3 مردادماه 1340

3 مردادماه 1340

ادامه تلاش مطبوعات حکومتی برای انتساب تظاهرات سی تیر به شوروی/وضعیت اسفبار اقتصادی ایران ؛ مقصر این بار هم شوروی!/ایران می خواهد اولین کشوری باشد که در کویت سفارت دارد!/دولت و جبهه ملی هر دو به مقصود خود رسیدند/دو ماه اعتصاب دانشجویان دانشگاه تهران/رئیس اداره موتوری شهربانی و 8 کارمند تحت تعقیب/چرا در دوره پهلوی انتخابات آزاد برگزار نمی شد؟!

ادامه تلاش مطبوعات حکومتی برای انتساب تظاهرات سی تیر به شوروی

خواندنی ها در گزارشی نوشت : تظاهراتی که جبهه ملی و دستجات راست و چپ افراطی برای روز سی ام تیر تدارک دیده بودند با مراقبت نیروهای انتظامی و بازداشت رهبران جبهه ملی انجام نشد و نقشه هایی که در پس پرده برای این روز کشیده بودند عقیم ماند.

 

از بامداد روز جمعه میدان جلالیه و نقاط دیگر شهر که در آن ها احتمال تظاهرات می رفت مانند محوطه دانشگاه و خیابان های شاهرضا و بلوار کرج و شاه آباد و لاله زار تحت مراقبت شدید نیروهای انتظامی قرار گرفت.

 

در این نقاط علاوه بر کامیون های نظامی و نیروهای پلیس تانک های ارتش نیز مستقر شده بودند و در خیابان های دیگر شهر اتومبیل های زره پوش مجهز به دستگاه بی سیم حرکت می کردند.

 

با این اقدامات وسیع احتیاطی صبح روز سی تیر تظاهراتی در تهران روی نداد و بعد از ظهر نیز در خیابان های شمالی شهر تظاهرات محدودی صورت گرفت که از توسعه آن جلوگیری شد و عده ای از تظاهرکنندگان دستگیر شدند.

 

در جریان این تظاهرات بنا به اظهار مقامات دولتی چند تن از اعضای سفارت شوروی نیز با اتومبیل های خود در میان جمع تظاهرکنندگان دیده شدند. این موضوع مورد اعتراض شدید دولت ایران قرار گرفت و در خبرگزاری ها و مطبوعات خارجی نیز انعکاس یافت.

 

ستاره تهران نیز در گزارشی شوروی را متهم کرده و نوشت : بموجب آمار دقیق و اسنادی که موجود است رادیوهای مسکو ، پیک ایران ، صدای ملی و پکن در ظرف ده روز اخیر ، 27 گفتار درباره سی ام تیر و تشویق مردم ایران به تظاهرات و مبارزه علیه دولت و مقابله با نیروهای تامینیه پخش کرده اند.

 

رادیو مسکو متعلق به دولت شوروی است و از این رادیو گفتارهای تحریک آمیز علیه ایران پخش شده و ضمن آن مردم را به ضدیت با حکومت و مقابله با دولت تشویق و تحریص کرده اند. دولت شوروی در این مورد مسئولیت دارد و در امور داخلی ایران علنا دخالت کرده است.

 

وضعیت اسفبار اقتصادی ایران ؛ مقصر این بار هم شوروی!

مطبوعات وابسته به حکومت در ادامه سیاست رژیم برای جذب کمک های غرب به ویژه آمریکا سیاست ایجاد ترس از تسلط شوروی را ادامه می دهند.

 

اطلاعات در سرمقاله امروز خود نوشت : آشفتگی های چند ماه اخیر مسلما زیان جبران ناپذیری بر پیکر اقتصاد و اجتماع مملکت وارد ساخت ، انعکاس تشنج فکری و اختلالی که در کارها ظاهر شده بود و می رفت امن و آرامش کشور را از میان ببرد نه فقط در داخل کشور سبب شد که فعالیت ها متوقف گردد ، کارخانجات و موسسات اقتصادی دچار اختلال شد، سرمایه ها از بانک ها کشیده شود و از ترس ناامنی در سوراخ ها پنهان گردد ، یا راه خارج را پیش گیرد و در بانک های دیگران متمرکز شود بلکه تبلیغات مضر در دنیای آزاد نیز اثرات سوئی باقی گذاشت ، بسیاری از موسسات بازرگانی و اقتصادی جهان اعتبارات خود را برای ایران محدود یا مسدود کردند ، از شرکت و سرمایه گذاری در ایران خودداری نمودند ، صاحبان صنایع خارجی ، بازرگانان و مدیران کارخانجات ما را زیر فشار انجام تعهدات خود گذاردند ، وقتی علت عکس العمل سوال می شد صاف و پوست کنده می گفتند مملکت شما دچار تشنج و عصیان شده ، دورنمای آن وحشت انگیز است و بیم آن می رود کمونیزم رخنه و نفوذ کند و پشت پرده آهنین برود.

 

این اظهار عقیده سرمایه داران و صاحبان موسسات و صنایع خارجی نسبت به ایران و ترس و وحشتی که آنان را فرا گرفته بود ناشی از گفته های خروشچف درباره ایران بود!

 

ایران می خواهد اولین کشوری باشد که در کویت سفارت دارد!

دولت ایران تمایل دارد اولین دولتی باشد که در کویت سفارتخانه تاسیس می کند ، حسن این کار این است که سفیر ایران در کویت مقام شیخ السفرا پیدا می نماید و در مسائل سیاسی بیشتر طرف شور و مشورت دولت کویت قرار می گیرد.

 

آن چه مسلم است مادام که عضویت کویت در سازمان ملل متحد تصویب نشود تاسیس سفارت کویت عملی نخواهد شد. البته ایران در کویت سفارت کبری نخواهد داشت و فعلا به اعزام وزیر مختار اکتفا خواهد شد.

 

دولت و جبهه ملی هر دو به مقصود خود رسیدند

بامشاد نوشت : روز سی تیر گذشت ، از نظر دولتی ها خیلی خوب ، برای این که تظاهر مهمی صورت نگرفت و تصادم چندانی روی نداد و حاجتی به تیراندازی پیش نیامد ، از نظر جبهه ملی و جانبدارانش ظاهرا خیلی بد ، برای این که جلوی میتینگشان را گرفتند و حتی کسانی را هم که بر سر مزار کشته شدگان سی تیر رفته بودند توقیف کردند.

 

با این همه به نظر من هر دو طرف هدف مشترکی داشتند و خوشبختانه بدون خون ریزی در وصول به منظور توفیق یافتند ، دولتی ها می خواستند نشان بدهند که قصد دارند جلوی هر تظاهر مخالف آمیز را با تمام قدرت بگیرند و ایستادند و گرفتند ، و جبهه ملی ها و هوادارانش نیز گو این که مجال تظاهر هم می یافتند ، می خواستند بفهمانند و ثابت کنند که دولتی ها قصد دارند هر نغمه مخالفی را خاموش کنند و هر عمل خلاف میل خود را با همه قوا سرکوب سازند ... و این مقصود نیز بدون تظاهر حاصل شد.

 

دو ماه اعتصاب دانشجویان دانشگاه تهران

به علت دو ماه اعتصاب دانشجویان دانشگاه تهران بر سر فساد انتخابات زمستانی امسال عملا دانشگاه تهران تعطیلات تابستانی نداشت چون هنوز اغلب دانشکده ها پایان نیافته و تا اوائل مرداد ماه به طول خواهد انجامید و از  همان تاریخ مراسم نام نویسی دانشجویان برای سال تحصیلی جدید آغاز خواهد شد.

 

رئیس اداره موتوری شهربانی و 8 کارمند تحت تعقیب

رئیس اداره موتوری شهربانی کل کشور و چند تن دیگر از افسران و کارمندان این اداره به اتهام سوء استفاده تحت تعقیب قرار گرفته اند.

 

چندی قبل گزارشی درباره سوء استفاده در اداره موتوری شهربانی به نصیری رئیس شهربانی کل کشور رسید. به دستور تیمسار نصیری رئیس شهربانی کل کشور موضوع مورد بازرسی قرار گرفت و پرونده مربوط به این جریان در اداره دادرسی شهربانی مطرح گردید و طبق قرار صادره از محکمه اداری 9 نفر از افسران و کارمندانی که در مظان اتهام قرار گرفته بودند از خدمت معلق و برای رسیدگی به جرائم آن ها پرونده به دادسرای ارتش فرستاده شد.

 

چرا در دوره پهلوی انتخابات آزاد برگزار نمی شد؟!

سپید و سیاه نوشت : اصل آزادی و دمکراسی در هر کشوری حق انتخابات آزاد و حکومت مردم بر مردم است ، هیچ به این نکته توجه کرده اید که بسیاری از کشورهای همین جهان آزاد از حق انتخابات پارلمانی که نماینده واقعی مردم آن کشورها باشد محروم مانده اند و انتخابات آزاد در بعضی از این کشورها موجب وحشت و نگرانی علاقمندان به حفظ آزادی است؟

 

تجارب سال های اخیر نشان داده است که جز در کشورهای پیش افتاده انتخابات آزاد در هر کشور به اصطلاح توسعه نیافته ای مورد استفاده کمونیست ها قرار می گیرد ، در کشورهای پیش افتاده که اکثریت مردم در رفاه و آسایش به سر می برند کالای کمونیسم طبعا بازار و خریداری ندارد. به همین مناسبت آزادی انتخابات در کشوری مانند انگلیس و آلمان و ژاپن خطری برای حکومت های ضد کمونیست این کشورها نخواهد داشت ، ولی در کشورهای عقب مانده که این روزها اصطلاح مودبانه تر توسعه نیافته را در باره آن ها به کار می برند آزادی انتخابات باعث ترس و وحشت رهبران آن کشورها است.

 

در این کشورها بحران اقتصادی و عدم رضایت مردم از وضع زندگی موجب شده است که از طرفی مردم این کشورها نسبت به دول غرب که پشتیبان هیئت های حاکمه آن ها هستند کینه عمیقی به دل بگیرند و از طرف دیگر به شوروی و بلوک کمونیست که هر روز در باغ سبز تازه ای به آن ها نشان می دهند با خوش بینی نگاه کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.