16 مردادماه 1340

16 مردادماه 1340

تحقیقات درباره تیراندازی به هواپیمای ایرانی/سفیر کبیر ایران به مسکو بازگشت/یک هیئت اقتصادی به بروکسل می رود/ایران در کویت سرکنسولگری دایر می کند/استفاده از کمک های آلمان غربی برای اصلاح وضع اتوبوسرانی تهران!

تحقیقات درباره تیراندازی به هواپیمای ایرانی

تحقیقات درباره تیراندازی به هواپیمای ایرانی امروز نیز از طرف کمیسیون های مامور رسیدگی به این واقعه ادامه یافت.

 

بعد از ظهر دیروز به دنبال انتشار خبر تیراندازی به طرف یک هواپیما در مرز ایران و شوروی اطلاعیه ای از طرف اداره هواپیمایی کشوری انتشار یافت.

 

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: یک هواپیمای چهار موتوره متعلق به شرکت هواپیمایی ایران، که از فرانکفورت ـ بیروت به تهران می آمده است، به علل فنی در نقطه ای به نام چم خاله واقع در لنگرود فرود اجباری نموده است. برای رسیدگی به علل این فرود اجباری طبق اصول بین المللی کمیته تحقیق تشکیل شده است و پس از رسیدگی نتیجه برای آگاهی عمومی اعلام خواهد شد؛ ضمنا هواپیمای مذکور به سلامت به زمین نشسته و به سرنشینان آن آسیبی نرسیده است.

 

به قراری که امروز از اداره کل هواپیمایی کشوری کسب اطلاع شد نتیجه این تحقیقات لااقل تا 15 روز دیگر اعلام خواهد شد.

 

مهندس افشار، رئیس شرکت هواپیمایی ایران، نیز اظهار داشت: در مورد سانحه هواپیمای باری شرکت گزارشات کاملی به اداره هواپیمایی کشوری داده می شود و این اداره در یک کمیته مخصوص فنی گزارشات را بررسی می کند و سپس اعلام خواهد شد که علل این حادثه چه بوده است.

 

مهندس افشار در خصوص انتقال هواپیما به تهران نیز اظهار داشت: هواپیما باید در همان محل فرود آمدن دست نخورده باقی بماند تا وقتی کمیته بررسی حوادث تحقیقات خودش را تمام کند و نظر خود را اعلام دارد.

 

مهندس افشار در این مورد که آیا شلیک به هواپیما محرز شده است یا نه اظهار داشت: تا آن جا که هواپیما را بازرسی کرده اند اثرات شلیک در روی موتور آن کاملا مشهود است، معذلک این مسئله را نیز باید کمیته فنی اداره هواپیمایی کل کشور تائید کند.

 

گفته می شود: «کاپیتان شلی خلبان هواپیمای چهار موتوره، در زمان جنگ یکی از خلبانان برجسته ارتش آمریکا بوده و در جنگ پرل هاربور به مقام قهرمانی رسیده است».

 

مقامات شرکت هواپیمایی ایران تائید کردند: «کاپیتان شلی بیش از ده هزار ساعت پرواز دارد، تبعه آمریکا است و از یک سال پیش در استخدام شرکت هواپیمایی ایران درآمده است».

 

مقامات وزارت خارجه از دستگاه های تحقیقاتی خواسته اند که درباره حادثه هواپیمایی که مورد حمله شوروی ها قرار گرفته بود، گزارش رسمی بدهند. امروز یک مقام مطلع در وزارت خارجه گفت که هنوز این گزارش نرسیده و بدیهی است هر اقدامی لازم باشد از طرف وزارت خارجه پس از دریافت و مطالعه گزارش دستگاه های تحقیقاتی صورت خواهد گرفت.

 

سفیر کبیر ایران به مسکو بازگشت

عبدالحسین مسعود انصاری، سفیر کبیر ایران در مسکو، ساعت چهار بعدازظهر امروز با راه آهن، تهران را به قصد مسکو ترک گفت.

 

مسعود انصاری 20 روز پیش برای دادن گزارش و تبادل نظر با مقامات رسمی درباره روابط ایران و شوروی وارد تهران شد و در مدت توقف بیست روزه خود در تهران، به حضور شاه رسید و با آقایان نخست وزیر و وزیر امور خارجه نیز ملاقات و گفت و گو کرد.

 

سفیر کبیر ایران در مسکو در ملاقات خود با نخست وزیر، گزارش جامعی از روابط ایران و شوروی در اختیار ایشان قرار داد. هفته گذشته گفته شد که آقای مسعود انصاری به علت کسالت اظهار تمایل به کناره گیری از پست سفارت ایران در مسکو کرده و بالاخره در پایان هفته گذشته مقامات مطلع گفتند که دکتر علیقلی اردلان1 وزیر اسبق خارجه و قائم مقام رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت در جنوب، به جای وی در نظر گرفته شده و از دولت شوروی نیز تقاضای پذیرش برای وی شده است.

 

مسافرت مسعود انصاری به مسکو ظاهرا برای تحویل دادن کارهای سفارت به کاردار موقت و همچنین انجام مراسم تودیع با مقامات دولت شوروی و نمایندگان سیاسی خارجی مقیم مسکو می باشد.

 

احتمال می رود که مسعود انصاری پس از پایان دادن کار خود در مسکو برای استراحت و معالجه مدتی در یکی از کشورهای اروپای غربی اقامت کند.

 

امروز یک مقام مطلع در وزارت خارجه گفت: ممکن است اعلام پذیرش سفیر کبیر جدید ایران در مسکو از طرف مقامات شوروی بنا به سابقه و رویه ای که معمولا شوروی ها در این مورد دارند مدتی شاید در حدود یکی دو ماه به طول انجامد و به این جهت احتمال می رود که امور سفارت ایران در مسکو برای مدتی بر عهده کاردار موقت باشد.

 

یک هیئت اقتصادی به بروکسل می رود

امروز اطلاع حاصل شد مطالعات در اطراف الحاق انگلیس به بازار مشترک رسما در وزارت بازرگانی آغاز شده و آثار احتمالی و قطعی این الحاق بر روی صادرات ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

 

پس از انجام این مطالعات یک بار دیگر روابط بازرگانی ایران با کشورهای عضو بازار مشترک مورد مطالعه قرار می گیرد و سپس برای مذاکره با دفتر بازار مشترک، هیئتی از ایران به بروکسل می رود تا مقدمات امضای قرارداد بازرگانی ایران با بازار مشترک را فراهم کند.

 

«اطلاعات» نوشت: بدیهی است تهیه طرح این قرارداد وقت می گیرد و احتیاج به مطالعات فراوانی دارد. در عین حال در وزارت بازرگانی این مسئله را مطالعه می کنند که چگونه می توان بازار مشترک را وادار به قبول نظریات ایران کرد! اکنون بعضی از بازرگانان و موسسات بازرگانی کشورهای عضو بازار مشترک از این که در ایران محدودیت واردات وجود دارد ناراحت هستند و سعی می کنند به طریقی محدودیت را حتی به طور نسبی در ایران از بین ببرند.

 

هیئتی که از ایران به بروکسل خواهد رفت به اعضای بازار مشترک خواهد گفت در صورتی که صادرات ایران به بازار مشترک با محدودیت یا مشکلات فراوانی روبرو شود، محدودیت فعلی ممکن است شدیدتر هم بشود.

 

کشورهایی که با ایران قرارداد تهاتری دارند و همه از بلوک شرق هستند با استفاده از مضایق فعلی، روابط بازرگانی خود را با ایران توسعه می دهند و اگر بازار مشترک مضایق خود را نسبت به ایران اعمال کند، در آینده اجبارا روابط بازرگانی ایران با این کشورها توسعه خواهد یافت.

 

امروز یک مقام مطلع گفت بازار مشترک برای کشورهایی چون ایران به صورت دیو مهیبی است که به تدریج از خواب بیدار می شود و مقامات مسئول با آن که واقف به این خطر هستند و با آن که وزیر کشاورزی در سفر خود به اروپا این خطر را از نزدیک لمس کرده و برای دولت تشریح کرده است معلوم نیست چرا با سرعت بیشتری عمل نمی شود.

 

بر اساس گزارش روزنامه «اطلاعات» رقبای صادراتی ایران، یعنی یونان و ترکیه، در این راه قدم های اساسی برداشته اند. یونان عضو بازار مشترک شده است و ترکیه هم به زودی عضو بازار مشترک خواهد شد.

 

ایران در کویت سرکنسولگری دایر می کند

از طرف دولت اقداماتی در جریان است که در کویت سرکنسولگری دایر شود. در حال حاضر بالغ بر 60 هزار ایرانی در کویت مقیم هستند و کویت از لحاظ کثرت نفوس ایرانی بعد از عراق دومین کشور جهان است.

 

پس از اعلام استقلال کویت، دول آمریکا و انگلیس نیز نمایندگی سیاسی خود را به سرکنسولگری ارتقا دادند و ظاهرا به نظر می رسد که مقامات کویت علاقه‌مند هستند که فعلا دول خارجی به دایر کردن سرکنسولگری اکتفا کنند.

 

«اطلاعات» در این زمینه نوشت: در آینده نزدیک سرکنسولگری ایران در کویت افتتاح می شود و یکی از مامورین سیاسی که به امور شیخ نشین ها آشنایی دارد به کویت اعزام می گردد.2

 

استفاده از کمک های آلمان غربی برای اصلاح وضع اتوبوسرانی تهران!

امروز گفته شد مسیر خطوط اتوبوسرانی تهران و حومه پس از تامین کمبود اتوبوس از طریق کمک های بلاعوض دولت آلمان به کلی تغییر می یابد. سعی خواهد شد هر خیابان فقط مسیر یک اتوبوس باشد.

شجاع ملایری، مدیر عامل شرکت واحد، در یک مصاحبه مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: قصد دارم به طور کلی مسیر خطوط را تغییر دهم. در این زمینه مطالعاتی صورت گرفته است، منتهی در حال حاضر شرکت واحد این کار را نمی تواند به مرحله اجرا درآورد؛ چون تعداد اتوبوس کافی نیست. شرکت در حدود 600 اتوبوس کم دارد.

 

در مورد تامین کسری اتوبوس در خطوط اتوبوسرانی تهران و حومه نیز ملایری گفت: مذاکراتی صورت گرفته است که از محل کمک های دولت آلمان اعتباری به شهرداری تخصیص داده شود که از محل این اعتبار تعدادی اتوبوس تحویل شرکت واحد داده شود.

 

مدیرعامل شرکت واحد افزود: من در سفر اخیر خود به اروپا در امر اتوبوسرانی مطالعاتی صورت دادم خصوصا در مورد اتوبوسرانی شهر بزرگ لندن با مقامات مربوط تماس گرفتم. در این شهر حتی دو خط از یک مسیر عبور نمی کنند، بلکه در هر خیابان تنها یک خط رفت و آمد دارد و حال آن که تنها از خیابان شاهرضا 4 خط اتوبوسرانی می گذرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.