19 تیرماه 1340

19 تیرماه 1340

دانشگاه باید آزاد باشد/مخالفت با برنامه کمک خارجی کندی در کنگره/مسئولین خطاکار و دانشجویان پرتوقع هستند!/قانون استخدام باید مانند ترفیعات ارتش باشد/تقاضای کمک از آلمان برای لوله کشی گاز نفت به تهران/وضعیت بد صنعت نفت در ایران؛ در رقابت بین المللی نفت، مقام خود را حفظ نکرده ایم/بدهی شهرداری تهران در سال 1340؛ روزانه 300 طلبکار به شهرداری می آیند/پیام تاسف بار یک شهروند/

دانشگاه باید آزاد باشد

اطلاعات در ستون سرمقاله امروز خود نوشت: راه بحث و انتقاد، مذاکره و مشورت برای هرکس، خاصه دانشجو، باید باز باشد. بی جهت دانشگاه تهران در این باره مسامحه می کند و به فکر نیست جلسات سخنرانی و یا مجالس بحث و گفت و گو و در واقع کرسی آزاد برای دانشجویان تشکیل دهد؛ زیرا دانشجو نیازمند کسب هر گونه اطلاع و آشنایی با امور مختلف مملکت می باشد تا وقتی در اجتماع قدم می گذارد بتواند خدمات خود را به جامعه و میهن بهتر انجام دهد.

 

در ادامه سرمقاله اطلاعات آمده است: در این چند روز که دانشجویان مقیم آمریکا برای گذراندن تعطیلات خود به ایران آمده اند و مورد پذیرایی دولت و سازمان های فرهنگی قرار گرفتند، بعضی ها زیر لب قرولند می کنند که این مهمانی ها برای چیست؟ چه فرقی است میان دانشجوی مقیم آمریکا یا اروپا و دانشجویان دانشگاه تهران؟ چرا چنین تشریفاتی برای دانشجویانی که با هزاران زحمت و مشقت در تهران و شهرستان های ایران به تحصیل اشتغال دارند گرفته نمی شود... ما. در قبال این اعتراضات نظری داریم و آن این که اگر دولت و دانشگاه از برگزاری مراسم و تشریفاتی خاص دانشجویان دانشگاه اهمال و مسامحه می کنند لازمه اش آن نیست که وقتی دویست نفر دانشجو از میان طبقات مختلف جامعه... پس از چند سال اقامت در خارج به ایران آمده اند تا از خانواده خود دیدن کنند و از نزدیک با آن چه در کشورشان در خارج می شنوند آشنایی بیشتر پیدا کنند، دستگاه فرهنگ کشور به وظیفه خود رفتار نکند و برنامه هایی برای آن ها تنظیم ننماید.

 

مخالفت با برنامه کمک خارجی کندی در کنگره

یونایتدپرس گزارش داد: 83 تن از نمایندگان جمهوری خواه و نمایندگان دمکرات ایالات جنوبی آمریکا امروز مخالفت خود را با تصویب یک بودجه درازمدت جهت کمک خارجی ابراز داشتند. این گروه طی نامه ای که به رئیس کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، توماس مورگان، از حزب جمهوری خواه، نوشتند اعتراض خود را اعلام کرده اند.

 

آن ها می گویند: ممکن است دادن اختیار درازمدت در امور مالی سبب مصرف هزینه هایی شود که می توان آن ها را هزینه های پشت پرده نامید و این هزینه ها از نظر نمایندگان پنهان خواهد ماند.

 

کندی از کنگره خواسته است که یک بودجه 3/7 میلیارد دلاری برای اجرای یک برنامه وام های عمرانی پنج ساله در اختیار او بگذارند.

 

مسئولین خطاکار و دانشجویان پرتوقع هستند!

عصر دیروز در باشگاه اطلاعات، جلسه بحث دانشجویان ایرانی، که در آمریکا مشغول تحصیل هستند، با حضور استادان دانشگاه و چند تن از شخصیت های مختلف مملکتی تشکیل شد.

 

یکی از دانشجویان در این جلسه گفت: برای من این سوال هست که چرا جوانانی که به خارج می روند بر نمی گردند؟ و به این جهت تقاضا دارم به ما گفته شود که آیا طرحی در دست تهیه و یا اجرا هست که وسایل بازگشت دانشجویان را فراهم آورند؟

 

یکی دیگر از دانشجویان اما حرف دیگری زده و گفت: ما شبها به خاطر ایران گریه کرده ایم و برگشتن فرد فرد ما به وطن حتمی است؛ ما زاده این خاکیم و در این خاک هم باید به خاک سپرده شویم.

 

یکی دیگر از دانشجویان گفت: وضع عبور و مرور در تهران بسیار ناگوار است و از مسئولان باید خواست تا به این مسئله رسیدگی کنند. این دانشجو از تبعیض در دستگاه های دولتی نیز سخن گفت و خواستار رفع این تبعیض شد.

 

وی ادامه داد: چرا کشور ما سریع پیشرفت نمی کند؟ بقیه مطالب از قبیل وضع عبور و مرور و... حاشیه مطلب است. باید اذعان کرد که دولت ها خطاکار و دانشجویان نیز پرتوقع اند! فرستادن دانشجو به خارج به هیچ وجه روی اصول صحیح نبوده و با احتیاجات مملکت وفق نمی دهد.

 

قانون استخدام باید مانند ترفیعات ارتش باشد

روزنامه اطلاعات در ستون کرسی آزاد خود نوشت: غالبا این بحث پیش می آید که چرا در دوائر دولتی از نظر حقوق و مزایا و اضافات و پاداش ها و بسیاری از امور ترفیعی و... بین گروه ها و دستجات مختلف تفاوت فاحشی حکم فرما است؟ چرا مثلا نسبت به طبقه ای تصمیماتی اتخاذ می شود که تیپ دیگر از آن محروم می مانند؟

 

این ها مسائلی است که اکثرا در مجالس و مجامع مطمع مذاکره قرار می گیرد؛ تصور نمی رود تاکنون قانونی جامع تر از قانون استخدام ارتش در ایران به وجود آمده باشد: در این قانون، ابتدا حقوق پایین ترین درجه ارتشی، یعنی سرباز یکمی، در نظر گرفته شده و بعدا تا آخرین مرحله ترفیعات ارتش، که ارتشبدی باشد، طبق یک فرمول واضح و روشنی حقوق ها کم و زیاد شده است. برای دوائر کشوری و کلیه وزارت خانه ها هم یک چنین قانون جامع و کاملی که بر مبنای اشل متعادل وضع شود و از خدمتگزار جزء شروع و به فعال ترین درجات اداری ختم شود، لازم است.

 

تقاضای کمک از آلمان برای لوله کشی گاز نفت به تهران

یک مقام شرکت ملی نفت ایران گفت: شرکت ملی نفت برای اجرای طرح لوله کشی گاز سراجه به تهران اظهار علاقه خاصی می کند. شرکت نفت معتقد است که با توسعه روزافزون موسسات صنعتی در تهران و نواحی اطراف آن و به خصوص احتیاج مردم به استفاده از سوخت با صرفه و راحت گاز، لوله کشی گاز سراجه به تهران ضروری است.

 

طبق مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته است، اکنون در سراجه منبع عظیمی از گاز طبیعی وجود دارد که به احتمال قوی حداقل ذخیره آن 220 میلیارد مترمکعب می باشد. علاوه بر این در حدود 400 میلیون بشکه نفت سبک که از بهترین انواع نفت دنیا به شمار می رود در سراجه وجود دارد. مطابق همین محاسبات، ارزش حرارتی گاز و نفت ذخیره شده در سراجه معادل 300 میلیون تن نفت است که مقدار کوچکی از آن می تواند مصرف سوخت تهران و مناطق مرکزی و شمالی ایران را برای سال های متمادی تامین کند.

 

احتمال داده می شود یکی از طرح هایی که به وسیله دولت ایران تسلیم دولت آلمان غربی شده طرح لوله کشی گاز سراجه به تهران است که به موجب آن، از دولت آلمان تقاضا شده است که برای اجرای آن به ایران کمک کند.

 

وضعیت بد صنعت نفت در ایران؛ در رقابت بین المللی نفت، مقام خود را حفظ نکرده ایم

دکتر مصطفی علم در یادداشتی نوشت: تولید نفت در ایران نسبت به تولید در سایر کشورهای خاورمیانه چندان رضایت بخش به نظر نمی رسد و وقتی که افزایش تولید کشورهای دیگر این منطقه از قبیل عراق، عربستان سعودی و کویت را با ایران مقایسه می کنیم، میزان افزایش تولید نفت ایران مطلوب نبوده است.

 

ولی مسئله مهم تر وضع تصفیه خانه است که تقریبا میزان تولید آن راکد مانده و با آن که میزان تولید نفت خام نسبتا افزایش یافته تولید تصفیه خانه تقریبا به همان میزان سابق باقی مانده است.

 

آمار نشان می دهد با آن که تولید نفت بین سال های 1957 و 1959 از 8/34 میلیون تن به 7/44 میلیون تن افزایش یافته میزان نفتی که به تصفیه خانه فرستاده شده نه فقط اضافه نشده، بلکه کاهش نیز یافته است؛ یعنی از رقم 8/13 میلیون تن به 4/13 میلیون تن تنزل یافته و فقط در سال گذشته در حدود یک میلیون تن به آن اضافه شده است؛ در صورتی که ظرفیت سالیانه تصفیه خانه 25 میلیون تن است.

 

به طور خلاصه شرکت های عامل کوششی در راه نوین ساختن و توسعه دادن تصفیه خانه آبادان ننموده اند تا منافع بیشتری از راه تصفیه نفت و ایجاد مشاغل برای کارگران عاید ایران شود و اگر به آن ها گفته شود که چرا دست به چنین اقداماتی نمی زنند، جواب خواهند داد که بازاری برای محصولات تصفیه شده نداریم، ولی باید به آن ها پاسخ گفت: «این بازارها متعلق به کیست؟ قسمت اعظم بازار جهان خارج از روسیه و اقمار آن در دست همان هشت شرکت بزرگ اصلی است که کنسرسیوم نفت ایران را تشکیل می دهد. این شرکت ها هر کدام در کنسرسیوم سهمی دارند، ولی تنها هنگامی حاضرند تولید نفت خام ایران و تصفیه خانه آبادان را توسعه دهند که در جاهای دیگر که سهم بیشتری دارند زیانی متوجه آن ها نشود و منافع کشور متبوع خود را نیز تامین کنند».

 

در حالی که کشورهایی که نفت ندارند مشغول ساختن تصفیه خانه اند تا نفت خام وارد نموده و در کشور خود تصفیه کنند، عملکرد تصفیه خانه آبادان نسبت به قبل از ملی شدن کاهش یافته و آن طور که باید جهت نوین ساختن و توسعه آن اقدامی نشده است. ایران در رقابت بین المللی نفت و تصفیه نفت مقام خود را حفظ نکرده است و معلوم نیست فردا که رقابت روسیه و نفت شمال آفریقا شدت یابد، ایران از نظر بازار نفت با چه وضعی مواجه خواهد شد.

 

بدهی شهرداری تهران در سال 1340؛ روزانه 300 طلبکار به شهرداری می آیند

امروز کمیسیونی در شهرداری تهران به منظور رسیدگی به وضع و مشکلات مالی شهرداری تهران تشکیل شد. در این کمیسیون که شهردار تهران و مدیر کل مالی و نمایندگان وزارت دارایی و بانک ملی حضور داشتند مذاکرات مفصل برای رفع ناراحتی های مالی شهرداری صورت گرفت. این کمیسیون نتوانست درباره پیدا کردن راه حل فوری برای رفع بن بست مالی شهرداری تصمیم بگیرد و قرار شد هفته آینده کمیسیون دیگری که در نخست وزیری با حضور وزیر مشاور تشکیل می شود امور مالی شهرداری مورد مطالعه و رسیدگی کامل قرار گیرد.

 

مقامات مالی شهرداری امروز اعلام داشتند که شهرداری در حال حاضر 221 میلیون تومان بدهکار است. از این رقم 68 میلیون تومان بدهی حال است که شهرداری باید در سال جاری بپردازد و بقیه بدهی شهرداری موجل است و در سال های آینده قابل پرداخت است.

 

بدهکاری شهرداری به افراد مختلف و مخصوصا به طلبکاران جزء که همه روزه مزاحم شهرداری هستند یکی از اساسی ترین ناراحتی های شهرداران به شمار می رود و هر روز بیش از 300 طلبکار به شهرداری مراجعه و موجبات مزاحمت مامورین را فراهم می آورند.

 

گفته می شود درآمد ماهانه شهرداری 11 میلیون تومان است؛ اگر مطالبات شهرداری نیز وصول شود بدهکار نخواهد شد.

 

پیام تاسف بار یک شهروند

یک شهروند تهرانی در پیامی که روزنامه اطلاعات آن را منتشر کرد نوشت: در خیابان کدخدایی، ضلع غربی میدان ژاله مردم جوی آب را حمام کرده اند؛ درست سر ظهر که می شود بچه و بزرگ لخت و پتی در جوی آب می خوابند و آب تنی می کنند. این کارها زیاد به ما مربوط نیست، ولی سر و صدایشان در این گرمای تابستان خواب و آسایش از ما سلب کرده است.

 

خبر دیگر این که جلسه انجمن محلی عباس آباد جنوبی، شرق اداره حمله و نقل ارتش، با حضور عده ای از اعضا تشکیل شد. رئیس انجمن محل در این جلسه گفت: بی آبی در این کوی ناراحتی بزرگی به‌وجود آورده و اگر مسئولین امر توجهی ننمایند، ممکن است بر اثر عدم بهداشت، بیماری های خطرناکی در عباس آباد جنوبی بروز کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.