26 مردادماه 1340

26 مردادماه 1340

عفو زندانیان به مناسبت گرامیداشت سالروز کودتا!/آلمان غربی 200 میلیون مارک به ایران می دهد/عده ای فکر می کنند دولت روی گنج نشسته است/قانون مالیات اصناف تغییر می کند/بودجه سال 40 ، 255 میلیون تومان کسری دارد/مخالفت عراق با عضویت اسرائیل در بازار مشترک/افزایش 6 درصدی رشد اقتصادی در سال های گذشته/مذاکرات بازرگانی ایران و ژاپن آغاز می شود

عفو زندانیان به مناسبت گرامیداشت سالروز کودتا!

الموتی وزیر دادگستری درباره یک درجه عفو زندانیان عادی گفت : پس از بازدیدهایی که از زندان ها به عمل آمد گزارشاتی از وضع زندان های استان ها و شهرستان ها خواسته شد و شهاب فردوس معاون پارلمانی وزارت دادگستری گزارش جامعی در این مورد تهیه کرد و این گزارش به وسیله اینجانب تقدیم هیئت دولت گردید. وزارت دادگستری طی این گزارش از دولت تقاضا کرد تا اقدامات لازم درباره یک درجه عفو و بخشودگی کلیه زندانیان به عمل آورد.

 

هیئت دولت بر پایه گزارش و تقاضای اینجانب چگونگی را به استحضار اعلیحضرت همایونی رساند و شاهنشاه نیز بمناسبت سالروز [کودتای] 28 مرداد با این استدعا موافقت فرمودند و اوامر لازم در این باره صادر نمودند.

 

آلمان غربی 200 میلیون مارک به ایران می دهد

مذاکرات نمایندگان اقتصادی ایران دیشب در بن پایان یافت و موافقتنامه ای به امضای طرفین رسید ، این مذاکرات به منظور جلب نظر مقامات دولت آلمان برای کمک به برنامه های عمرانی ایران صورت گرفت.

 

مذاکرات مزبور از تاریخ دوشنبه نهم مرداد آغاز شد و مدت 15 روز به طول انجامید ، در این مورد خبرگزاری فرانسه از بن اطلاع داد مذاکرات مالی ایران و آلمان که از روز 31 ژوئیه در بن آغاز شده بود دیشب پایان یافت و موافقتنامه بین دو طرف امضا گردید.

 

بموجب این موافقتنامه جمهوری فدرال آلمان غربی 200 میلیون مارک اعتبار به دولت ایران خواهد داد ، این اعتبار از محل بودجه کمک  های آمریکا به کشورهای درحال توسعه تامین می شود ، وام مذکور به مصرف پرداخت هزینه های برنامه هفت ساله ایران که در اکتبر 1962 پایان می یابد از جمله اتمام عملیات ساختمانی سد سفید رود و بعضی تاسیسات شرکت ملی نفت ایران خواهد رسید.

 

دولت آلمان ضمنا اعلام داشته است که آماده است پرداخت 350 میلیون مارک بهای تحویلی های صنایع آلمان را به ایران تضمین کند.

 

طرح های عمده ای که در جریان مذاکرات مطرح گردید عبارت بود از طرح شبکه آبیاری سد سفید رود ، لوله کشی های نفت و گاز و ساختمان پالایشگاهی در تهران.

 

گفتنی است کمک آلمان به ایران از بابت بدهی آن دولت به آمریکا پرداخت می شود، قسمت عمده این برنامه در حقیقت همان قسمت های تمام نشده برنامه هفت ساله دوم می باشد که قرار است تا نیمه دوم سال 1341 پایان یابد.

 

سازمان برنامه قبلا اعلام کرده بود که برای اتمام کامل برنامه دوم احتیاج به 500 میلیون تومان دارد.

 

عده ای فکر می کنند دولت روی گنج نشسته است

نخست وزیر به فرهنگیان گفت : عده ای خیال می کنند دولت روی گنج نشسته و اگر این فکر ادامه پیدا کند مملکت سقوط خواهد کرد.

 

علی امینی در این مراسم گفت : دولت یک برنامه قابل توجهی داشت و آن مبارزه با فساد بود که در تمام سازمان های وزارت خانه ها اجرا شود و در سازمان هایشان تجدید نظر شود تا چنان چه افرادی فاسد وجود داشته باشند دستشان از دستگاه ها کوتاه شود ، آقایان تصدیق می کنند که بیشتر وقت آقایان وزرا برای مبارزه با فساد و رسیدگی به سازمان های وزارتخانه ها مصروف گردید.

 

من در باشگاه مهرگان از تمام رفقای فرهنگی تقاضا کردم برای پیشرفت کار مملکت و برای آن که اصول صحیح در کار کشور ایجاد شود باید چنان چه حب و بغضی هست کنار گذاشت عده ای این نکته را رعایت نکردند ، باید این خبط ها و اشتباهات برطرف شود و برای اصلاح امور مملکت قدم های مفید و موثر برداشت.

 

در قسمت فرهنگ انتظارات مردم زیاد است استقبال مردم ایران در خاورمیانه برای باسواد کردن بچه هایشان زیاد است ولی مقدورات مالی ما هم محدود می باشد و از عهده ما خارج است که بتوانیم تمام خواسته های مردم را بدون کمک و مساعدت آنان انجام دهیم.

 

برای عده ای از مردم این اشتباه هست که خیال می کنند دولت بر سر گنجی نشسته است اگر این وضع ادامه پیدا کند و مردم از کمک مالی به دولت دریغ و مضایقه نمایند خود مملکت سقوط خواهد کرد البته لازم بود که به مردم گفته می شد که یک گذشت و فداکاری بکنند و در این چند روز که گفته شد مدارس نیمه ملی شود باعث نارضایتی مردم شده است ، دولت از نظر بهداشت و فرهنگ فقرا را از پرداخت پول معاف داشته است ولی اغنیا باید برای تحصیل فرزندانشان کمک نمایند.

 

نخست وزیر در این هنگام آب تهران را مثال زد و افزود سازمان آب تهران و تامین آب سد کرج خرج زیادی دارد ، این آب بهاء که دریافت می شود کافی نیست می گوئیم باید آب بهاء زیادتر شود می گویند مملکت متشنج می شود و عدم رضایت ایجاد می شود.

 

قانون مالیات اصناف تغییر می کند

ضمن طرح جدید وزارت دارایی قانون مالیات اصناف تغییر می کند ، طرح تصویب نامه اخیر وزارت دارایی در مورد مالیات اصناف تهیه شده اما هنوز به تصویب نهایی مقامات وزارت دارایی نرسیده است در این طرح مهلت قانونی برای پرداخت مالیات سال های معوقه و سال گذشته تا پایان  شهریور ماه تمدید شده است.

 

مورد دوم این است که مالیات معوقه سال 39 را وزارت دارایی می تواند تقسیط نماید ، سومین مورد تغییر در مورد ماخذ قراردادن سال مالیاتی است که طبق طرح جدید از سال 1333 به این طرف خواهد بود قبلا برای این مورد سال خاصی معین نشده ، چهارمین مورد که در طرح جدید منظور گردیده این است که مالیات قسطی شده ملاک نیست بلکه مالیات پرداختی ملاک است در قانون قبل ملاک مالیات قطعی شده بود در حالی که مالیات قطعی شده پیش آگهی مالیاتی که مودی به آن اعتراض نکرده باشد نیز تلقی می گردد  روی این زمینه بسیاری از مالیات های توافق شده و پیش آگهی های اعتراض نشده جزء مالیات قطعی شده محسوب می شد که طبق طرح جدید این موارد منقضی گردید و ملاک مالیات پرداخت شده قرار گرفت.

 

بودجه سال 40 ، 255 میلیون تومان کسری دارد

دیشب هیئت وزیران شور نهایی خود را در مورد بودجه کل کشور خاتمه داد و پس از بررسی بودجه وزارت فرهنگ و وزارت جنگ ارقام کل بودجه را تصویب نمود.

 

در بودجه کل جدید که سومین بودجه سال جاری است اعتبار کلیه وزارتخانه ها به استثنای بهداری و فرهنگ و جنگ کاهش یافت، بهداری و جنگ در سال جاری از اعتبار اضافی محروم شدند و فقط وزارت فرهنگ اعتبار اضافی دریافت داشت.

 

بودجه امسال 255 میلیون تومان کسری دارد.

 

مخالفت عراق با عضویت اسرائیل در بازار مشترک

روزنامه الزمان چاپ بغداد در شماره امروز خود نوشته است که جمهوری عراق با شرکت اسرائیل در بازار مشترک اروپا شدیدا مخالفت خواهد کرد.

 

در گزارش این روزنامه گفته شده که وزارت خارجه عراق به سفیران خود در تمام کشورهای عضو بازار مشترک دستور داده که شدیدا با عضویت اسرائیل در بازار مشترک مخالفت نمایند.

 

قرار است کارشناسان اقتصادی عرب کنفرانسی در قاهره تشکیل دهند و راه های مخالفت با عضویت اسرائیل در بازار مشترک اروپا را بررسی نمایند.

 

خبر دیگر این که روز چهارشنبه سفیر انگلیس در بغداد به لندن رفت تا تدارک مذاکراتی را ببیند که در جریان آن سرنوشت منابع بزرگ نفتی غرب در عراق معلوم خواهد شد ، نتیجه این مذاکرات فقط دو حالت خواهد داشت یا بساط امتیازات نفتی غرب برچیده خواهد شد و یا ادامه بقای این امتیازات امکان پذیر خواهد گردید.

 

آسوشیتدپرس نوشت : این مذاکرات قریب الوقوع طبق درخواست اخیر عبدالکریم قاسم نخست وزیر عصبی عراق صورت می گیرد.

 

افزایش 6 درصدی رشد اقتصادی در سال های گذشته

روزنامه اطلاعات امروز در گزارشی خلاصه ای از گزارش مقدماتی برنامه پنج ساله سوم منتشر کرد ، در این گزارش آمده است : در سال های بین 1334 تا 38 درآمد ایران از نفت هر سال 4/29 درصد بالا رفت ، در سال 1338 این صنعت متجاوز از 4/24 میلیارد ریال بر درآمد ارزی کشور اضافه نمود در حالی که قبل از ملی شدن صنعت نفت درآمد ارزی حاصل از آن 7 میلیارد ریال  بود.

 

بنا بر یک برآورد مقدماتی رشد سالیانه تولید ملی ایران طی سال های 38-1334 لااقل در حدود 6 درصد بوده است این برآورد بر مبنای تجزیه و تحلیل ارقام مربوط به تولیدات داخلی به دست آمده است ، چنان چه اقتصاد ایران به سه بخش اساسی یعنی کشاورزی و صنعت و خدمات تقسیم شود ملاحظه می گردد که بین این سال ها تولیدات صنایع اساسی ما بجز نفت سالیانه به میزان 11 درصد افزایش یافته است در حالی که تولید محصولات عمده کشاورزی سالیانه به میزان 6 درصد افزایش داشته است.

 

مذاکرات بازرگانی ایران و ژاپن آغاز می شود

در دهه دوم شهریور هیئت بازرگانی ژاپن به ایران می آید و درباره موافقتنامه های بازرگانی و اقتصادی ایران و ژاپن با ایران مذاکره می کند ، این مذاکرات به تقاضای ایران صورت می گیرد زیرا ژاپن به هیچ وجه به تعهدات خود در این دو موافقتنامه رفتار نکرده است.

 

ژاپن قرار بود از ایران ظرف یک سال 12 میلیارد دلار کالا خریداری کند و 30 میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری نماید، ولی با ادامه رویه قبلی خود در تجارت با ایران ، همچنان مبادلات بازرگانی دو کشور غیرمتعادل باقی ماند. علاوه بر این از سرمایه گذاری هم مطلقا خبری نشد. این امر سبب شد که ابتدا در بازار به وضع نا متعادل تجارت ایران و ژاپن اعتراض شود و سپس وزارت بازرگانی درصدد تجدید نظر در این موافقتنامه برآید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.