31 تیرماه 1340

31 تیرماه 1340

اعتراض دولت ایران به شوروی/سقوط دولت امینی به نفع کیست؟!/امیدواری امیرانی برای تکان نخوردن آب از آب!/آرامش مقدم بر آزادی است، ولی نه آرامش قبرستانی!/مشکلات امروز مردم؛ بیکاری، بیسوادی، عقب ماندگی، کسادی روزافزون بازار و وضع بد پولی و اقتصادی/مشکلات اقتصادی مردم را به قتل و خودکشی واداشته است/ناراضی های ناموثر امروز اکثریت مردم ایران‌اند/نمی دانیم که می آییم ولی می دانیم کی می رویم!/درباره مسافرت معاون وزارت امور خارجه آمریکا به ایران/فرهنگیان معزول به سرکار برخواهند گشت/ریاست اداره تصفیه و ورشکستگی مهم ترین شغل وزیر دادگستری پیش از وزارت!/سپهبدی که با اعمال نفوذ 50 نفر را از صندوق های رای بیرون آورد!/پرونده ای که نام وزیر کشور سابق و صدراعظم آلمان را نیز به میان آورد!/یک پرونده با 18 متهم از میان مسئولین سابق وزارت دارایی/رئیس وقت شهربانی که از اتوبوسرانی حقوق نجومی می گرفت!/جاده صاف کن دیکتاتوری!/کویت به عضویت جامعه عرب پذیرفته شد/مشکل صدور خشکبار به آلمان حل شد/وضعیت وخیم اقتصادی کشور به روایت سرمقاله نویس اطلاعات/زندگی بیش از 12 نفر در خانه های 50 متری!

اعتراض دولت ایران به شوروی

منابع نزدیک به دولت امینی اظهار داشته اند که دولت ایران در نظر دارد به خاطر آن چه که مداخلات و تحریکات دولت شوروی در اغتشاشات بعدازظهر روز جمعه می خواند به مسکو اعتراض کند.

 

مقامات دولتی عقیده دارند که عده زیادی از عناصر دست چپی به تحریک دولت شوروی و رادیوهای بیگانه ای که تحت کنترل آن دولت است در تظاهرات بعدازظهر روز جمعه شرکت داشته اند.

 

«یونایتدپرس» نیز درباره راهپیمایی روز جمعه گزارش داد: نیروهای دولتی ایران با گروه های پراکنده طرفدار جبهه ملی که در خیابان ها تظاهرات می کردند مقابله نمودند، برخلاف وحشتی که از احتمال برگزاری تظاهرات بسیار عظیم و دامنه دار از طرف جبهه ملی وجود داشت اغتشاشات بزرگی در تهران به‌وقوع نپیوست.

 

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: جبهه ملی سرانجام نتوانست میتینگ بزرگی را که در نظر داشت به مناسبت روز 30 تیر در تهران برپا کند تشکیل دهد.

 

سقوط دولت امینی به نفع کیست؟!

مجله «خواندنی ها» در یادداشتی به احتمال سقوط دولت امینی پرداخت و نوشت: در تمام مدت هفته ای که گذشت مسئله تظاهرات سی ام تیر و تلاش دولت برای جلوگیری توطئه ای که به منظور ایجاد بلوا و آشوب در این روز طرح شده بود مطبوعات و محافل سیاسی تهران را به خود مشغول داشت، موضوع تظاهرات سی تیر از آغاز هفته، که اعلامیه جبهه ملی و سپس اعلامیه حزب زحمتکشان درباره آن انتشار یافت، آغاز شد، گزارش هایی به دولت و مقامات انتظامی رسیده بود که در این روز می خواهند از اجتماع مردم برای ایجاد اغتشاش در تهران استفاده کنند و در این توطئه مخالفین جناح راست و چپ دولت که هر دو نفع خود را در تضعیف و سقوط حکومت دکتر امینی می جویند از دو جهت شرکت دارند.

 

«خواندنی ها» در ادامه به تلاش برخی مطبوعات جهت حمایت از دولت امینی پرداخت و نوشت: به همین مناسبت فعالیت هایی برای تحریم تظاهرات در تهران آغاز شد و قبل از همه انجمن مطبوعات با صدور اعلامیه ای در روز دوشنبه گذشته، خطر تظاهرات سی تیر و احتمال سوء استفاده از این تظاهرات را خاطرنشان ساخت.

 

این مجله در ادامه به دیدار اخیر امینی با ارباب مطبوعات پرداخته و نوشت: امینی در این جلسه گفتند که اگر مخالفان دولت با این تحریکات همراه شده و به ایجاد آشوب و اغتشاش کمک کنند امنیت و آرامش و آزادی فعلی از میان خواهد رفت. دکتر امینی تلویحا به روزنامه نگاران فهماند که اگر تحریکات مخالفین برای ساقط کردن حکومت وی به نتیجه برسد حکومتی بر سرکار خواهد آمد که آزادی های موجود را نیز از میان خواهد برد و این وضع بیش از همه به ضرر مطبوعات تمام خواهد شد.

 

امیدواری امیرانی برای تکان نخوردن آب از آب!

علی اصغر امیرانی، مدیر مجله «خواندنی ها»، در یادداشتی که پیش از سی تیر نگاشته شده و در شماره امروز این مجله منتشر شده آورده است: این روزها همه می پرسند و با یک نوع نگرانی خاصی از یکدیگر می پرسند راستی روز 30 تیر چه خواهد شد؟! هم اکنون که این سطور را می نویسم عصر سه شنبه سه روز تمام به روز سی ام تیر باقی مانده و هنگامی که به دست شما می رسد یک روز از آن گذشته است.

 

با وصف این و با تمام شایعات و شهرت هایی که سعی می شود در مهم و خطرناک جلوه دادن این روز به‌عمل بیاید من شخصا فکر نمی کنم آب از آب تکان بخورد یا لااقل با آن معنی که بعضی ها منتظرند و مردم را برای آن حاضر کرده و می کنند؛ زیرا علاوه بر این که در این گرما و خشکسالی، آبی در جوی ها و حوض ها و استخرها نیست که تکان بخورد آبی هم که در شبکه لوله کشی شهر تقسیم شده در اختیار ادارات میاه است که بر خلاف سایر دستگاه ها بیش از حد مراقب و هوشیار و مواظب و بیدار هستند و می توانند با باز کردن و بستن یک یا چند شیر همه را تر و خشک نمایند.

 

آن آبی که شنیده اید تبدیل به سیل بنیان کن می شود و بناهای آباد از نهیبش خراب می گردد آب آلوده باران و رگبارهای غیر منتظره آن است نه آب تصفیه شده و محصور در لوله.

 

آرامش مقدم بر آزادی است، ولی نه آرامش قبرستانی!

وی در ادامه آرامش را مقدم بر آزادی دانست و نوشت: آرامش و آزادی هر دو خوب و مفید و لازم و شیرین هستند، ولی اگر به کتاب لغت هم مراجعه کنید می بینید مقام و موقعیت آزادی با تمام عزتش بعد از آرامش است. همه ما همه وقت در راه به دست آوردن انواع آزادی ها باید بکوشیم، ولی نه به قیمت از دست دادن آرامش، اشتباه نشود مقصود از آرامش، آرامش اجباری از نوع آرامشی که در قبرستان ها و زندان ها حکومت می کنند نیست، چنان که مقصود از آزادی هم هرج و مرج و لجام گسیختگی و تجاوز به آزادی و حقوق دیگران نمی باشد.

 

امیرانی در ادامه، قیام های صورت گرفته از سی تیر تا مرداد 32 که با کودتای 28 مرداد سرکوب شد را تلاش اقلیت برای به دست گرفتن قدرت خواند و نوشت: این درست نیست که یک اقلیت مغزول و غیرمسئول به خاطر در دست گرفتن مقامات و برانداختن یک اقلیت مشغول و جای دادن دار و دسته خود به جای آن ها، آرامش و آسایش و آزادی نسبی را از اکثریت ملتی بگیرند و هرچند صباح یکبار به دست دار و دسته ای بیکار این کار را تکرار کنند و نام آن را 30 تیر یا 28 مرداد بگذارند.

 

مشکلات امروز مردم؛ بیکاری، بیسوادی، عقب ماندگی، کسادی روزافزون بازار و وضع بد پولی و اقتصادی

نویسنده در ادامه به مشکلات کشور پرداخت و افزود: سال و ماه و ایام را در کسی اثری نیست؛ آن چه باید از آن حذر کرد بیکاری و بیسوادی و عقب ماندگی و از همه ضروری تر اختلاف و دو دستگی بلکه چند دستگی است که باید مردم و زمامداران در این موارد حساس هر دو نصب العین خود قرار دهند. کسادی روزافزون بازار و وضع بد پولی و اقتصادی و گرانی کمرشکن هزینه زندگی و افزایش روزافزون بیکاران و از همه بدتر بیماران که از هنر عاری و از ادعا سرشار می باشند، طوری بازار ورشکستگی و بی اعتباری را گرم و آسایش را از مردم سلب کرده که چشم اگر بینا بود، هر روز 30 تیر و بدتر از آن می باشد. تقاضای انجام انتخابات آزاد و قانونی و سایر خواست های جبهه ملی آن طور که من در اعلامیه آن ها دیدم ...چیزهایی نیست که ترتیب اثر دادن به آن ها دشوار و یا امری خلاف قانون باشد. چرا باید دولت در انجام این قبیل تقاضاها که غالبا خواست سایر مردم نیز می باشد آن قدر از خود ضعف و مسامحه و جبن نشان بدهد که کار به میتینگ و تظاهرات خیابانی بکشد؟

 

از طرف دیگر تصور نمی کنم تظاهرات خیابانی به راه انداختن و مردم را به شرکت در آن تشویق کردن، آن هم در موقعی که رادیوهای بیگانه از این کار حمایت می کنند و آن هم به خاطر این که امروز سی تیر است و 29 تیر نیست، راه منحصر به فرد بهبود اوضاع باشد، تا جایی که دولت هم بهانه پیدا کرده تانک ها و زره پوش های خود را به رخ آن ها بکشد، مگر این که به غلط معتقد باشیم دولت و جبهه ملی در باز پس گرفتن آزادی ناقص و امنیت حاصل با هم هم داستان شده باشند!

 

مشکلات اقتصادی مردم را به قتل و خودکشی واداشته است

امیرانی در ادامه با اشاره به این که مشکلات اقتصادی هر روز مردم را به زد و خورد با هم و اغلب قتل و خودکشی می کشاند نوشت: سی تیر می آید و می گذرد، ولی این وضع ظاهرا و یا لااقل موقتا پابرجا است. آن چه من از آن می ترسم اوضاع بعد از سی تیر می باشد خاصه که طرفین سخت مشغول شاخ و شانه کشیدن برای یکدیگر و نشان دادن اسلحه خود به هم می باشند که امیدوارم هرگز آن را استعمال نکنند.

 

امیرانی در ادامه مخالفین را از زندان ترسانده و نوشت : 18 ساله های امروز آن روزها 8 سال بیشتر نداشتند و 30 ساله های آن روز اکنون در آستانه چهل سالگی، یعنی ریختن پر و بال می باشند. آن روزها این طبقه از مردم سال ها بود نه روی آرامش را دیده بودند و نه رنگ زندان را، اکنون کم و بیش هر یک رنگ و طعم این هر دو را دیده و چشیده اند، اگر لذت آرامش را از یاد برده باشند قطعا ذلت زندان را فراموش نکرده اند.

 

نویسنده در ادامه منتقدین از سال 1331 تا سال 1340 را متفاوت از هم دانسته و نوشت: آن روزها [تیرماه 1331] اکثرا می خواستند زندگی بهتری داشته باشند و امروز اکثرا می خواهند زندگی بهتر خود را حفظ کنند.

 

مدیر «خواندنی ها» همچنین منتقدین را مورد فحاشی قرار داده و نوشت: ناراضی های موثر امروز غالبا مالکین بزرگ، بازرگانان مهم، مقاطعه کاران گردن کلفت، غارتگران بیت المال، از پست و مقام و منصب افتاده ها و از زر و زور و زن محروم مانده ها و مانند همیشه وکیل و سناتور باقی نمانده ها و کسانی هستند که همت و جرئت لولیدن در جای خود را ندارند و تا چه رسد به تظاهر در خیابان ها.

 

ناراضی های ناموثر امروز اکثریت مردم ایران‌اند

امیرانی در ادامه افزود: ناراضی های ناموثر که اکثریت مردم قانع و بردبار و نجیب و سربه‌زیر کشور را تشکیل می دهند برای آن ها، روز سی تیر با روزهای دیگر فرقی ندارد؛ زندگی بخور و نمیر و نخور و بمیری دارند و به کار کسی کار ندارند. در نظر آن ها تغییر دولت یا عدم تغییر آن، انجام انتخابات یا عدم انجام آن، تشکیل حزب یا انحلال آن، توقیف آزموده یا آزادی او، اعلامیه دادن اصناف یا ندادن آن فرقی ندارد؛ آن ها را مرغ وار در عروسی و عزا هر دو سر می برند و غالب و مغلوب کارهای خود را به نام آن ها که ملت نجیب ایران و مردم شرافتمند تهران می باشند آغاز می کنند.

 

نمی دانیم که می آییم ولی می دانیم کی می رویم!

«خواندنی ها» نوشت: موقعیت دولت امینی نسبت به دو هفته پیش استحکام یافته است. شب چهارشنبه آقای امینی به روزنامه نگاران گفت: «دولت ها نمی دانند چه وقت می آیند، ولی غالبا می دانند چه وقت می روند!»

 

وقتی یکی از خبرنگاران پرسید: «آیا شما هم می دانید چه وقت می روید؟»، امینی با یکی از خنده های معنی دار و طولانی به او جواب داد.

 

درباره مسافرت معاون وزارت امور خارجه آمریکا به ایران

روز پنجشنبه از قول خبرگزاری «یونایتدپرس» خبر داده شد که معاون وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه برای بازدید از ده کشور آفریقایی و خاورمیانه و شرق آسیا، آمریکا را ترک می کند.

 

طبق یک اطلاع خصوصی که «اطلاعات» آن را منتشر کرده است امکان دارد معاون وزارت خارجه آمریکا طی یک مسافرت روز هفتم مردادماه وارد تهران شود، مدت توقف معاون وزارت خارجه آمریکا در تهران کوتاه خواهد بود.

 

در خصوص مسافرت وی به ایران با سفارت کبرای آمریکا در تهران و وزارت امور خارجه تماس گرفته شد؛ هر دو مرجع اظهار کردند که هنوز خبر رسمی در این باره دریافت نداشته اند و اطلاع آن ها در حدود خبر روزنامه ها می باشد!

 

فرهنگیان معزول به سرکار برخواهند گشت

«خواندنی ها» به نقل از مجله بامشاد نوشت: درخشش، وزیر فرهنگ، مصمم شده است از هرگونه جنجالی را فعلا در محیط وزارت فرهنگ پرهیز نماید، به همین لحاظ قطعی به نظر می رسد که وزیر فرهنگ گروهی از فرهنگیان را که از کار خود برکنار کرده به کار خواهد خواند و می کوشد که با دسته های مختلف فرهنگی توافق و سازشی پیدا کند.

 

ریاست اداره تصفیه و ورشکستگی مهم ترین شغل وزیر دادگستری پیش از وزارت!

امینی روز سه شنبه گذشته ضمن بیانات خود در باشگاه انجمن مطبوعات گفت: دادگستری ایران در عرض 50 روز به اندازه 5 سال کار کرده و پرونده هایی که تنظیم و تکمیل آن ها در حال عادی چندین سال طول می کشد به سرعت در حال تکمیل است، به طوری که اگر به دولت فرصت کافی داده شود در ماه های آینده محاکمه تمام کسانی را که تعقیب و مجازاتشان مورد علاقه مردم است به انجام خواهد رسانید.

 

روزنامه «دنیا» درباره سابق دوستی امینی با نورالدین الموتی، وزیر دادگستری که جزء اولین کسانی است که توسط نخست وزیر به همکاری دعوت شده است، نوشت: الموتی، که اهل قزوین می باشد و آشنایی او با دکتر امینی از زمان کابینه قوام السلطنه شروع شده، قبل از ارتقاء به وزارت، شاغل پست مهم در دادگستری نبود و از پست هایی که دارا بود ریاست اداره تصفیه و ورشکستگی بود.

 

الموتی در مصاحبه هفته قبل خود، که اسراری از پرونده های مطروحه در دیوان کیفر را برملا کرد، توانست تا حدودی برای دولت ایجاد محیط رضایت در میان مردم بنماید. ناگفته نماند لبه تیز انتقاد الموتی بیشتر متوجه دکتر منوچهر اقبال بود و سپس از موسی مهام، شهردار اسبق تهران، یاد کرد.

 

سپهبدی که با اعمال نفوذ 50 نفر را از صندوق های رای بیرون آورد!

در مورد اولین مصاحبه رسمی الموتی باید گفت با وجودی که از پرونده های انتخابات تابستانی و زمستانی یاد نشد و اسمی از اقبال و شریف امامی به میان نیامد، ولی از سپهبد کیا به عنوان دخالت در انتخابات زمستانی ذکری به میان آمد که قابل دقت و توجه می باشد، سپهبد بازنشسته حاجعلی کیا یکی از عاملین موثر انتخابات زمستانی بود تا جایی که 50 نفر از نمایندگان استان های شمالی و آذربایجان و حتی تهران با نظر او سر از صندوق های آرا در آورده بودند!

 

با توجه به اظهارات وزیر دادگستری یقین حاصل است سپهبد کیا در مورد انتخابات زمستانی تحت محاکمه قرار خواهد گرفت؛ چون کاندیداهای شکست خورده بابل و آمل و آذربایجان و حتی تهران مدارکی ارائه داده اند که برای تعقیب سپهبد کیا کافی است.

 

پرونده ای که نام وزیر کشور سابق و صدراعظم آلمان را نیز به میان آورد!

در مورد شرکت واحد اتوبوس رانی و خرید اتوبوس های بنز که قرار است سپهبد علوی مقدم تحت بازجویی و محاکمه واقع شود، طبق پیش بینی مطلعین نام نخست وزیر هفت سال قبل ایران نیز در این پرونده مهم به میان کشیده خواهد شد؛ چون در زمان صدارت وی تصمیم به خرید اتوبوس های بنز معروف به اتوبوس های با دماغ اتخاذ گردید که حتی نام رئیس دفتر صدراعظم آلمان در سوء استفاده خرید اتوبوس های بنز همان موقع به میان آمده بود و جنجالی در آلمان و ایران برپا کرده بود. گفته می شود با وجودی که هر اتوبوس بنز را به مبلغ یک میلیون ریال خریداری کرده اند، موتور اتوبوس ها فرسوده و کهنه بوده و سوء استفاده در خرید بیشتر از ناحیه تعویض موتور می باشد.

 

الموتی از عمل یکی از وزرای سابق که کارخانه تراورس بتونی وارد نمود که راه آهن ایران را دچار ضرر ساخت انتقاد کرد و باز نام این وزیر را به میان نیاورد. این وزیر همان سرلشکر ولی انصاری است که در حدود شش سال سمت وزارت راه را برعهده داشت. باید دانست کارخانه تراورس سازی با سرمایه و کمک مالی اصل چهار بود و این کارخانه از فرانسه خریداری شد، ولی اتهام انصاری در این قسمت مهم نیست؛ آن چه مهم است مربوط به خرید لوکوموتیوهای دیزلی است که قرار بود پس از خرید لوکوموتیوهای مزبور، لوکوموتیوهای بخاری از خطوط راه آهن خارج شود، ولی در همان موقع عقد قرارداد خرید لوکوموتیوهای دیزلی دستور سفارش یدکی برای لوکوموتیوهای بخاری داد!

 

یک پرونده با 18 متهم از میان مسئولین سابق وزارت دارایی

مجله «روشنفکر» نیز نوشت: در حال حاضر پرونده عده زیادی از متهمین و سوء استفاده کنندگان سابق در دیوان کیفر تکمیل شده و دادستان مشغول تنظیم ادعانامه علیه آنان می باشد. در پرونده ای که مربوط به سوء استفاده در شیلات می باشد، عده زیادی و از آن جمله سرتیپ نویسی و همسر احسان نیکخواه (دولو) مورد اتهام می باشند. در پرونده اداره تدارکات نیز نام 18 تن از مسئولین سابق وزارت دارایی دیده می شود. رقم سوء استفاده در این پرونده بالغ بر 80 میلیون تومان می باشد.

 

در پرونده سوء استفاده در شرکت واحد اتوبوسرانی نیز اتهام عمده متوجه سپهبد علوی مقدم، وزیر سابق کشور، می باشد و علاوه بر وی نام عده کثیری از مسئولین وقت نیز در آن برده شده است.

 

رئیس وقت شهربانی که از اتوبوسرانی حقوق نجومی می گرفت!

اوراق این پرونده حکایت از آن دارد که شرکت واحد طی 8 سال گذشته مبالغ زیادی درآمد داشته، ولی اداره کنندگان آن با صورت سازی و دادن پاداش های بدون جهت به افراد غیرمسئول، چندین میلیون ریال از این درآمد را حیف و میل کرده و از بین برده اند. طبق مدارکی که در این پرونده دیده می شود رئیس وقت شهربانی کل کشور همه ماهه ده هزار تومان از شرکت واحد حقوق دریافت کرده است.

 

یک مقام مسئول گفت: طی دو ماه اخیر در حدود 40 تن از متهمین اصلی فساد و سوء استفاده در سال های گذشته بازداشت شده اند، در حدود 35 نفر نیز که در مراحل تعقیب و بازجویی جرمشان درجه دو تشخیص داده شده با قید التزام آزاد گردیده اند که البته هنگام تشکیل دادگاه باید در جلسات مربوطه شرکت جویند. در مورد تعداد پرونده ها نیز رقم دقیقی نمی توان اظهار داشت!

 

جاده صاف کن دیکتاتوری!

«بامشاد» نوشت: امینی مدت ها است که عقیده دارد و در مصاحبه های خود گفته است که دولتش را دو خطر تهدید می کند: یا یک حکومت انقلابی، یا یک کودتای نظامی، و به نظر می رسد که حالا دولت خطر یک کودتا را بیشتر از یک انقلاب می بیند و هرگونه تظاهرات مخالفت آمیز و اختلال انگیز را موجب تسریع در روی کار آمدن آن می داند و به همین جهت با تظاهراتی که جبهه ملی برای روز سی ام تیر تدارک دیده موافق نیست و عقیده دارد که بنا بر اطلاعاتی که در اختیار دارد اخلالگران از این فرصت استفاده خواهند کرد و نظم و آرامش پایتخت را به هم خواهند ریخت و مورد اجتناب ناپذیری برای سقوط دولت فراهم خواهد شد و زمینه مساعدی برای زمامداری یک دولت سخت گیر و خود رای به‌وجود خواهد آمد.

 

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: توقع و انتظار ما این بوده و هست که آقای دکتر امینی پایه گذار راه و رسمی شوند که مشروطیت ما از برکت آن قدرت و نیرو بگیرد. این مملکت بیشتر از پول، که خزانه کشور در فراق آن می نالد، بیشتر از آب و نان، که فریاد اکثریتی از کمبود آن بر آسمان است، حاجت به آزادی و دمکراسی دارد. در این که آزادی حدود و ثغوری دارد کسی منکر آن نیست و باز در این که دمکراسی به اسباب و لوازمی محتاج است هیچ کس در این نیز تردید نمی تواند کرد، اما آن چه در شأن امینی است توجه به این خواست و نیاز همگانی است و این است آن چه مشروطیت ما را قوام و دوام می دهد و رژیم ما را حفظ و حراست می کند و حاکمیت ما را استقرار می بخشد و موجودیت ما را از گزند حوادث و بلایا در امان می دارد. دولت امینی به خاطر مردم و برای حیثیت و آبروی خودش باید جاده صاف کن باشد، اما نه برای دیکتاتوری بلکه برای آزادی.

 

کویت به عضویت جامعه عرب پذیرفته شد

کویت به عضویت جامعه عرب پذیرفته شد. نماینده عراق گفت: «پول شیخ کویت در رای اعضای اتحادیه تاثیر گذارده و دولت عراق عضویت کویت را در اتحادیه عرب قبول ندارد».

 

دبیرکل اتحادیه عرب نیز تقاضا کرد: مسئله کویت در شورای امنیت متوقف شود و این سرزمین به عضویت همه سازمان های بین المللی درآید.

 

مشکل صدور خشکبار به آلمان حل شد

امروز سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: از مدتی پیش اشکالاتی در مورد صدور خشکبار ایران به آلمان از حیث مقدار گوگرد و خشکبار ایجاد شده بود که در این مورد از طرف وزارت امور خارجه اقداماتی صورت گرفت و سرانجام در روز 14 ژوئیه/ 23 تیرماه طرحی به تصویب مجلس سنای آلمان رسید که به موجب آن مقرر شد به هر کیلو برگه زردآلو و گلابی و هلو که از ایران به مقصد آلمان صادر می شود، دو گرم گوگرد و به هر یک کیلو کشمش یک گرم گوگرد زده شود.

 

آلمان یکی از خریداران عمده خشکبار ایران در اروپا است که از راه جنوب به بنادر آلمان حمل می شود؛ چون مدتی در راه است دو گرم در کیلو گوگرد زده می شود تا از فاسد شدن آن در طول راه جلوگیری به عمل آید، ولی چندی پیش دولت آلمان قانونی تصویب کرد که گوگرد خشکبار وارده به آلمان نباید از یک گرم در هزار گرم بیشتر باشد، قبول این نسبت برای ایران ممکن نبود؛ چون موجب فاسد شدن خشکبار در طول راه می شد، ولی با اقداماتی که از طرف دولت به عمل آمد و مذاکرات صورت گرفته از سوی وزیر کشاورزی، دولت آلمان با افزایش نسبت درصد گوگرد خشکبار ایران از یک دهم درصد به دو دهم درصد موافقت کرد.

 

وضعیت وخیم اقتصادی کشور به روایت سرمقاله نویس اطلاعات

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز این جریده نوشت: در حال حاضر نه اقتصاد منظمی داریم، نه بودجه متعادلی، نه بازار خوب است و نه اوضاع کارخانجات و موسسات صنعتی؛ همه این عوامل به هم ریخته است؛ وزارتخانه ها و ادارات دولتی آنقدر زیر بار تعهدات مالی رفته اند، آن اندازه قرض گرفته اند که به این زودی ها چاله چوله آن هموار نخواهد شد. بازرگانان و سرمایه داران ما روی افکار دور و دراز ناشی از کمک بانک ها و به دست آوردن اعتبارات کلان، تعهداتی به گردن گرفته اند که امروز صدی بیست آن را هم نمی توانند انجام بدهند؛ خاصه تعهدات ارزی در برابر خرید کارخانجات و برای وارد کردن اجناس آنقدر زیاد است که از حساب به در رفته و کالاهای وارده همچنان در گمرکات روی هم انباشته شده است.

 

زندگی بیش از 12 نفر در خانه های 50 متری!

امروز از طرف شهردار تهران به بهداری شهرداری دستور داده شد تا اقدامات جدی برای تامین بهداشت در مناطق جنوب و جنوب غربی تهران به‌عمل آورد. گزارشی که از طرف بازرسان بهداری شهرداری به شهردار تسلیم شده حاکی از آن است که در قسمت های دوردست و منتهی الیه شهر تهران، جمعیت انبوهی متمرکز شده و در خانه های 50 متری بیش از دوازده نفر زندگی می کنند.

 

ساکنین این منطقه کوچکترین اطلاعی از وضع شهرنشینی ندارند، تمام کوچه ها و معابر پر از کثافت است و در کوچه ها بر اثر وجود جوی ها و گودال هایی که پر از آب های کثیف متعفن می باشد تنفس مشکل شده است. در این گزارش نوشته اند که کودکان این ناحیه در این نهرهای کثیف آب بازی کرده و بدین وسیله خطر بزرگی از لحاظ بهداشت شهر تهران را تهدید می کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.