طرف کنسرسیوم تحویل شرکت ملی نفت شود، شرکت مجبور است معادل 6 میلیارد و 500 میلیون ریال که کنسرسیوم بموجب قرارداد جداگانه ای وام داده در مدت ده سال بپردازد.

 

در روزهایی که دولت از اجرای کلیه نقشه های عمرانی خودداری می کند پرداخت این مبلغ وحشتناک است.

 

استقراض بدون تصویب مجلس غیرقانونی است

«تهران مصور» در یادداشتی انتقادی نوشت: دولت امینی در گرماگرم مبارزات مردم ایران، با در باغ سبزی که در رویای مردم نگران و منتظر ساخته بود بر سرکار آمد و مجلس را منحل ساخت.

 

اعلام انحلال مجلس با عدم ذکر تاریخ شروع انتخابات، نخستین قانون شکنی نخست وزیری بود که پیوسته دم از احترام به قانون می زد و تظاهر به مبارزه برای حفظ آن می کرد و با کمال تاسف هر روز با ذکر دلائل مضحکی از شروع انتخابات می گریخت.

 

در وضع بحرانی کنونی با اندک توجه به جهانی که هر دم دچار موج بزرگی از حادثه ای نو می گردد، من نام این بی توجهی را عدم احساس مسئولیت، عدم بستگی با مردم و سرنوشت آن ها می دانم و برای مبارزات انتخاباتی گذشته امینی با نطق های آتشینشان هدفی جز به کرسی وکالت نشستن بی هیچ احساسی از مردم دوستی نمی شناسم.

 

آقای دکتر امینی! آیا نمی دانید کمر مردم این سرزمین در زیر بار قرضه هایی که دولت های سابق از کشورهای بیگانه گرفته اند خم شده و دیگر تاب تحمل قرضه سنگینی را که با سود بی سابقه 5/12 درصد است ندارد؟ آیا در غیاب مجلس ملت ایران چه ضمان قانونی در برابر این قرضه می تواند داشته باشد؟ مطابق اصل 25 قانون اساسی هیچ دولتی بدون تصویب پارلمان حق ندارد درصدد استقراض برآید.

 

قرضه های سنگین و تحمل ناپذیر دولت های پیشین به چه مصرفی رسیده است؟ آیا شکم میلیون ها انسان گرسنه این سرزمین را سیر کرده؟

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.