24 مردادماه 1340

24 مردادماه 1340

احزاب و دسته ها برای جشن کودتا آماده می شوند!/28 مرداد کشتار نخواهیم داشت!/تنزل نرخ بهره/افتتاح بیمارستان توسط شاه/سفیر ایران در آرژانتین سکته کرد و مرد/انتقاد برنامه سوم از برنامه دوم/افزایش وام از خارج بخصوص آمریکا/هدف های اساسی برنامه سوم/شور نهایی بودجه امروز صورت خواهد گرفت

احزاب و دسته ها برای جشن کودتا آماده می شوند!

«اطلاعات» در شماره امروز خود نوشت: استادان دانشگاه، معلمین و دانشجویان بمناسبت 28 مرداد، تلگراف هایی به حضور شاهنشاه مخابره کردند. نخست وزیر و اعضای دولت نیز مانند سایر طبقات در مراسم فرودگاه دوشان تپه شرکت می کنند.

 

در شورای اصناف نیز اعلام شد که اصناف بعدازظهر 28 مرداد چهار ساعت تعطیل خواهند کرد!

 

28 مرداد کشتار نخواهیم داشت!

گودرزی یکی از اعضای صنف قصاب گفت: به علت شرکت اعضای اتحادیه صنف قصاب در مراسم جشن روز 28 مرداد، در روز مزبور کشتار به عمل نخواهد آمد. برای جلوگیری از کمبود گوشت در تهران روز 27 مرداد دو برابر کشتار خواهد شد.

 

تنزل نرخ بهره

امروز در بازار نرخ بهره تنزل کرد و صرافان حاضر به خرید سفته شدند. بانک های خصوصی از هر گونه اقدام درباره اعتبارات بازرگانان تا وصول دستور بانک مرکزی خودداری می کنند.

 

خبر دیگر این که عصر روز گذشته اجتماع بزرگی مرکب از هیئت های مدیره 86 اتحادیه صنفی تهران در محل شورای عالی اصناف تشکیل شد. در این اجتماع، اصناف تهران درباره مالیات و مشکلات صنفی و جشن 28 مرداد صحبت کرده و خواستار تجدید نظر در تصویب نامه مالیاتی شدند.

 

افتتاح بیمارستان توسط شاه

دیروز عصر در حضور شاه و فرح پهلوی بیمارستان نوبنیاد «رضا پهلوی» در تجریش گشایش یافت.

 

در این مراسم، اشرف پهلوی، امینی نخست وزیر و چند تن از وزرا حضور داشتند.

 

این بیمارستان مجهز به دستگاه های گاز و شوفاژ می باشد و دارای 110 تخت و تالار عمومی و اطاق های خصوصی است.

 

برای تاسیس این بیمارستان مبلغ 68 میلیون ریال تاکنون هزینه شده است.

 

سفیر ایران در آرژانتین سکته کرد و مرد

یدالله عضدی، سفیر ایران در آرژانتین، داخل تاکسی سکته کرد و از دنیا رفت.

 

این دومین دیپلمات ایرانی است که در چند ماه اخیر در پایتخت آرژانتین بدرود حیات گفته است.

 

انتقاد برنامه سوم از برنامه دوم

گزارش مقدماتی برنامه عمرانی سوم به وسیله دفتر اقتصادی سازمان برنامه دیروز به هیئت دولت تسلیم شد. در این گزارش، برنامه سوم از برنامه دوم و طرز اجرای آن انتقاداتی به عمل آورده است.

 

گزارش مزبور شامل 180 صفحه می باشد و طی آن رئوس مطالب و برنامه های سوم ایران منتشر گردیده است.

 

برنامه هایی که در 13 بخش مختلف ذکر گردیده عبارت است از: سابقه تاریخی، دورنمای رشد اقتصادی، برنامه سوم و پس از آن، هدف ها و تدابیر اساسی برنامه سوم، حجم هزینه های عمرانی و محل تامین آن، توزیع اعتبارات در برنامه سوم، نیروی انسانی و فرهنگ، بهداشت و بهداری، کشاورزی، عمران شهر و ده، صنایع و معادن، نیرو و سوخت، ارتباطات و مخابرات و آمار.

 

در گزارش مقدماتی برنامه سوم، مشکلات و موفقیت های برنامه هفت ساله دوم، که تا پایان شهریورماه سال آینده به اتمام خواهد رسید، شرح داده و نوشته شده است.

 

متاسفانه موفقیت سازمان برنامه در تطبیق دستگاه های قدیم با احتیاجات روز محدود بود، ولی کوشش این سازمان در بعضی زمینه های دیگر با موفقیت بیشتر توام بوده است.

 

در قسمت کشاورزی، سازمان برنامه بیشتر وجوه خود را صرف ساختمان سدها نمود بدون آن که فکری درباره هزینه های جاری مربوط به اداره و نگهداری آن ها شده باشد. سازمان برنامه نتوانست روی این قید پافشاری کند که اعتبارات و وجوه به شرطی به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی داده خواهد شد که دستگاه های مزبور دارای یک روش صحیح برنامه ریزی و ارزیابی طرح ها و برنامه ها و همچنین دارای سیستم صحیحی برای یافتن نقائص کار حین اجرای طرح باشند و بالاخره این سازمان به مسائل ناشی از روابط موجود اجتماعی از قبیل رابطه مالک و زارع و تاثیر آن بر روی نتایج برنامه عمرانی توجهی نداشت.

 

در قسمت صنایع و معادن، سازمان برنامه در تامین هدف اولیه خود که تشویق مردم به سرمایه گذاری در رشته های جدید صنعت و معدن بود، موفقیت زیادی به دست نیاورد. مبالغ قابل ملاحظه ای در کارخانجات سیمان لوشان و درود و چیت سازی تهران به مصرف رسید که محققا صاحبان صنایع خصوصی می توانستند آن را به نحو موثرتری به مصرف برسانند. گرچه سازمان برنامه تا اندازه ای موفق گردید که اداره بیشتر صنایع و معادن دولتی را بر اساس صحیحی استوار سازد، ولی معلوم نیست اضافه تولیدی که از این طریق به دست می آید با سرمایه هایی که در برنامه دوم در این قسمت به کار افتاده است متناسب باشد.

 

این گزارش می افزاید: «از جمله موفقیت هایی که نصیب برنامه دوم شد می توان افزایش قابل ملاحظه تولید سیمان، قماش و شکر را نام برد».

 

افراد و موسسات خصوصی در مقابل شرایط اعتباری سهل دولت و بانک ها در سال های اخیر و همچنین در مقابل بازار گرم و رایج، عکس العمل بی سابقه ای نشان دادند، ولی سازمان برنامه متوجه نقشی که صنایع خصوصی می توانند در اقتصاد کشور داشته باشند نبود.

 

افزایش وام از خارج بخصوص آمریکا

در دوره برنامه دوم، میزان سرمایه گذاری با سرعت افزایش یافته است. تجدید درآمد نفت و افزایش قابل توجه آن پس از سال 1333 و افزایش کمک های آمریکا در سال های 38-1334 و ازدیاد وام های دریافتی دولت از خارج موجب توسعه بی سابقه هزینه های دولتی گردید. حجم زیاد هزینه های دولتی به نوبه خود تاثیر مساعدی بر سرمایه گذاری افراد و موسسات خصوصی داشت؛ علاوه بر آن، کمک های مستقیم دولت نیز نقش موثری دارا بود.

 

تجدید ارزیابی پشتوانه اسکناس در سال 1336 وجوه زیادی را آزاد کرده که به صورت وام با شرایط سهل برای سرمایه گذاری در صنعت و کشاورزی در اختیار افراد و موسسات خصوصی قرار گیرد، ولی این جنبش ناگهانی سرمایه گذاری ناسنجیده و لجام گسیخته بود و به زودی از حجم پس انداز داخلی تجاوز نمود. در آن زمان نقش سیاست ملی و پولی دولت از نظر تجهیز منابع مورد احتیاج و کنترل حجم و ترکیب تقاضا نادیده گرفته شده بود.

 

هدف های اساسی برنامه سوم

هدف اول برنامه سوم افزایش درآمد ملی کشور بمیزان لااقل 6 درصد در سال می باشد، هدف های مهم ثانوی عبارتند از: ایجاد تعداد متناسبی مشاغل جدید، توزیع عادلانه تر درآمد و ایجاد امکاناتی برای بکار افتادن استعدادهای فردی از طریق اصلاحات ضروری خصوصا در زمینه کشاورزی و رشد مداوم همراه با ثبات اقتصادی. پیش بینی حجم برنامه سوم اصولا برپایه تجربیات گذشته بنا شده است.

 

شور نهایی بودجه امروز صورت خواهد گرفت

ساعت 6 بعدازظهر امروز جلسه فوق العاده هیئت دولت در کاخ نخست وزیری تشکیل خواهد شد. در جلسه امشب هیئت دولت، بودجه وزارتخانه های فرهنگ و جنگ و همچنین شور آخر لایحه بودجه مطرح می شود.

 

«اطلاعات» نوشت: به احتمال قوی در این هفته لایحه بودجه به تصویب نهایی خواهد رسید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.