10 مردادماه 1340

10 مردادماه 1340

آمار رسمی: واردات 5 برابر صادرات شده است/رئیس جمهور آلمان غربی: برای مناسبات با ایران اهمیت قائلیم/سرمایه گذاری آلمان در صنعت نفت ایران/سفیر جدید ایران در مسکو/محکومیت 11 متهم پرونده گوشت/نماینده وزارت دارایی سفته تقلبی می فروخت/دانشجویانی که از آمریکا برگشته اند عرف ایران را رعایت کنند

آمار رسمی: واردات 5 برابر صادرات شده است

آخرین رقم تصحیح شده کل واردات و صادرات سال 1339 کشور منتشر شد.

 

طبق این آمار، جمع صادرات ایران در سال گذشته بدون نفت معادل 7 میلیارد و 823 میلیون و 467 هزار و 859 ریال و یا در حدود 7.874 میلیارد ریال بوده است.

 

صادرات نفت در سال گذشته 59 میلیارد و 610 میلیون و 604 هزار و 827 ریال یا در حدود 59.611 میلیارد ریال بوده است.

 

مجموع واردات کشور در سال گذشته معادل 43 میلیارد و 291 میلیون و 822 هزار و 448 ریال یا در حدود 43.292 میلیارد ریال بوده است.

 

وضع بازرگانی خارجی ایران در سال های گذشته از این قرار بوده است: در سال 1338 صادرات بدون نفت 7 میلیارد و 701 میلیون و 17 هزار و 170 ریال یا در حدود 7.701 میلیارد ریال و صادرات نفت 49 میلیارد و 449 میلیون و 811 هزار و 691 ریال یا در حدود 49.450 میلیارد ریال بوده و واردات 41 میلیارد و 630 میلیون و 135 هزار و 378 ریال یا در حدود 41.630 میلیارد ریال بوده است.

 

آمار نشان می دهد صادرات نفت مرتبا در حال افزایش بوده و واردات کالاها نیز رقم قابل توجهی افزایش داشته است.

 

مقایسه واردات با صادرات بدون نفت موازنه بازرگانی خارجی کشور را در سال گذشته نشان می دهد و معلوم می شود که واردات بیش از 5 برابر صادرات بوده است.

 

رئیس جمهور آلمان غربی: برای مناسبات با ایران اهمیت قائلیم

امیرخسرو افشار، سفیر کبیر تازه ایران، هنگام تقدیم استوارنامه خود به لوبکه، رئیس جمهوری آلمان غربی، پیرامون روابط تاریخی ایران و آلمان سخن گفت و افزود: سفر شاهنشاه به کشور آلمان به استحکام مبانی این دوستی کمک شایانی کرده است. سفیر کبیر ایران در ادامه، پیرامون مناسبات اقتصادی و همکاری های فنی ایران و آلمان بیاناتی کرد و اظهار امیدواری نمود که این مناسبات روز به روز گسترش یابد.

 

پس از پایان سخنان سفیر کبیر ایران، رئیس جمهور آلمان غربی نیز اظهار داشت: به مناسبات دوستانه و دیرین دو ملت در خصوص روابط تاریخی و اقتصادی اشاره کردید. من برای این موضوع اهمیت خاصی قائل هستم. جنابعالی کوشش و زحمت دانشجویان آلمانی را در بررسی ادبیات کلاسیک ایران ستایش کردید و من نیز در این زمینه با شما هم عقیده هستم.

 

همکاری ایران و آلمان در خصوص توسعه مدارس حرفه ای مبین این است که روابط دوستانه دو کشور بر پایه های مستحکمی استوار گردیده است.

 

سرمایه گذاری آلمان در صنعت نفت ایران

گزارش های رسیده در بن حاکی است که مذاکرات هیئت اقتصادی ایران با مقامات آلمان غربی در زمینه استفاده از کمک آلمان برای اجرای برنامه های توسعه اقتصادی ایران آغاز گردیده و ادامه دارد.

 

همین گزارش ها نشان می دهد که اساس مذاکرات روی سرمایه گذاری آلمان در صنعت نفت و تکمیل طرح های برنامه عمرانی دوم ایران می باشد.

 

خبر دیگر این که امروز گفته می شد که احتمال دارد مهندس فریور، وزیر صنایع و معادن و مدیرعامل سازمان ذوب آهن ایران، در آلمان مذاکراتی نیز در مورد طرح تاسیس کارخانه ذوب آهن ایران با مقامات مسئول این دولت به عمل آورد.

 

گفتنی است ایران برای اجرای طرح های خود، از آلمان 730 میلیون مارک اعتبار و تضمین خواسته است که 200 میلیون مارک آن اعتبار است که آلمان به دولت ایران خواهد داد و 530 میلیون مارک بقیه ضمانت است که موسسات خصوصی و سرمایه گذاران آلمانی این مبلغ را در ایران سرمایه گذاری می کنند و یا وسایل و تجهیزات لازم را برای تاسیسات تولیدی ایران می دهند و دولت آلمان برگشت این سرمایه و بهای ماشین آلات تولیدی را تضمین می نماید. منتهی این تضمین باید برای مدت طولانی تری باشد.

 

سفیر جدید ایران در مسکو

ملاقات علیقلی اردلان، وزیر اسبق امور خارجه، با نخست وزیر و حضور وی در وزارت امور خارجه در حالی که از تعویض سفیر ایران در مسکو گفت و گو می شد جلب توجه کرد.

 

«آسوشیتدپرس» نیز در گزارشی اعلام کرد: طبق اظهار یک منبع وزارت امور خارجه، دکتر اردلان، وزیر اسبق امور خارجه و سفیر کبیر سابق ایران در واشنگتن، به جای مسعود انصاری به مسکو اعزام خواهد شد.

 

«اطلاعات» نیز نوشت: اردلان که از چندی پیش با سمت قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی نفت در مناطق نفت خیز در جنوب به سر می برد، پس از ملاقات های دیروز عازم خوزستان شد، ولی به قرار اطلاع مجددا به تهران مراجعت می کند.

 

مقامات رسمی در مورد تعیین سفیر جدید ایران در مسکو حاضر به اظهار هیچ گونه مطلبی نشدند. اما در محافل سیاسی گفته می شد تهران و مسکو انتظار دارند با اعزام سفیر جدید در مناسبات دو کشور تغییر حاصل شود.

 

گفته می شود سفیر کبیر جدید با اختیارات وسیعی به مسکو عزیمت می کند و از جمله اختیارات وی، اتخاذ تصمیم درباره کادر سفارت ایران در مسکو است.

 

امروز در کریدورهای وزارت خارجه شنیده می شد که در نظر است به آقای طهمورث آدمیت، وزیرمختار ایران در مسکو، ماموریت جدیدی واگذار شود و احتمالا عهده دار سفارت ایران در یکی از کشورهای اروپای شرقی خواهد شد. در هر حال احتمال تغییراتی در پست های سیاسی ایران در مسکو داده می شود.

 

محکومیت 11 متهم پرونده گوشت

شعبه اول دادگاه دیوان کیفر رای خود را درباره متهمین پرونده گوشت صادر کرد. به موجب رای صادره 11 نفر از متهمین به زندان های متفاوت و پرداخت غرامت محکوم شدند و 5 نفر از متهمین به علت فقد دلیل، برائت حاصل کردند و پرونده یکی از متهمین که فلج می باشد مفتوح مانده است.

 

گفتنی است اوراق قضایی و اداری این پرونده مجموعا در حدود ده هزار برگ می باشد و دادگاه در 48 جلسه مشغول رسیدگی به این پرونده و تحقیق از متهمین آن بود. متهمین این پرونده اعضای هیئت مدیره شرکت سابق گوشت و اعضای هیئت مدیره شرکت سابق توزیع گوشت و بازرسان و حساب داران این شرکت ها و چند نفر از کسانی که مستقیما با شرکت های مذکور داد و ستدهای جاری داشتند، می باشند.

 

نماینده وزارت دارایی سفته تقلبی می فروخت

صبح امروز بازرسان وزارت دارایی در بانک ملی شعبه سعدی، مقداری سفته جعلی کشف کردند. بازرسان مزبور ضمن بازدید و بررسی سفته هایی که در دست نماینده وزارت دارایی بود و در باجه مخصوص به فروش می رسید متوجه شدند که این سفته ها جعلی می باشد.

 

دانشجویانی که از آمریکا برگشته اند عرف ایران را رعایت کنند

منصور شیروانی، دانشجوی سال سوم دانشکده حقوق تهران، در جلسه بحث آزاد که در موسسه اطلاعات برگزار شد، اظهار داشت: من در مورد لباس ابراز انتقاد را صحیح نمی دانم، فقط نکته ای را باید برای دانشجویان از آمریکا برگشته روشن کنم و ملال خاطر ایشان را مرتفع سازم؛ یکی این که هر کشور و قوم و ملتی سنن و عادات و قوانینی دارد که باید آن ها را در جامعه خود مرعی دارد؛ چون زندگی در آن محیط مستلزم اجرای این قواعد است؛ مثلا هرچند در آمریکا با مایو بیرون آمدن در خیابان ممکن است عیب نباشد، اما در ایران عیب و بلکه بر خلاف قواعد و عادات اجتماعی و از نظر حقوقدانان و علمای حقوق خلاف اخلاق حسنه است و این را می توان در متن قوانین مدنی ما نیز پیدا کرد که صریحا این امور خلاف اخلاق جامعه جرم محسوب گردیده است.

 

آقایان و خانم ها که ایرانی هستند و به ملیت و رسوم خود افتخار دارند لازم است تا حدودی به آن احترام بگذارند و الا متاسفانه طرز لباس پوشیدن و آرایش خانم های ایرانی به مراتب بدتر از خارجی ها است و به طور کلی مدل ها و نمونه های آرایش اروپایی را می توان در میان خانم های ایرانی پیدا کرد و من اقدام جناب آقای نخست وزیر را در منع ورود کالاهای لوکس و تزئینی که شامل همین زینت آلات و لوازم توالت می شود می ستایم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.