1 شهریور ماه 1340

1 شهریور ماه 1340

پاسخ نماینده ایران به شوروی/راه نجات ایران؛ حمایت غرب و داشتن بمب اتم!/5 ساعت مذاکره برای تعیین قیمت جدید گوشت!/تا پایان سال جاری انتخابات نخواهد شد/مشکلات مردم ایران اینها نیست!

پاسخ نماینده ایران به شوروی

دیشب سرمحمد ظفرالله خان و مهدی وکیل، نمایندگان پاکستان و ایران در سازمان ملل متحد، اظهار داشتند که تهمت هایی که از طرف دولت شوروی به سازمان پیمان مرکزی سنتو نسبت داده شده دائر بر این که این سازمان نقشه حمله اتمی به روسیه را فراهم کرده است، دروغ و بی اساس می باشد.

 

خبر دیگر این که رویترز در گزارشی اعلام کرد: با اجرای طرح های راهسازی سازمان پیمان مرکزی سنتو، ایران به زودی مرکز ارتباط بین آسیا و اروپا خواهد شد و به صورت یک شاهراهی بین شرق و غرب درخواهد آمد.

 

راه نجات ایران؛ حمایت غرب و داشتن بمب اتم!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: به عقیده ما تنها راهی که ممکن است دنیا را از خطر فنا و خرابی نجات دهد همان است که قوای این دو حریف، یعنی آمریکا و شوروی، تعادل داشته باشند و هر دو از هم بترسند تا ما و ملل دیگر جهان در این میانه سلامت زیست کنیم و الا اگر زور یک طرف بر دیگری بچربد، یا دیوانگی یکی از این دو گل کند و شعله جنگ را فروزان سازند، خواه ناخواه کشور ما و دیگر کشورهای جهان در سرنوشت واحدی قرار خواهند گرفت، نیستی و نابودی دنیا را فرا می گیرد، بی طرفی و با طرفی معنا و مفهومی نخواهد داشت، ولی بی طرفی و تنها ماندن ما این حقیقت را به میان خواهد کشید که یک کشور بی پشت و پناه زودتر و خیلی هم زود پایمال حرص و آز دول بزرگ خواهد شد؛ خاصه موقعیت سوق الجیشی ایران طوری است که نمی تواند معرض خطر قرار نگیرد.

 

تنها چیزی که ممکن است ایران را حفظ و حراست کند همان است که ایران با پشتیبانی غرب و تکیه بر اراده ملت نیرومند باشد، به قدرت اتم مجهز گردد تا باعث نگرانی شوروی باشد؛ چون اگر خیال روس ها صد در صد از کشورهای دور و نزدیک و همسایه خود راحت باشد، دلیل ندارد دست از سیاست تسلط بکشد.

 

در دنیای امروز در صورتی مردم در پناه صلح و سلامت قرار می گیرند که قدرت یک جا متمرکز نباشد و دیگران هم صاحب نیرو و قوای مخرب باشند تا همه از هم ترس داشته باشند.

 

5 ساعت مذاکره برای تعیین قیمت جدید گوشت!

امروز نرخ جدید گوشت از طرف شهرداری اعلام شد و مامورین اداره خواربار و اعضای اتحادیه صنف قصاب پس از 5 ساعت مذاکره و گفت و گو موافقت کردند که نرخ جدید گوشت کیلویی 57 ریال اعلام شود. این نرخ قیمت یک کیلو گوشت مخلوط است که از طرف مامورین شهرداری و دکاکین قصابی اجرا خواهد شد.

 

تا پایان سال جاری انتخابات نخواهد شد

امینی، نخست وزیر، به دعوت سردار فاخر حکمت، از ساختمان های نیمه تمام مجلس شورای ملی بازدید کرد.

رئیس هیئت مدیره مجلس گفت: در مورد ساختمان های نیمه کاره مجلس شورای ملی به اعتباری در حدود 8 میلیون تومان احتیاج هست که اگر اعتبار جدیدی در اختیار ما نگذارند، به این ساختمان های نیمه کاره در زمستان امسال خسارات زیادی وارد می شود و مقادیر متنابهی ضرر وارد می آید و ما این اعتبار را برای این می خواهیم که از خرابی ساختمان ها جلوگیری گردد.

 

گفتنی است نخست وزیر در بازدید دیروز خود از ساختمان مجلس، ضمن تشریح مشکلات دولت متذکر شد که اجرای انتخابات تا پایان سال جاری امکان ندارد و عملی نخواهد شد.

 

مشکلات مردم ایران اینها نیست!

احسان یارشاطر، استاد دانشگاه، در جلسه بحث و انتقاد دانشجویان گفت: بنده یادم هست که یک وقت وزارت بهداری تمام هوش و حواس خود را صرف این می کرد که ماشین های تهران دود می دهد و چه کار باید کرد که دود ندهد. وزیر بهداری وقت در این باب گریه هم می کرد، اما آدم وقتی به دهات ایران سر می زند، می بیند که مسائل اساسی زندگی هنوز بدون توجه مانده است؛ مثلا آبی که مردم می خورند و آبی که با آن شست و شو می کنند، مایعی است که بی شباهت به آب نیست، ولی حتی ایستادن پیش آن اسباب ناراحتی و گرفتاری است از شدت تعفن.

 

آن وقت آدم به این فکر می افتد که مسائل اساسی تری از لحاظ تمام ایران و نه تنها شهرهای بزرگ وجود دارد که تمام کسانی که علاقمند به کار وطن هستند از این مسائل باید اطلاع داشته باشند.

 

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: کسانی هستند که دست به قلم نبرده اند و استاد عالی‌مقام لقب دارند. استادان نالایق دانشیار لایق انتخاب نمی کنند مبادا ضعف خودشان آشکار شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.