14 مردادماه 1340

14 مردادماه 1340

شرط تشکیل سندیکا برای کمک به ایران!/در دوره پهلوی پایه های دمکراسی در ایران رشد و توسعه یافته است!/مشروطیت به معنای دروغ و عوام فریبی نیست/به سوگند ابتدای سلطنت خود پایبندم!/چرا دو انتخابات سال گذشته باطل شد؟/امینی: اتحاد دولت و ملت پس از 55 سال تحقق نیافته است/ هنوز زود است!/اعتراف می کنم... !/اساس و منشا قدرت حکومت اراده مردم است/ چرا مجلس را منحل کردم؟!

شرط تشکیل سندیکا برای کمک به ایران!

خبرگزاری آلمان امروز گزارش داد: در این روزها تماس هایی بین واشنگتن و تهران برقرار است که در آن ها طرح های کمک مالی غرب به دولت علی امینی، نخست وزیر ایران، مطرح و مورد مذاکره و مشورت قرار می گیرد.

 

بعد از اظهارات دیروز وایت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دائر بر این که هنوز تصمیمات قطعی برای تعیین میزان کمک آمریکا و آلمان غربی به دولت ایران اتخاذ نشده، منابع موثر در واشنگتن اظهار داشتند که دولت امینی در مرحله بین زمان حاضر و تاریخ آغاز اجرای برنامه پنج ساله سوم که از سپتامبر 1962 آغاز خواهد گردید، نیازمند کمک های فوری خواهد بود.

 

گفته می شود که قریب 50 میلیون دلار برای این منظور مورد احتیاج دولت امینی خواهد بود. گفته شده که دولت آمریکا به طور اصولی آمادگی خود را با اعطای کمک های مالی بیشتری به ایران به میزانی بیشتر از آن چه که تاکنون داده شده اعلام داشته است. اما هم واشنگتن و هم تهران به یک اندازه علاقه‌مند هستند که آلمان غربی در این زمینه نقش موثری داشته باشد.

 

در هر حال هنوز معلوم نیست که مذاکرات جاری واشنگتن ـ بن ـ تهران منتهی به اجرای یک برنامه دو جانبه کمک آمریکا و آلمان غربی به ایران خواهد گردید یا کشورهای غربی دیگر نیز در کمک به ایران شرکت خواهند نمود.

 

علاوه بر این کمک، تماس هایی نیز بین تهران ـ واشنگتن و بن در جریان است تا کشورهای غربی برای حمایت ایران در اجرای برنامه پنج ساله سوم کمک های بیشتری به ایران بنمایند.

 

در این مذاکرات، بانک بین المللی نقش مهمی خواهد داشت و شاید همان طور که چندی پیش سندیکایی برای کمک به پاکستان و هندوستان از طرف این بانک تشکیل گردید، سندیکایی نیز برای کمک به برنامه پنج ساله سوم ایران از طرف بانک بین المللی تاسیس شود.

 

این سندیکا در صورت تشکیل خود ممکن است علاوه بر آمریکا و آلمان غربی، بریتانیا و ایتالیا را نیز در بر گیرد.

 

نخستین شرط الزامی و ضروری تشکیل این سندیکا آن است که ایران برنامه اقتصادی بسیار متعادلی را آماده کند که قبلا مورد تائید و تصویب کارشناسان بانک بین المللی قرار گیرد.

 

در دوره پهلوی پایه های دمکراسی در ایران رشد و توسعه یافته است!

محمدرضاشاه ساعت هفت بامداد امروز به مناسبت آغاز پنجاه و ششمین سال مشروطیت ایران، پیامی از رادیو ایران ایراد کرد. در بخشی از این پیام آمده است: در تاریخ کشور ما این دوران 55 ساله مشروطیت دورانی واقعا میمون بوده است؛ زیرا رستاخیز ملی ایران و تحول اساسی و عمیقی که اکنون در همه شئون حیاتی این کشور در جریان است همزمان با این نهضت، مخصوصا در چهل ساله اخیر آن، انجام گرفته است. در این مدت عواملی که پایه اصلی دمکراسی به‌شمار می روند، یعنی رشد فکری و فرهنگی و حکومت قانون، روز به روز در کشور ما توسعه یافته و در آموزشگاه ها و مراکز فرهنگی ما، که خوشبختانه تعدادشان سال به سال در افزایش است، نسل تازه ای تربیت شده است که می تواند در پرتو این رشد فکری خود آمادگی زیادتری برای درک و قبول اصول واقعی مشروطیت داشته باشد.

 

این که می گویم «اصول واقعی مشروطیت» برای آن است که مشروطیت واقعی با مشروطیت ظاهری و آزادی واقعی با تظاهر به آزادی طلبی فرق دارد. در تظاهر به آزادی خواهی می توان مواعید و اصول فریبنده درخشانی را مطرح کرد و سراب ها را به جای آب در نظرها جلوه گر ساخت، ولی دمکراسی حقیقی آن طور که در کشورهای واقعی دمکرات جهان می توان دید، بیش از هر چیز متکی به انضباط و قیودی است که از هر انضباط دیگر سخت تر است؛ زیرا حفظ هر قانون و هر آزادی جز با رعایت و اجرای کامل اصول آن میسر نیست و دفاع از حقوق مشروع فردی و اجتماعی مستلزم آن است که به همین حقوق در نزد دیگران نیز احترام گذاشته شود.

 

مشروطیت به معنای دروغ و عوام فریبی نیست

سال گذشته در چنین روزی، به هیئت رئیسه مجلسین گفتم: باید متوجه بود که معنی مشروطیت دروغ و عوام فریبی و تزویر یا آن آزادی که به زیان آزادی دیگران تمام شود نیست. امروز نیز تذکر این حقیقت را لازم می دانم که هر ملتی بخواهد واقعا از نعمت دمکراسی برخوردار گردد می باید عملا خود را شایسته حفظ اصول این دمکراسی نشان دهد و گرنه تظاهر به مشروطه طلبی و آزادیخواهی بدون مسئولیت و بدون واقع بینی کار آسانی است، منتها جز زیان چیزی از آن عاید نمی گردد. باید همه افراد ملت ایران بدانند که آزادی عبارت از لگام گسیختگی و هرج و مرج نیست.

 

به سوگند ابتدای سلطنت خود پایبندم!

برای من که بیست سال است مسئولیت سنگین حفظ استقلال و تمامیت و حاکمیت این کشور پرافتخار باستانی را در دنیای پرآشوب و طوفانی برعهده دارم، سوگندی که در نخستین روز سلطنت خودم به حفظ قانون اساسی و نگاهبانی اصول مشروطیت یاد کردم همواره راهنمای اصلی و معنوی بوده است.

 

در تمام این مدت من با توجه به مسئولیت خطیر خویش در مقابل ملت خودم و در مقابل تاریخ این کشور این اصل مقدس را که در قلب خود بدان ایمان کامل داشته ام و دارم و همواره نیز خواهم داشت از دستبرد خطرات خارجی و داخلی و از دشمنی هایی که در لباس دوستی با آن می شود حفظ کرده ام و چون قانون اساسی مرا نگاهبان و مظهر مشروطیت ایران قرار داده است، بدون احتیاج به تظاهر کوشیده ام تا روح و ماهیت واقعی مشروطیت را تقویت کنم و با حفظ امنیت و استقلال و ثبات کشور، که بدون آن مملکتی وجود نخواهد داشت تا مشروطیتی وجود داشته باشد، ملت خویش را روز به روز به سمت دمکراسی استوار و پایداری رهبری نمایم.

 

چرا دو انتخابات سال گذشته باطل شد؟

بر همین اصل بود که در انتخابات تابستان گذشته، به راهنمایی و توصیه من، نمایندگان داوطلبانه استعفا کردند و در اردیبهشت ماه سال جاری نیز فرمان انحلال انتخابات دوره بیستم صادر گردید؛ زیرا احساس می کردم که این انتخابات با آن شایستگی و درستی که من و همه مردم انتظار داشتیم صورت نگرفته است.

 

قسمت مهمی از این معایبی که در کار انتخابات دیده می شود مربوط به نواقص آشکار قانون انتخابات ما است و تا وقتی که با همین قانون رای گرفته شود نتیجه ای که از هر جهت بی عیب و نقص باشد به دست نخواهد آمد.

 

با این وصف، دولت سعی خواهد کرد با توجه به کلیه مقدورات و جوانب امر وسائلی را فراهم سازد که انتخابات به بهترین نحو ممکن انجام گیرد و از تکرار وضعی که مورد نارضایی همه ما بوده تا سر حد امکان جلوگیری گردد.

 

کشور ما وقتی دارای مجالس صحیح قانون گذاری خواهد گشت که ملت هوشمند ایران آزادی را از هرج و مرج و احزاب واقعی ملی را از دسته بندی های مغرضانه تشخیص دهد.

 

امینی: اتحاد دولت و ملت پس از 55 سال تحقق نیافته است/ هنوز زود است!

علی امینی در پیامی به مناسبت سالگرد مشروطه گفت: انقلاب مشروطیت، که در واقع لبریز شدن کاسه صبر مردم بود، یک باره مدار زندگی ملت را عوض کرد و مردمی که سال ها تن به طوفان بلا داده و با گرم و سرد روزگار ساخته بودند سخن از حقوقی به‌میان آوردند که متجاوز از یک قرن پیش در جریان انقلاب کبیر فرانسه برای همه افراد بشر بدون توجه به رنگ و نژاد و مذهب و کشور در نظر گرفته شده بود.

 

متاسفانه این انتظار که با استقرار مشروطیت بنیان اتحاد دولت و ملت استوار و مستحکم شود آن طور که باید تا حال تحقق نیافته و از حد آرزو پیش‌تر نرفته است که شاید یک علت مهم آن عمر کم مشروطیت ما باشد. 55 سال اگر برای یک فرد احیانا زمانی طولانی جلوه کند برای یک ملت لحظه ای بیش نیست و برای آن که آزادی آن طور که باید و شاید قوام بگیرد و استحکام پذیرد به زمان و مهلت بیشتری نیاز است تا مردم به مفهوم آزادی، که در واقع قبول مسئولیت ها و محدودیت هایی در مقابل جامعه است، وقوف و اطلاع حاصل کنند.

 

اعتراف می کنم... !

با صراحت تام به ملت عزیزی که بدان تعلق دارم اعتراف می کنم که به نام فردی از افراد مملکت آرزو دارم که در کشوری زندگی کنم که آزادی و حدود آن از هیچ کشور پیش افتاده ای کمتر نباشد. با این همه وصول به چنین مقصودی در دست من گو این که رئیس دولت باشم نیست و این وظیفه ای است که بر عهده ملت نهاده شده و بدون شک وقتی که مردم ما آزادی اصیل را از جنبه های ساختگی و عوام فریبانه آن بازشناسد و مسئولیت هایی را که متوجه هر آزادمردی است دریابند، ما به آن چه که شایستگی آن را داریم خواهیم رسید و از برکات آن برخوردار خواهیم شد.

 

اساس و منشا قدرت حکومت اراده مردم است/ چرا مجلس را منحل کردم؟!

من صمیمانه به این اصل اعلامیه حقوق بشر اعتقاد دارم که اساس و منشا قدرت حکومت اراده مردم است. این اراده باید به وسیله انتخاباتی ابراز گردد که از روی صداقت صورت پذیرد. انتخابات باید عمومی و با رعایت مساوات باشد و با رای مخفی و یا طریقه ای نظیر آن انجام گیرد که آزادی رای را تامین نماید و بر اساس اعتقاد به این اصل مقدس است که دولت من مجلس را که مظهر اراده عمومی شناخته نمی شد و آزادی رای در انتخابات آن تامین نشده بود، تحمل نکرد و به فرمان اعلیحضرت همایونی منحل گردید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.