13 مردادماه 1340

13 مردادماه 1340

آمریکا برای کمک اقتصادی به ایران کشورهای دیگر را به همکاری دعوت کرد/سه هدف سفر هیئت اقتصادی ایران به آمریکا/تیراندازی به سمت یک هواپیمای ایرانی در مرز شوروی

آمریکا برای کمک اقتصادی به ایران کشورهای دیگر را به همکاری دعوت کرد

«یونایتدپرس» امروز گزارش داد: وزارت امور خارجه آمریکا اظهار امیدواری کرد که غیر از آمریکا ملل آزاد دیگر جهان نیز به کمک اقتصادی به ایران ملحق شوند.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که مقامات ایران از مدتی پیش مشغول مذاکره با آمریکا و آلمان غربی درباره مسائل اقتصادی بوده اند، اما تاکنون هیچ تصمیمی برای تعیین میزان قطعی کمک های آمریکا و آلمان غربی در راه مسدود کردن شکاف مالی ایران در جریان اجرای دومین برنامه هفت ساله کشور اتخاذ نشده است.

 

لینکلن وایت افزود: بدیهی است که ما علاقه‌مند به همکاری با ملل دیگر جهان آزاد برای کمک به پیشرفت برنامه های توسعه اقتصادی ایران می باشیم.

 

اخیرا یک هیئت اقتصادی ایرانی مذاکرات خود را با مقامات بانک بین المللی و مقامات آمریکایی در واشنگتن پایان داد. در این مذاکرات ایرانیان برای تکمیل اجرای برنامه هفت ساله دوم ایران و همچنین اجرای برنامه پنج ساله سوم، که از سپتامبر 1962 آغاز خواهد گردید، از بانک بین المللی و مقامات آمریکایی درخواست کمک کرده اند.

 

سه هدف سفر هیئت اقتصادی ایران به آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین سه هدف سفر هیئت اقتصادی ایران به این کشور را نیز این گونه برشمرد: تشریح رئوس سومین برنامه توسعه اقتصادی ایران برای مقامات بانک بین المللی [این برنامه قرار است از ماه سپتامبر 1962 بموقع اجرا گذاشته شود]، مذاکره با مقامات آمریکایی درباره امکان کمک این کشور برای اجرای دومین برنامه توسعه اقتصادی ایران و تشریح پاره ای از مسائل که در سال جاری از مشکلات مربوط به بودجه ناشی شده است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا توضیح داد که دولت این کشور اکنون سرگرم بررسی این مسائل و امکان کمک آمریکا به حل مسائل مذکور در کادر کمک های خارجی آمریکا است ولی هنوز در این باره تصمیمی گرفته نشده است.

 

در وزارت امور خارجه آمریکا گفته می شود که هیئت نمایندگی ایران اکنون با مقامات جمهوری آلمان فدرال مشغول مذاکره درباره مشکلاتی است که دولت ایران در راه اجرای دومین برنامه توسعه اقتصادی خود با آن مواجه شده است.

 

تیراندازی به سمت یک هواپیمای ایرانی در مرز شوروی

«اطلاعات» به نقل از خبرنگاران خود در لنگرود و رودسر گزارش داد: مقارن نیمه شب یک فروند هواپیمای چهار موتوره باری که از فرانکفورت به مقصد تهران حرکت می کرد، به علت ابری بودن آسمان، راه را گم کرد و در آسمان مناطق رودسر و لنگرود و اطراف سرگردان شد و پس از نیم ساعت سرگردانی، بر اثر تمام شدن بنزین در ساحل دریای خزر در منطقه ای به نام لالارود واقع در دو کیلومتری بندر چمخاله و دوازده کیلومتری رودسر سقوط کرد.

 

در این حادثه، دو موتور هواپیمای مزبور از کار افتاد و به کلی از بین رفت. دماغه هواپیما در شن های ساحلی فرو رفت و به خلبان آمریکایی و دو نفر کمک خلبان ایرانی آن هیچ گونه آسیبی نرسید.

 

هواپیمای مزبور که گویا یک هواپیمای باری بود، حامل دو دستگاه اتومبیل فولکس واگن و کالاهای تجارتی بود و به جز خلبانان آن، سرنشین دیگری نداشت.

 

مهندس افشار، رئیس شرکت هواپیمایی ایران، نیز اظهار داشت: هواپیمای باری، که از فرانکفورت به تهران می آمد، به علت بدی هوا راه را گم می کند و از مسیر خود منحرف می شود؛ بالنتیجه بدون آن که خلبان هواپیما از جهت آن اطلاع داشته باشد، در مرز ایران و شوروی به پرواز در می آید و متاسفانه هدف گلوله قرار می گیرد. اسباب تعجب است که از خاک همسایه شمالی به چنین هواپیمای بی دفاعی که در میان زمین و آسمان سرگردان بوده تیراندازی شده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.