25 تیرماه 1340

25 تیرماه 1340

وزیر صنایع و معادن : به کارخانجات مثل سابق کمک نخواهد شد/کمک آمریکا راه پیشرفت کمونیسم را هموار کرده است/چاه های نفت کویت کار خود را از سر گرفتند/تبعیض قائل نشوید تا جوانان از کشور فرار نکنند/خشکبار می تواند مهم ترین کالای صادراتی ایران باشد/مسئول ایرانی که مجذوب عظمت خارجی ها شد!/با کمک اقتصادی نمی توان دولت ها را دست نشانده کرد

وزیر صنایع و معادن : به کارخانجات مثل سابق کمک نخواهد شد

مهندس فریور، وزیر صنایع و معادن، ضمن مصاحبه ای اظهار داشت: پس از جلسات و مذاکرات زیادی که اخیرا به عمل آمده تصمیم گرفته شد که دیگر در آینده به هیچ وجه پول در اختیار کارخانجاتی که تقاضای کمک و وام می کنند نگذاریم.

 

وی ادامه داد: ما پس از بررسی های لازم و مقدماتی در صورتی که تشخیص دادیم کارخانه متقاضی، یک واحد سالم اقتصادی است و وام را با نظارت مستقیم نمایندگان وزارت صنایع و معادن خرج خواهیم کرد و تا زمانی که کلیه مبلغ آن مستهلک نشده است، نظارت خود را همچنان حفظ خواهیم کرد.

 

کمک آمریکا راه پیشرفت کمونیسم را هموار کرده است

ویلیام دوگلاس، دادستان کل آمریکا، اظهار داشت: کمک های خارجی چند میلیارد دلاری آمریکا تاکنون تنها به توسعه شکاف بین ثروتمندان و تهیدستان کمک نموده و به این ترتیب راه پیشرفت کمونیسم را در مناطق عقب افتاده هموار کرده است.

 

چاه های نفت کویت کار خود را از سر گرفتند

به موجب یک اعلامیه رسمی که از رادیو کویت پخش شد، حکومت کویت به ساکنین منطقه نفت خیز مجاور مرز عراق اعلام کرده است که فعالیت خود را مجددا آغاز کنند.

 

در کویت، این خبر به عنوان بازگشت وضع به حالت عادی تلقی گردید. پس از آغاز بحران بین کویت و عراق، چاه های نفت این منطقه تعطیل شد و تمام ساکنین این ناحیه از نظر حفظ امنیت به جنوب فرستاده شدند.

 

هوانگ چن، معاون وزیر خارجه چین، نیز امروز در ملاقات با سفیر عراق در پکن اظهار داشت که چین مانند تمام کشورهای عربی، لشکرکشی انگلیس به کویت را محکوم می کند و کویت را جزئی از خاک عراق می داند!

 

تبعیض قائل نشوید تا جوانان از کشور فرار نکنند

در جلسه بحث دانشجویان در باشگاه اطلاعات، یکی از دانشجویان گفت: یکی از اساتید گفت ما باید کمربندها را محکم کنیم، پیرها را از کار برکنار کنیم تا جوان ها مسئولیت امور را بر عهده بگیرند و چراها حل شود و مسلما این کار و این عمل به دست خودمان انجام خواهد شد. کشور در این مدت پیشرفت کرده، ولی آن چه باعث تعجب ما شده وضع عبور و مرور مملکت در چند سال اخیر بود؛ از فرودگاه تا منزل، بنده مجبور شدم چشم هایم را ببندم و ناراحتی مردم را از نظر عبور و مرور مشاهده نکنم.

 

یکی دیگر از دانشجویان گفت: همه از ما می خواهند به ایران بازگردیم و کشور خود را آباد کنیم؛ من از طرف خودم و عده ای از رفقای دانشگاهی عرض می کنم باید طوری شود که ادارات دولتی تبعیض قائل نشوند. شما یک جوانی که عمر خود را در راه تحصیل گذرانده و با مشقات زیاد دیپلم گرفته به هر دری می زند نتیجه ای نمی گیرد و در ادارات هم اعتنایی به او قائل نمی شوند و بالاخره از همه جا رانده و مانده و سرگردان است که چه کار کند، ولی کسی که پدرش متنفذ است، مکنت دارد و بالاخره با تمام دستگاه های اداری و... ارتباط دارد فرزندش را با شغل خوبی استخدام می کند. آیا آن جوان بی بضاعت، که از طبقه پایین اجتماع است، باید لبوفروشی و دوغ فروشی کند؟... تبعیض قائل نشوید تا جوانان برگردند.

 

خشکبار می تواند مهم ترین کالای صادراتی ایران باشد

ارسنجانی، وزیر کشاورزی، در بازگشت از آلمان اظهار داشت: در زمینه خشکبار قرار شده که خشکبار ایران با اختلاف دو در هزار گوگرد مورد قبول آلمان قرار گیرد. این امر موفقیت قابل ملاحظه ای است و تجار ایرانی می توانند با راحتی و امکان بیشتری قادر به بسته بندی و فروش خشکبار ایران در آلمان باشند.

 

وی ادامه داد: با توجه به موافقت اخیر و این که اگر مشکلات بازرگانی ایران و هند هم حل شود، صادرات بسیار خوبی برای خشکبار ایران پیش بینی می شود، باید توجه داشت که در سال 1337، خشکبار بعد از نفت اولین مقام را در صادرات کالاهای صادراتی ایران داشت و مسلما اگر کوششی برای حل مشکلات صدور آن بشود، دوباره مقام بزرگترین و مهم ترین کالای صادراتی ایران نصیب خشکبار خواهد شد.1

 

مسئول ایرانی که مجذوب عظمت خارجی ها شد!

مهندس ایروانی، معاون فنی وزارت صنایع و معادن که با دعوت دولت آلمان غربی جهت بازدید از کارخانجات صنعتی عازم این کشور شده بود، در مورد این مسافرت گفت: در مدت 16 روز توقف خود در آلمان، از کارخانجات مختلف صنعتی آن کشور دیدن کردم. این کارخانجات عبارت بودند از: کارخانه های قند، شیمیایی، ذوب آهن، آهن و ذغال، پلاستیک سازی و تعمیرات کارخانجات.

 

وی ادامه داد: آن چه که برای من بیش از هر چیز جالب توجه بود انضباط و نظم و عظمت صنعت کشور آلمان بود. در ملاقات هایی که با برخی از مقامات آلمان و سرمایه داران آن کشور صورت گرفت، آن ها را برای سرمایه گذاری در ایران تشویق کردم. با زمینه ای که فراهم شده امیدواریم موفق به جلب سرمایه های خارجی جهت فعالیت های تولیدی و عمرانی در ایران بشویم.

 

با کمک اقتصادی نمی توان دولت ها را دست نشانده کرد

دین راسک، وزیر خارجه آمریکا، گفت: با کمک اقتصادی، دولت ها را نمی توان دست نشانده کرد. ملت ها باید برای حفظ آزادی خود مبارزه کنند، ولی رهبری مبارزه را نباید به دست کسانی داد که می خواهند آن را ضایع کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.