25 مردادماه 1340

25 مردادماه 1340

پایان مذاکرات اساسی هیئت نمایندگی ایران در آلمان/اضافه اعتبار دولت برای فرهنگ/چاه نفت به آب شور رسید/شورای عالی اصناف باید پرداخت مالیات اصناف را تعهد کند/تعطیل عمومی برای شرکت در جشن کودتا!/پرونده های خجالت آور/مدیرعامل جدید بانک رفاه کارگران منصوب شد/آثار انفجار بر روی بال های هواپیما

پایان مذاکرات اساسی هیئت نمایندگی ایران در آلمان

هیئت نمایندگی ایران در آلمان مذاکرات اساسی خود را با مقامات آلمانی به پایان رسانید. قرار است در ظرف یکی دو روز اخیر نتایج این مذاکرات، که بر پایه جلب کمک به اجرای طرح های عمرانی در ایران صورت گرفته است، رسما اعلام شود.

 

اعلام نتایج مذاکرات بستگی به پایان کامل آن دارد و آنگاه قطعنامه نهایی طرفین اعلام خواهد شد.

 

امروز یکی از اعضای دولت درباره تاریخ مراجعت هیئت نمایندگی ایران از آلمان گفت: اطلاع جدیدی که بتواند تاریخ قطعی پایان مذاکرات و مراجعت هیئت را روشن سازد هنوز به دست ما نرسیده است، ولی قاعدتا باید در چند روز آینده منتظر بازگشت این هیئت بود.

 

احتمال داده می شود مهندس فریور، رئیس هیئت نمایندگی ایران، پس از پایان کار چند روزی نیز در آلمان توقف کرده و برای یک معاینه عمومی به بیمارستان های آلمان مراجعه کند.

 

روی هم رفته گزارشاتی که تاکنون رسیده است نشان می دهد که هیئت نمایندگی ایران در مذاکرات خود موفقیت هایی کسب کرده است.

 

اضافه اعتبار دولت برای فرهنگ

در جلسه فوق العاده دیشب هیئت دولت، شور نهایی بودجه به پایان رسید و اضافه اعتبار وزارت فرهنگ تصویب شد.

هیئت وزیران در جلسه دیشب 177 میلیون تومان اضافه اعتبار برای وزارت فرهنگ تصویب کرد. در خردادماه جاری وزارت فرهنگ برای پرداخت مابه التفاوت ترمیم حقوق معلمین 102 میلیون تومان اعتبار گرفته بود که از همین محل اضافات معلمینی که حداکثر تا 6 هزار ریال حقوق می گیرند تامین شد، ولی این اعتبار به صورت یک دوازدهم منظور شده بود و در جلسه اخیر هیئت دولت، علاوه بر تصویب اعتبار مزبور در بودجه کل کشور 75 میلیون تومان اضافه اعتبار دیگر بر بودجه وزارت فرهنگ افزوده شد. به این ترتیب وزارت فرهنگ در سال جاری 177 میلیون تومان اضافه اعتبار گرفته است.

 

چاه نفت به آب شور رسید

شرکت تولید و اکتشاف نفت ایران امروز اعلام کرد که از ادامه عملیات در چاه شماره 1 جزیره شعیب واقع در خلیج فارس دست برداشته است.

 

عملیات این چاه در آوریل گذشته آغاز شد و تا اوایل ماه اوت ادامه یافت.

 

در اوایل ماه اوت بالاخره عملیات حفاری به آنجا منجر شد که در عمق 10466 آب شور با فشار زیاد ظاهر گردید.

 

در اعلامیه مربوطه گفته شده که با وجود شکست عملیات حفاری و اکتشافی، این عملیات اطلاعات ژئولوژیکی قابل ملاحظه ای برای شرکت نفت فراهم کرده است.

 

جزیره شیخ شعیب در نیمه راه بین بوشهر و بندرعباس قرار دارد. وسایل حفاری چاه شماره یک شیخ شعیب به جزیره قشم، که در مدخل خلیج فارس واقع شده، حمل گردیده است. قرار است این وسائل برای حفاری چاه شماره 4 جزیره قشم، که از اواسط اکتبر آغاز می شود، مورد استفاده قرار گیرد.

 

شورای عالی اصناف باید پرداخت مالیات اصناف را تعهد کند

روز گذشته نمایندگان اصناف در ملاقات با نمایندگان وزارت دارایی به قانون جدید مالیاتی در چهار مورد اعتراض داشتند؛ یکی از آن ها مربوط به ماخذ قرار دادن بزرگترین رقم سال مالیاتی برای دریافت مالیات های معوقه و سال گذشته بود.

 

وزارت دارایی در این مورد حق را به جانب خود دانست و مدعی شد که عده بی شماری از اصناف اصولا در چند سال اخیر مالیاتی نپرداختند تا بتوان سال های اخیر را ملاک عمل قرار داد و از آن گذشته به فرض این که سال های جنگ ملاک عمل قرار گیرد هیچ جنسی قیمتش از سال های جنگ ارزان تر نشده و هیچ موردی هم در زمان جنگ مالیات اضافی به دولت نداده است؛ لذا ملاک قرار گرفتن آن سال ها چندان نگرانی به بار نمی آورد. در این مورد اصناف تسلیم نظر وزارت دارایی شدند.

 

مورد دوم، دریافت مالیات یکجا و عدم تقسیط بود. وزارت دارایی با اصل تقسیط موافقت کرد و در مقابل از اصناف گله کرد که تاکنون کسی برای تقسیط مراجعه نکرد تا معلوم شود که وزارت دارایی با تقسیط مخالف است یا موافق. وقتی که وزارت دارایی با تقسیط مالیات های بزرگ موافقت می کند، مسلما با اصناف هم موافقت می کرد؛ لذا وزارت دارایی با دومین نظر نمایندگان اصناف نیز موافقت کرد.

 

سومین اعتراض اصناف، مربوط به اضافه کردن ده درصد بر مالیات سال ماخذ برای سال هایی که مالیات پرداخت نشده است بود. اصناف معتقد بودند که نباید بر رقم بزرگترین سال مالیاتی ده درصد اضافه شود. این اضافه موجب می شود که میزان مالیات برای مودیان مزبور سنگین و غیرعادلانه گردد. وزارت دارایی معتقد بود که اگر ما بخواهیم مالیات را مقطوع دریافت کنیم باید یک سال ماخذ و یک اضافه برای سال های بعد داشته باشیم مگر این که بگوییم مالیات مقطوع لغو شود در آن صورت وزارت دارایی حاضر است که مالیات اصناف را بر اساس تشخیص درآمد تعیین کند، در حالی که این موضوع مورد تقاضای اصناف نیست و همیشه کوشش دارند که مالیات را مقطوع بپردازند. وقتی قرار باشد مالیات مقطوع باشد، باید شرایط آن را هم قبول کرد. این کار ممکن است برای چند نفر و یا برای یک نفر در یک سال ضرر داشته باشد، اما در عمل برای عده بی شماری و همچنین برای همین یک نفر در سال های بعد منفعت دارد.

 

نمایندگان اصناف با این نظر وزارت دارایی نیز موافقت کردند و اعتراض خود را پس گرفتند.

 

قسمت چهارم اعتراض مربوط به مدت و مهلت قانونی پرداخت مالیات بود که نمایندگان اصناف مدت یک ماه مهلت را کم می دانستند و تقاضای مدت بیشتری داشتند. وزارت دارایی با این نظر ابتدا مخالفت کرد، ولی متذکر شد که اگر نمایندگان اصناف کتبا متعهد شوند که چنانچه یک ماه مهلت تمدید شود، کلیه اصناف اقدام به پرداخت مالیات خواهند کرد، در این صورت وزارت دارایی از دولت تقاضا خواهد کرد که ماده مربوط به مهلت قانونی جدید مالیات بر اصناف را که تا پایان مرداد بود، تا پایان شهریور اصلاح کند. نمایندگان اصناف با این نظر موافقت کردند.

 

تعطیل عمومی برای شرکت در جشن کودتا!

نخست وزیر اظهار تمایل کرده است که بعدازظهر روز شنبه 28 مرداد، هنگامی که شاه در فرودگاه دوشان تپه در بین مردم ظاهر می شوند، در اجتماع مردم شرکت جوید.

 

«اطلاعات» نوشت: چون قیام [کودتای] 28 مرداد به وسیله عامه مردم [!] به‌وجود آمده و ازآنجاکه شاهنشاه در روز مزبور با مردم سخن خواهند گفت، به این جهت برای نخست وزیر و رجال جایگاه مخصوصی در نظر گرفته نخواهد شد و آن ها به طور عادی در میان مردم خواهند بود.

 

خبر دیگر این که شورای عالی اصناف 3 تا 7 بعدازظهر 28 مرداد را تعطیل عمومی اعلام کرد.

 

پرونده های خجالت آور

ارسنجانی، وزیر کشاورزی، در سالن ترویج کشاورزی در حضور معاونین و مدیران کل و عده ای از اعضای وزارت کشاورزی و سازمان های جنگلبانی و آبیاری گفت: پرونده های خجلت آور قطع جنگل ها به دیوان کیفر می رود، یک کمیته فنی به تقاضای قطع جنگل ها رسیدگی می کند و برای مالکیت جنگل ها ترتیب جدیدی داده می شود.

 

مدیرعامل جدید بانک رفاه کارگران منصوب شد

خسروانی، وزیر کار، گفت: در جلسه دیشب هیئت دولت، بنا به پیشنهاد وزارت کار و تصویب هیئت دولت، سلمان اسدی، مدیرعامل شرکت معاملات خارجی، به سمت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بانک رفاه کارگران منصوب گردید و تصویب نامه آن صادر گردید.

 

آثار انفجار بر روی بال های هواپیما

یک مقام اداره کل هواپیمایی کشوری گفت: تحقیقات پیرامون حادثه هواپیما در مرز ایران و شوروی به عمل آمده و مدلل ساخته است انحراف هواپیما از مسیر اصلی خود ناشی از اشتباه خلبان بوده است.

 

خلبان لبنانی که برای بررسی علل حادثه هواپیما به تهران دعوت شده بود دیشب به تهران وارد شد و از امروز کار خود را شروع کرد.

 

در خصوص تیراندازی به هواپیما در مرز ایران و شوروی امروز در اداره هواپیمایی کشوری یک مقام مطلع گفت: در بازرسی هایی که صورت گرفته بر روی موتور شماره یک هواپیما و بال چپ آن آثار انفجارهایی دیده می شود و ما این موضوع را به وزارت امور خارجه گزارش خواهیم داد، ولی تائید یا تکذیب تیراندازی در مرز وظیفه وزارت امور خارجه است و ما صلاحیت اظهار نظر در این خصوص را نداریم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.