22 تیرماه 1340

22 تیرماه 1340

تشکیل سازمان رهبری جوانان اعلام شد/تلاش برای ترساندن غرب از سلطه شوروی بر ایران!/بودجه باید متعادل شود/انحلال سه دادگاه توسط وزیر دادگستری

تشکیل سازمان رهبری جوانان اعلام شد

ظهر امروز علی امینی نخست وزیر در پیامی اعلام کرد « یکی از مشخصات اجتماع توسعه نیافته آن است که همواره به فکر امروز باشد، فردا و وظایف مربوط به فردا را فراموش کند ...برای ملتی که سال ها باید بکوشد تا همپایه کشورهای مترقی گردد برنامه کار باید بمسائل مختلف سیاسی و اجتماعی دهها سال آینده توجه شود. در این میانه یکی از فرصت های از دست رفته گذشته نبودن برنامه و هدف در کار پرورش کودکان و جوانان ما بود.

 

وی ادامه داد : امروز کشور ما به دست جمعی از سیاستمداران و کارشناسان و آموزگاران و کارمندان و زحمتکشان در هر رشته و فنی اداره می شود، باید پرسید که برای آینده کشور خود ما تاکنون چه کرده ایم؟

 

امینی با اشاره به این که کودکان و جوانان ما تفریح سالم ندارند تاکید کرد : به سازمان های دور از هم و هدف های متشتت که در امر پرورش جوانان کار می کنند و حتی گاه علیه یکدیگر کارشکنی می نمایند باید سر و صورتی داد و متشکل تر ساخت ، جوانان مایوس و دلسرد را باید به وسائل مختلف امیدوار و با ایمان تربیت کرده و در این راه باید تمام وسائل نشر افکار و عقائد را به کمک گرفت.

 

بجای آن که جوانان ما به میکده ها و نقاط نامناسب کشانیده شوند باید آن ها را به ورزشگاه ها ، بازی های سالم و تفریحات نشاط آور و مفید و کتاب و بررسی مسائل علمی و مسافرت ها و گردشگاه ها راهنمایی کرد.

 

دولت فعلی میل دارد بنیان گذار بنای خدمت به جوانان و نسل امروز که زمامداران و مردان فردا هستند، گردد. در اجرای این هدف مقدس در این هفته سازمان رهبری جوانان زیر نظر اینجانب تشکیل گردید. ادعای من آن نیست که از فردا برای جوانان در سراسر کشور بهشت موعود بوجود خواهیم آورد اما این ادعا را خواهیم داشت که به اهمیت تربیت و راهنمایی جوانان خوب واقفم...هدف اصلی آن است که جوانها از لحاظ روان و تن نیرومند بار آیند. مایوس و دلسرد و ناراضی نباشند. بجای آن که شکوه کنند و از زمانه بنالند مردانی کارآزموده و با ایمان تربیت شوند.

 

تلاش برای ترساندن غرب از سلطه شوروی بر ایران!

مجله ریپورتر چاپ نیویورک در شماره اخیر خود ضمن گزارشی از آنکارا نوشته است : آینده سازمان دفاعی سنتو که ایران یکی از اعضای اصلی آن می باشد بستگی به آن دارد که این کشور بتواند مشکلات اقتصادی کنونی خود را با سلامت از سر بگذراند و بر مشکلات غلبه کند یا خیر؟

 

در این گزارش بعد از توضیح اوضاع ایران و پس از توجه به عامل همجواری ایران و شوروی گفته شده که ایران آسیب پذیرترین متحد غرب در خاورمیانه است.

 

مجله ریپورتر سپس خاطر نشان کرده است که حملات تبلیغاتی مسکو علیه ایران شدید است و رادیو مسکو در برنامه های فارسی خود از مردم دعوت می کند تا علیه دستگاه حاکمه قیام کنند.

 

در این گزارش گفته شده است اگر روسیه بتواند یک پایگاه معتقد و مسلکی در تهران ایجاد کند می تواند سنتو را به دو نیم تقسیم کند و به رویای باستانی تزارها در یافتن حاشیه ای در کنار خلیج فارس به رویای مارکسیسم در سلطه بر دنیای غرب تحقق بخشد.

 

بودجه باید متعادل شود

مقامات مختلفی که در کار تنظیم بودجه کل کشور دخالت دارند نظر وزیر دارایی را در مورد این که ممکن است رقم کسر بودجه از 288 میلیون تومان تجاوز کند تأیید کردند و گفتند که رقم کسری که فعلا بودجه نشان می دهد بیش از 330 میلیون تومان است. ارقامی که موجب شده رقم کسری تا این میزان افزایش پیدا کند هنوز به طور قطعی مورد قبول دولت قرار نگرفته است.

 

با توجه به تعهدی که دولت از لحاظ برنامه تثبیت اقتصادی به عهده گرفته تنظیم بودجه متعادل و بدون کسر بودجه یکی از اصول اصلی این برنامه می باشد تا با تقلیل رقم هزینه بودجه از طریق حذف پرداخت های غیر لازم و زائد به کاهش قدرت خرید عمومی کمک شده باشد و از طرف دیگر با استرداد قسمتی از قرض دولت به بانک مرکزی در حقیقت مقداری از بودجه به جای مخارج زائد به صورت اعتبارات صنعتی و صادراتی در اختیار تولید کنندگان و صادر کنندگان گذاشته شود و به همین جهت است که مقامات مزبور تاکید می کنند که دولت برای برقراری سلامت اقتصادی در کشور ناچار است بودجه را متعادل نماید و این تعادل در درجه اول با حذف مخارج زائد از قبیل فوق العاده ها و پاداش ها و مخارج زائد اداری و نظایر آن می باشد.

 

انحلال سه دادگاه توسط وزیر دادگستری

از صبح امروز جلسه ای در دفتر الموتی، وزیر دادگستری با شرکت آقایان هدایت و شهاب فردوس معاونین اداری و پارلمانی وزارت دادگستری تشکیل شده بود ، در این جلسه تصمیمات مهمی پیرامون اقدامات اخیر وزارت دادگستری گرفته شد، یکی از این تصمیمات انحلال سه شعبه از شعبات دادگاه های شهرستان تهران بود.

 

شایعه انحلال بعضی از شعبات دادگاه شهرستان از چندی قبل در دادگستری وجود داشت و با حکم امروز وزیر دادگستری صورت عمل به خود گرفت.

 

همچنین امروز در دادگستری گفته می شد که شعب دیگری از دادگاه ها نیز منحل خواهد شد. پس از اعلام خبر انحلال شعب دادگاه امروز در دادگستری گفته می شد که احکام دیگری نیز صادر گردیده است که روز شنبه ابلاغ خواهد شد.

 

علوی رئیس کل دادگاه های شهرستان که بموجب تصمیم اخیر وزارت دادگستری شعبه وی منحل گردیده است گفت : وقتی پرونده سپهبد آزموده به دادگاه رسید من انتظار چنین اقدامی را داشتم زیرا در موقع طرح پرونده در دادگاه چند نفری به من مراجعه کردند و حتی پیغام آوردند ولی همان طور که شیوه همیشگی من است با صراحت جواب دادم استقلال قضایی محترم شمرده شود.

 

علوی گفت : این ابلاغ بر خلاف مواد 81 و 82 قانون اساسی است که می گوید تغییر قضات ممکن نیست و موردی که فعلا دادگستری به عنوان کم و زیاد کردن شعب دادگاه ها اتخاذ کرده در باره شعبه اول و رئیس کل معتبر نمی باشد زیرا رئیس کل به منزله « سر » است و دادگاه بدون رئیس کل بقا ندارد و اگر این شعبه اول را حذف کرده اند به معنی عدم احتیاج است.

 

علوی افزود : در هر حال این ابلاغ به منزله افتخار شخصیت قضایی من است زیرا در مدت ده سالی که من رئیس کل دادگاه های شهرستان بوده ام به هیچ وجه زیر بار وزرای دادگستری نرفته و همیشه استقلال قضات را محترم شمرده ام.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.