27 تیرماه 1340

27 تیرماه 1340

هرگونه تظاهراتی در سی ام تیر ممنوع شد/اللهیار صالح مجروح شد/بررسی وضع پولی، ارزی و مالیاتی کشور با حضور نخست وزیر/آخرین خبرها از بررسی تخلفات انتخاباتی/روسای مدارس تغییر می کنند/رانندگان وسایل نقلیه عمومی باید صلاحیت اخلاقی داشته باشند/حق ندارید اعتراض کنید که یک دانشجو چه لباسی می پوشد/مردم جهان منتظر ابرقدرتی که بیشترین کمک را به آنان بکند!/دمکراسی زمانی مورد قبول واقع می شود که در خود غرب مانع عدالت نباشد/مشاهدات معاون اسبق وزارت بهداری در پاریس

هرگونه تظاهراتی در سی ام تیر ممنوع شد

امروز اعلامیه ای از طرف شهربانی کل کشور انتشار یافته و تاکید شد: چون به مقامات انتظامی کشور اطلاعات موثقی درباره قصد اخلال عمال اجانب در تظاهرات روز سی ام تیر رسیده است و همچنین گزارش رسیده است که جمعیت ها و احزاب گوناگون به عنوان مخالف و موافق با نظریات یکدیگر، قصد اخلال و زد و خورد در میدان جلالیه [را] دارند و شهربانی کل کشور نظر به وظیفه ای که در حفظ امنیت شهر و تامین آسایش و رفاه مردم تهران دارد، نمی تواند ناظر این قبیل اقدامات، که بر خلاف مصالح مردم و مملکت است، باشد؛ علیهذا بدین وسیله به اطلاع عموم جمعیت ها و احزاب می رساند که هرگونه تظاهر و اجتماع در روز سی ام تیر ماه ممنوع است و متخلفین به شدت تنبیه خواهند شد.

 

امروز همچنین اعلامیه هایی از طرف جمعیت ها و محافل مختلف اجتماعی تهران منتشر شد که طی آن ها به مردم توصیه شده است که از دست زدن به هرگونه تظاهر در روز سی ام تیر ماه خودداری کنند.1

 

اللهیار صالح مجروح شد

صبح امروز اتومبیل حامل اللهیار صالح، که از کاشان به تهران می آمد، در نزدیکی قم واژگون شد و وی و دو تن از همراهان به شدت مجروح شدند.

 

بررسی وضع پولی، ارزی و مالیاتی کشور با حضور نخست وزیر

ساعت 5 بعدازظهر دیروز، جلسه شورایعالی اقتصاد به ریاست نخست وزیر با شرکت وزرای دارایی، کشاورزی، صنایع و معادن، کار و بازرگانی و روسای بانک ملی، بانک مرکزی و قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه و دبیرکل شورای عالی اقتصاد تشکیل شد.

 

در این جلسه، مسائل اقتصادی کشور از جمله عزیمت هیئت نمایندگی ایران به آلمان مورد مذاکره قرار گرفت و تصمیم بر این شد که کلیه اطلاعات و سوابق کار و طرح هایی که برای کمک به اجرای آن ها تسلیم دولت آلمان شده است در اختیار مهندس فریور، رئیس هیئت نمایندگی ایران، قرار گیرد.

 

همچنین در جلسه دیروز شورایعالی اقتصاد مسائل مالیاتی، ارزی، پولی و بانکی و اقتصاد صنعتی و امور اجتماعی کارگران از طرف وزرای مربوطه طرح گردید و قرار شد بر روی تمام این نکات، مطالعاتی به عمل آمده و تصمیماتی در جلسات آینده شورا اتخاذ شود.

 

در مورد مسائل مالیاتی به پیشنهاد وزیر دارایی تصمیم گرفته شد که کمیسیون مشترکی از نمایندگان وزارت دارایی و دبیرخانه شورای عالی اقتصاد تشکیل گردیده و کلیه مسائل مالیاتی از جمله مالیات مستغلات را مورد مطالعه دقیق قرار داده و ترتیبی اتخاذ شود که مالیات های دولت به نحو مطلوب وصول شده و ضمنا به کارهای ساختمانی نیز لطمه وارد نشود.

 

آخرین خبرها از بررسی تخلفات انتخاباتی

امروز کسب اطلاع شد که سوابق اتهامی اعضای انجمن های فرعی انتخابات باطل‌شده تابستانی در دیوان کیفر طرح شده و مورد رسیدگی قرار می گیرد.

 

گفتنی است پرونده انتخابات تابستانی در دادسرای تهران تفکیک شده و سوابق مربوط به روسا و مدیران کل و فرماندار مسئول به دیوان کیفر فرستاده می شود و به اتهام اعضای انجمن های فرعی در دادسرای تهران رسیدگی به عمل می آید.

 

روسای مدارس تغییر می کنند

امروز اطلاع حاصل شد برای آن که روسای واجد شرایطی در راس دبیرستان ها و دبستان ها قرار بگیرند، از طرف درخشش، وزیر فرهنگ، دستور داده شد که فرهنگ تهران با توجه به سوابق روسای فعلی مدارس تجدید نظری در سازمان انتخاب روسای مدارس بنماید و نتیجه مطالعات خود را به اطلاع وی برساند تا تصمیم لازم اتخاذ شود.

 

رانندگان وسایل نقلیه عمومی باید صلاحیت اخلاقی داشته باشند

اداره راهنمایی و رانندگی طی اطلاعیه ای که منتشر نمود اعلام کرد که از این پس رانندگان وسائل نقلیه عمومی از قبیل تاکسی و کرایه باید دارای کارت مخصوص که معرف آنان است به نام کارت ویژه شهری باشند. این کارت از طرف اداره راهنمایی و رانندگی صادر و در اختیار رانندگان مزبور قرار خواهد گرفت. رانندگان بدون داشتن آن حق رانندگی وسائل نقلیه عمومی را نخواهند داشت.

 

یک مقام راهنمایی و رانندگی گفت: چون رانندگان این نوع وسائل مخصوصا تاکسی و کرایه باید از هر لحاظ دارای صلاحیت اخلاقی باشند و از این رو اداره راهنمایی و رانندگی اقدام به این کار نموده است که قطعا به نفع قاطبه مردم خواهد بود.

 

حق ندارید اعتراض کنید که یک دانشجو چه لباسی می پوشد

یک دانشجو در اعتراض به انتقادات صورت گرفته به نحوه پوشش دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا که به تازگی به وطن بازگشته اند گفت: درس خواندن و لباس پوشیدن منافاتی با هم ندارد؛ شما می توانید با پیراهن بروید و درس بخوانید و یا پیراهن خود را بیرون بیاورید. این اعتراض نشد که چرا لباس کابویی آمریکایی را پوشیده اید و چرا کفشتان آمریکایی است.

 

تمام لباس هایی که ما داریم دوخت آمریکا است پس بنا بر این اگر ایراد و اعتراضی باشد ایراد و اعتراض به این می گیریم که ما لباس وطنی نپوشیده ایم، لباس آمریکایی به تن کرده ایم. این دانشجو در ادامه اظهارات مطرح شده درباره اظهارات یک دانشجوی خانم ایرانی مقیم آمریکا، که در فرودگاه و به خبرنگار گفته بود مردان آمریکایی را به ایرانی ها ترجیح می دهد، را تکذیب کرد!

 

مردم جهان منتظر ابرقدرتی که بیشترین کمک را به آنان بکند!

آرنولد توین بی، مورخ انگلیسی، نوشت: کوشش ملل آسیا و آفریقایی و آمریکای لاتین به منظور بالا بردن سطح زندگی خود مهم ترین نهضتی است که در دنیای امروز پدیدار شده است. در مقایسه با این نهضت باید گفت که مبارزه عقیدتی شرق و غرب فقط یک نیروی منفی است که توسط اقلیتی از جمعیت دنیای حاضر اجرا می شود.

 

برای مردم و کشورهای عقب افتاده تفاوت ندارد که پیروزی از آن روسیه و یا غرب باشد، بلکه مسئله مهم از نظر آنان این است که کدام یک از دو طریق زندگی که این دو ارائه می دهند برای اکثریت نوع بشر مفید و مثمر ثمر خواهد بود.

 

قبل از این که ملل تازه توسعه یافته بتوانند درباره انتخاب دمکراسی و یا کمونیزم به عنوان یک راه زندگی نوین فکر کنند احتیاج به یک شالوده اساسی و مادی دارند تا زندگی نو خود را بر آن بنا کنند؛ این شالوده اساسی و مادی اولین قدم لازم برای کلیه کشورهایی است که نوعا در یک وضع توسعه نیافته یا عقب مانده قرار دارند. این تضاد عقیدتی و مبارزه بر سر قدرت بین روسیه و آمریکا برای ملل آسیا و آفریقا یک امر جزئی و بی اهمیت است. برای ملل آسیا و آفریقا هیچ چیز ناراحت کننده تر از این نیست که شکست نظریات آمریکا یا روسیه را تنها جریان مهم جهانی بشمارند.

 

برای آنان آن چه مهم است بهبود زندگی خودشان است و بس، این تفاوت فقط و فقط پیشرفت نظریه و خواست آنان است که طبعا برایشان در درجه اول اهمیت قرار دارد؛ بنابراین آن ها برای پیشرفت خود انتظار دارند یکی یا هر دو رقیب به کمکشان برخیزند. به عبارت دیگر هر یک از قدرت های رقیب که مورد قبول و دعوت اکثریت کشورهای عقب افتاده کنونی بوده و بهترین کمک را بکنند از نظر آنان برنده خواهد بود.

 

دمکراسی زمانی مورد قبول واقع می شود که در خود غرب مانع عدالت نباشد

توین بی در ادامه نوشته است: اگر باید وجود دمکراسی غرب مورد قبول واقعی ملل عقب افتاده واقع شود بایستی اولا ثابت شود که در خود غرب دمکراسی پارلمانی مانع و رادعی در ایجاد عدالت اجتماعی نبوده؛ ثانیا این رژیم قادر است در کشورهایی که حتی از نظر سیاسی عقب افتاده محسوب می شوند به طور موثر اجرا گردد.

 

مشاهدات معاون اسبق وزارت بهداری در پاریس

دکتر محمدعلی موید حکمت، معاون اسبق وزارت بهداری که برای شرکت در کنگره بیماری های زنان به اروپا سفر کرده  و در آن جا از زایشگاه های مهم فرانسه دیدن کرده است، طی نوشتاری به مشاهدات خود پرداخت.

 

در بخشی از این نوشته که می تواند مقایسه ای بین بیمارستان ها و بهداری های ایران با فرانسه محسوب شود آمده است: در آن جا تبعیض در کار نیست و ممکن نیست کسی که لیاقت ندارد و در کار خود ماهر و عامل نیست بتواند به وسیله اعمال نفوذ وارد این دستگاه بشود. در این جا شرط کار عمل صحیح، پشتکار و تجسسات علمی و کنکور است. از پیشرفت های مهمی که در قسمت بیماری های زنان و زایمان شده چیزی عرض نمی کنم فقط تشریح طرز کار استاد و زیردستانش را با بیمار و قبول تصمیمات ماخوذه نسبت به معالجه بیماران را بیان می کنم و بیماران به طور کلی گفته پزشک معالج را وحی منزل می دانند و فوری نسبت به نظریه پزشکان معالج بدون چون و چرا تسلیم محض می شوند و پزشکان هم هیچ فکری جز نجات بیمار به بهترین طریق ندارند در واقع خودشان را به کلی وقف جامعه نموده و از خداوند طلب مساعدت فکری و شفا برای درمان بیماران می نمایند و به هیچ وجه وارد هیچ گونه سیاستی نیستند و علاقه کاملی به شغل خود دارند و آنی از آن غفلت نمی نمایند، نمی خواهند وکیل، نه سناتور، نه وزیر و نه استاندار بشوند، کلیه معالجات از هر جهت و دارو مجانی است و شهرداری یا بیمه های اجتماعی خرج بیمار بستری را طبق قوانین موجود تعهد می نمایند، کسانی که بیمه نباشند و یا مشمول کمک های اجتماعی نباشند وجه مختصری برای معاینه می دهند، اشکال تراشی برای پذیرش بیمار به هیچ وجه نمی شود. تمام جریان کار زایشگاه و درمانگاه های آن فوری انجام می شود؛ زیرا که انسان در آن کشور ارزش واقعی دارد و چنان چه حتی کودک یا نوزادی بی جهت و بدون دلیل علمی تلف شود، مورد مواخذه شدید قرار می گیرند و حساب و کتابی در کار است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.