15 مردادماه 1340

15 مردادماه 1340

سیاست کندی در مورد کمک های خارجی با دولت های قبلی فرق دارد/مشکل اساسی دولت امینی به روایت نیویورک تایمز/دانشجویی که حاضر به عملگی است ولی کار نیست!/انتقاد از تقلید از غرب در شیوه معماری/6 اسکله خرمشهر خالی است

سیاست کندی در مورد کمک های خارجی با دولت های قبلی فرق دارد

چستر باولز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا که ریاست کنفرانس منطقه ای سفرای کبار آمریکا را در قبرس به عهده داشت، در راه هندوستان یک ساعت در فرودگاه مهرآباد توقف کرد.

 

باولز در تهران به خبرنگاران اظهار داشت: منظور از تشکیل این کنفرانس ایجاد هماهنگی بیشتر بین سفارتخانه های آمریکا در خاورمیانه بود. ایجاد یک سیاست منطقه ای واحد از نظر ما دارای اهمیت شایان است.

 

سیاست دولت کندی در مورد کمک های خارجی کاملا با سیاست دولت قبلی اختلاف دارد. اثرات این اختلاف سیاست تا شش ماه دیگر در خاورمیانه احساس خواهد شد.

 

سیاست دولت جدید آمریکا در خاورمیانه چنین نیست که قطعا و الزاما کمک های اقتصادی را بر کمک های نظامی مرجح بدارد. تاکید نسبت به هر یک از این دو نوع کمک بستگی به اوضاع خاص هر یک از کشورهای خاورمیانه دارد.

 

مشکل اساسی دولت امینی به روایت نیویورک تایمز

«نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت: مشکل اساسی حکومت دکتر امینی، نخست وزیر ایران، اجرای نقشه های وسیعی است که چندان مورد موافقت سرمایه داران نیست. برنامه اصلاحات ارضی که شخص شاهنشاه در اجرای آن تاکید فراوان دارد، مالکان بزرگ را محدود می کند. برخی از این مالکان که روزی قدرت مطلقی در ایران محسوب می شدند، اکنون که وضع خود را در خطر می بینند دست به تجزیه و فروش زمین های خود زده اند و تصمیم دارند که درآمد حاصله از فروش املاک خود را به کارهای تجارتی و صنعتی اختصاص دهند، اما دولت به سختی با آن ها مبارزه می کند.

 

دولت امینی که در بدو زمامداری با خزانه خالی روبرو بود و موجودی ارز خارجی در خزانه ملی بیش از ده میلیون دلار نبود، اکنون از ورود کالاهای وارداتی به سختی جلوگیری می کند.

 

لیست کالاهای ممنوع الورود بیشتر به اجناس و اشیای تجملی نظیر اتومبیل های گران بها، رادیو، تلویزیون، مشروبات و سیگارهای خارجی تعلق دارد. در مقابل صادرات به حداقل خود رسیده و به طور کلی در آن وقفه ایجاد شده است.

 

بازرگانان اخیرا نگرانی هایی پیدا کرده و از به کار انداختن سرمایه خودداری می کنند. در سراسر شهر خانه های چندین طبقه و ساختمان های دولتی نیمه تمام به چشم می خورد. قسمتی از کوره های آجرپزی واقع در خارج شهر نیز در حال حاضر کار نمی کنند.

 

امینی عواقبی را که ممکن است بیکاری عمومی به دنبال خود داشته باشد به دوستان خارجی خود گوشزد کرده است. او مصمم است که پیش از زمستان آینده به این وضع خاتمه دهد.

 

امینی در مصاحبه مطبوعاتی خود اظهار داشت که او درصدد اخذ کمک و اعتبارات مالی از کشورهای متحده آمریکا است تا بدان وسیله بتواند به وضع مالی مملکت سر و صورت دهد و با ایجاد برنامه های وسیع صنعتی ایجاد کار نماید.

 

انتخابات برای مدت نامعلومی به تعویق افتاده است و با وجود این، امینی از پشتیبانی کامل شخص شاه برخوردار است و با دلگرمی بسیار در اجرای برنامه های خود می کوشد.

 

اما شایعاتی نیز بر سر زبان ها است که چنانچه مخالفت با دولت امینی شدت یابد و او موفق به حل مشکلات نشود، به احتمال قوی وضع به نفع شخص مقتدر دیگری که سپهبد تیمور بختیار است تغییر می کند.

 

دولت آمریکا در حال حاضر تصمیم گرفته است به حکومت جدید ایران کمک نماید و اکنون مبلغ 35 میلیون دلار کمک مالی به ایران اختصاص داده است. بانک بین المللی نیز به دولت کمک خواهد کرد و مبلغ 15 میلیون دلار برای کارهای ساختمانی در این کشور اختصاص خواهد داد.

 

امینی معتقد است چنانچه کار راه سازی در ایران توسعه یابد، هزاران کارگری که در حال حاضر در پایتخت سرگردانند به سوی راه ها هجوم خواهند برد و بدین طریق مشکل بزرگی برطرف خواهد گشت.

 

دانشجویی که حاضر به عملگی است ولی کار نیست!

یکی از دانشجویان دانشگاه ملی در کرسی آزاد دانشجویی باشگاه اطلاعات گفت: من حاضرم مثل عمله آجر به بالا بیندازم، ولی می گویند امسال کار بنایی و معماری راکد است!

 

خسرو فروردین، دانشجوی دانشگاه ملی، گفت: مدت یک ماه است که خواسته هایی داریم و تمام دستگاه های دولتی و... این خواسته های ما را حقه می دانند، ولی متاسفانه دستگاه های دولتی و حتی جناب آقای نخست وزیر به کارهای ما ترتیب اثری ندادند و خواسته های ما را عملی نکردند.

 

دانشگاه ملی کادر اداری خوبی ندارد. ما اکنون واقعا مایوس شده ایم. من حساب می کنم که فردا وارد اجتماع شدیم و باید برای این مملکت کار بکنیم، با این وضعیتی که برای ما پیش آوردند و به خواسته های ما توجهی نکردند، یک حالت یأس از حالا در ما ایجاد کردند. من و دوستانم تا حالا پیش هر مقامی که فکر می کردیم می تواند کمکی به ما بکند رفته ایم و آن ها ما را مثل یک توپ فوتبال به همدیگر پاس دادند و از این موضوع به این کوچکی من فکر نمی کردم دستگاه ها اینقدر عاجز باشند که نتوانند خواسته های ما را عملی کنند.

 

وی در مورد پرداخت پول برای ثبت نام در دانشگاه نیز گفت: ما وقتی که پول نداریم بدهیم، گناهی مرتکب نشده ایم. اگر واقعا همان طوری که آن ها گفته اند، ما یک عده اخلالگر بودیم، به دوستان دیگرمان توصیه می کردیم شما هم نروید اسم بنویسید؛ ما به آن ها گفتیم شما که پول دارید می توانید بروید اسم بنویسید، اما ما نداریم؛ زیرا پدرهای ما اکثرا کارمند دولت هستند و ماهی 200 تومان از خوراک خود می زنند و جمع می کنند که آخر سال ببرند به دانشگاه بدهند، اما آن ها این موضوع را قبول ندارند و فکر می کنند همه ما جزء طبقه پولدار هستیم!

 

یکی از دوستان گفت: ما موقعی که در آمریکا بودیم ظرفشویی می کردیم، می خواهم عرض کنم که من هم به سرپرست خود گفتم که من تابستان احتیاج دارم که کار بکنم؛ گفتند: کار معماری و بنایی امسال راکد است و نمی توانید کار بکنید؛ گفتم: من حاضرم مثل یک عمله آجر بالا بیندازم و شما این کار را برای من بکنید، ولی متاسفانه گفتند باشد ما هر وقت توانستیم کاری برایتان پیدا کنیم خبرتان می کنیم.

 

انتقاد از تقلید از غرب در شیوه معماری

حسن صدر حاج سیدجوادی طی یادداشتی که روزنامه «اطلاعات» آن را منتشر کرد نوشت: دکتر گبهارد، رئیس موزه و مرکز هنری شهر «راسول» در ایالت نیومکزیکو که از شخصیت های برجسته معماری آمریکا است، در ماه گذشته وارد تهران شد.

 

وی به اصفهان و شیراز نیز مسافرت کرد و درباره شیوه معماری قدیم و جدید ایران مطالعاتی نمود. این استاد آمریکایی که تحقیقات زیادی راجع به معماری و آثار باستانی نموده و بیش از سی کتاب و نشریه در این زمینه به رشته تحریر درآورده است، ضمن سخنرانی جالب خود، شیوه معماری قدیم ایران و آثار باستانی ما را مورد ستایش و تمجید قرار داد.

 

در همین حال که شیوه معماری قدیم ایران مورد تمجید و تحسین اساتید بزرگ و شخصیت های برجسته معماری قرار می گیرد، مهندسین و معماران جوان ما برای از بین بردن و منسوخ ساختن این شیوه ها تلاش بسیار به خرج می دهند و کوشش می کنند شیوه های معماری جدید اروپایی و آمریکایی را جانشین شیوه های معماری قدیم ایران سازند.

 

تمام بناها و عماراتی که از چند سال قبل تاکنون به‌وجود آمده بدون استثنا به شیوه معماری جدید اروپایی و  آمریکایی بوده است تا جایی که اکنون شیوه معماری قدیم با همه ابهت و عظمت از میان رفته و به کلی در حال منسوخ شدن می باشد.

 

تقلید از پیشرفت ها و ابداعات و ابتکارات دیگران قابل سرزنش و توبیخ نیست، اما این تقلیدها باید در راه تکامل شیوه های اصیل و جالب خود ما باشد نه آن که موجبات از میان بردن آن ها را فراهم سازد؛ خصوصا این که شیوه های اصیل ایرانی زائیده مقتضیات مختلف جغرافیایی و مکانی است.

 

6 اسکله خرمشهر خالی است

گزارش رسیده به تهران حاکی است که به علت کاهش واردات برای اولین بار در سال های اخیر، در بندر خرمشهر 6 اسکله خالی و منتظر کشتی است، در حالی که در چند سال اخیر همیشه کشتی ها منتظر اسکله خالی بودند تا جایی که کشتی از صاحبان کالا حق معطلی «سورژارژ» دریافت می داشتند.

 

وضعیت ترخیص هم شبیه تخلیه کاهش یافته است؛ به جای تسلیم روزی 200 اظهارنامه اکنون روزانه در حدود 50 تا 60 اظهارنامه تسلیم می شود.

 

در بندر شاهپور هم میزان تخلیه بسیار کم است. اکثر کالاهای موجود در این بندر که دولتی است از بنادر حمل شده و فقط در حدود یک انبار گندم باقی مانده که آن هم در دست حمل است. اخیرا یک کشتی شکر وارد شده که مشغول تخلیه و حمل آن می باشند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.