9 مردادماه 1340

9 مردادماه 1340

نیویورک تایمز: مردم ایران بیدار شده و تکان خورده اند/اگر ایران به دست کمونیست ها بیفتد.../سه درخواست طبقه متوسط ایران: 1. عدالت اجتماعی و.../مردم ایران آنقدر شجاعت پیدا کرده اند که خواستار رفع بی عدالتی هستند/ایرانی ها حضور آمریکایی ها در کشورشان را مداخله می دانند/از کارمندان دولت برای تدریس استفاده می شود/وضع فعلی برای بازرگانان قابل تحمل نیست/عدلیه خوب نداریم/هزینه زندگی 5 درصد تنزل کرد/تلاش هیئت اقتصادی ایران برای جلب کمک های بیشتر آمریکا/سفیر ایران در شوروی تغییر کرد

نیویورک تایمز: مردم ایران بیدار شده و تکان خورده اند

«نیویورک تایمز» به نقل از دو نویسنده ای که اخیرا از سفر ایران به آمریکا بازگشته اند نوشت: در اطاق محقر اداره پست، عده ای از کارمندان از گرانی زندگی و حقوق کم شکایت داشتند و در یک مغازه قالی فروشی، تاجر ایرانی مشتری آمریکایی را مخاطب قرار داده، پس از گله از اوضاع، گناه را به گردن دخالت خارجی ها در امور ایران می انداخت.

 

در چند ماه اخیر، مردم ایران بیدار شده و تکان خورده اند، انتخابات باطل شده و دولت ها ساقط گردیده اند و مجلس تعطیل شده و امروزه متنفذین و زمامداران سابق در قصرها و ویلاهای تابستانی خود نگران و متحیرند که طبقه متوسط چگونه یک مرتبه سر برداشته می کوشد زمام امور را به دست گیرد.

 

در 15 سال گذشته، کمک های آمریکا به طور محسوسی در تقویت طبقه متوسط ایران موثر بوده و حالا که این طبقه قوام و قدرتی پیدا کرده از دولت ایران انتقاد می کند و تقاضا دارد آمریکا از حمایت و پشتیبانی از دولت دست بکشد و در این موقع حساس که دولت آمریکا کمک و حمایت سیاسی و نظامی از ایران را لازم می داند، این کشور را در مقابل شوروی تنها گذارد.

 

اگر ایران به دست کمونیست ها بیفتد...

ایران از لحاظ نظامی و سوق الجیشی در جنگ سرد موقعیت خاصی دارد و نقطه حساسی در خطوط دفاعی کشورهای آزاد جهان در مقابل روسیه به شمار می رود. اگر روزی ایران به دست کمونیست ها بیفتد و دیوار آهنین تا سر حد این کشور پیش برود، لطمه جبران ناپذیری به استقلال کشورهای دیگر وارد می آید.

 

در این ده سال اخیر که طبقه متوسط در ایران رشد و نمو می کرد، این کشور سالیانه 300 میلیون دلار عواید نفت داشته و علاوه بر این 750 میلیون دلار کمک اقتصادی و میلیون ها دلار کمک اقتصادی و میلیون ها دلار کمک نظامی دریافت داشته است.

 

سه درخواست طبقه متوسط ایران: 1. عدالت اجتماعی و...

اولین درخواست طبقه متوسط برقراری عدالت اجتماعی و تقسیم عادلانه ثروت است. تقاضای دوم آن ها را روی کار آمدن طبقه جوان و تحصیل کرده تشکیل می دهد که بخوبی می توانند امور کشور را به درستی و امانت انجام دهند. سومین درخواست آن ها از بین رفتن فساد و نفوذ رجال قدیمی است که در ایران ریشه دوانده است.

 

در مورد تقاضای اول که در راس تقاضاهای مردم قرار دارد، سیاست های دولت های گذشته ایران باعث بالا رفتن سطح زندگی مردم بوده است، ولی ثروتمندان غنی تر و فقرا نیز فقیرتر شده اند.

 

مالیات یکی از نکات مورد ایراد طبقه متوسط ایران است. 75 درصد از درآمد دولت ایران به جز درآمد نفت از مالیات هایی تحصیل می شود که فشار آن به دوش طبقه ای است که در حقیقت قدرت پرداخت آن را ندارد.

 

افراد طبقه متوسط ایران می خواهند در امور کشور شرکت داشته باشند و برخلاف گذشته که تمام کارها در دست عده معدودی بود عموم مردم در امور کشور خود دخالت کنند.

 

مردم ایران آنقدر شجاعت پیدا کرده اند که خواستار رفع بی عدالتی هستند

برای اولین بار در تاریخ ایران و کشورهای خاورمیانه و کشورهای دیگر آسیا، در ایران مردم آنقدر صاحب معلومات و شجاعت اراده و قدرت شده اند که عدم رضایت از وضع زندگی خود را اظهار داشته و خواهان رفع بی عدالتی های گذشته گردند.

 

امروز دولت ایران و مقامات آمریکایی نمی توانند این تقاضاها را نشنیده بگیرند؛ البته باید قبول کرد که راه حل فوری و سریعی برای این تقاضاها وجود ندارد و اگر وجود داشت، در گذشته انجام شده بود.

 

ایرانی ها حضور آمریکایی ها در کشورشان را مداخله می دانند

دولت فعلی ایران مطابق برنامه ای که دارد نشان می دهد که معتقد به این تغییرات و تحولات است، ولی ناظرین خارجی معتقدند که باید کوشید تا این فکر و تصمیم لباس عمل بپوشد و در این جا است که پای دولت آمریکا به میان می آید. علیرغم این که دولت آمریکا می کوشد سیاستش را در کشورهای دیگر مداخله در امور داخلی این کشورها تلقی نکنند، ولی مردم ایران وجود آمریکایی ها را در کشورشان مداخله در امور داخلی کشور خود می شمارند.

 

یکی از ایرانیان می گفت: ما می دانیم چرا شما آمریکایی ها در ایران مانده اید و کمک می کنید. ما بیشتر از شما مخالف نفوذ روس ها در ایران هستیم، ولی اگر حقیقتا شما می خواهید کمک کنید، قدرت و نفوذ خود را برای امور مفید به کار برید و سعی نکنید جلو تغییراتی را که در شرف تکامل است بگیرید و یا از سرعت آن بکاهید؛ زیرا دیر یا زود این کار انجام می شود و چه بهتر که در این راه همراه باشید.

 

از کارمندان دولت برای تدریس استفاده می شود

مطبوعات در گزارش هایی اعلام کردند در نظر است پس از تصویب بودجه وزارت فرهنگ، از وجود مهندسین، لیسانسیه ها و دیپلمه هایی که در وزارتخانه های مختلف شاغل خدمت هستند برای تدریس در مدارس سراسر کشور استفاده شود.

 

وضع فعلی برای بازرگانان قابل تحمل نیست

عصر امروز جلسه اطاق بازرگانی تهران با حضور 4 نفر از آقایان، علی نقی کاشانی، آقابزرگ ابوحسین، محمدتقی اتفاق و عباس اسلامی، معتمدین بازار، تشکیل می شود.

 

در این جلسه گزارش های مربوطه به مشکلات بازار برای آخرین بار مورد بررسی قرار می گیرد.

 

درباره اصناف و بازرگانان گزارشات جداگانه ای تهیه شده است که در حقیقت دو گزارش تهیه شده شامل کلیه تقاضاهای اصناف و بازرگانان از دولت می باشد. در این گزارش ها وضع فعلی بازار و امور بازرگانی و اقتصادی به طور مشروح مورد بحث قرار می گیرد و عوامل بوجودآورنده چنین وضعی نشان داده می شود و نسبت به تصمیمات بانک مرکزی و محدودیت های مختلفی که در زمینه اعتباری و پولی بوجود آمده اشاره و تقاضای گشایش و تسهیلات بیشتر می شود.

 

خسروشاهی، سخنگوی اطاق بازرگانی، در مورد گزارش های مزبور اظهار داشت: ما در گزارش خود از دولت تقاضا خواهیم کرد که کمک بیشتری به بازار بکند؛ زیرا وضع فعلی قابل تحمل نیست. سنگینی تمام اشتباهات اقتصادی گذشته کشور اکنون به دوش بازرگانان و صاحبان صنایع و اصناف که در تصمیمات قبلی موثر و مقصر نبوده اند گذاشته شده عادلانه نیست که دولت قسمتی از این فشار را به دوش خود نگیرد.

 

عدلیه خوب نداریم

«اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: با یک مراجعه اجمالی به اوضاع و احوال مملکت این حقیقت آشکار می شود که از ده موسسه مقاطعه کاری و ساختمانی، هشت تای آن برای خود مرکز قدرت تراشیده و متکی به جایی هستند؛ از ده کارخانه و موسسه صنعتی بیشترشان در هیئت مدیره کسانی را جابجا کرده اند که بتوانند از نفوذ و قدرت آن ها استفاده کنند و یا سهام بی اسم یا با اسم به دست ارباب نفوذ داده اند که از بابت آن سهام چیزی نگرفته اند، ولی از این راه هر سال مبلغی باج به عنوان سود سهام به آن صاحب نفوذ می پردازند.

 

معلوم است که این حقوق ها و این پول ها از جیب کسی جز ملت بیرون نمی آید، روی کار کشیده می شود؛ اگر مقاطعه کار ساختمانی است، آن جاها حساب می شود؛ اگر کارخانه است، روی قیمت محصول اضافه می شود و بالاخره صاحب کار ضرر نمی کند. زیان این وضع آشفته متوجه خزانه ملت و مملکت و تحمیل بر مردم بینوا می شود.

 

همه این آثار سوء نتیجه نداشتن عدلیه خوب است. تعدی و تجاوز، کلاه برداری، شیوع فساد و اعمال خلاف اخلاق همه از فقدان عدالتخانه صحیح و مورد اعتماد جامعه سرچشمه می گیرد.

 

هزینه زندگی 5 درصد تنزل کرد

آخرین گزارش بانک مرکزی از وضع هزینه زندگی در ایران منتشر شد. این گزارش، که مربوط به خردادماه گذشته می باشد، نشان می دهد که هزینه زندگی در خردادماه گذشته نسبت به ماه اردیبهشت، 5 درصد تنزل کرده است.

 

این تنزل در طول سال های گذشته و در ماه های سال گذشته بی سابقه بوده است؛ زیرا ارقام شاخص هزینه زندگی نشان می دهد که قیمت ها در گذشته مرتبا در حال ترقی بوده است.

 

گفتنی است هزینه زندگی اردیبهشت ماه نسبت به فروردین 3/4 درصد ترقی کرد و نسبت به سه ماه قبل 6/5 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 9/14 درصد بالا رفته بود.

 

تلاش هیئت اقتصادی ایران برای جلب کمک های بیشتر آمریکا

براساس گزارش های رسیده از واشنگتن، مذاکرات هیئت اقتصادی ایران با مقامات بانک بین المللی ترمیم و توسعه در زمینه جنبه های برنامه عمرانی سوم، تا سه روز دیگر ادامه خواهد داشت و پس از آن هیئت اقتصادی ایران با مقامات دولت آمریکا جهت گفت و گو درباره وضع اقتصادی موجود ایران ملاقات خواهند کرد و در این ملاقات ها سعی خواهد شد که موافقت آمریکا جهت ادامه کمک های اقتصادی آن کشور به ایران جلب شود.

 

خداداد فرمانفرمائیان در مصاحبه هفته گذشته خود اظهار داشته است که مذاکره با مقامات بانک بین المللی ترمیم و توسعه کمک فکری قابل ملاحظه ای در طرح نقشه های آینده به ما داده است. ایران می تواند از اشتباهات اجتناب ناپذیر برنامه هفت ساله دوم پند گرفته و انتظار پیشرفت واقعی از برنامه پنج ساله سوم خود داشته باشد.

 

سفیر ایران در شوروی تغییر کرد

امروز روزنامه ها خبر از تغییر سفیر ایران در شوروی دادند. «اطلاعات» نوشت: امروز خبرنگار ما اطلاع پیدا کرد که به جای عبدالحسین مسعود انصاری، سفیر جدیدی از طرف دولت ایران به مسکو می رود.

 

ماموریت مسعود انصاری، سفیر کبیر ایران در مسکو، پایان یافته است. مقامات وزارت امور خارجه از تائید این خبر که جانشین مسعود انصاری تعیین شده خودداری نکردند، ولی حاضر نشدند نام سفیر تازه ایران در شوروی را ذکر کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.