19 مرداد ماه 1340

19 مرداد ماه 1340

شاه به میان مردم بیاید!/خبرگزاری آلمان مدعی شد: کابینه به زودی ترمیم می شود/تغییرات جدید در دادگستری/طرح عمرانی برنامه سوم تقدیم دولت می شود/هواپیمای سقوط کرده در کنار دریا آتش گرفت/تنها یک درصد مردم ایران بیمه هستند/صحنه های دلخراش پشت در بیمارستان ها!

شاه به میان مردم بیاید!

در جلسه دیشب انجمن مطبوعاتی ایران، طبق تصمیم هیئت مدیره نامه ای به شاه معروض گردید.

 

در بخشی از این نامه آمده است: از آن جایی که مطبوعات کشور همواره صدیق ترین رابط بین ملت و مقام شامخ سلطنت بوده و می باشند، انجمن مطبوعات ایران به استحضار از علاقه کامل شاهنشاه به ملت و خواسته های مردم با توجه به تمایل شدید افراد ملت به درک منویات شاهنشاه، استدعا دارد سعادت زیارت و درک فیضی را که بارها نصیب ارباب مطبوعات شده است در روز 28 مرداد شامل همه طبقات فرمایند تا با تجدید و تاکید میثاقی که سال ها است میان ملت و شاهنشاه بسته شده و از گزند حوادث پیوسته مصون و محفوظ مانده است، بیش از پیش ارکان وحدت ملی ایران استحکام پذیرد و شاه و ملت بدون حجاب راهی را که به سرمنزل مقصود در پیش است در کنار هم و با هم دنبال کنند.

 

خبرگزاری آلمان مدعی شد: کابینه به زودی ترمیم می شود

خبرگزاری آلمان از قول محافل سیاسی در تهران گزارش داده است: کابینه به زودی ترمیم می شود. ممکن است انتخابات تا دو سال به تاخیر بیفتد و موقعیت سیاسی امینی محکم است.

 

محافل سیاسی تهران معتقدند کابینه به زودی ترمیم خواهد شد و در صورت امتناع بعضی از وزیران، امینی استعفا داده و به فرمان شاه مامور تشکیل کابینه دوم خود خواهد شد که در اثر آن و ورود عناصر مترقی دست راستی در دولت، انتظار جنبش جدیدی برای اجرای برنامه های امینی می رود.

 

تغییر روسای کل مهم ترین بانک های دولتی، یعنی بانک مرکزی و بانک ملی، همچنین تغییر روسای بانک های دیگر دولتی را بایستی مقدمه ضروری تثبیت اقتصادی تلقی کرد که انجام آن در ماه های آتی کار اصلی امینی خواهد بود.

 

تغییرات جدید در دادگستری

آخر وقت امروز این تغییرات در وزارت دادگستری به عمل آمد: آقایان قوام الدین آل آقا، رئیس دادگستری آذربایجان شرقی، به دادیاری دیوانعالی کشور، ابوالفتح یاسری، دادستان استان آذربایجان شرقی، تا تعیین رئیس دادگستری جدید با حفظ سمت به ریاست امور اداری دادگستری آذربایجان شرقی، علی گرگانی، رئیس شعبه سوم جنایی مرکز، به بازرسی در بازرسی کل کشور، مرتضی طبیبی، رئیس شعبه 5 دادگاه جنایی مرکز، به دادیاری دیوان عالی کشور، عبدالله فرشاد، مستشار دادگاه استان مرکز، به دادیاری دادسرای انتظامی قضات، احمد چوبک، مستشار دادگاه استان مرکز، به بازرسی در بازرسی کل کشور و عنایت الله مستوفی، دادستان اهواز، منتظر خدمت شدند.

 

طرح عمرانی برنامه سوم تقدیم دولت می شود

طرح برنامه سوم اوایل هفته آینده از طرف دفتر اقتصادی سازمان برنامه به دولت تسلیم خواهد شد. طرح مزبور، که در 60 نسخه چاپ شده است، عبارت از رئوس اصلی طرح های برنامه عمرانی سوم می باشد که پس از مطالعه و بررسی دولت به سازمان برنامه برگشت داده می شود.

 

هیئت دولت طرح های مزبور را حک و اصلاح و یا کم و زیاد خواهد کرد و تنظیم برنامه پنج ساله سوم بستگی به نظریات دولت و همچنین موفقیت هیئت اعزامی سازمان برنامه به آمریکا و اروپا دارد.

 

هواپیمای سقوط کرده در کنار دریا آتش گرفت

علل فرود اجباری هواپیمای باری شرکت ایران ایر و دلیل انحراف آن از مسیر خود و نیز موضوع تیراندازی به این هواپیما در مرز ایران و شوروی مورد بررسی است و امروز کسب اطلاع شد که صبح دیروز مجددا هیئت مامور بررسی این حادثه به محل فرود اجباری هواپیما در نزدیک رودسر رفته و دستگاه های رادیو و گیرنده و فرستنده هواپیما را پیاده کرده و با خود به تهران آورده است.

 

دستگاه های مذکور در تهران مورد رسیدگی فنی قرار خواهد گرفت تا علت انحراف هواپیما از مسیر همدان ـ تهران که منجر به رفتن هواپیما به طرف مرز و سپس فرود اجباری آن در ساحل خزر گردید روشن شود.

 

آخر وقت امروز نیز خبرنگاران در لنگرود و رودسر و رشت گزارش دادند: بعدازظهر دیروز هواپیمای چهار موتوره شرکت هواپیمایی ایران ایر، که در ساحل دریای خزر سقوط کرده بود، دچار حریق شد و سقف هواپیما بر اثر این آتش سوزی سوخت و برای اطفای حریق از ژاندارمری رودسر و بندر چمخاله کمک خواسته شد و با فعالیت مامورین حریق خاموش شد.

 

تنها یک درصد مردم ایران بیمه هستند

امروز یکی از شرکت های بیمه گفت: با محاسباتی که شده گفته می شود در حدود 20 هزار نفر در ایران بیمه عمر می باشند. بیمه عمر فقط چند سالی است در ایران طرفدار پیدا کرده و مردم به علت واقف نبودن به مزایای آن کمتر برای این بیمه مراجعه می نمایند.

 

این مقام گفت: متاسفانه باید اذعان کرد از این تعداد نیز فقط قسمتی به منظور حقیقی آن بیمه عمر شده اند و بقیه فقط برای اخذ وام و سایر استفاده های دیگر بیمه شده اند. در مورد تعداد کسانی که در ایران بیمه می باشند این مقام اظهار داشت: تاکنون محاسبه دقیقی نشده، ولی می توان گفت حدود 200 هزار نفر در ایران بیمه می باشند؛ یعنی در حدود یک درصد از مردم خود را در مقابل حوادث عمر و سایر بلیات بیمه نموده اند.

 

صحنه های دلخراش پشت در بیمارستان ها!

روزنامه «اطلاعات» در صفحه مشکلات مردم شماره امروز خود به نقل از یک شهروند نوشت: من هم مثل صدها بلکه هزاران نفر از ساکنین ضلع شرقی بیمارستان پهلوی هستم. باور کنید روز و شب از ناله مریض ها و بیمارانی که پشت در بیمارستان سر می کنند آسایش نداریم. آخر ما هم انسانیم، احساس داریم، نمی توانیم این وضع ناهنجار را از نزدیک ببینیم و دم نزنیم. چرا دستگاه های بهداشتی مملکت به فکر این ها نیستند؟ چرا آن قدر تخت بیمارستان ها را اضافه نمی کنند که این بیچاره های درمانده پشت در بیمارستان ها این صحنه های دلخراش را به وجود نیاورند؟

 

میان این بیماران، هم سرطانی هست و هم بیماران مسری. آن ها وقتی پشت در بیمارستان بیتوته می کنند، از آب جوی استفاده می کنند که این آب جوی، خانه و مسکن اهالی اطراف را آلوده می کند... . مسئولین بهداشت مملکت به خود آیید!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.