29 تیرماه 1340

29 تیرماه 1340

سخنگوی دولت : با تمام قوا تظاهرات فردا را سرکوب می کنیم/آزادی وجود دارد ؛ بیائید خیابان کشته می شوید!/به کسی باج نمی دهیم/دستور انتخابات انجمن های شهر صادر شد/وزیر بازرگانی : وارداتمان کمتر از صادراتمان است!/هند و ژاپن چگونه سر ایران کلاه گذاشتند؟!/نتیجه سیاست درهای باز همین است ؛ چه انتظاری دارید؟!/هیئت اتحادیه فلاحتی ایران : واردات 600 برابر صادرات است/ضرورت تغییر اساسی در دستگاه دولت/ماموریتم نجات طبقه خودم یعنی مالکین است!/این چه بیمه ای است؟!/

سخنگوی دولت : با تمام قوا تظاهرات فردا را سرکوب می کنیم

سخنگوی دولت امروز اعلام کرد دولت با تمام قوا تظاهرات فردا را در هم می شکند ، اگر حوادثی اتفاق بیفتد مسئول مستقیم آن کسانی هستند که زیر بار این مسئولیت رفته اند و دولت شدیدا آن ها را مجازات خواهد کرد.

 

وی در ادامه با انتساب راهپیمایی مردم به رادیوهای خارجی گفت : سی تیر در سال 1331 که خود بنده هم در جریان آن و البته در جهت دیگرش بودم و برای ما یک امر پیش بینی شده بود که من به ماهیت آن کار ندارم ، ولی عنوان تظاهر به نام روز سی تیر بخصوص در امسال آن هم با این مقدمات تبلیغاتی که در رادیوهای خارجی شروع شده و اسنادش پیش من هست نمی دانم چیست ، این رادیوها اصرار دارند که مردم توی خیابان بریزند و بر لیست شهدا اضافه شود، عواملی که سی تیر را بوجود آورد امروز وجود ندارد.

 

در این جا بخصوص یک مطلبی هست اگر جمعیتی که من نمی خواهم نامی روی آن بگذارم به خود اجازه می دهد که در یک روز تظاهر بکند در حالی که دولت اعلام می کند فقط به دلیل حفظ انتظامات اجازه این کار را نمی دهد و آن جمعیت علیرغم دستور دولت که مسئول حفظ امنیت مملکت است اصرار دارد این کار را بکند. البته افراد در تصمیم خود آزاد هستند ، اما این بعهده دولت است که وقتی تصمیم گرفت از اغتشاش جلوگیری کند به این کار عمل خواهد کرد.

 

آزادی وجود دارد ؛ بیائید خیابان کشته می شوید!

سخنگوی دولت در ادامه ضمن اظهاراتی متناقض با بیان این که جوانان باید قدر آزادی را بدانند گفت : من رسما به جوانان و دختران و پسران و دانشجویان و اشخاصی که به حفظ آزادی مملکت علاقه دارند و نمی خواهند بجای این آزادی یک قدرت خفقان آوری حکومت کند اخطار می کنم که متوجه جریان باشند و به احترام آزادی دست از این حرکات بردارند ، چرا کاری بشود که عده ای بیگناه از بین بروند ، من نمی دانم چه شده که امسال آقایان به فکر سی تیر افتاده اند.

 

ارسنجانی گفت : وظیفه جلوگیری از اغتشاش بعهده قوای انتظامی است اما به هر صورت ارتش نیز از دخالت در صورت لزوم منع نشده است. وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد دستگیر شدگان نیز گفت : منتظر روز شنبه باشید تا یک جا آمار دستگیری ها را داشته باشید!

 

سخنگوی دولت درباره سالگرد 28 مرداد نیز گفت : در این روز هم از راهپیمایی و تظاهرات دستجات جلوگیری خواهد شد.

 

به کسی باج نمی دهیم

درخشش وزیر فرهنگ در باشگاه مهرگان حضور یافته و طی سخنانی اعلام کرد فرهنگ به کسی باج نمی دهد!

 

وی گفت : کسانی که به نام اوقاف پول می گرفتند علیه من بسیج شده اند ، ما پانزده سال مبارزه کرده ایم و تبعید شده ایم و زندان رفته ایم این سنگر را تخلیه نخواهیم کرد!

 

درخشش درمورد قطع ارز تحصیلی نیز گفت : از این پس سیاست فرهنگ در مورد اعزام محصل به خارج عوض می شود و در رشته هایی دانشجو به خارج فرستاده خواهد شد که مورد نیاز مملکت باشد. افرادی هم که دیپلم ندارند اجازه نمی دهم به خارج بروند و همچنین از اعزام دانشجویانی که سن آن ها کم است و به کشورهای خارج می رفتند و ملیت خودشان را از بین می بردند جلوگیری می شود.

 

هم اکنون 15 هزار محصل رسمی و 5 هزار محصل غیر رسمی که پاسپورت ندارد در کشورهای خارج وجود دارند که اگر این ها با تحصیلات صحیح به کشور مراجعت کنند ایران بهشت برین می شود.

 

وزیر فرهنگ افزود : چرا ما برای ساختن یک جاده احتیاج به یک کارشناس خارجی داریم؟ چون تحصیلات صحیح نکرده اند.

 

دیگر از کارهایی که ما کردیم تقلیل ادارات است.  این ادارات بخاطر منافع معلم و محصل بوجود نیامده بلکه به خاطر منافع اشخاص بوجود آمده بود. برای شخصی اداره ای درست می کردند ، ما آمدیم این ادارات را تقلیل دادیم و کارمندان ادارات را برای تدریس به مدارس اعزام داشتیم.

 

مسئله دیگر موضوع دانشگاه ها است که جنبه ملوک الطوایفی پید ا کرده بود ، این ها که دانشگاه ایجاد کرده اند علاقه داشتند با نداشتن وسائل کافی تابلویی را بالا ببرند و اسمش را دانشگاه بگذارند و استادانی که در تهران بودند غیابا دانشکده ها را اداره می کردند.

 

از اقداماتی که کرده ایم این است که با مقامات آلمانی مذاکره کردیم که یک دانشگاه مجهز آلمانی در هر نقطه ای که ما خواسته باشیم آن ها بسازند با بوجود آمدن این دانشگاه 5 هزار محصلی که در آلمان تحصیل می کنند در این جا به تحصیل ادامه خواهند داد.ضمنا آمدیم با فرانسوی ها قراردادی امضا کردیم که استادان طب مورد احتیاج دانشکده های پزشکی شهرستان ها را به ما بدهند و استادان ما را نیز به فرانسه اعزام دارند و یک دبیرستان مجهز کامل بسازند ، ما 20 هزار متر زمین در اختیار آن ها بگذاریم این دبیرستان را بنا کنند.

 

دستور انتخابات انجمن های شهر صادر شد

امروز وزارت کشور طی بخشنامه ای به کلیه فرمانداری ها و بخشداری ها دستور صادر کرد که در تشکیل انجمن های شهر اقدام کرده و انتخابات انجمن های شهر را هر چه زودتر آغاز کنند.

 

وزیر بازرگانی : وارداتمان کمتر از صادراتمان است!

جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی در جریان جلسه فوق العاده دیشب اطاق بازرگانی با بیان این که چاره ای نداریم جز این که واردات سنگین را تحمل کنیم گفت : وقتی صحبت از تفاوت واردات و صادرات می شود باید صادرات مواد نفتی را هم بحساب آورد. هیچ کشوری در حال توسعه که نیاز  به سرمایه گذاری های فراوان در کارهای تولیدی دارد نمی تواند صادرات و واردات خود را متعادل کند، ما نباید از زیادی واردات ناراضی باشیم بلکه باید سعی کنیم ازدیاد واردات ما در راه هایی باشد که دردی از ما را دوا کند نه آن که به دردهای دیگرمان بیفزاید.

 

وی در ادامه با این استدلال که نباید نفت را از لیست محصولات صادراتی خود هنگام تراز کردن صادرات با واردات حذف کنیم گفت : با در نظر گرفتن صادرات فراوان مواد نفتی واردات ما کمتر از صادراتمان است!

 

هند و ژاپن چگونه سر ایران کلاه گذاشتند؟!

در این جلسه محمد کاشانی یکی از بازرگانان اظهار داشت : به طور کلی صادرات ما به کشورها وقتی خوب انجام می گرفت که به موازات انعقادات امکانات اجرای آن هم مورد توجه قرار گرفته باشد ما هیچ وقت به طرز انعقاد قرار داد اعتراضی نداریم چون هدف تنها انعقاد قرار داد نیست شاید ما در سال های اخیر قراردادهای خوب داشته ایم اما شرط اساسی اجرای آن ها بوده است یک نگاه به تجارت خارجی کشور از سال 1333 این موضوع را به خوبی روشن می کند.

 

در سال های اخیر فقط معاملات پایاپای موازنه داشته است ، در مورد قرارداد ایران و ژاپن نیز کاشانی گفت : در 9 ماه اول اجرای قرارداد ، ژاپن 45 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده و فقط در حدود دو میلیون دلار جنس از ایران خریداری نموده متاسفانه کالایی هم که خریداری شد مایه حیات صنایع نساجی کشور بوده است، پنبه ای که آن ها 45 ریال خریداری کردند ما اکنون نمی توانیم 65 ریال هم آن را بخریم در مقابل کالاهای فروخته شده آن ها درجه دو و بدون مصرف و غیرضروری است اگر این کار بدون قرارداد بود حرفی نبود اما شکایت این است که با وجود قراردادی چنین کاری انجام گرفته است. ژاپن در فروش کالا به ایران مقام چهارم را دارد اما در مورد خرید از ایران در ردیف چهاردهم قرار دارد . من برای مقابله با این وضع پیشنهاد می کنم که بروات آن ها معلق به خرید کالای ایرانی که سهمیه آن در قرارداد پیش بینی شده بشود.

 

وی در مورد روابط بازرگانی ایران و هند نیز گفت : کشور بزرگ هندوستان با جمعیت 420 میلیونی خود بازار مفیدی برای ما می باشد ، وضع ما با هندوستان همیشه این بود که 25 درصد صادرات داشتیم و 75 درصد واردات ، هند در سال 61 [میلادی] یک مرتبه ورود خشکبار ما را به کشور خود ممنوع کرد که متقابلا وزارت بازرگانی هم ورود چای آن ها را موکول به خرید جنس ایرانی نمود در نتیجه آن ها مجبور شدند که با ما وارد مذاکره شوند و قرارداد منعقد کنند و در این قرارداد تعهد خرید ده میلیون روپیه خشکبار را بنمایند قرارداد خوب بسته شد اما خوب اجرا نشد آن ها گفتند که ما یک مرتبه نمی توانیم این سهمیه را بدهیم بعد گفتند کسانی که تقاضای خرید خشکبار ایران را دارند اطلاع دهند و خریداران هم اطلاع دادند اما هنوز سهمیه را نداده اند و حالا در حدود ده میلیون روپیه خشکبار وجود دارد که منتظر اعلام سهمیه می باشد.

 

وی در آخر اظهارات خود گفت : ما مایلیم که در سال 1341 دولت سیاست بازرگانی خود را بر اساس معاملات تهاتری قرار دهد تا از این وضع نجات پیدا کنیم.

 

نتیجه سیاست درهای باز همین است ؛ چه انتظاری دارید؟!

بعد اکبر لاجوردیان در مورد قرارداد ایران و ژاپن اظهار داشت آن چه که امروز به نام مشکل و نارضایی از سیاست بازرگانی با کشورهای دیگر داریم مربوط به سیاست دروازه های باز خود ما می باشد وقتی ما به ژاپن و آلمان می گوئیم بیائید در بازار ما با هم رقابت کنید و هر کدام هر چقدر توانستید جنس بفروشید آن وقت چطور این منطق را از آن ها نباید قبول کنیم که آن ها هم بما می گویند بیائید در بازار کشور ما با دیگران رقابت کنید ما قدرت رقابت نداریم، مثلا در بازار ژاپن ما نمی توانیم با پنبه مرغوب آمریکا آن هم با تسهیلاتی که بانک صادرات آمریکا برای صادر کنندگان خود فراهم می سازد رقابت کنیم برای حل این مشکل باید سیاست بازرگانی خود را تغییر دهیم و از واردات برای حمایت و تضمین صادرات خود استفاده کنیم.

 

به دنبال اظهارات بازرگانان حاضر در جلسه وزیر بازرگانی تقاضای جلسه سری کرد!

 

هیئت اتحادیه فلاحتی ایران : واردات 600 برابر صادرات است

هیئت اتحادیه فلاحتی ایران در یادداشتی که در ستون سرمقاله روزنامه اطلاعات منتشر شد آورده است : جای تردید نیست که کشاورزی ایران عقب مانده است ولی مگر تجارت خارجی ما و افزایش 600 درصدی واردات بر صادرات کشور درست است؟ مگر کارخانجات ما که دائما انگل دولت می شوند احتیاج به اصلاح و رفرم ندارد ؟ مگر این همه معادن سطح الارضی و تحت الارضی بی پایان ایران محتاج عطف توجه دولت های اصلاح طلب و سرمایه گزاری نیست؟

 

مگر صد هزار بیکاره در همین شهر تهران و شهرستان های ایران وجود ندارند که می تواند شایسته توجه دولت باشد ؟ مگر بهداشت و فرهنگ ما که در انحصار حکومت است گل بی خار و تاج سرملت است؟

 

دکتر امینی آمده و می گوید قصد اصلاحات دارد ...ولی روشی که بعنوان اصلاحات ارضی پیش گرفته نتیجه مطلوب نمی دهد ، باید از گذشته ها عبرت گرفت ، مگر همین مالکین و کشاورزان نبودند که در اثر وقایع آذربایجان و علی رغم دلسوزی های فریبنده فرقه دمکرات و آوازه تقسیم املاک که یک مانور تبلیغاتی بیش نبود دست به دست یکدیگر دادند و همدست های پیشه وری و غلام یحیی دشمنان استقلال ایران و حامیان آن ها را به آن طرف مرزهای وطن عزیز فرستادند ، پس کشاورزان به آب و خاک خود علاقمندند و روابط آن ها با مالکین بر اصولی است که خللی در آن وارد نخواهد شد.

 

امینی و تمام عقلای قوم می دانند که تمام مفاسد کشور ناشی از فساد قسمت مهمی از سازمان ها و دستگاه های دولتی است و تا این سرطان فساد ریشه کن نشود هیچ اصلاحی میسر نیست.

 

با تعقیب عناصر فاسد ادارات و همدستان غیراداری آن ها با تصفیه سازمان های دولتی و نیمه دولتی از عضوهای زائد و احیانا فاسد و انحلال شرکت ها و تجارتخانه ها و کارخانه ها و دکان و مغازه های دولتی که هر سال میلیون ها تومان ضرر می دهند ، بالاخره با قطع حقوق های گزاف نورچشمی ها و موقوف ساختن رشوه خواری و اختلاس و تبذیر مسلما دردهای مملکت دوا می شود ، نان ارزان خواهد شد ، گوشت فراوان می شود ، هزینه زندگی پائین می آید، دوستان ما امیدوار و دشمنان ما مایوس می شوند و خلاصه همه کارها روبراه می گردد.

 

ضرورت تغییر اساسی در دستگاه دولت

نخست وزیر در اجتماع اصناف گفت : من معتقدم تا تغییرات اساسی در دستگاه دولت داده نشود کوچکترین کار مفیدی صورت نخواهد گرفت زیرا هرچه پول به ادارات دولتی داده می شود یک درصد آن عاید خزانه نمی گردد. دولت انتظار دارد که خود آقایان در این خصوص کمک کنند و رشوه ندهند و اگر به زور ماموری بخواهد نظر خود را تحمیل کند فورا به مقامات مسئول اطلاع دهید و مطمئن باشید که خاطی شدیدا تنبیه خواهد شد.

 

علی امینی هم چنین اظهار داشت : به عقیده من کار تقسیم اراضی در ایران مثل هند و پاکستان نیست بخصوص که در مملکت ما زمین قابل استفاده فراوان است که می توان آباد کرد و از آن استفاده نمود و من به آقایان اطمینان می دهم که نه صلاح مملکت است و نه صلاح خودشان که ما به عقب برگردیم چون دیگر دنیا سیر قهقهرایی را نمی پذیرد، باز هم تکرار می کنیم که این تبلیغات علیه مالک و تاجر و سرمایه دار چه در داخل و چه در خارج مملکت در نتیجه عدم فعالیت خود آقایان است اگر یک تبلیغات سالم می کردید این سوء تفاهمات پیش آمد نمی کرد ولی من اطمینان می دهم که از طرف دولت هیچ خطری نیست.

 

ماموریتم نجات طبقه خودم یعنی مالکین است!

امینی گفت : بنده عجالتا ماموریتم نجات طبقه ای است که خودم در آن هستم ، اگر من ریشه ای نداشتم ممکن بود بگویند بی ریشه است و انقلابی آمده ما را از بین ببرد ولی این طور که نیست من که بی ریشه نیستم و به غلط یا صحیح جزء مالکین بزرگ هستم و به صلاح و صرفه ما نیست که خانه ای را خراب کنیم، چون متاسفانه خراب کن خیلی زیاد هستند که منتظر فرصت هستند ما باید ترمیم و اصلاح کنیم.

 

این چه بیمه ای است؟!

یک کارگر کارخانه آرد در گلایه نامه ای نوشت : بیمه های اجتماعی کارگران وضع غیرقابل تحملی به خود گرفته است آنقدر تشریفات پذیرش یک بیمار را زیاد کرده اند و آنقدر باید کسان بیمه شده بروند و بیایند که در راه جان خود را از دست بدهند این چه بیمه ای است که آدم باید بالای آن جان خود را از دست بدهد. اگر بگوئیم نخواستیم ولمان می کنند یا باز هم اجباری است؟!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.