17 مردادماه 1340

17 مردادماه 1340

روسای جدید بانک مرکزی و ملی در دفتر کار خود حاضر شدند/نهضت نجات ملی را بازرگانان تشکیل می دهند/سازمان هدایت جوانان شروع به کار کرد/اولین کمیسیون اجرایی درمان رایگان برای همه/مذاکره سه ساعته نخست وزیر و نمایندگان بازرگانان

روسای جدید بانک مرکزی و ملی در دفتر کار خود حاضر شدند

امروز علی اصغر پورهمایون، رئیس کل جدید بانک مرکزی، و یوسف خوش کیش، رئیس جدید کل بانک ملی، در دفتر کار خود حاضر شدند.

 

روسای جدید بانک مرکزی و ملی چون قرار است فردا مراسم تحلیف را بجای آورند، امروز از رسیدگی به کارها خودداری کردند.

 

فردا روسای جدید بانک مرکزی و ملی در حضور وزرای دادگستری، دارایی و بازرگانی سوگند یاد خواهند کرد که وظایف خود را در نهایت دقت و صداقت و با توجه به مصالح مملکت و بدون آن که تحت تاثیر هیچ عاملی قرار گیرند انجام می دهند.

 

امروز همچنین گفته شد با تغییر روسای بانک مرکزی و بانک ملی ممکن است تغییراتی در وضع اعتبارات داده شود.

 

«اطلاعات» نوشت: میزان اعتبارات از آن چه که در برنامه تثبیت اقتصادی معین شده است بیشتر نخواهد گردید، ولی امکان دارد در نحوه پرداخت و توزیع اعتبارات اصلاحاتی بشود.

 

رئیس کل بانک مرکزی امروز از توضیح درباره سیاستی که در پیش خواهد گرفت خودداری کرد، ولی قبل از این که به این سمت منصوب شود و موقعی که معاون بانک سپه بود، عقیده داشت می توان بازار را تکان داد و آن را از این مشکلی که هست خارج ساخت.

 

خوش کیش عقیده دارد که برای ایجاد یک تحول در بازار و خروج آن از این وضع باید کاری کرد که بار دیگر اعتمادی که همیشه در بازار بین تجار و اصناف وجود داشته دوباره به‌وجود آید و اگر همین اعتماد در بازار وجود داشته باشد، قسمت عمده مشکل بازار حل خواهد شد و بسیاری از این ناراحتی ها که پیش آمده است ظرف مدتی که چندان طولانی نخواهد بود برطرف خواهد گردید.

 

گفته می شود بانک مرکزی سعی خواهد کرد تعادلی در وضع اعتبارات به وجود آید و پرداخت اعتبارات متناسب با سرمایه و امکانات تجار باشد. بعضی از بانک ها اعتباراتی بیش از ظرفیت اعتبارگیرنده به وی داده اند در حالی که امکان داشت با این اعتبارات بسیاری از تجار متوسط را از ورشکست شدن نجات داد.

 

نهضت نجات ملی را بازرگانان تشکیل می دهند

روزنامه «اطلاعات» درباره «نهضت نجات ملی» که قرار است به زودی تشکیل شود نوشت: عده ای از بازرگانان در دو هفته اخیر ایجاد یک نهضت نجات ملی را عنوان کرده اند. گفته می شود که نهضت نجات ملی حزب نیست و به هیچ وجه تشکیلات و جنبه حزبی نخواهد داشت و به این جهت نام نویسی برای قبول عضو صورت نخواهد گرفت.

 

درباره این که فکر تشکیل نهضت نجات ملی از کی و توسط چه کسانی و برای چه منظوری پیدا شده است گفتنی است: این فکر برای اولین بار از طرف چند تن از بازرگانان معروف تبلیغ شده و هفته گذشته در اجتماع بزرگ بازرگانان و در حضور نخست وزیر عنوان گردیده است.

 

به قرار اطلاع، تشکیلات نهضت نجات ملی عبارت خواهد بود از یک هیئت موسس که احتمالا تا 50 نفر عضو خواهد داشت، یک هیئت اجرائیه و احتمالا یک دبیرکل.

 

تجاری که فکر ایجاد این نهضت را پیش کشیده اند قصد دارند در هفته آینده برای تشکیل هیئت موسس و هیئت اجرائیه از عده ای دعوت به عمل آورند و ظاهرا جلسات این عده فعلا در اطاق بازرگانی تشکیل خواهد گردید.

 

در خصوص روابط این نهضت با دولت به نظر یک بازرگان مطلع دولت به هیچ وجه در ایجاد این نهضت مداخله ای نداشته و نخواهد داشت، ولی نخست وزیر شخصا از چنین فکری استقبال کرده است. این بازرگان گفت که چون هدف این نهضت رفع بحران اقتصادی و ایجاد تحرک در تجارت و اقتصاد کشور و بعلاوه مبارزه با بیگانه پرستان و عوامل فساد است، بدیهی است که دولت از آن استقبال خواهد کرد.

 

چند تن از بازرگانانی که از پیشنهاددهندگان طرح تشکیل نهضت نجات ملی هستند می گویند: فکر ایجاد این نهضت هنوز از مرحله فکر خارج نشده و وارد عمل نگردیده است!

 

یک بازرگان گفت: نهضت نجات ملی تحت نظارت اطاق بازرگانی هدف های خود را دنبال خواهد کرد و بدون هیچ نظر سیاسی برای بهبود وضع اقتصاد مملکت اقدام خواهد نمود. اقداماتی که برای بهبود وضع اقتصادی مملکت موثر است فهرست وار به اطلاع نخست وزیر رسیده است.

 

به نظر پیشنهاددهندگان تشکیل این نهضت در درجه اول باید به بازار کمک پولی بشود و جلوی واردات گرفته شده و صنایع داخلی تشویق گردد. این مسائل مورد توجه اطاق بازرگانی و کلیه اصناف و بازرگانان است و دولت باید ضمن کنترل واردات از لحاظ کمیت قیمت مصنوعات داخلی را کنترل کند.

 

بازرگان مزبور گفت: رفع بحران کنونی بازار و مملکت محتاج به وقت است. باید تحمل کرد تا کالاهای اضافی که به کشور وارد شده و اعتبارات زائدی که صرف ورود این کالاها شده مصرف شود تا کم کم بازار خود را باز یابد و سیاست تجاری صحیحی مجددا در بازار و مملکت اجرا گردد. به علت ورود خارج از حد کالاها پول مردم و بازرگانان حبس شده و بیش از اندازه مصرف، جنس به کشور وارد شده است.

 

سازمان هدایت جوانان شروع به کار کرد

سازمان هدایت جوانان از امروز رسما فعالیت خود را آغاز کرد. امروز تعمیرات خانه ای که در مجاورت کاخ نخست وزیری برای تمرکز کارهای سازمان هدایت جوانان اجاره شده به پایان رسید و قسمت های اصلی آن برای استفاده آماده گشت.

 

صبح امروز کمیسیونی در دفتر کار ذوالفقاری، وزیر مشاور، با حضور روسای سندیکای صاحبان سینماها تشکیل گردید. در این کمیسیون مطابق برنامه سازمان هدایت جوانان در خصوص ایجاد تسهیلات برای جوانان از نظر سینما و نمایش فیلم های مناسب برای آن ها مذاکراتی صورت گرفت.

 

نظر این است که با کمک صاحبان سینماها ترتیبی داده شود که جوانان و کودکان با حداقل قیمت بتوانند از برنامه سینماها استفاده کنند. این برنامه تا 15 شهریور، یعنی موعد شروع کار مدارس، همه روزه اجرا خواهد شد؛ یعنی تا وقتی مدارس شروع به کار کنند با تسهیلاتی که فراهم می شود دانش آموزان خواهند توانست با حداقل قیمت همه روزه صبح ها از سینماها استفاده کنند و بعد از 15 شهریور نیز روزهای جمعه این برنامه اجرا خواهد شد.

 

در سینماهایی که به این نحو مورد استفاده جوانان قرار می گیرد فیلم های مناسب با حال جوانان و فیلم هایی که ارزش اجتماعی و هنری داشته باشد به روی پرده خواهد آمد.

 

خبر دیگر این که یکی از برنامه های سازمان هدایت جوانان تاسیس یک استادیوم بزرگ برای جوانان است. برای جلب همکاری سازمان ها و موسسات مشابه فرانسوی، آلمانی و آمریکایی نسبت به ساختمان این استادیوم مطالعاتی در جریان است و دکتر نراقی، رئیس اداره امور اجتماعی دانشگاه که به اروپا سفر کرده، مامور بررسی و مذاکره در این خصوص شده است.

 

اولین کمیسیون اجرایی درمان رایگان برای همه

ساعت ده صبح امروز اولین جلسه اجرای برنامه «درمان رایگان همگانی» در دفتر ناصر ذوالفقاری، وزیر مشاور، تشکیل شد.

 

در این جلسه پروژه درمان رایگان همگانی، که پیشنهاد شده و مورد موافقت دولت قرار گرفته است، با حضور نمایندگان کلیه بهداری های کشور مطرح گردید و مورد بحث و مذاکره قرار گرفت.

 

در این جلسه، گزارش مفاد پروژه درمان رایگان همگانی توسط نبوی، مشاور بهداشتی نخست وزیر و مخبر کمیسیون، قرائت شد.

 

نبوی، مخبر کمیسیون، در این باره گفت: نظر بر این است که کلیه کسانی که به کارهای تولیدی مشغول‌اند مانند کارمندان وزارتخانه ها، از درمان رایگان استفاده نمایند و برای این کار در نظر است کارت مخصوصی توزیع گردد که همه بتوانند در مواقع ضروری از درمان رایگان استفاده کنند و به این ترتیب یک فرد کشاورز مانند کارمندان دولت، از درمان رایگان در تمام نقاط کشور استفاده خواهد کرد.

 

مخبر کمیسیون اضافه کرد: نحوه اجرای این پروژه تحت مطالعه است.

 

مذاکره سه ساعته نخست وزیر و نمایندگان بازرگانان

برای حل مشکلات بازرگانان و اصناف، نخست وزیر و نمایندگان بازرگانان امروز سه ساعت مذاکره کردند.

 

شورای عالی اقتصاد مامور شده است تا به کلیه تقاضاهای بازرگانان و اصناف رسیدگی کند و پیشنهادهای لازم را به دولت بدهد.

 

در این جلسه که وزرای وزارتخانه های اقتصادی و مسئولین سازمان های مالی و سایر اعضای شورا حضور داشتند، کلیه مسائل و مشکلات بازرگانان و اصناف که در جلسه روز سه شنبه هفته قبل اطاق بازرگانی مورد بحث قرار گرفته بود مطرح شد.

 

رئوس این مشکلات و خواسته ها که از طرف نماینده اصناف مطرح گردید عبارت بود از: تشکیل و تاسیس بانک های متعدد زائد بر احتیاج، تقویت صرافان به وسیله بانک ها، رکود معاملات املاک بر اثر گسترش اعتبارات، قطع غیرمترقبه اعتبارات و تضمین گمرکی ورود جنس به وسیله بعضی از فروشگاه های تعاونی بدون پرداخت عوارض گمرکی و فروش آن در بازار آزاد، بدهکاری دولت به مقاطعه کاران.

 

مطالبی که بازرگانان تقاضا کرده بودند به شرح زیر بود: دولت به بازرگانان خوشنام و با سابقه وامی به مدت معین بپردازد، قرضه های کوچکی به وسیله بانک ها، به مبلغ های کوچک پرداخت شود، موسسات دولتی دیون خود را بپردازند، از قوانین و مقررات خلق الساعه جلوگیری شود، یک برنامه مدت دار برای ترمیم امور اقتصادی تنظیم شود، از واردات غیرضروری جلوگیری به عمل آید، کالاهایی که صدور آن ها احتیاج به کمک دولت دارند مورد حمایت قرار گیرند، هزینه انبارداری تنزل پیدا کند، عوارض شهرداری برای کالاها از بین برود، برای برداشت و تهیه محصول اعتبارات فصلی داده شود، نرخ محصولات کارخانجات دولتی با نرخ محصولات کارخانجات ملی رقابت نکند.

 

تک تک این مسائل در جلسه سه ساعته دیشب شورای عالی اقتصاد مورد بررسی قرار گرفت و تصمیماتی که دولت می تواند اتخاذ کند مطالعه گردید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.