18 مرداد ماه 1340

18 مرداد ماه 1340

نیویورک تایمز: ایران به خاطر نفت برای غرب اهمیت دارد!/با تصمیم نخست وزیر، تصمیمات اقتصادی دولت با مشورت بازرگانان و اصناف اتخاذ خواهد شد/وزارت فرهنگ تعهدی برای تاسیس دبیرستان ندارد/وزیرمختار ایران در ورشو دبیر کل سنتو شد/مدیر کل بانک ملی: کسانی که به نام تاجر صرافی می کنند تحت تعقیب قرار گیرند/تلاش های وزیر فرهنگ برای حفظ خود به روایت «آسیای جوان»!

نیویورک تایمز: ایران به خاطر نفت برای غرب اهمیت دارد!

«نیویورک تایمز» در سرمقاله اساسی شماره امروز خود نوشته است که کمک به ایران باید ادامه یابد.

 

ایالات متحده تدارک فرستادن پول بیشتری را به ایران می بیند. مقامات واشنگتن باید از خود بپرسند که آیا بعد از سال های متمادی که از کمک های آمریکا به ایران می گذرد و نتیجه ظاهرا کمی که از این کمک ها به دست آمده آیا باز هم اعطای کمک های پولی بیشتر به ایران ارزش دارد.

 

پاسخ این سوال که ممکن است فقط پاسخ احتمالی و آزمایشی باشد این است: آری کمک به ایران باید ادامه یابد؛ ایران برای غرب اهمیت فراوان دارد.

 

این اهمیت برای غرب دارای دو جنبه است: جنبه مثبت آن به خاطر نفت این کشور و جنبه منفی آن به خاطر نتایج بسیار وخیمی است که در صورت سقوط ایران برای تمام منطقه خاورمیانه ایجاد خواهد گردید.

 

ایران با داشتن امینی فعلا نخست وزیری دارد که از لحاظ صلاحیت تجددطلبی و پاکدامنی نسبت به نخست وزیرانی که ایران سال های دراز داشته است برتری دارد. شاه جوان ایران که دو سال جوان تر از پریزیدنت کندی، رئیس جمهور آمریکا، است شخصیتی است جدی، با حسن نیت و نسبت به غرب دارای احساسات دوستانه است. او مصمم است تا از آن چه در قوه دارد برای رهبری کشور باستانی خود در شاهراه ترقی و درآوردن آن از حالت قرون وسطایی به صورت یک کشور قرن بیستم کوشش کند. ایران کشور کم رشدی است و تمام ضعف ها و خطراتی را که ممکن است در ممالک کم رشد و در حال توسعه آفریقا، آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین دیده شود دارا می باشد.

 

بنابراین می توان دریافت که پاسخ سوالات مربوط به مسائل رشد و ترقی ایران ساده و سریع نمی تواند باشد. ما تنها می توانیم به آن عناصری کمک کنیم که اکنون در کنار ما باشند و در این مورد دولت ایران در کنار ما است.

 

با تصمیم نخست وزیر، تصمیمات اقتصادی دولت با مشورت بازرگانان و اصناف اتخاذ خواهد شد

مذاکرات سه ساعته دیروز کاخ نخست وزیری که برای رسیدگی به مشکلات کار بازرگانان و بررسی علل بحران بازار تشکیل شده بود، امروز توسط نمایندگان بازرگانان و اصناف به اطلاع آن ها رسیده و مقرر شد تصمیمات اقتصادی دولت با مشورت بازرگانان و اصناف اتخاذ خواهد شد.

 

ریاست جلسه دیروز را شخص نخست وزیر برعهده داشت و آقایان بهنیا؛ وزیر دارایی، آموزگار؛ وزیر بازرگانی، ارسنجانی؛ وزیر کشاورزی، منصور؛ دبیرکل شورای عالی اقتصاد، ذهبی؛ معاون وزارت صنایع و معادن، پورهمایون؛ رئیس کل بانک مرکزی و خوش کیش؛ مدیرکل بانک ملی، نیز حضور داشتند.

 

نخست وزیر در این جلسه گفت: تصمیم گرفته شده است که یک کمیسیون دائمی همکاری اقتصادی از نمایندگان وزارتخانه های دارایی، بازرگانی، صنایع و معادن، کار، کشاورزی، بانک های مرکزی و ملی و با حضور نمایندگان اطاق بازرگانی، صاحبان صنایع و اصناف و بازرگانان در دبیرخانه شورای عالی اقتصاد با همکاری مشاورین شورا مرتبا تشکیل شود و مسائل مهم و مورد علاقه آقایان و نظریات بازرگانان و صاحبان صنایع در این کمیسیون مطرح و پس از بررسی های لازم نتیجه آن ها همه هفته به اطلاع من برسد تا پس از طرح در شورای عالی اقتصاد به وسیله دولت و دستگاه های اجرایی به مرحله عمل درآید.

 

به این ترتیب کمیسیون دائم همکاری اقتصادی می تواند مرتبا نظریات و خواسته های خود را به دولت بدهد و در تصمیمات مهم اقتصادی مملکت شریک و سهیم باشد.

 

از کلیات مذاکرات دیروز این نتایج به‌دست آمد که از طرف نخست وزیر به اطلاع سایرین رسید: سیاست فعلی دولت در مورد محدودیت واردات و بخصوص کالاهای لوکس و غیرضروری و ایجاد تعادل در بازرگانی خارجی و هدایت سرمایه گذاری به امور تولیدی با دقت و مراقبت دنبال خواهد شد و نظریات اطاق بازرگانی و صاحبان صنایع در این زمینه تامین خواهد شد.

 

درباره حمایت از صنایع داخلی تاکنون تدابیر و اقدامات زیادی اتخاذ گردیده است و به زودی به کلیه وزارتخانه ها و موسسات وابسته به دولت ابلاغ می شود که کلیه خریدهای خود را از کالاهای مشابه ایرانی انجام بدهند و ضمنا برای خرید کالاهای دولتی از خارج، کمیسیونی در نخست وزیری تشکیل خواهد شد تا نظارت مستقیم در خریدهای خارجی دولت داشته باشد.

 

وزارت فرهنگ تعهدی برای تاسیس دبیرستان ندارد

امروز از طرف اکرامی، سرپرست تعلیماتی وزارت فرهنگ، بخشنامه ای به کلیه ادارات فرهنگ استان ها و شهرستان ها صادر گردیده است که بر اساس آن «تا وقتی احتیاجات دبستان های کشور برطرف نشود، وزارت فرهنگ تعهدی برای تاسیس دبیرستان ندارد».

 

بر این اساس در شهرستان هایی که ساختمان برای مدرسه ندارند از مساجد استفاده می شود.

 

مطابق اصل نوزدهم متمم قانون اساسی، وزارت فرهنگ موظف است وسائل تحصیلات عمومی ابتدایی را به رایگان برای کلیه اطفال کشور فراهم سازد و در حال حاضر نزدیک به دو میلیون نفر از اطفال که به سن تحصیل رسیده اند، از تحصیل محروم مانده اند. اگر این وضع ادامه یابد، موجب عقب افتادگی جامعه ایرانی خواهد شد.

 

از طرف دیگر در مورد اجرای تعلیمات ابتدایی درباره اطفال روستایی نهایت بی عدالتی به عمل آمده است؛ 75 درصد از کودکان ایرانی در دهات سکونت دارند، در حالی که تاکنون کوشش دستگاه های فرهنگی مصروف تعلیم و تربیت اطفال شهرنشین گردیده است و اکنون نوبت آن رسیده است که وزارت فرهنگ در فکر اکثریت کودکان کشور، یعنی کودکان ده نشین، باشد.

 

[ازاین‌رو] وزارت فرهنگ پیش از آن که وسایل تعلیمات عمومی برای کلیه اطفال کشور فراهم نشود، هیچ گونه تعهد قانونی و اخلاقی در مورد توسعه مدارس متوسطه ندارد. از این پس مادام که احتیاجات دبستان های کشور مرتفع نشده است، دیناری صرف تاسیس دبیرستان جدید و کلاس های اضافی دبیرستانی نشود و اگر احتیاجی به تکمیل وسایل دبیرستان های موجود هست، با استفاده از درآمدهای محلی و شهریه های قانونی که از دانش آموزان گرفته می شود آن ها را تکمیل فرمایید.

 

وزیرمختار ایران در ورشو دبیر کل سنتو شد

از طرف دولت ایران، عباسعلی خلعتبری، وزیرمختار شاهنشاهی در ورشو، برای تصدی پست دبیرکلی سازمان پیمان مرکزی در نظر گرفته شده است.

 

مدت ماموریت آقای بیک در آخر سال میلادی جاری پایان می یابد و دولت های عضو سازمان سنتو توافق کرده اند که دبیرکل جدید ایرانی باشد.

 

خلعتبری، فارغ التحصیل از دانشگاه پاریس در رشته علوم سیاسی می باشد و در سال 1321 وارد خدمت وزارت خارجه شده است و پس از طی مراحل خدمات، فروردین ماه سال 1337 به مقام وزیرمختاری و در همان سال به ریاست اداره تشریفات منصوب شده است. خلعتبری اخیرا به مقام سفارت رسیده است.

 

مدیر کل بانک ملی: کسانی که به نام تاجر صرافی می کنند تحت تعقیب قرار گیرند

یوسف خوش کیش، که از امروز رسما به عنوان مدیرکل بانک ملی مشغول کار شد، گفت: من سعی خواهم کرد بازار را از وضع فعلی خارج کنم و ستون اعتماد را که در بازار شکسته است، بار دیگر برپا سازم، ولی شرط اساسی آن این است که بازار خودش هم بخواهد و کمک کند.

 

وی همچنین گفت: تصمیم دارم آن عده از تجاری را که فقط اسمی از تاجر دارند معلوم کنم. باید آن عده از تجار صحیح العمل و خوش نامی را که در بازار گرفتاری دارند نجات داد و این کار را من خواهم کرد، ولی از آن عده ای که پول گرفته و صرافی می کنند خواهش می کنم بی جهت مراجعه نکنند و امیدی به من نداشته باشند. من از معتمدین بازار و از کسانی که می شناسم خواسته ام که این عده را معرفی کنند تا پول های بانک را از آن ها بگیریم و به کسانی بدهیم که واقعا استحقاق کمک دارند. باید کسانی که به اسم تاجر وارد بازار شده و سبب این وضع شده اند تعقیب شوند و حتی اگر این کار قانون لازم داشته باشد تهیه شود.

 

تلاش های وزیر فرهنگ برای حفظ خود به روایت «آسیای جوان»!

«آسیای جوان» در گزارشی نوشت: هفته گذشته به دستور درخشش، وزیر فرهنگ، عده ای از پادوهای باشگاه مهرگان به نام نمایندگان معلمین به نخست وزیری رفتند که به اصطلاح با نخست وزیر دیدار کنند. این عده از اقدامات درخشش تعریف و تمجید کردند.

 

گفته می شود این عده دارای پرونده های منافی عفت و اتهامات دیگر در دادگستری می باشند و هم اکنون نیز پرونده آن ها در جریان رسیدگی است؛ البته این ها اصلاح طلبان و کارگردانان امروز دولت هستند.

 

در محافل فرهنگی گفته شد درخشش چون حس می کند نتوانسته حتی یک قدم مثبت بردارد و روز به روز با تنفر فرهنگیان مواجه گشته و هیچ یک از وعده ها را عملی نکرده، از این رو کاملا موقعیت خود را متزلزل دیده و به همین جهت دست به این مانور زده، منتهی حتی یک نفر فرهنگی باسابقه حاضر نشده در این مانور «درخشش مآبانه» شرکت کند.

 

گزارش دیگر حاکی است درخشش به نام روسای فرهنگ دستور داده به نفع وی تلگرافاتی به تهران مخابره نماید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.