17 تیرماه 1340

17 تیرماه 1340

انتقاد سرمقاله نویس اطلاعات از تایمز لندن؛ انگلیس می خواهد ایران از دامن آمریکا به شوروی پناه ببرد؟!/شوروی قطعنامه انگلیس درباره عراق را وتو کرد/شناسایی آلمان شرقی به صورت دوفاکتو/مشکل استخدام در کشور همچنان به قوت خود باقی است/مشکل واردات و داروهای داخلی/سرمایه های مردم در شرکت ها تامین ندارد/نیویورک تایمز: آمریکا باید به دوستان دیکتاتور خود کمک کند!

انتقاد سرمقاله نویس اطلاعات از تایمز لندن؛ انگلیس می خواهد ایران از دامن آمریکا به شوروی پناه ببرد؟!

روزنامه اطلاعات در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: میان گفته های اخیر نیکیتا خروشچف، نخست وزیر شوروی، و مقاله چهارشنبه تایمز لندن هم آهنگی زیادی دیده می‌شود از این قرار :نیکیتا خروشچف طی نطقی که در مهمانی و میتینگ دوستی شوروی و جمهوری کره شمالی ترتیب داده شده بود ضمن اشاره به اوضاع ایران گفته است: تضمین های آمریکا برای ایران کمک های بی اهمیتی هستند. در حال حاضر ایران کشوری است که در حالت غلیان به‌سر می برد و وضع ارتجاعی این کشور با مشکلاتی که دائما افزایش می یابد روبرو است.

 

رادیو مسکو علاوه می کند: «زمامداران ایران به حمایت و الطاف ایالات متحده آمریکا دلخوش شده و می‌خواسته اند از امپریالیست های آمریکایی ضمانت بگیرند که در مبارزه علیه مردم ایران کمک کنند، ولی این تضمین ها کمکی نکرد».

 

در ادامه یادداشت روز اطلاعات آمده است: این اظهارات تاکنون چندبار تکرار شده است خروشچف حق دارد نسبت به ایران و هر کشوری روی زمین که با او نیست دارای چنین افکاری باشد، آنجا را سیاه و تاریک و اوضاعش را وخیم و مغشوش و درهم ببیند؛ چون خروشچف می خواهد مرام خود را ترویج نماید و سیاست شوروی را گسترش دهد. او مایل است دنیا به سوی کمونیستی پیش برود؛ به علاوه در سیاست جهانی خود با آمریکا رقابت شدیدی دارد، با تمام قوا می کوشد نفوذ او را درهم خرد سازد؛ بنابراین نمی‌توان بر گفته های خروشچف خرده گرفت و اعتراض نمود، خاصه اینکه ملت ایران هرگز نمی خواهد روابطی غیردوستانه با ملت شوروی داشته باشد. ما پیوسته خواهان مناسباتی محبت آمیز برمبنای احترام متقابل با همسایه بزرگ خود، شوروی، بوده ایم و اکنون نیز بر این عقیده خود استوار می باشیم، ولی این تمایلات نباید لازمه اش این باشد که ایران ارتباط خود را با دیگران قطع کند و در سیاست خارجی یکه شناس باشد. ما می خواهیم با کلیه کشورهای جهان خاصه همسایگان خود دوستی داشته باشیم و این دوستی را در چهارچوب تعهدات بین المللی و مقررات منشور ملل متحد حفظ و حراست نماییم و مایلیم این خصیصه آزادی خواهی و استقلال طلبی ملت ایران را همه ملل به‌خصوص همسایه ما شوروی احترام بگذارد؛ چون ما در دنیای آزاد امروز نمی توانیم به خاطر سیاست این و آن راه خود را عوض کنیم و روشی پیش گیریم که مضرات و زیان آن را در طول تاریخ زیاد چشیده ایم.

 

نویسنده در ادامه با انکار دیکتاتوری و استبداد مطلق در ایران نوشت: در ایران نه غلیانی وجود دارد، نه وضع ارتجاعی؛ هم آرامش حکم فرماست و هم تلاش ما این است که ارتجاع و دیکتاتوری مطلق از جاهای دیگر به ایران سرایت نکند و ملت ایران در محیط آزاد و با رعایت استقلال و حاکمیت ملی خود بتواند به رفع معایب و نقائص توفیق حاصل کند و آرزوی ما این است که آقای نیکیتا خروشچف میتینگی درباره دوستی شوروی و ایران تشکیل بدهند و از این راه توجه ملت ایران را به دوستی شوروی جلب نمایند نه اینکه پیوسته ایران را تهدید به انقلاب و گسیختگی امور و تشویق به کمونیستی کنند.

 

در ادامه روزنامه اطلاعات به نوشته اخیر تایمز درباره اوضاع وخیم ایران پرداخته و آورده است: اما ارتباط و هم‌آهنگی سخنان خروشچف با مقاله تایمز لندن این است که این روزنامه در مقاله ای از قول خبرنگار خود در خاورمیانه که امضای آن را محفوظ نگاه داشته می نویسد: «صلاح دولت آمریکا بر این است که یک سال کمک های اقتصادی خود را به ایران قطع کند؛ چون هر کمکی که در سال های گذشته کرده است تلف شده و فساد در میان بعضی متنفذین و مقاطعه کاران به درجه ای رسیده که هیچ سابقه نداشته است».

 

روزنامه تایمز در ادامه می نویسد: «خوب است آمریکایی ها در کمک های اقتصادی به ممالک دوست غربی خود به خصوص آن ها که در مرز شوروی هستند تجدید نظر کند. از سال ۱۹۵۲ و حتی قبل از آن آمریکا به طرق مختلف به کشورهای عقب افتاده کمک نموده و یک بیلیون و 125 میلیون دلار از این کمک ها به ایران شده که 631 میلیون دلار آن کمک اقتصادی بوده و 540 میلیون دلار نیز کمک نظامی شده و ایران به‌خوبی نشان داده است که هرقدر آمریکا  بیشتر به این کشور کمک کرده، موفقیت در پیشرفتش کمتر بوده است؛ بدین سبب از قضاوت در وضع داخلی ایران چنین نتیجه گیری می شود که به جای اینکه آمریکا به ایران کمک نماید، بهتر است برای مدت یک سال کمک های خود را قطع کند».

 

تایمز می افزاید: «در ده سال اخیر با وجود کمک هایی که به ایران شده وضع ارزی ایران بهبودی نبخشیده و موازنه تجارت از نظر پول خوب نیست و فساد در کنترات ها به قدری زیاد بوده که ایران به طرف جلو نرفته است».

 

نویسنده اطلاعات در ادامه با پذیرش بخشی از فسادها، عدم پیشرفت ایران را در طول سال های اخیر بی انصافی خوانده و نتیجه گرفته است که روزنامه تایمز، که یک روزنامه نیمه رسمی در انگلیس است، همانند خروشچف در شوروی می خواهد ایران را از ادامه دوستی و تعقیب روش سیاسی خود با آمریکا بر حذر دارد و به سوی خود جلب کند، منتها از راه دیگر؛ از این راه که آمریکایی ها را از دادن کمک به ایران منصرف سازند تا ایران خود را به دامان خروشچف بیندازد.

 

در ادامه از این که انگلیس می خواهد سیاست آمریکا را در خاورمیانه و به خصوص ایران تضعیف کند و ایران در نبود کمک های آمریکا دست به سوی شوروی دراز کند انتقاد شده است.

 

شوروی قطعنامه انگلیس درباره عراق را وتو کرد

شب گذشته شوروی قطعنامه انگلیس در مورد کویت را در شورای امنیت وتو کرد. در این قطعنامه از تمام دول دعوت شده بود که به استقلال و تمامیت ارضی کویت احترام بگذارند. قطعنامه انگلیس 7 رای موافق در برابر یک رای مخالف شوروی و سه رای ممتنع (جمهوری متحده عربی، سیلان و اکوادور) به‌دست آورد.

 

شورای امنیت ضمنا قطعنامه جمهوری متحده عربی را هم رد کرد. در قطعنامه جمهوری متحده عربی تقاضا شده بود که انگلیس فورا نیروهای خود را از خاک کویت خارج کند و راه حل مسالمت آمیزی برای بحران کویت پیدا شود. هشت نفر از اعضای شورای امنیت به این قطعنامه رای ممتنع دادند و فقط نمایندگان شوروی و سیلان با آن موافق بودند. هیچ یک از نمایندگان به قطعنامه جمهوری متحد عربی رای مخالف ندادند. نمایندگان عراق و کویت بدون حق رای در مباحثات شورای امنیت شرکت کردند.

 

شناسایی آلمان شرقی به صورت دوفاکتو

دولت کمونیست آلمان شرقی امروز اعلام کرد که بار دیگر مفاد قانونی که از مدت ها پیش تاکنون عملی نمی شد به مرحله اجرا درخواهد آمد. طبق این قانون، اهالی برلن شرقی پیش از کسب اجازه از دولت آلمان شرقی حق عزیمت به برلن غربی و اشتغال به کار در قسمت غرب شهر برلن را نخواهند داشت.

 

گفته می شود که منظور دولت آلمان شرقی جلوگیری از مهاجرت روزافزون مردم این کشور به آلمان غربی می باشد. در محافل سیاسی غیر از کاخ سفید، عده ای از سیاستمداران برجسته آمریکایی نیز طرفدار این عقیده هستند که برای آمریکا نوعی شناسایی دوفاکتوی رژیم کمونیست آلمان شرقی ضرری نخواهد داشت. این نظریه مخصوصا مورد جانبداری والتر لیپمن، مفسر معروف آمریکایی، است. تایمز لندن در این زمینه نوشته است که اگر نیروهای آلمان شرقی جانشین نیروهای روسی در برلن شوند، کندی حاضر نخواهد بود به خاطر مقابله با نتایج این اقدام کمونیست ها، با آنان وارد جنگ گردد.

 

مشکل استخدام در کشور همچنان به قوت خود باقی است

روزنامه اطلاعات به نقل از یکی از شهروندان نوشت: مشکل استخدام و قوانین مختلف استخدام کشوری سال‌هاست که در کشور ما موضوع روز تلقی شده و حالا هم به همان کیفیت سابق خود باقی است. گروه کثیری از هم میهنان ما با داشتن زندگانی مرفه و آسوده به سوی میزهای ادارات دولتی روی آور شده اند و در وضعی قرار دارند که نه راه پیش و نه راه پس برای ایشان باز است. علت عمده مشکل کارمندان دولت بی توجهی مسئولین وقت و عدم دقت در انتخاب شغل و نیز عدم وجود مقررات صحیح استخدامی است. با آن که در اغلب ادارات وجود دستگاه های عریض و طویل کارگزینی و کارپردازی و غیره خودنمایی می کند، معهذا هنوز نقش اصلی این ادارات معلوم نگردیده است.

 

مضحک تر از همه وضع حقوقی این پشت میزنشینان است که باید از هر لحاظ مورد توجه قرار گیرد و در همان زمانی که یک کارمند مفلوک و مردنی با ده سر عائله در اداره به‌جان کندن مشغول است در اداره دیگری که بسا دیوار به دیوار همان اداره است، موجودی که شاید از لحاظ صلاحیت بی مایه تر از او بوده و از حیث کار هم استعدادش به مراتب کمتر از او می باشد و به‌علاوه تمکن کافی دارد، با حقوقی به مراتب بالاتر به کار کم زحمت تری مشغول است و یا هم‌زمانی که یک جوان دیپلمه در اداره با حقوق ماهیانه ناچیزی به کار طاقت فرسا مشغول است، رفیق دیگر او به علت داشتن پارتی و نفوذ در موسسه دولتی و یا نیمه دولتی دیگر، چندین برابر حقوق او را دریافت داشته و با سوء استفاده از مزایا حداقل کار را با حداکثر بهره تحویل متصدیان مربوطه می دهد و چه بسا که اولی به علت شدت گرفتاری و ناراحتی همیشه دچار حالت عصبانیت روحی شده و قادر به کنترل اعصاب خویش نیست و از این طریق هم مورد مواخذه و توبیخ قرار می گیرد و دومی مرتبا تشویق شده و مقامات مهم تری را اشغال می نماید.

 

اطلاعات به نقل از این شهروند می افزاید: اعمال نفوذ شخص و تشبث و پشت هم اندازی برای اشغال مقامات پردرآمد از امور جاری و رایج ادارات دولتی ما است و اگر کسی در مقام اعتراض برآید، یا جاهل است و یا این که تجاهل می نماید. شکی نیست این طریق موجب دلسردی کسانی است که قصد خدمت دارند و می خواهند در ازای انجام کار، مزد مناسب دریافت دارند.

 

سلسله مراتب اداری که اگر به طریقی صحیح اجرا شود البته شیوه پسندیده ای است، ولی بارها دیده شده که همین آلت وسیله قتاله و فنا برای کارمندان ضعیف و بی نفوذ گردیده است. صلاحیت اخلاقی بسیاری از کسانی که به عنوان ریاست اختیار گروهی از کارمندان را به دست می گیرند مناسب نیست و دقت لازم در این مورد نمی شود و چه بسا اعمال و اغراض خصوصی این قبیل افراد موجب از هم پاشیدگی زندگانی بسیاری از کارمندان شریف دولت گردیده است.

 

مشکل واردات و داروهای داخلی

دکتر حسن صدرحاج سید جوادی در مطلبی انتقادی نوشت: صحبت از این است که مقدار زیادی داروهای خارجی وارد کشور می شود و موجب می گردد محصولات مشابه داخلی که در لابراتوارهای تهران تهیه می شود به فروش نرسد و موجبات ضرر و زیان تهیه کنندگان و همچنین داروفروشان فراهم شود. اکنون هم نظر آقایان داروفروشان و صاحبان آزمایشگاه ها و کارخانه های داروسازی را وارد می دانیم و معتقدیم همان طور که آقای وزیر بهداری اظهار داشته است مقدار زیادی از داروهای خارجی که وارد مملکت می شود زائد است.

 

دکتر مصطفی علم نیز در مطلبی نوشته است: وزیر بهداری اظهار داشته است که از این پس داروهای داخلی و خارجی آزمایش خواهد شد؛ ضمنا به این امر اشاره کرده است که 50 درصد داروهایی که به ایران وارد می شود مردود شناخته خواهد شد.

 

در حال حاضر از نظر دارو ما با دو مسئله مواجه‌ایم یکی این که ایران مرکز فروش داروهای تمام شده دنیا است و دیگر این که برخی داروها تقلبی است. مشکل کار در این است که فعلا دارو در کشور ما جنبه تجارتی دارد و بر جنبه بهداشتی آن غلبه پیدا کرده است.

 

سرمایه های مردم در شرکت ها تامین ندارد

یکی از بازرگانان که خود مدیر یکی از شرکت های معتبر است، در تماس با روزنامه اطلاعات گفت: اغلب شرکت هایی که برای امور بازرگانی و یا غیربازرگانی در ایران تشکیل می شوند فاقد ارزش‌اند، قوانین و مقررات مربوط به شرکت ها طوری است که سرمایه های کوچک به فعالیت های دسته‌جمعی بازرگانی و صنعتی و... که به صورت شرکت باشند جلب نمی شود و اصولا این گونه سرمایه ها اگر هم در شرکتی داخل شود، تامین ندارد و صاحب این سرمایه کوچک نیز عملا دخالتی در امور شرکت و اقداماتی که با سرنوشت سرمایه او بستگی دارد ندارد.

 

این بازرگان ادامه می دهد: در حالی که مقررات باید طوری باشد که مثل همه جای دنیا سرمایه های کوچک و پس اندازهای کم با اعتماد و اطمینان در شرکت های تولیدی و یا حتی غیرتولیدی به‌کار افتد.

 

نیویورک تایمز: آمریکا باید به دوستان دیکتاتور خود کمک کند!

روزنامه نیویورک تایمز در شماره اخیر خود نوشت: آمریکا می تواند به کشورهای دوست خود که موقتا تحت رژیم های دیکتاتوری قرار گرفته اند کمک کند.

 

در بعضی از کشورهای خارج از حدود بلوک کمونیست و از جمله ممالکی که متحد آمریکا هستند رژیم های دیکتاتوری وجود دارد. آمریکا باید به رژیم هایی که موقتا دیکتاتوری دارند و می کوشند دمکراسی را اعاده دهند کمک کند.

 

اطلاعات، به نقل از نیویورک تایمز، ترکیه و پاکستان را از جمله این کشورها خواند!1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.