20 تیرماه 1340

20 تیرماه 1340

بحرین مرکز نیروهای انگلیسی در خلیج فارس می شود/آخرین خبرها درباره دانشکده طب/قرارداد محرمانه با ژاپن که به ضرر ایران تمام شده است

بحرین مرکز نیروهای انگلیسی در خلیج فارس می شود

خبرگزاری های خارجی گزارش دادند انگلیس برای تعیین خط مشی آینده خود در کویت مذاکراتی را با شیخ نشین کویت آغاز کرده است.

 

این موضوع از طرف یکی از مقامات رسمی انگلیس افشا شده است. گفته می شود مقامات انگلیس ترجیح می دهند قوای خود را از کویت ببرند و به جای آن یک نیروی بین المللی که زیر نظر سازمان ملل متحد باشد در کویت استقرار یابد.

 

ولی گفته می شود یکی دو روز آینده نیز نظر قطعی دولت انگلیس روشن نخواهد شد.

 

خبر دیگر این که یکی از دو گروه هواپیمای جنگنده هاوکرهانتر انگلیسی که به کویت آمده اند از آن جا به بحرین بازگشت. این اقدام مقدمه تقلیل اصلی قوای انگلیس در کویت به شمار می رود. به همین مناسبت هفته نامه «رای العام» چاپ کویت می نویسد: ما موافقت نخواهیم کرد قبل از تضمین کامل استقلال کویت، قوای انگلیس از این کشور بروند. ما خود، انگلیسی ها را به کویت آورده ایم و تا ما نخواهیم نباید بروند.

 

گفته می شود انگلیس تصمیم دارد قوای ثابتی به تعداد 5 هزار تن در کویت نگاه دارد و بقیه نیروهای خود را خواهد برد. ظاهرا نیروهای اصلی انگلیس در خلیج فارس در بحرین مستقر می شوند و ستاد فرماندهی مارشال الورثی کماکان در بحرین می ماند.

 

آخرین خبرها درباره دانشکده طب

اخیرا دانشکده پزشکی به تشکیل دانشکده طب از طرف دانشگاه ملی ایراد گرفته است. مسئله تشکیل دانشکده طب دانشگاه ملی چندی قبل در کمیته دائمی دانشکده پزشکی مطرح شد و گفت و گو به عمل آمد که تشکیل چنین دانشکده ای با فقدان وسایل صحیح نیست. چند روز پیش متعاقب این مذاکرات نامه ای از طرف کمیته دائمی دانشکده پزشکی به شورای عالی فرهنگ نوشته شد و در آن ذکر گردید که تشکیل یک دانشکده طب مستلزم وقت و دقت زیاد و میلیون ها تومان هزینه است؛ آیا دانشگاه ملی چنین امکاناتی در اختیار دارد؟

 

دانشکده پزشکی همچنین متذکر شده: در حالی که بیمارستانی به اختیار دانشگاه ملی نیست امکان ندارد دانشجویان معلومات کافی فرا بگیرند؛ ضمنا دانشکده پزشکی بدون لابراتوار و آزمایشگاه های مجهز اصلا مفهوم ندارد.

 

قرارداد محرمانه با ژاپن که به ضرر ایران تمام شده است 

اطلاعات نوشت: اگر دولت ایران تا یک ماه دیگر نسبت به قرارداد موجود ایران و ژاپن تقاضای تجدید نظر نکند، طبق یکی از مواد همان قرارداد، اصل قرارداد برای یک سال دیگر تمدید شده و قوت قانونی خواهد داشت، در حالی که اجرای قرارداد تاکنون به هیچ وجه به نفع ایران نبوده است.

 

با توجه به اظهارات مقامات مربوط این طور استنباط می شود که دولت موضوع را با دقت مورد توجه قرار داده و چون از نحوه عمل ژاپنی ها در اجرای قرارداد به شدت ناراضی است، لذا اصل قرارداد را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد.

 

ضعف قرارداد ایران و ژاپن در این است که تضمین کافی برای انجام معاملات طرفین در حدود حجم تعیین شده وجود ندارد. این چیزی است که مورد علاقه ژاپنی ها است، در حالی که برخلاف مصلحت و موقعیت ایران می باشد. ژاپن در مدتی کمتر از یک سال موفق شده است در حدود حجم تعیین شده برای صدور کالا های ژاپنی به ایران، کالاهای مختلف صادر کند و ظرفیت صدور را پر کند، در حالی که ایران به علت مقررات صدور کالا به ژاپن نتوانسته است حتی 20 درصد حجم آن چه را که بنا بوده، کالا به ژاپن بفروشد.

 

ایران در مقابل خرید 50 میلیون دلار جنس ژاپنی قرار بود 12 میلیون دلار جنس خوب ایرانی به ژاپن بفروشد، اما همه آن چه که به ژاپن فروخته شده دو میلیون دلار نمی شود و تازه 5/1 میلیون دلار آن پنبه مرغوب ایران بوده است، در حالی که ژاپن آن چه را که قرار بوده تاکنون به ایران صادر کرده است.

 

قرارداد ایران و ژاپن همچنان محرمانه باقی مانده و هیچ وقت برای اطلاع بازرگانان اعلام نشده است، اما بازرگانان و مطبوعات کم و بیش مفاد آن را به دست آورده اند. بازرگانان طرف معامله با ژاپن روی اطلاعاتی که به دست آورده اند به این وضع اعتراض دارند و می گویند که دولت هم باید همگام با بازرگانان، به سهل انگاری ژاپن در خرید کالا از ایران یا فراهم نکردن تسهیلات لازم برای صدور کالای ایران به ژاپن اعتراض کند و منافع ایران را در مناسبات بازرگانی با ژاپن با تضمین کافی حفظ نماید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.